Le ballon rouge - The Red Balloon (1956)

ElDelSak

RetroN00b
Joined
11 Αύγ 2009
Μηνύματα
13
Αντιδράσεις
3
Κάποιες φορές κάποιο γεγονός (στη συγκεκριμένη μια ταινία) σημαδεύει τόσο βαθιά τη μνήμη σε σημείο που συμπαρασύρει (στη μνήμη) και τα χρονικά περιξ αυτού του γεγονότος τεκταινόμενα.

Έτσι και με το red ballon...Θυμάμαι σαν τώρα τον περιβάλλοντα της στιγμής που έβλεπα την ταινία χωροχρόνο.

Πρέπει να ήμουν 8-9..μέσα φθινοπώρου είχα γυρίσει σπίτι απόγευμα, μα είχε ήδη βραδιάσει, απο παιχνιδι στην αλάνα. Η μανα μου έκανε δουλειές στη κουζίνα.Ψιλό-ιδρωμένος και κουρασμένος ανοιξα την (ασπρόμαυρη) tv και ξάπλωσα στο μπαουλοντίβανο :eek: . Κρύωνα απο την κούραση και τον ιδρώτα που στέγνωνε αλλά αυτό που έβλεπα στα παιδικά μου μάτια φάνταζε μαγικό...Δεν θα το ξεχνούσα ΠΟΤΕ.

Δεν θα μπώ στις λεπτομέριες της υπόθεσης, (δίνω links απο Wiki & IMDB) παρα μονο θα πώ οτι προκειται κατ' εμέ (και όπως πολυ αργότερα ανακάλυψα και για τους περι του κινηματογράφου) για ένα μικρού μήκους αριστούργημα..Ασπρόμαυρο (του 56 είναι), εκτός απο το μπαλόνι (που είναι κοκκινο αλλά τοτε λόγω tv το έβλεπα γκρι) και σχεδόν βουβό (έχει ελάχιστους διαλόγους).

Πριν κανα χρόνο αν δε κάνω λάθος, έγινε για κάποιο λόγο μια αναφορά στην ταινία σε κάποια εκπομπή στην tv οπότε και το κατέβασα...Το συνιστώ σε μικρά και μεγάλα παιδιά....

redballon.png


..μ'έκανε να αλλάξω και το avatar μου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ειχα πετυχει κι εγω σε καποια προβολη, αλλα δε θυμαμαι απολυτως τιποτα, περα απο καποιες εικονες :)

Πριν αρχισει, η εκφωνητρια ειχε πει (ή έτσι είχα καταλάβει) οτι η ταινια μας λέει "τί να κάνουμε όταν έχουμε ενα κοκκινο μπαλόνι". Εγω σκεφτηκα "Α ενδιαφερον, οταν παρω ποτε ενα κοκκινο μπαλονι θα κανω ο,τι λεει η ταινια να δω τι θα γινει" :D βεβαια οταν ειδα το μπαλονι να κινειται μονο του αναρωτηθηκα, πως θα το κανουμε αυτο

Για να πω την αμαρτια μου, ποτε δε συμπαθησα αυτου του ειδους τις ευρωπαικες σουρεαλιστικες παιδικες ταινιες. Κατα τη γνωμη μου δεν ηταν αυτο που θα ηθελε να δει καποιο παιδι, δεν θα μπορουσε να τις καταλαβει και μου φαινοταν πολυ μελαγχολικες (φυσικα κανω λαθος γιατι αυτο δεν ισχυει για ολα τα παιδια).

Για παραδειγμα την τελευταια σκηνη οπου τα μπαλονια πετανε το παιδακι πανω απο την πολη την ειχα καταλαβει ως οτι τον "απαγαγουν" και θα ανεβαινε συνεχεια στον ουρανο για παντα. Πολυ θλιβερο
 
η ταινία αυτή είναι ένα διαμάντι!!

μεταπολεμική γαλλική παραγωγή με ελάχιστους διαλόγους (όπως και οι ταινίες αριστουργήματα του Jacque Tati)

την πρωτοείδα το '86 (απόγευμα Μ.Σαββάτου) στην κρατική και σε ασπρόμαυτη tv.

έχει χαραχθεί στη μνήμη μου πολύ έντονα -καθότι και πιτσιρικάς- και όσες προσπάθειες έχω κάνει κατά καιρούς για να την βρω σε dvd έχουν πέσει στο κενό. υπάρχει -κομματιαστή- στο "σωλήνα".
 
γειτονιές, ρυμοτομία, κτίρια & αρχιτεκτονικά στοιχεία της πόλης του -μεταπολεμικού- Παρισιού μέσα από ολόκληρη την ταινία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφαίρεσα το link, γιατί παραπέμπει σε ολόκληρη την ταινία. Θες να κάνεις ίσως μια επαναδιατύπωση?

(σημ. Τα offtopics, κλασικά, θα διαγραφούν!)
 
προσφατα ειδα την ταινια αυτη και μου αρεσε πολυ: το μπαλονι ακολουθουσε το παιδακι σαν να ηταν σκυλακι,το συνοδευε στο σχολειο,επαιζε κρυφτο..ηταν υπακουο (οταν φυσικα ηθελε) αλλιως εκανε τα δικα του.Εγιναν αχωριστοι φιλοι και το παιδακι εκανε το παν για να προστατεψει το κοκκινο μπαλονι του
 
Πίσω
Μπλουζα