Let's Scare Jessica to Death (1971)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
647
Let's Scare Jessica to Death (1971, John D. Hancock)

http://www.imdb.com/title/tt0067341/

Ηθοποιοί: Zohra Lampert, Barton Heyman, Kevin O'Connor, Mariclare Costello

Υπόθεση: Έχοντας μόλις βγεί από ένα ψυχιατρικό άσυλο, η Jessica μαζί με τον άντρα της και έναν φίλο, μετακομίζουν σε μια βικτοριανή αγροικία σε κάποια απομονωμένη περιοχή. Στο αγρόκτημα, η τριμελής παρέα βρίσκει μια νεαρή, αινιγματική, άστεγη hippie που βρήκε καταφύγιο μέσα στο σπίτι. Αποφασίζουν να καλέσουν την κοπέλα να μείνει μαζί τους, αλλά σταδιακά η Jessica αρχίζει να βρίσκεται στο κέντρο μερικών ανατριχιαστικών αποκαλύψεων.

Ακόμη ένα ξεχασμένο "διαμαντάκι" από τα 70's, ίσως τη καλύτερη δεκαετία για τις ταινίες τρόμου, το Let's Scare Jessica to Death είναι ένα αριστοτεχνικά δομημενο θρίλερ μυστηρίου που παίζει με την αντίληψη του θεατή, έχοντας σαν πρωταγωνιστή ένα άτομο με διαταραγμένο ψυχισμό. Ο σχετικά άγνωστος σκηνοθέτης John Hancock καταφέρνει να οικοδομήσει ένα εξαιρετικό μυστήριο, αποφεύγοντας τις ανόητες κορυφώσεις και διατηρώντας έναν εσωτερικό τόνο σε όλη τη διάρκεια της ταινίας. Το Let's Scare Jessica to Death κινείται πάνω στο όριο μεταξύ του ψυχολογικού δράματος και του μεταφυσικού τρόμου, χωρίς όμως να αφήνει τον θεατή να προβλέψει με ποιον τρόπο τελικά θα εξελιχθεί η ιστορία. Ο Hancock εκμεταλλεύεται την φαινομενική παράνοια του βασικού χαρακτήρα για να κρατήσει στην σκιά την βασική διάσταση της ταινίας, αφήνοντας μόνο μερικούς υπαινιγμούς, οι οποίοι με τη σειρά τους λειτουργούν σαν διάσπαρτα κομμάτια ενός παζλ. Κρατώντας στον πυρήνα της ταινίας το ύφος ενός σκοτεινού ψυχοδράματος που αποτελεί μια περίηγηση στα άδυτα της ανθρώπινης παράνοιας, ο σκηνοθέτης, εμπλουτίζει την ταινία με μερικές ανατριχιαστικές σκηνές, οι οποίες όμως δεν έχουν σαφή διάκριση μεταξύ φαντασίας και πραγματικότητας. Αυτό το παιχνίδι μεταξύ τρέλας και λογικής, ο Hancock το χρησιμοποιεί πάρα πολύ καλά για να υφάνει ένα μυστηριώδη ιστό από αμφίσημες καταστάσεις και να οικοδομήσει ένα εξαιρετικά άβολο αίσθημα αβεβαιότητας και ανησυχίας. Η νωχελική κινηματογράφηση, οι υπνωτικοί ρυθμοί και θολή, ονειρική ατμόσφαιρα ενισχύουν τη διφορούμενη υπόσταση της πλοκής, που κινείται μεταξύ ψυχολογικού μυστηρίου και μεταφυσικού τρόμου, φροντίζοντας όμως να εντείνει συγκινησιακά τις εικόνες του, κάνοντας τον θεατή να βρίσκεται μεταξύ της συμπάθειας για την ψυχική κατάσταση της πρωταγωνιστρίας αλλά και της απροσδιόριστης απειλητικής διάθεσης. Η κλιμακώση του μυστηρίου γίνεται πολύ ομάλα, με σχετικά χαλαρούς ρυθμούς, αφού ο Hancock δεν βιάζεται να δώσει λύση στο μυστήριο αλλά παίρνει τον χρόνο του ώστε να σκιαγραφήσει την διαταραγμένη προσωπικότητα της Jessica, εμμένοντας στην τραγικότητα του χαρακτήρα. Η αυξανομενη εσωτερική ένταση της ταινίας, που σταδιακά παράγει μια λανθάνουσα αίσθηση απειλής, σταδιακά λύνει το κουβάρι των συγκεχυμένων καταστάσεων και της αποπροσανατολιστικής σύγχυσης για να κλιμακωθεί πολύ έντεχνα μέχρι το αποκαλυπτικό φινάλε της ταινίας. Η ψυχεδελική χροιά της σκηνοθεσίας του Hancock, η ονειρική αισθητική, τα όμορφα φυσικά τοπία και ο ύπουλος ρυθμός με τον οποίο εξελίσσεται το μυστήριο, δημιουργεί μια εξαιρετικά ανατριχιαστική και εφιαλτική ατμόσφαιρα που καταφέρνει να υποβάλει τον θεατή χωρίς τη χρήση αιματηρών, βίαιων σκηνών και να τον έισάγει σε ένα ασταθές, λαβυρινθώδες σύμπαν γεματό υπαινιγμούς, υποψίες και υποθέσεις. Η Zohra Lampert στον πρωταγωνιστικό ρόλο, ερμηνεύει εξαιρετικά τον βασικό χαρακτήρα, καθώς αυτός αρχίζει να αμφισβητεί τη λογική του και φοβάται ότι ξανατρελαίνεται. Ο εσωτερικός φόβος, η αγωνία και η αβεβαιότητα του χαρακτήρα εξωτερικεύονται τέλεια από την ευάλωτη ερμηνεία της Lampert. Σημαντικό ρόλο παίζει και το υποβλητικό soundtrack του Orville Stoeber. Σε τελική ανάλυση, το Let's Scare Jessica to Death είναι ένα εξαιρετικός συνδυασμός ψυχολογικού και μεταφυσικού θρίλερ, με μια αφόρητα ανατριχιαστική ατμόσφαιρα που δεν θα έπρεπε να χάσει κανείς fan των ταινιών τρόμου.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξει απλά προσκυνώ... :bow: Το έχω πει πολλές φορές, ότι λατρεύω τις ταινίες με αόριστα απειλητική ατμόσφαιρα και αυτή εδώ, είναι ο ορισμός του "είδους". Πιστεύω ότι το Lets scare jessica to death, μπαίνει άνετα στις 10 καλύτερες τρόμου, όλων των εποχών. Και αυτό χωρίς ούτε μια σταγόνα αίμα! Νομίζω, ότι δεν χρειάζεται να είναι κάποιος οπαδός των ταινιών τρόμου, για να δει αυτό αριστούργημα...
 
Tρομερή ταινία. :D Μια από τις πιο ανατριχιαστικές ταινιές γυρισμένη στην εποχή που οι ταινιές δεν είχαν περιττές σκηνές όπως η σημερινές ''ταινίες τρόμου''. Θυμάμαι αυτή την ταινία να εμφανίζεται στο top-ten των πιο τρομακτικών ταινιών στην λίστα του Stephen King σε ένα βιβλίο του. (δεν θυμάμαι τον τίτλο :xm: )
 
Την παρακολουθησα προσφατα και με εξεπληξε! Ηταν τοσο καλογυρισμενη και πολυ ανατριχιαστικη! Spoiler Ειδικα η σκηνη οπου η jessica βγαινει εντρομη απο τη λιμη και ακολουθει η Emily ηταν συγκλονιστικη,οταν εβγαινε τα χερια της εμοιαζαν σκελετομενα και μακρουλα!! Ηταν; H' ηταν η ιδεα μου??

Και η Zohra Lampert επειδη δεν την εχω ξαναδει,παιζει γενικα καλα η μονο εδω? Γιατι ηταν πολυ πειστικη![h=1][/h]
 
Εγώ παιδιά, είδα την ταινία πριν από 7 ή 8 χρόνια. Δεν έχω την ίδια άποψη. Εκτός από την σκηνή που ανέφερε και ο φίλος argy (και έχει και ο φίλος RIO τη φωτό στο παραπάνω post), δεν μου έχει μείνει κάτι να θυμάμαι από την ταινία. Την βρήκα αργή, στα όρια της βαρεμάρας. Δεν ξέρω. Δεν υπάρχει περίπτωση να την ξαναδώ,δεν με "κέρδισε". Και δεν είναι θέμα ότι δεν έχει gore σκηνές. Δεν έχει καν τον ατμοσφαιρικό τρόμο που θα σε κάνει να φοβηθείς/τρομάξεις.
Παιδιά, ο τεράστιος Φούλτσι,πετύχαινε αυτό που λέμε "ατμοσφαιρικός τρόμος". Θυμηθείτε τις σκηνές στην "Πόλη των.." ή στο "The beyond".
Δεν χρειάζονται να ΄ρθουν ζόμπι ή το evil για μας φοβίσει. Και μόνο τα πλάνα με τους έρημους δρόμους στο Ντάνουιτς,στο νυχτερινό Ντάνουιτς,σε συνδυασμό με την ανατριχιαστική μουσική του Frizzi,σε φοβίζουν! Σε επηρεάζει,νομίζεις πως τα πάντα είναι νεκρά. Τι πιο τρομακτικό να βλέπεις να υπονοείται ότι μια πόλη είναι κυριευμένη από τον Θάνατο! Η ατμόσφαιρα αυτή σου "καρφώνεται" στο μυαλό,σε γεμίζει απαισιοδοξία,φόβο,ανατριχίλα!Μα και στη διάρκεια της ημέρας,όταν βλέπεις την πόλη,έχεις τα ίδια συναισθήματα. Τα ίδια περίπου γίνονται και στην "7η πύλη..". Το ξενοδοχείο,το δωμάτιο του,το υπόγειο του,το σπίτι της τυφλής Έμιλι κλπ,κλπ,κλπ. Ναι, αυτή είναι μια τρομακτική ατμόσφαιρα.
Δεν υπάρχει αυτή η αίσθηση στο "Let's Scare Jessica to Death". Εκτός ελάχιστων στιγμών. Η γνώμη μου είναι, πως η ταινία δεν είναι τρομακτική, δεν θα τη θεωρούσα horror.Πιο πολύ μυστηρίου θα την έλεγα,με "πινελιές" horror.
 
Πίσω
Μπλουζα