Lure Of The Temptress

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.184
Μέσα στη γενικότερη νοσταλγία, για retro-reviews, είπα και εγώ να κάνω μια προσπάθεια και να σας μιλήσω για ένα από τα καλύτερα adventure games, για τον ATARI ST...

LURE OF THE TEMPTRESS


REVOLUTION SOFTWARE LTD



VIRGIN GAMES



© 1991/92




ATARI ST version : 4 DISKS - 1MB

Το παιχνίδι διαδραματίζεται σε μια φανταστική εποχή...

Παίρνετε το ρόλο του Diermot, ενός γεροδεμένου τύπου, του οποίου το λέει η ψυχούλα του, διότι, μόλις μαθαίνει πως στο διπλανό χωριό Turndale, έχει κάνει εισβολή η σατανική μάγισσα Selena, τρέχει να βοηθήσει, χωρίς να υπολογίσει οποιοδήποτε κόστος...

Ο αγαπητός Diermot, όμως, πάνω στην προσπάθειά του να απαλάξει το χωριό, από τη σατανική Selena και τους ακόλουθούς της, τα κτήνη που είναι γνωστά σαν Skorls, φυλακίστηκε, και τώρα πρέπει να βρει τρόπο να δραπετεύσει και να συνεχίσει τον αγώνα ενάντια στους κακούς.



__________"Και τώρα τι κάνουμε;"___________________"Νιώθω οτι με παρακολουθούν"________

Και εδώ ξεκινάει το παιχνίδι, μέσα σε ένα υγρό και βρωμερό κελί με την αβεβαιότητα ζωγραφισμένη στο πρόσωπο του Diermot, για το τι πρόκειται να γίνει στη συνέχεια... Θα γίνει τροφή για τα τερατόμορφα Skorls; Θα τον χρησιμοποιήσει η Selena, σαν μηχανή του σεξ; ( :D ). Θα τον βασανίσουν μέχρι θανάτου;

Το Lure Of The Temptress, είναι το πρώτο παιχνίδι που χρησιμοποιεί το σύστημα Virtual Theatre. Το σύστημα αυτό είναι μια εξέλιξη του point & click system, με το οποίο ο χειρισμός του παιχνιδιού γίνεται πολύ εύκολος. Ενα άλλο εκπληκτικό στοιχείο, αυτού του συστήματος, είναι οτι, οι υπόλοιποι χαρακτήρες ζουν τη δική τους ζωή, ταυτόχρονα με εσένα και συνομιλούν και μεταξύ τους. Παράδειγμα: Κάποια στιγμή, μπορεί να σε φωνάξει ένας τύπος, μόνο και μόνο για να σου πει ένα αστείο, και αυτό δε συμβαίνει χρονολογικά την ίδια στιγμή, όσες φορές και να παίξεις το παιχνίδι. Υπάρχουν και άλλα πιο εντυπωσιακά παραδείγματα, αλλά θα πρέπει να τελειώσω το παιχνίδι ακόμα μια φορά, για να τα αναφέρω...



_______"Πόσο μ'αρέσει το κρυφτό!"_____________"Εγώ ακούω παππού... εσύ είσαι σκνίπα!"____

Το παιχνίδι διαδραματίζεται κυρίως μέσα στο χωριό Turndale. Εκεί συναντάς χαρακτήρες, συνομιλείς, κρύβεσαι από τα Skorls και γενικά η περιπέτεια βασίζεται στην αλληλεπίδραση των χαρακτήρων. Επίσης, αργότερα στο παιχνίδι, σώζεις και ένα τύπο, τον Ratpouch (άκου όνομα.... το Guybrush ακούγεται λογικότερο χε χε), ο οποίος γίνεται κολλητός σου και σε βοηθάει στην εξέλιξη της περιπέτειας. Μπορείς ακόμα και να τον στείλεις να "βγάλει το φίδι από την τρύπα", για σένα. Και όλα αυτά με ένα-δύο κλικ στο ποντίκι!

Ας μιλήσουμε τώρα για τα γραφικά... "Επίτέλους!" Αναφώνησαν οι απανταχού ST users... Να και ένα adventure παιχνίδι, το οποίο δεν έχει να ζήλέψει τίποτα, από το αντίστοιχο στην AMIGA... Πράγματι. Το παιχνίδι είναι αρκετά προσεγμένο στον ST, με εξαιρετικά γραφικά και sampled ήχο, που, πραγματικά, σε βάζει στην ατμόσφαιρα της εποχής που διαδραματίζεται...

Εαν δεν ήταν "τεμπέληδες", πολλοί προγραμματιστές στον ST, μπορούσαν να κάνουν θαύματα, και η απόδειξη βρίσκεται μπροστά σας!



___"Η βρώμα εδώ μέσα είναι ανυπόφορη!"_____"Ρομαντικό ηλιοβασίλεμα, με ρομαντική παρέα (μπρρρ)"___

Για το τέλος, να πούμε πως η σύγκριση με το Monkey Island, ίσως να είναι αναπόφευκτη... Όμως, αυτό είναι λάθος... Τα δύο αυτά παιχνίδια, αποτελούν ξεχωριστές εμπειρίες. Θα δανειστώ μια φράση που λέει οτι, το να έχεις παίξει το Monkey Island, είναι σα να έχεις δει ταινία, ενώ το να έχεις παίξει το LOT, είναι σα να έχεις διαβάσει ένα βιβλίο...

Προσωπική μου άποψη είναι πως, ο χρόνος δικαίωσε (και πολύ σωστά) το Monkey Island, αλλά σας προτείνω ανεπιφύλακτα, να ανακαλύψετε και τον κόσμο του Lure Of The Temptress και θα δείτε πράγματα, που ίσως και κάποια σημερινά παιχνίδια, δεν τα κάνουν τόσο καλά!

-----------------------------------------------------------------------------------

Το site της REVOLUTION SOFTWARE : http://www.revolution.co.uk/_display.php?id=10

(Μπορείτε να κατεβάσετε την έκδοση για PC, δωρεάν)

-----------------------------------------------------------------------------------

Walkthrough του παιχνιδιού (για AMIGA), από YouTube :

-----------------------------------------------------------------------------------

Ατάκα μέσα από το παιχνίδι : "Τι δίνεις σε ένα skorl με διάρροια;....... Πολύ χώρο!!!"

-----------------------------------------------------------------------------------
 
Το αγαπημενο μου adventure!

Το επαιζα σε Amiga.Προσφατα το ξανα-αρχισα στο κινητο μου :D

Well Done!
 
ΑΑΑΑ...Αυτό είναι review....Άξιος DINO το απόλαυσα πραγματικά!!!
 
Νέοι κανονισμοί forum

1. Απαγορεύονται τα review σε μηχανηματα υποδεέστερα της Amiga :tease:

2. Απαγορεύονται ρητώς τα review απο κατόχους PS3 :tease:

3. Δες 1 :tease:

Καταπληκτικό review Dino. Kudos :thumbup:

ΒΤW, το Lure of the temptress είναι απο τα λίγα adventures της εποχής που δεν έχω αγγίξει καν. Ευτυχώς που μας το θύμησες να του ριξω μια ματιά (για να δώ αν δικαιολογείται και η σύγκριση με το MI - ίσως όντως να είναι αδικημένο το Lure ;) )
 
Τέλειο το review !

(Το παιχνίδι το έχω original για PC.....το πρώτο παιχνίδι που είχα πάρει για PC :rolleyes:)
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Θα το πάρω επάνω μου!!! :)

keeper7k είπε:
Νέοι κανονισμοί forum1. Απαγορεύονται τα review σε μηχανηματα υποδεέστερα της Amiga :tease:

2. Απαγορεύονται ρητώς τα review απο κατόχους PS3 :tease:

3. Δες 1 :tease:
1. O ST, δεν είναι υποδυέστερος της AMIGA (Διάβασε το crash test του Λεκό στο PIXEL, τεύχος 46 του 1988) :D

2. Είμαι μελλοντικός κάτοχος PLAYSTATION 3 (υπολογίζω άνοιξη/καλοκαίρι 2008) :D

3. Δες το 4... :D

5. Δεν υπάρχει 4 :D :D:D
 
!!

Μπράβο DINO...φανταστικό παιχνίδι και υπέροχο review..το έχω παίξει σε PC..από τα αγαπημένα μου...
 
παιχνιδάρα DINO, το έχω παίξει σε Amiga.
 
Συγχαρητηρια DINO...!

(η ομαδα που ασχολειται με reviews συνεχιζει να μεγαλωνει..! :D :D )

Δεν εχει καμια,μα καμια σημασια που εγω προσωπικα δεν ενθουσιαστηκα ποτε με το παιχνιδι αυτο,σημασια εχει οτι εσυ εκανες ενα εξαιρετο review για ενα αγαπημενο σου παιχνιδι και στολισες κι εσυ λιγο περισσοτερο το GRM,με αυτα τα μικρα,συντομα,αλλα νομιζω πολυτιμα reviews που κατα καιρους κανουμε...!! :)
 
Αχ..και έχω τον ST μπροστά μου!

σε λίγο θα το δοκιμάσω.. Η αλήθεια είναι ότι δε θυμάμαι να το έπαιξα στο ST μου τότε..

Πάντως.. εσείς που επιτίθεστε στον Atari,πιστεύω είναι άδικο,ίσως επειδή δεν τον είχατε ποτε..δε ξερω..πιο στιβαρό μηχάνημα δεν έχω ξαναδεί,με ένα απ τα καλύτερα πληκτρολόγια,κτλ κτλ..

Πάντα θα μιλάω με τα καλύτερα γιαυτον.. αν και περισσότερο "Amigaκιας"..(περιμένω να πάρω πίσω την χαμένη μου A1200 σε λίγο καιρό) :)

και θα έχω συμπληρώσει την homecomputer ιστορία μου, ZX48+ ST1040fm & A1200.

Ευχαριστουμε για το Review!!
 
Νά'στε καλά παίδες! Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια...

Μου δίνετε κουράγιο για τη συνέχεια :)

Είπα να υποστηρίξω τον ST, από πλευράς reviews, γιατί ήταν και είναι, ένα πολύ αδικημένο μηχάνημα (ο Anemos, καταλαβαίνει τι εννοώ) ...

Αν το πιστεύετε, αυτό το μικρό review, μου πήρε γύρω στις 4 ώρες (!), να το ολοκληρώσω, γιατί έπρεπε πρώτα απ'όλα, να ξαναπαίξω το παιχνίδι μέχρι ένα σημείο, να βάλω τα screen shots (με λεζάντες) να διαβάσω το manual για επιπλέον πληροφορίες, και να βρω στο Internet, links σχετικά με το θέμα...

Ένα review, δεν είναι εύκολη υπόθεση τελικά...

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο που διαθέσατε να το διαβάσετε και για τα όμορφα σχόλια... :)
 
Μπράβο DINO και πάλι...4 ώρες!!!Αυτό θα πει θέληση..Το Atari δεν είναι καθόλου αδικημένο μηχάνημα ήταν σοβαρός πρωταγωνιστής τότε..αλλά και τώρα παραμένει ένα αγαπημένο συλλεκτικό μηχάνημα..Εγώ ξέρω πως νιώθω όταν στήνω στο γραφείο μου τον STE για να παίξω RVF Honda!

Χαίρομαι που έδωσες πνοή στην ενότητα των games για SΤ συνέχισε έτσι!
 
Ναι.. ένα review θέλει υπομονή και μεράκι για να βγει καλο..

Από μεράκι έχω από υπομονή.. τέλος.

Ας εμψυχώσουμε εσένα τουλάχιστον μήπως συνεχίσεις..

.

Είναι παραπάνω από εκπληκτικό να βλέπεις να ανασταίνεται ένα παλιό game αλλα και το ίδιο το μηχάνημα μέσα από ένα καλο review.

πως να το πω.. εγώ τουλάχιστον ξανανιώνω, redbull?
 
...εξαιρετικό review, εύγε Dino. :)

To παιχνίδι το είχα πρωτοπαίξει στο pc ενός γνωστού μου. Σαν special ρετρο-ανάμνηση, αναφέρω το "κόλλημα" που υπήρχε με το tinderbox, στις πειρατικές εκδόσεις !! (νομίζω πέρναγες το mouse απο πάνω του, αλλά δεν έβλεπες όνομα, ήταν σαν να μην υπήρχε ή κάτι τέτοιο !! :D ).
 
Thanx Billy... :)

Eίσαι απίστευτος, με αυτά που θυμάσαι!!!
 
...να 'σαι καλά φίλε !!

Είναι ο χαρακτήρας του forum γενικότερα, που φέρνει στην επιφάνεια (και αυτό ισχύει για όλους) μερικές απο τις καλύτερές μας αναμνήσεις !! :)
 
πολυ καλο παιχνιδι πρεπει να ειναι(μακαρι να ημουν λιγο μεγαλυτερος για να απολαυσω παιχνιδια της εποχης εκεινης :) )
 
Το θυμάμαι αυτό το "κόλλημα" με το tinderbox στην έκδοση για PC. Κι εγώ πειρατικό το είχα :) . Πιστεύω πάντως ότι για Atari ST είναι από τα καλύτερα adventures μαζί με το Monkey Island.
 
Πίσω
Μπλουζα