LEGO Digital Designer Software

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
570
Εδώ και λίγο καιρό, έχω φάει ένα ελαφρύ “σκάλωμα” με τα Lego! :D

(ελπίζω όχι τίποτα φοβερό, αλλά σίγουρα μόνιμο!)

Πολύ παλιά, συνήθιζα να σκιτσάρω ό,τι ήθελα να φτιάξω σε χαρτί και μετά να κάνω αποτίμηση των υλικών που θα χρειαστώ (τουβλάκια, ποσότητα, είδη, χρώματα κλπ!).

Πλέον, δε χρειάζεται να το κάνω αυτό, γιατί υπάρχει ακόμα και πρόγραμμα από την ίδια τη Lego: το Lego Digital Designer! Ένα CAD-like πρόγραμμα για LEGO!

 


Διατίθεται σε έκδοση για Windows & για Mac (τα minimum requirements μπορείτε να τα δείτε εδώ).

 


Χωρίς να το καταλάβω, με μερικά κλικ, βρέθηκα να κατεβάζω την έκδοση των Windows. Το αρχείο εγκατάστασης είναι περίπου 146 ΜB, ενώ όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση & ανοίξετε το πρόγραμμα, θα βρεθείτε μπροστά σε μια μεγάλη έκπληξη! :)

 


Στην αρχική οθόνη μπορείτε να επιλέξετε αν θα δουλέψετε:

 


α) Σε mode Digital Designer (βασικές κατασκευές)

 


attachment.php


 


β) Σε mode Mindstorm (ρομποτικές κατασκευές)

 


attachment.php


 


γ) Σε mode Digital Designer Extended (ειδικές κατασκευές)

 


attachment.php


 


Μόλις επιλέξετε, θα βρεθείτε μπροστά στο διαχειριστικό του προγράμματος, όπου μπορείτε να βρείτε όλες τις βασικές λειτουργίες! Για όσους έχουν ασχοληθεί με προγράμματα διανυσματικής σχεδιάσης (δισδιάστατης / τρισδιάστατης), δε θα έχετε πρόβλημα - θα εξοικειωθείτε αμέσως. Τώρα, ακόμα κι αν δεν έχετε εμπειρία με σχεδιαστικά προγράμματα, δε θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα, μιας και είναι πολύ διακριτός ο διαχωρισμός των αντικειμένων στην οθόνη.

 


Αριστερά βλέπετε τις κατηγορίες με τα είδη των τούβλων / τροχών / λεγκανθρώπων που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε, καθώς κι ένα κάρο αξεσουάρ για να χτίσετε το θέμα των ονείρων σας! :D

 


Στην πάνω μεριά της οθόνης, είναι η γραμμή εργαλείων (επιλογή κομματιών / περιστροφή-αναστροφή / χρωματισμός / απόκρυψη / διαγραφή). Γενικά, η αρχική σας οθόνη μοιάζει κάπως έτσι:





attachment.php


 


Δουλεύοντας ελάχιστα με το πρόγραμμα, μπορώ να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί απίστευτα από την ευρεία γκάμα κομματιών που διαθέτει! Πραγματικά, δεν υπήρξε κομμάτι που να χρειάστηκα και να μη μπόρεσα να βρω! Δείτε αριστερά τα κεφάλια των λεγκανθρώπων και είναι μόνο τα στάνταρ (υπάρχει και για άλλες φυλές!):





attachment.php


 


Εκπληκτική δουλειά έχει γίνει και στην κινητική αντίληψη του προγράμματος στον τρισδιάστατο χώρο! Όπως μπορείτε να δείτε, μπορώ να επέμβω σε κάθε κομμάτι, αλλάζοντας την κινητική του & το πρόγραμμα φροντίζει με τα πράσινα βέλη να μου υποδείξει το εύρος της κίνησης που μπορώ να εκτελέσω με το συγκεκριμένο κομμάτι:

 


attachment.php






Γενικά, συνιστώ σε όλους τους LEGO-μανείς (και μη!) να το δοκιμάσουν! Υπάρχει εξαιρετικό help file που θα σας εφοδιάσει με τις απαραίτητες γνώσεις χειρισμού, χωρίς να σας κουράσει, ενώ αρκετά παραδείγματα θα βρείτε και στο σχετικό site της Lego: http://ldd.lego.com/

Εν κατακλείδι, η εύλογη απορία που τίθεται είναι: “Και μʼ αυτό, τι μπορώ να φτιάξω?”...

Well, ΤΑ ΠΑΝΤΑ! (όχι τʼ αρκουδάκια! :p )

Τhe limit is the sky:





attachment.php



(roufianos.com via google)

 


attachment.php



(all about software via google)





attachment.php



(teechsupportalert.com via google)





*Οι φωτογραφίες είναι screenshots, ενώ για όσες βρέθηκαν μέσω google, αναγράφεται η πηγή προέλευσης*


 
Καλά, έπαθα πλάκα! Στο τέλος σου βγάζει τη λίστα με τα κομάτια που χρησιμοποίησες και αν θές τα κάνεις παραγγελία από τη lego! Καταπληκτικό!
 
