Loading απο αδύναμη πηγή

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266
Tα νεα smartphones εχουν εσωτερικη ρυθμιση να μειωνουν τα db οταν λειτουργουν σε headphones.

Αν δοκιμασει καποιος να φορτωσει παλια wav ή mp3 (ειτε με εφαρμογες τυπου ) με το νεο του κινητο τηλεφωνο μαλλον θα γειωθει πανηγυρικα.

Θα μου πεις για ποιο λογο να το κανει καποιος ενω υπαρχουν τοσοι εναλλακτικοι τροποι φορτωματος και μαλιστα αμεσοι...

Το DivIDE μου δεν ειναι συμβατο το με RamTurbo interface που δινει Sinclair Joystick ετσι προμηθευτηκα ενα φρεσκο πολυ μικρων διαστασεων Kempston με passthrough.

Ελα ομως που το παιχνιδι Lirus δεν ειναι συμβατο με Kempston...μονο με Sinclair. Αγκρρρ

Σκεφτηκα: θα βγαλω το Divide και το Kempston, θα βαλω το RamTurbo και θα φορτωσω παραδοσιακα. Αμ δε! Το κινητο μου δεν ειχε αρκετα αντερα να φορτωσει.

Πανω που ξεκιναγα να δοκιμασω με IF2 με DivIDE που θυμαμαι οτι λειτουργουσε...σκεφτηκα να παω να ενισχυσω ψηφιακα το σημα απο καποιο προγραμμα τυπου Audacity αλλα βαρεθηκα...πολυ μανουρα...αν μαλιστα ηθελα ανα το κανω για πολλα αρχεια.

Πεφτω λοιπον σε μια αναρτηση που ξεκινα απο καποιον που θελει να ενισχυσει το σημα και πεφτει μια ιδεα να γινει φορτωμα σε Stereo mode, με stereo καλωδιο οπου το ενα καναλι θα μεταφερει το σημα και το αλλο καναλι το ιδιο σημα αλλα inverted. Ετσι ουσιαστικα θα εχουμε διπλης ισχυος σημα. Μαλιστα προτεινουν τη χρηση του Mic διοτι το σημα θα παραειναι ισχυρο! Καποιος απο κατω εβαλε καποια screenshots περιγραφωντας την διαδικασια σε Audacity αλλα αρχισα να χασμουριεμαι. Και πανω που παω να το κλεισω και να κοτσαρω το IF2, βλεπω ενα ποστ παρακατω οπου ενας τυπος ανεβαζει ενα bash script για χρηση με το προγραμμα SOX οπου κανει την διαδικασια αυτοματα.

Κώδικας:
#!/bin/bash
# wav2differential.sh - convert mono game tape audio to 2 stereo
# usage:   wav2differential.sh infile.wav
#          (creates  infile-differential.wav)
# scruss - 2016-06-07
# method by ‘mcleod_ideafix’; many thanks / greetz
#   — https://retrocomputing.stackexchange.com/a/774/439
base="${1%.wav}"
sox -q --norm=-3 "$1" -b 16 "${base}-n.wav"
sox -q  "${base}-n.wav" "${base}-ni.wav" vol -1.0
sox -q  --norm=-0.1 -M -c 1 "${base}-n.wav" -c 1 "${base}-ni.wav" "${base}-differential.wav"
rm -f  "${base}-n.wav" "${base}-ni.wav"
Ανεβαζω ενα Ubuntu στο VM μου, apt get το SOX, φτιαχνω το bash, το εκτελω (.\wav2differential.sh lirus.wav), παιρνω το παραχθεν αρχειο, το βαζω στο κινητο αλλα αν και ξεκινησε να φορτωνει μετα απο κανα λεπτο και κατι πηρα R Tape Loading Error. Το δοκιμασα σε Ψυκτρα οπου θελει δυνατοτερο σημα. Θα το δοκιμασω και σε Plus.

Γιατι τα λεω αυτα...

α)SOX υπαρχει και στα Windows. Μπορει καποιος να μετατρεψει το bash σε καποιο Windows .bat ?

β)Παιζει κανεις να το δοκιμασει να δουμε αν στεκει ως θεωρια?
 
Πίσω
Μπλουζα