Lucasarts vs Sierra

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.922
Αντιδράσεις
1.142
Για να τελειώνουμε επιτέλους. Ποια ήταν η αγαπημένη σας εταιρία Adventure;

Εγώ κάτι με τα “King’s Quest”(το 5 και το 6 ειδικά) και κάτι με τo “Gabriel Knight”, δεν άντεξα και έγινα «Sierrικός».

Σε ποιο στρατόπεδο ανήκατε εσείς; Ώρα να ξυπνήσουν τα παλιά μίση… :diablotin:

ΥΓ.1. Βλέπω τον Guybrush να με κοιτάζει με ένα θλιμμένο βλέμμα, σαν να του έκλεψα το “Big Whoop”… Μπορεί να είναι η ιδέα μου βέβαια, έχω πιει αρκετό Grog… :beerz:

ΥΓ.2. Aeon, κάτι παίζει με τα poll, δεν επιτρέπεται πάνω από μία επιλογή… ?
 
Χε χε κυρίος μία.....Sierra!!!!Γιατί έβγαζε πολλά και καλά adventure!
 
Πω-Πω τι θέμα άνοιξες τώρα... :) Εγώ πάντος είμαι πορωμένος Lucas-Artsακιας...

Παρόλα αυτά στεναχωρήθηκα πολύ όταν έκλεισε η Sierra On Lines.

Tα μόνα παιχνίδια της sierra που είχα παίξει τότε ήταν τα Larry (Κλασικά...)
 
Ναι και η τότε Lukasfilm ασφαλώς.......Και αυτή ήταν εξίσου ποιοτική...
 
Τί να πω, δεν ήμουν ποτέ σκληροπυρηνικός σε αυτό το θέμα.

Απόλαυσα εξίσου πολλά και καλά παιχνίδια και από τις δύο.

Αλλά εάν τελικά πρέπει ντε και καλά να επιλέξω θα πω:

SierraArts Lukas Entertainment :D
 
Αν και λάτρης του Roger Wilco, ήμουν με το στρατόπεδο της Lucas εκείνη την εποχή... Πάντως ότι έβγαλαν και οι δύο ήταν "διαμάντι".
 
Lucasarts vs Sierra

Το πρόβλημα διορθώθηκε. Πλέον μπορούν να υπάρχουν σε οποιαδήποτε δημοσκόπηση όσες πιθανές επιλογές τραβάει η ψυχή σας.
 
Sierra FTW.

Ειδικά η σειρά "So you want to be a hero" πραγματικά άπαιχτη.

Προσωπικά είχα λοιώσει τα 4 πρώτα επεισόδεια, με το πρώτο και ειδικά το τέταρτο να είναι ανάμεσα στις top επιλογές μου games, όχι μόνο από την συγκεκριμένη εταιρεία αλλά από ότιδήποτε έχω παίξει μέχρι στιγμής.

(Η στιγμή της εμφάνισης του φαντάσματος της "Anna" μέσα στο δάσος τη νύχτα σε συνδυασμό με εκείνη την gothic - like μουσική σε άφηνε ξερό, χρειάζεται μήπως να αναφέρω και την περιγραφή των ονείρων του ήρωα όταν κοιμόταν τις νύχτες στο κέντρο του χωριού δίπλα από το μαγικό ραβδί της Errana; )
 
Εεεεεεεε η ψηφοφορία είναι μυστική!

:heart: :heart: :heart: :heart:

guybrushma4.jpg


:heart: :heart: :heart: :heart:

 
Η Sierra εκανε την αρχη οκ , αλλα η Lucas πηγε τα point&click σε αλλη διασταση.

Grim_Fandango__134249.jpg
in Many we trust !!
 
Ας μην ξεχνάμε και την Dynamix η οποία είχε βγάλει αριστουργήματα όπως το Heart of China το οποίο το ξεκίνησα ξανά εχθές το βράδυ….Άλλο πράγμα αυτό το adventure!!!

ΑΕΟΝ αν μπορείς στην ψηφοφορία βάλε και άλλες εταιρίες που έβγαλαν adventure!
 
Eγώ παιδιά ειλικρινά δεν μπορώ να διαλέξω. Τα πρώτα μου adventures ήταν όλα ήταν Sierra (Police Quest, Space Quest, Kings Quest, Leisure Suite Larry κλπ), αλλά όλα τα κλασικά Lucasarts μου είναι πάρα πολύ αγαπητά.
 
μπα ?? συμφωνουμε σε αυτο ?? :biglaugh:
 
Diskola dialegeis mesa apo tis dyo kaliteres eteries. i epilogi katantise ponokefalos opote psifisa kai tis dyo.
 
Xμμμμμμ.......

Ξανα χμμμμμ......

Και ξανα χμμμμμ.......

L U C A S A R T S ! ! !

(Και στην αρχη φανηκε να δυσκολευομαι....)
 
Ε μα τωρα τι λεμε....;;;;;;

Εβγαλε δηλαδη η Sierra Monkey Island series,Grim Fandango,Dig,Indy (για να μην τα αναφερω ολα ε,κανονιστε:biglaugh: :biglaugh: ...) ;;;;;

OK,της βγαζω το καπελο σε καποια παιχνιδια (Gabriel Knight series,Phantasmagoria I,Larry series και αλλα που σιγουρα ξεχναω τωρα) αλλα εως εκει,οχι και να τη συγκρινουμε με την Lucasarts!!!!

Η Lucas εβγαλε 14 ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ,η Sierra εβγαλε πολλα παιχνιδια,ορισμενα εκ των οποιων ηταν διαμαντια......

Εχει διαφορα......!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα