Lazy Jones

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.314
Αντιδράσεις
480
Lazy Jones (1985)

attachment.php






Είμαι σίγουρος πως έχετε ακούσει ένα γνωστό μπιτάκι το οποίο έπαιζε σε πολλά clubs της Αθήνας και άλλων μεγάλων πόλεων κατά τις αρχές του 2000.

Η μελωδία του εκείνες τις ημέρες κάτι μου θύμιζε αλλά δεν μπορούσα να θυμηθώ τι ακριβώς.

Όταν μετά από λίγο καιρό οι emulators έγιναν της μόδας και μπορούσαμε να ξαναπαίξουμε τα παλιά παιχνίδια στα υπερσύγχρονα (τότε) PCs μας, φορτώνοντας το Lazy Jones της Terminal Software άκουσα και πάλι το ρυθμό ο οποίος είχε γίνει επιτυχία από τους Zombie Nation με το "Kernkraft 400".

Άντε τώρα να πεις σε κάποιον clubber πως το ρυθμό που χόρευε τον άκουγες πριν δεκαετίες σε παιχνίδι του Commodore 64. Αστεία πράγματα :)

Ας δούμε όμως αυτό το περίεργο παιχνίδι με τον τίτλο Lazy Jones.


Live - Life – Easy.


Είμαστε ο Mr. Jones ο υπάλληλος ενός ξενοδοχείου με σκοπό της ζωής μας την τεμπελιά και τη διασκέδαση που μας προσφέρουν τα video games.

Εξάλλου, το ξενοδοχείο που εργαζόμαστε κρύβει πίσω από κάθε δωμάτιο έναν υπολογιστή (με joystick συνδεδεμένο) με τον οποίο μπορούμε να απολαύσουμε κι από ένα διαφορετικό παιχνίδι σε μια τεραστίων διαστάσεων οθόνη.

Σκοπός του παιχνιδιού είναι να μαζέψουμε όσους περισσότερους πόντους μπορούμε παίζοντας μέσα στα 18 δωμάτια του ξενοδοχείου τα οποία είναι κατανεμημένα σε 3 ορόφους.

Τα παιχνίδια που θα συναντήσουμε στα δωμάτια έχουν απλούστατη υπόθεση και είναι τα εξής:

• The Turk: Ελέγχουμε ένα πιρούνι με το οποίο προσπαθούμε να καμακώσουμε μια γαλοπούλα που κινείται πάνω σε ένα ταινιοδιάδρομο. Ένα τηλέφωνο(;;!!) προσπαθεί να μας κόψει το δρόμο.

attachment.php


Σήμερα αντί για δουλειά έλεγα να παίξω (…για λίγο) κανένα παιχνιδάκι.

attachment.php


Πολύπλοκο παιχνίδι. Πρέπει να είναι adventure.





• Wild Wafers: Ένα διαστημόπλοιο πυροβολεί ένα γεωμετρικό σχήμα που μοιάζει με φύλλο το οποίο γκελάρει στις πλευρές της οθόνης.

• Scoot: Καβαλώντας ένα scooter μέσα σε μια υπόγεια σπηλιά θα προσπαθήσουμε να προσγειωθούμε σε 4 δύσβατες βάσεις.

• Eggie Chuck: Ελέγχοντας μια ανθρώπινη φιγούρα πρέπει να συλλέξουμε έναν αριθμό αυγών ανεβοκατεβαίνοντας σκάλες χωρίς να συγκρουστούμε με τις κότες.

• Wipe Out: Arkanoidδες παιχνίδι όπου με τη βοήθεια μιας μπίλιας θα πρέπει να καταστρέψουμε τα τούβλα της πίστας χρησιμοποιώντας ένα... τετράγωνο.

• Outland: Shoot 'em up όπου ελέγχουμε ένα όχημα το οποίο βάλλει κατά των UFOs.

• The Wall: Κατασκευάζουμε έναν τοίχο και προσπαθούμε να μη συγκρουστούμε με δέντρα αλλά και να μη διασταυρωθούμε με την ίδια μας την κατασκευή (θυμίζει το γνωστό μας φιδάκι).

• Star Dust: Άλλο ένα κάθετο shoot 'em up στο οποίο το διαστημόπλοιό μας πρέπει να πυροβολήσει τους κομήτες οι οποίοι διασχίζουν την οθόνη μας. Αν πέσουμε πάνω τους ένα ισχυρό τράνταγμα θα μας καθυστερήσει από το να εμφανιστεί ο επόμενος στόχος.

• The Hills are Alive: Shoot 'em up με οριζόντιο scrolling στο οποίο πυροβολούμε και πάλι UFOs.

• Laser Jones: Μια παραλλαγή του γνωστού μας Space Invaders. Ίσως το πιο διασκεδαστικό παιχνίδι απ' όλα.

• Jay Walk: Θέλει προσοχή όταν διασχίζουμε ένα δρόμο με μεγάλη κυκλοφορία αυτοκινήτων. Πόσο μάλλον όταν ο δρόμος αποτελείται από 5 λωρίδες. Σκοπός μας λοιπόν είναι να διασχίσουμε κάθετα το δρόμο και να φθάσουμε τις κοπέλες που στέκονται στις άκρες της λεωφόρου.

• Res Q: Θυμίζει το Scoot. Χρησιμοποιώντας ένα Jet Pack πρέπει να διασώσουμε έναν αριθμό ατόμων που βρίσκονται σε κάποιες κορυφές της πίστας.

attachment.php
Τς, τς, τς... Θυμίζει την Κηφισίας ο δρόμος.

attachment.php


Όταν όλοι αυτοί οι άνθρωποι ζητούν τη βοήθειά μου, πέστε μου που να βρω χρόνο για δουλειά στο ξενοδοχείο;





• 99 Red Balloons: Ελέγχουμε ένα ανθρωπάκι το οποίο προσπαθεί να φθάσει μια κοπέλα η οποία βρίσκεται σε υψηλότερο επίπεδο. Για το σκοπό αυτό χρησιμοποιούμε δύο μπαλόνια τα οποία θα μας ανυψώσουν στο επιθυμητό επίπεδο. Ένα τόξο θα προσπαθήσει να μας ανακόψει το δρόμο εκτοξεύοντας βέλη προς τα μπαλόνια που μας μεταφέρουν. Αν τα καταφέρουμε, θα πρέπει να γραπώσουμε άλλο ένα μπαλόνι για να μας κατεβάσει με ασφάλεια στο προηγούμενο επίπεδο και στη άλλη κοπέλα που θα μας δώσει extra πόντους.

attachment.php
Ίσως το πιο... σύνθετο παιχνίδι του Lazy Jones.





• The Reflex: Ακόμη ένα παιχνίδι που θυμίζει Arkanoid, αντί για μπίλια όμως προσπαθούμε να χτυπήσουμε με τη ρακέτα μας 3 σχήματα τα οποία μοιάζουν με κόκκαλα.

Κάθε φορά που πετυχαίνουμε το στόχο, μας δίνονται από 10 βαθμοί.

Σε όλες τις πίστες όμως ο χρόνος μας είναι περιορισμένος (εκτός από το The Wall) και για το σκοπό αυτό πρέπει να μαζεύουμε πόντους το ταχύτερο δυνατό.

Υπάρχουν ακόμη 4 δωμάτια στα οποία δε βρίσκονται ηλεκτρονικά παιχνίδια αλλά ένα bar, μια αποθήκη καθαριστικών, ένα αναπαυτήριο στο οποίο ο Mr. Jones μπορεί να «κοιμηθεί» βλέποντας εφιάλτες :) , κι ένα αποχωρητήριο.

Για να μαζέψουμε πόντους στο bar, θα πρέπει να πατήσουμε το fire τη στιγμή που ο barman, το ποτό κι εμείς θα έχουμε... ευθυγραμμιστεί. Ένας θαμώνας του bar θα προσπαθήσει να μας κόψει το δρόμο.

attachment.php
Another brick in the wall.

attachment.php


Βάλε ό,τι πιο δυνατό έχεις γιατί τώρα τελευταία χάνω πολύ εύκολα στο Eggie Chuck κι έχω εκνευριστεί.





Εκτός δωματίων περιπλανιόμαστε στους 3 ορόφους του ξενοδοχείου χρησιμοποιώντας ένα ασανσέρ κι επιλέγουμε το επόμενο δωμάτιο στόχο μας. Στην περιπλάνησή μας άλλοι υπάλληλοι του ξενοδοχείου αλλά και ένα αυτοκινούμενο καροτσάκι καθαρισμού προσπαθούν να μας σταματήσουν. Μόλις πέσουμε πάνω τους θα χάσουμε μια ζωή από τις 5 που διαθέτουμε (και μέχρι 9 αν το επιλέξουμε στην αρχή του παιχνιδιού). Για να τους αποφύγουμε μπορούμε να πηδάμε απλά από πάνω τους κρατώντας το μοχλό του joystick προς τα πάνω ενώ πατώντας το fire ανοίγουμε τις πόρτες των δωματίων.

Το Lazy Jones δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο σκοπό (έρχεται σε πλήρη αντιστοιχία με την πρώτη λέξη του τίτλου του) και κάθε φορά που ολοκληρώνουμε μια γύρα απ' όλα τα δωμάτια το παιχνίδι ξεκινάει από την αρχή αυξάνοντας απλώς τη δυσκολία των games σε κάθε δωμάτιο.

Τεχνικά πρόκειται για ένα μέτριο παιχνίδι στο οποίο όμως το μουσικό θέμα όπως αναφέρθηκε αλλά κυρίως το gameplay το έκαναν να ξεχωρίζει από πολλά της εποχής του.

Αν και όχι ιδιαίτερα γνωστό το Lazy Jones είναι ένα ιδιαίτερα απλό αλλά διασκεδαστικό παιχνίδι το οποίο αποτελεί ένα άριστο αγχολυτικό για τους σκληροπυρηνικούς gamers.

Είναι επίσης σίγουρο πως το μουσικό του θέμα θα σας καρφωθεί στο μυαλό και αν έτυχε να το έχετε δοκιμάσει ως παιχνίδι μικροί, σίγουρα θα σας κάνει να νοσταλγήσετε.
 
Ευχαριστω και παλι για ενα ακομα review Alucard!Το παιχνιδι για μενα ειναι παντελως αγνωστο.Πρωτη φορα το ειδα.Απο τα λεγομενα σου μαλλον πρεπει να θεωρειται απο τους προγονους των party games!
 
Ελιωνα με το Lazy Jones στον Spectrum. Απλοικα subgames που για καποιο λογο εβρισκα μεγαλη ομοιοτητα με αυτα που εφτιαχνες με το game creating utility που συνοδευοταν τα microdrives (??). Παντως δεν θυμαμαι αλλο παιχνιδι πριν το Lazy Jones που να περιειχε τοσα διαφορετικα υποπαιχνιδια.

Για χρονια δεν ηξερα οτι υπαρχει C64 εκδοση. Eπαιξα προσφατα και ειναι εντυπωσιακο οτι εχει διαφορετικη μουσικη σε καθε δωματιο ενω ο Speccy δεν εχει καποιο tune. Υπευθυνος ο μεγαλος David Whittaker. Μαλιστα καποια απο τις μουσικουλες σαμπλαριστηκε πριν χρονια απο τους φρικτους Zombie nation

 
Μου ήταν παντελώς άγνωστο αυτό το παιχνίδι. Ακούγεται πράγματι σαν κάποιου είδους party game.
 
To παιχνίδι αυτό δεν το είχε κανείς γνωστός μου, ούτε και έτυχε να το δω σε κάποιο τοπικό club ή computer shop. Αποτελεί κατά συνέπεια μία ευχάριστη έκπληξη, και φυσικά επιβάλλεται να παιχθεί άμεσα !!

Μπράβο στον Αlucard για το όμορφο και κατατοπιστικό review. :thumbup:

---ΕDIT---

Υπάρχει, λέει, και κάποιου είδους sequel (L.J. rides again). Για να δούμε τι θα δούμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Υπάρχει, λέει, και κάποιου είδους sequel (L.J. rides again). Για να δούμε τι θα δούμε...

billy έψαξα για το sequel το οποίο αναφέρεις και κατάφερα να βρω ένα αρχείο το οποίο έχει τον τίτλο Lazy Jones Rides Again το οποίο αποτελείται από μία και μόνη πίστα στην οποία δυο κάθετα κινούμενα αντικείμενα προσπαθούν να διασταυρωθούν με ένα τυχαία κινούμενο φύλλο (θυμίζει το Wild Wafers).

Η πίστα ονομάζεται The 19th Screen και φαίνεται να έχει δημιουργηθεί και πάλι από τον David Whittaker.

Παραθέτω και μια εικόνα.

attachment.php


Αν έχεις άλλες πληροφορίες σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας :)
 
Απο οτι ειδα ειναι listing του Commodore Horizons Magazine (1985/02)
 
Alucard είπε:
Αν έχεις άλλες πληροφορίες σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας :)
Είμαι στην δουλειά ακόμα, και δυστυχώς δεν μπόρεσα να απαντήσω άμεσα.

Ομως είναι όπως τα λέει ο Γουώλλης: προέρχεται απο το συγκεκριμένο περιοδικό. :D (δεν ξέρω αν πρόκειται για "listing" όμως. Μπορεί να το δώσανε και ως bonus σε κανένα coverdisk)
 
Έψαξα να βρω το τεύχος του Commodore Horizons Magazine αλλά για την ώρα δεν υπάρχει (νομίζω) στο Internet.

Κάποια στιγμή θα μάθουμε την αλήθεια :)
 
Ωραία μουσικούλα ! Και εμένα αν μου το λέγανε δεν υπήρχε περίπτωση να το φανταστώ πως προερχόταν από τόσο παλιό παιχνίδι !
 
Αυτό θα σχολιάσω και εγώ...τον ήχο....το κομμάτι εγινε επιτυχία γύρω στο μιλένιουμ!

Το παιχνιδι πάντως δεν το ήξερα!
 
Πίσω
Μπλουζα