Laptop Overclocking

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Έχω ένα laptop HP dv9542ev με επεξεργαστή Centrino core duo Τ7300. Ήδη έχω ξηλώσει τα Vista για λόγους performance, αλλα παρόλαυτά έχω την εντύπωση ότι η CPU δέν δίνει τα γκάζια που θα έπρεπε. Δηλαδή, συγκρίνω τις επιδόσεις του με τον desktop Athlon X2 4200, και δέν μου "πάει" να είναι πιό αργός ο επεξεργαστής. Ξέρει κανείς τίποτα για overclocking στα ρημάδια ? Γιατί μέσω ΒΙΟS δέν γίνεται στο μηχάνημά μου !
 
Τσάμπα ξήλωσες τα Vista. O 7300 δεν είναι και τόσο δυνατός. Ο 4200 λογικά είναι ταχύτερος.

Ο 7300 είναι core duo, και είναι επεξεργαστής για φορητά. Μην κάνεις overcklocking, κοίταξε μήπως έχει μαζέψει πολύ σκόνη και λόγω θερμοκρασίας ρίχνει τη συχνότητα για να μη προκληθεί κανένα πρόβλημα.
 
O T7300 είναι στα 2Ghz; Μια χαρά είναι ως συχνότητα. Οταν αναφέρεσαι σε performance, σε ποιό κομμάτι συγκεκριμένα; Στα γραφικά, στο processing, στο φόρτωμα των Windows και/ή των αρχείων; Για το τελευταίο, μπορείς να αλλάξεις το δίσκο με εναν στις 7200 στροφές και θα δεις μεγάλη διαφορά. Αλήθεια, τί δουλειές κάνεις με το λαπτοπ αυτό; Φαντάζομαι δεν παίζεις παιχνίδια, γιατί αμφιβάλλω εάν παίζει τίποτα. Πόση μνήμη έχεις;
 
Τι overcloking ρε να το κάψεις θες;Μάκα θα έχει πιάσεικαι επειδή ανεβάζει θερμοκρασία προφανώς ρίχνει συχνότητα το λαptop.
 
Είσαι βέβαιος ότι φταίει ο επεξεργαστής για το "νωθρό" μηχάνημα; Θέλω να πω, έχεις CPU benchmarks που δείχνουν υστέρηση ή απλώς σου δίνει "αίσθηση" πιό αργού μηχανήματος σαν σύνολο;

Στην δεύτερη περίπτωση, νομίζω ότι παίζει σοβαρά και το σενάριο του πιο αργού δίσκου. Σε καμμία περίπτωση οι δίσκοι 5400 RPM των laptop δεν μπορούν καν να πλησιάσουν σε επιδόσεις δίσκους 7200 RPM σαν αυτούς που φοράνε τα desktops εδώ και κάμποσα χρόνια.

Ότι και να φταίει πάντως, προσωπικά δεν συνιστώ να κάνεις overclocking σε laptop, ακόμα και αν σου δίνεται η δυνατότητα. Είναι αρκετά "ζορισμένα" θερμοκρασιακά ήδη στις standard ρυθμίσεις, αν αυξήσεις και άλλο τα θερμικά φορτιά δεν θα σου αντέξει ούτε 6 μήνες. Υπάρχει λόγος που δεν δίνουν τέτοιες δυνατότητες στο BIOS οι κατασκευαστές... :)
 
Μάκα δέν υφίσταται, είμαι ψυχάκιας με την καθαρίότητα. Και στα games δέν έχει πρόβλημα, σε συνδιασμό με την 8600gs με modded drivers, παίζει πιό καλά απο ότι θα περίμενα. (Ακόμα και καινούργια games). Έχει 2Gb RAM το μηχάνημα, και τρέχει XP sp2 (με μόντα γιατί επίσημα παίρνει μονο vista)

To πρόβλημα το αντιμετωπίζω σε μουσικό Software (Δουλέυω sequencers με VST synths). Άρα μάλλον στο processing είναι το θέμα. Στις "βαριές" εφαρμογές δηλαδη. Δέν μου δίνει σώνει και καλά την αίσθηση του ότι "σέρνεται". Απλά, όπως είπα και στο πρώτο πόστ, θεωρούσα ότι θα είχε καλύτερο performance απο έναν AMD X2 4200, έστω και desktop. Mήπως η σύγκρισή μου είναι άτοπη εξ'αρχής ?

Για να δώσω ένα παράδειγμα. Στον Desktop, με τον Χ2 4200 και 2gb RAM, και XP, τρέχω το sequencer μου (Τracktion, που είναι απο τα πιό ελαφριά, σε σύγκριση π.χ με το Cubase), το Reason με 12 κανάλια ενεργά, και μέχρι 7 το πολύ 8 βαριά VST synths και όλα αυτά real-time, για να πιάσει "κόκκινα" το CPU meter. Στο λάπτοπ αυτό θα γίνει με 4-5 synths και την Cpu να υποφέρει. Δηλαδή περίπου τα μισά. Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό ? Είναι ο Τ7300 τόσο λιγότερο ισχυρός απο τον Χ2 4200 ?

Άν όπως λέτε η CPU κόβει, όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία, αυτό πώς το βλέπω ? Δηλαδή με ένα cooler απλά θα αυξήσω την συχνότητα, άν όντως κόβει τόσο ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα