Librairie Papeterie: "Candy"

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Λίγα χρόνια αφότου η TOEI δημιούργησε το αγαπημένο anime, κυκλοφόρησαν και στην Ελλάδα τα πρώτα αυτοκόλλητα της Κάντυ.


Ο αγαπημένος κος Νίκος μας φρόντιζε να φέρνει στο μαγαζάκι με τους κρυμμένους θησαυρούς όλα τα όμορφα αυτοκολλητάκια με τα οποία στολίζαμε τα λευκώματα, τα βιβλία τα τετράδια και ό, τι άλλο μας έκανε κέφι.


 


a5wv3.jpg
l2tx7.jpg




 

 


Επειδή όλη η Γκράβα σχεδόν από εκεί αγόραζε αυτοκόλλητα (και από το "Χάρτινο Φεγγάρι" έτερον αγαπημένο χαρτοπωλείον) δεν ήταν εύκολο να τα μαζέψεις όλα.



Οι συλλογές και οι ανταλλαγές έδιναν και έπαιρναν!


Προβολή συνημμένου 57687 Προβολή συνημμένου 57688
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:clap: Eιναι πανεμορφα :clap:

Bλεπω και γιαπωνεζικους χαρακτηρες στο γραφειακι της Καντυ :clap:

Θα ζητησω απο την συμφορουμιτισα Candy να μας τα μεταφρασει :)
 
Kαι μικρα χαρτακια για σημειωσεις...

paper1or7.jpg


Ανηκουν στον Turrican, αλλα ελπιζω να μην τα χρησιμοποιησει για να σημειωσει κατι, γιατι ειναι τοσο κριμα να χαθουν...ειναι τοσο γλυκα :clap:

paper1or7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οσονούπω έρχονται και άλλα!!!

 

 


a7jg6.jpg


 


Η μεγάλη απόλαυση ήταν που ένα φακελλάκι αυτοκόλλητα ταίριαζε σε πολλές ερωτήσεις!



Μακάρι να είχαν ξεφύγει τα λευκώματά μου από τη λαίλαπα της μητρός μου!!!
:cry: :cry: :cry:

 


Πανηγύρια θα κάναμε εδώ!
:cool:




a7jg6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
19hb8.jpg
a1ar5.jpg


Αχ... :cry: :cry: :cry: θέλω να γυρίσω πίσω στις αρχές του '80 και να εκτιμήσω περισσότερο τους θησαυρούς που είχα....


Γιατί τα χρόνια που περνάνε με κάνουν να νιώθω πως τα ομορφότερα τα έχουμα ζήσει;;;;;;;;:burn:


a1ar5.jpg

19hb8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετοιμαστειτε για μεγαλες συγκινησεις!

Ενα απο τα αυτογραφα που εδωσε ο Αργυρης Παυλιδης στο candyingreekproject :clap: και εφτασε στα χερια μου χαρη στην καλη μου QueenofHearts :worship:

autograph1ae2.jpg


autograph1ae2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή συλλογή Πριγκίπισσα!!! :clap:

Σου εύχομαι να την μεγαλώσεις σύντομα!!

domniki!!!!! Έπαθα πλάκα!!!!!:eek:

Στην θέση σου θα το έκανα κορνίζα!!!!!
 
Juanita είπε:
Γιατί τα χρόνια που περνάνε με κάνουν να νιώθω πως τα ομορφότερα τα έχουμα ζήσει;;;;;;;;:burn:
Οχι Juanita, αρνουμαι να το παραδεχτω...

Η ευτυχια ειναι αυτο που περιμενουμε να 'ρθει

(για να ξαναθυμηθω τον ποιητη)
 
Οχι Domniki μου... Δεν την περιμένω να έρθει... Έρχεται συχνά και βρίσκει... :flower:


Απλά... εκείνα τα χρόνια είχαμε και λιγότερες έννοιες και προβληματισμούς... και ήταν ομορφότερα από θέμα ανεμελιάς και ποιότητας ζωής...


 

 


Μου φαίνεται πως έχεις και το καλύτερο απ΄ όλα τα αυτόγραφα!!!!:augenrollen:



Καλά λέει ο Turri... Να το βάλεις σε μιά όμορφη κορνίζα και να κάνεις ζούλιες σε έτερες Τερυκιές...
:diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Λοιπόν οι παραπάνω εικονίτσες όπως μπορείτε να διακρίνετε και από τις εκφράσεις της Candy σημαίνουν:"μελετώ","καληνύχτα" και "ησυχία".Μάλιστα στην πρώτη εικόνα μαζί με το ρήμα μελετώ έχει και το kanji 中, που σημαίνει μέσα αλλά χρησιμοποιείται και ως πρώτο συνθετικό στην λέξη κινέζικα (中国語).Μόλις το ξεκαθαρίσω θα σας πω.Juanita φοβερό το απόκτημά σου και πολύ συλλεκτικό!Όσο για την domniki νομίζω τα λόγια ωχριούν μπροστά σε μια τέτοια εικόνα... :worship:
 
Ευχαριστουμε για τα "φωτα" σου Candy :clap:

Ποτε δεν φανταζομουν οτι θα μαθαινα τι σημαινουν αυτα τα ιδεογραμματα :hurrah:
 
pilio320ss7.jpg


Σιδεροτυπάκι Κάντυ Κάντυ!

Έρχεται πακετάκι με ένα δεύτερο μικρότερο, αλλά πιό πολύ κοστίζουν τα μεταφορικά παρά το ίδιο το σιδερότυπο!!! :cry:

Προετοιμάζουμε για όταν φτιάξουμε μπλουζάκια GRM... :D :D:D

pilio320ss7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita επέστρεψες δυναμικά!!!!!:animeek:

Κάτι μου λέει ότι στην επόμενη Candyοσυνάντηση θα σε δούμε να έρχεσαι με βαλιτσάκι!!!! ;)
 
:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:





Μπα... δε νομίζω να τα έχω παραλάβει όλα...

 
Τιιιι;;;;; Έρχονται και άλλα;;;;; :eek:
 
Στην Θεσσαλονικη βρηκα ενα ωραιο μαγαζι για σιδερωτυπα (μπλουζες, μπλουζακια)!

Στην Αθηνα δεν ειχα προφτασει να ψαξω.

Αχ, να φτιαξουμε κατι :clap:
 
Στην προηγούμενη GRM συνάντηση, πέταξα τη φαεινή ιδέα να φτιάξουμε μπλουζάκια κόκκινα μαύρα με το GRM από τη μιά και από την άλλη εικόνα με ό,τι εκφράζει τον καθένα μας... avatar, ήρωες κλπ.

Σαν Κάντυ φόρουμ θα μπορούσαμε να έχουμε μπλουζάκια με όποια εικόνα θέλει ο καθένας μας. Αφού έχουμε scaners μπορούμε να τυπώσουμε σχεδόν τα πάντα...

Τι λέτε;;;
 
candy1bw9.jpg
candy2pm7.jpg


Έχω πράμα που σαλεύει σήμερα, λέμε!!!

Αρτι αφιχθέν από Κίνα!!!

candy2pm7.jpg

candybagnoij9.jpg


Άλλη μιά καρτούλα της Κάντυ... Εδώ μάλλον με έπιασαν κώτσο...

Από κάπου πρέπει να τα έχουν κόψει και εγώ η έξυπνη... τίναξα την πιστωτική μου στον αέρα :angry:

candybagnoij9.jpg

candy1bw9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλορίζικα!!! Είναι πολύ ωραία, και μη στεναχωριέσαι, την Κάντυ με το συγκεκριμένο μαγιό δεν την έχω ξαναδεί και είναι πολύ γλυκούλα σε αυτή την εικόνα!!!

Αυτά περίμενες και άργησαν να σου τα στείλουν?

Δηλαδή να ηρεμήσω και να μη με πονάει το στομάχι μου ε?

Λογικά αύριο θα έρθουν και τα δικά μου και ξαφνικά νιώθω άγχος....

6 εργάσιμες μου είπαν...
 
Πίσω
Μπλουζα