Πολλά χρόνια θα ζήσεις! :)

Μια εσύ και μια η Κάμπια, που σκέφτεστε για ρομποτάκια! Για ρίξε και μια ματιά στην καρτέλα Mindstorm! ;)

(είπαμε, να σε βοηθήσω "να καείς" κι εσύ! Έλα στην παρέα μας! :D )
 
:cool: Είναι καταπληκτικό! Έφαγα κόλημα μ' αυτό χοντρό άντε να δω πως θα δουλέψω τώρα :)
 
Δηλαδη μπορω να βρω πχ οδηγιες χρησης απο την 80s διαστημικη σειρα (μιας και τα κουτια ειναι συνηθως πολυ ακριβα) και να τα "ξανασυναρμολογησω" ηλεκτρονικα?
 
Σας είπα τι δώρο θέλω για τα γενέθλιά μου ?

Mε κατέστρεψες....
 
nkarytia είπε:
:cool: Είναι καταπληκτικό! Έφαγα κόλημα μ' αυτό χοντρό άντε να δω πως θα δουλέψω τώρα :)
Ανταποδίδω το κόλλημα με το παιχνίδι που είχες ποστάρει! :biglaugh:

Wally είπε:
Δηλαδη μπορω να βρω πχ οδηγιες χρησης απο την 80s διαστημικη σειρα (μιας και τα κουτια ειναι συνηθως πολυ ακριβα) και να τα "ξανασυναρμολογησω" ηλεκτρονικα?
Αν τις έχεις κρατημένες ή αν μπορείς να τις βρεις από το νετ, τότε, ναι, σου δίνει όλα τα virtual κομμάτια για να συναρμολογήσεις βήμα - βήμα!

Ακόμα κι αν δεν έχεις τις οδηγίες και θες να πειραματιστείς - δες τι έφτιαξε ένα 15χρονο! :)

Μπες εδώ και βάλε για φίλτρο "space" - έχει μερικά μικρά διαμαντάκια! :)

Για να σε βοηθήσω κι εσένα να έρθεις στους LEGO-καμμένους! (για δείτε και καμαρώστε!): http://us.mindstorms.lego.com/en-us/Community/NXTLog/DisplayProjectList.aspx

Αυτά είναι projects με ρομποτάκια που έφτιαξαν απλοί χρήστες που τα σχεδίασαν με το Lego Digital Designer! ;)

Kambia είπε:
Σας είπα τι δώρο θέλω για τα γενέθλιά μου ?Mε κατέστρεψες....
Τσου! Τι δώρο?! :biglaugh:

Όσο, για τ' ότι σε κατέστρεψα!... Well... You started it! :D
 
Θα φτιάξω με mindstorms το σύστημα αυτοκατεύθυνσης του αυτο-αυτοκινήτου νέας γενιάς... Ακρηηηη! Στη πάνταααα!!!! (είναι ακριβοί αυτοί οι αισθητήρες και γι' αυτό έβαλα μόνο έναν (νομίζω; )) :)
 
D@redevil είπε:
Εδώ και λίγο καιρό, έχω φάει ένα ελαφρύ “σκάλωμα” με τα Lego! :D
Mαλλον "βαρεων βαρων" θα το χαρακτηριζα....:biglaugh:

Για αλλη μια φορα... :bow: :bow: :bow:

Τελεια δουλεια και ακομη πιο τελεια η παρουσιαση!!!! :headbang: :thumbup: :clap: :clap: :clap:
 
stayros είπε:
Mαλλον "βαρεων βαρων" θα το χαρακτηριζα....:biglaugh:
Για αλλη μια φορα... :bow: :bow: :bow:

Τελεια δουλεια και ακομη πιο τελεια η παρουσιαση!!!! :headbang: :thumbup: :clap: :clap: :clap:
Ε, τώρα, υπερβολές! :biglaugh:

Τοσοδούλικο είναι! (να θυμηθώ να ανεβάσω και αυτά που πήρα το Πάσχα! :D :D)

Ευχαριστώ, Σταύρε μου, για τα καλά σου λόγια! :flower:

nkarytia είπε:
Θα φτιάξω με mindstorms το σύστημα αυτοκατεύθυνσης του αυτο-αυτοκινήτου νέας γενιάς... Ακρηηηη! Στη πάνταααα!!!! (είναι ακριβοί αυτοί οι αισθητήρες και γι' αυτό έβαλα μόνο έναν (νομίζω; )) :)

Όχι, απλά είναι ακριβά - είναι πανάκριβα τα Mindstorm! :(

Είδα κάτι 300 - 350 ? - κρέμασε το σαγόνι μου!...

Για κάνε ένα export βρε το κατόρθωμά σου να το δούμε! :D
 
Μμμμμ! Πολύ καλή ιδέα, να κάνουμε showcase! :)
 
nkarytia είπε:
Μμμμμ! Πολύ καλή ιδέα, να κάνουμε showcase! :)
Βέβαια, γιατί όχι?! :)

Μπορούμε άνετα να ποστάρουμε τις δημιουργίες μας!

Εγώ θα δοκιμάσω αυτό που είπε ο Wally: Δηλαδή να βρω οδηγίες (π.χ. από τη σειρά "Technic") και να δοκιμάσω να τις εκτελέσω στο LEGO-πρόγραμμα, να δω τι αποτέλεσμα θα πάρω! :D

Και σιγά-σιγά, θα χτίσω ολόκληρες περιοχές με Legανθρωπάκια, κτήρια & οχήματα!

The limit is the sky! ;)
 
Τελικά... με αυτά τα LEGO φτιάχνεις τα...

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε Stan μου! #)

Βάλε ξανά την εικόνα, αν έχεις την καλοσύνη!

Το URL που βλέπω στη θέση της εικόνας, είναι η απόσταση από το γραφείο στο σπίτι μου (και γι' αυτό δεν το εμφανίζει!) :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Ευχαριστώ, Σταύρε μου, για τα καλά σου λόγια! :flower:
Tιποτις,τιποτις... :)

Και για να χουμε καλο ρωτημα....

Τα τουβλακια πως... :rant: ...τα γυριζεις?

Ολο το μεσημερι προσπαθουσα αλλα δεν

ταιριαζε κανενα απο τα εργαλεια που σου διαθετει.

Εβγαλε ενα με κατι βελακια αλλα ειτε το χρησιμοποιουσα

ειτε οχι,ενα και το αυτο!

Λεγε,γιατι ειμαι ενα βημα απο το να σπασω το pc... :shake:
 
stayros είπε:
Tιποτις,τιποτις... :) Και για να χουμε καλο ρωτημα....

Τα τουβλακια πως... :rant: ...τα γυριζεις?

Ολο το μεσημερι προσπαθουσα αλλα δεν

ταιριαζε κανενα απο τα εργαλεια που σου διαθετει.

Εβγαλε ενα με κατι βελακια αλλα ειτε το χρησιμοποιουσα

ειτε οχι,ενα και το αυτο!

Λεγε,γιατι ειμαι ενα βημα απο το να σπασω το pc... :shake:
Όταν επιλέγεις ένα κομμάτι και "φωτιστεί", μπορείς να το τροποποιήσεις με τα βελάκια του πληκτρολογίου:

Με το πάνω-κάτω = το τουβλάκι "περιστρέφεται" γύρω από το διαμήκη άξονά του.

Με το δεξιά-αριστερά = το τουβλάκι "γυρνάει" δεξιά / αριστερά στον κάθετο άξονά του!

Σε κάλυψα?! :)
 
Απολυτως! :D

Για αλλη μια φορα... :bow: :bow: :bow:

Παω να το δοκιμασω! :D

Η πρωτη δημιουργια ετοιμη.... :D :D:D

Δεν ειναι ακομα τελειωμενη.

LDDScreenShot1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Η πρωτη δημιουργια ετοιμη.... :D :D:DΔεν ειναι ακομα τελειωμενη.
Είμαι πολύ περίεργη να δω τι θα κάνεις! :D

Αρένα? Παλάτι? Έπαυλη?! :)

Νομίζω ότι θα μπριζωθούμε πολύ άσχημα! :D :D

(είμαι πολύ χαρούμενη! :biglaugh:)
 
Η πρωτη δημιουργια ετοιμη! :D

Μια πλατεια με τα ολα της...

Προβολή συνημμένου 50853

Παμε για την δευτερη... :)

Που μαλλον κανενα κτηριο

θα ειναι...

Αν καταφερω να βρω πως

ταιριαζουν τα μεγαλα πλακε κομματια

το ενα πανω στο αλλο... :wait2: :what:
 
Ποια κομμάτια εννοείς?! :xm:

Εγώ ας πούμε, δοκίμασα βάζοντας το ένα πάνω στο άλλο και μόλις μου εμφάνισε το πράσινο περίγραμμα στη θέση που θέλω, έκανα αριστερό κλικ!

test.jpg

[edit] Έλα, κατάλαβα! Εννοείς μάλλον αυτά που παίζουν το ρόλο του εδάφους... Αυτά δε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις το ένα πάνω στο άλλο, γιατί είναι κομμάτια βάσης και μάλλον δε στο επιτρέπει το πρόγραμμα! :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα