Lion king (review)

sephirothson

RetroActive
Joined
5 Δεκ 2011
Μηνύματα
476
Αντιδράσεις
13
Πιστευω πως οι περισσοτεροι γνωριζουν τον simba και το λιονταρο-βασιλειο ειτε μεσω της απιστευτης ταινιας κινουμενων σχεδιων-η οποια προβληθηκε απο τους κινηματογραφους το 1994-ειτε μεσα απο το ιδιο το βιντεο-παιχνιδι.

Η ταινια,με το φοβερο animation για την εποχη, ξεπερασε καθε προηγουμενο και μνημονευεται ακομα και σημερα 18 χρονια μετα την πρωτη προβολη της ως μια-αν οχι η καλυτερη παραγωγη κινουμενων σχεδιων.

Η Disney θελοντας να εκμεταλευτη τον θορυβο γυρω απο την τανια(οπως εκανε εξαλλου και με αλλες ταινιες της (βλεπε beauty and the beast,aladdin κτλ)δεν εχασε χρονο και σε συνεργασια με την Virgin Interactive παρουσιασε την ιδια χρονια το αντιστοιχο παιχνιδι.

Το lion king κυκλοφορησε σε ολες της τοτε κυριαρχες κονσολες( SNES, NES, Game Boy, PC, Sega Mega Drive/Genesis,Amiga, Master System και Game Gear)λαμβανοντας αρκετα καλες κριτικες και κανοντας πολυ καλες πωλησεις,ενω το 2000 κυκλοφορησε στο Playstation και στο game boy color.

Η αγαπημενη μου μεταφορα του παιχνιδιου κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι αυτη του snes.Η ιστορια σαφως στα προτυπα της ταινιας μας πηγαινει στο pride rock την χωρα των λιονταριων και απο'κει ουσιαστικα ξεκινα και το παιχνιδι.

Εμεις αναλαμβανουμε των ρολο του simba ενος λιονταριου που προοριζεται να γινει αρχηγος της αγελης και κατεπεκταση του ζωικου βασιλειου,αλλα δεν υπολογιζει των θειο του των scar ο οποιος θελει να αναλαβει αυτος την αρχηγια και φυσικα οχι με εντιμο τροπο...

Απο οπτικης αποψης τα παντα ειναι τελεια.Εκπληκτικα χρωματα,καθαρα γραφικα και ομορφα backgrounds δημιουργουν ενα απιστευτο αποτελεσμα.






Πραγματικα εχει γινει πολυ καλη δουλεια,ενω στις πολυ καλες στιγμες ερχεται να προστεθει και ο ηχος.Απλα εχω να πω πως ειναι απο τις καλυτερες μουσικες που εχω ακουσει σε 16 bit μηχανημα ενω τα ηχητικα εφε ειναι θαυμασια.Εδω θελω να σταθω και να πω πως το soundtrack της τανιας ειναι Α Ν Α Τ Ρ Ι Χ Ι Α Σ Τ Ι Κ Ο!!(Hans Zimmer ειναι αυτος)Μελαγχολικοι ηχοι με κυριαρχα οργανα το βιολι και το φλαουτο,αφικανικες επιροες και καποιες ποπ πινελιες(elton john) δημιουργουν - ας μου επιτραπει ο ορος - ενα επικο δημιουργημα μουσικης.(το "Can You Feel the Love Tonight¨κερδισε και oscar)



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραιο πλατφορμ παιχνιδι αρκετα καλη η εκδοση του Snes!Το εχω ακομα σε κασεττα απο τοτε (χωρις κουτια , manuals και τα λοιπα :p ) . Μπραβο φιλε Sephirothson για το review σου! συνεχισε ετσι! :)

υγ.Ακομα θυμαμαι τις σπαστικες (λογω δυσκολιας ) bonus πιστες με τον τιμον και τον πουμπα που ετρωγες τα εντομα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ'ευχαριστω Ajax για τα καλα σου λογια :)
 
Το παιχνιδι δεν το παω μια γιατι πολυ απλα δεν μαρεσουν τοσο πανευκολα παιχνιδια και εκτος απο την πρωτη φορα που το επαιξα δεν το ξαναεβαλα να το παιξω και ουτε προκυται να το κανω.Περα απο το παιχνιδι φιλε χιλια μπραβο γιατι το Review σου ειναι εξαιρετικο :thumbup:
 
thanks bill.ναι σε αυτο που λες εχεις ενα δικαιο.Ειναι σχετικα ευκολο(επιεικως χαρακτηρισμος)Εδω σε 30-35 λεπτα μπορεις να το τερματισεις :eek:
 
Δεν ξερω τι λετε εσεις οι μπονους πιστες που ετρωγες τα εντομα ειναι δυσκολες και σπαστικες!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπω Σάκη τι μου θύμισες τώρα!! Από τους ομορφότερους τίτλους του Snes, όντως η μουσική του παιγνιδιού ειναι επική!!! Προσωπική μου πάντα άποψη είναι ότι θα έπρεπε να είχε αναλάβει η Capcom το Lion King, όμως και η προσπάθεια της Virgin είναι αξιοπρεπής.

Ακόμη θυμάμαι όταν μαζευόμαστε στον εξάδελφό μου και να δούμε το Βασιλιά των Λιονταριών σε VHS....αχχχχ, ωραία χρόνια!!! Εμείς μεγαλώσαμε με ταινίες όπως Lion King, Aladdin, αριστόγατες και οι σημερινοί νέοι με Μαδαγκασκάρη.....
 
geo2004z είπε:
Ακόμη θυμάμαι όταν μαζευόμαστε στον εξάδελφό μου και να δούμε το Βασιλιά των Λιονταριών σε VHS....αχχχχ, ωραία χρόνια!!! Εμείς μεγαλώσαμε με ταινίες όπως Lion King, Aladdin, αριστόγατες και οι σημερινοί νέοι με Μαδαγκασκάρη.....
ετσι ακριβως φιλε γιωργο.Πιστευω πως τοτε η DISNEY ηταν στο απόγειο της οσο αναφορα τα κινουμενα σχεδια.Μην ξεχναμε οτι πριν ενα χρονο(1993)ειχε κυκλοφορηση το aladdin(αλλο επος)Η μεγαλωνουμε εμεις ή οντως η Disney οσο παει και πιανει πατο!!
 
Πολύ ωραίο παιχνίδι σε όλα τα φορμάτ. Έχω την έκδοση για Game Gear. Επίσης το Aladdin φοβερό παιχνίδι στην ίδια κονσόλα αν και πολύ πιο εύκολο. Δεν ξέρω, αλλά αυτά τα παιχνίδια της Disney έχουν μια μαγεία φοβερή. Μπράβο για το review.
 
Μπράβο για το review!

Tο παιχνίδι ήταν εκπληκτικό και σε aga amiga που ήταν σχεδόν εφάμιλλο του snes όπως άλλωστε έγινε και με το alladin!

H disney τότε πρόσεχε τις εκδόσεις της σε όλες τις πλατφόρμες και έτσι μεγάλωνε το ενδιαφέρον για τις ταινίες της!

Τώρα για το αν έχει πέσει πλέον το επίπεδο των κινούμενων σχεδίων της εταιρείας δεν είμαι σίγουρος. Απλά προσπαθούν πλέον να πιάσουν και τους "μικρομεγάλους" προσθέτοντας ατάκες της καθημερινότητας -αργκό- των Αμερικάνων με αποτέλεσμα να χάνεται η αθωότητα που υπήρχε στα παλαιότερα!

Σίγουρα το animation πλέον είναι καλύτερο όσο και τα σχέδια λόγω καλύτερης τεχνολογίας και δυνατότητας επέμβασης και στην παραμικρή λεπτομέρεια! Το πρόβλημα πλέον είναι ότι στερεύουν από ενδιαφέρουσες ιδέες!
 
Πολυ καλο review!Eχω παιξει το alladin αλλα οχι το lion king!καιρος να το δω
 
Εγώ το πρωτό έπαιξα σε PC τότε που είχε βγει, και το έχω και τώρα σε dosbox, το παίζω καμία φορά όταν το θυμηθώ.

Ήταν καλή και η PC έκδοση.
 
Πίσω
Μπλουζα