Luxor δορυφορικη!

nicoven

RetroN00b
Joined
31 Μάρ 2007
Μηνύματα
9
Αντιδράσεις
0
Στα πολυ 80s επαιζε ενα σποτακι για την εγχρωμη TV Luxor satellite.Την ειχε αγορασει κιολας το 1986,ο πατερας μου.

Το τραγουδακι της διαφημισης ελεγε "Παρε και δως μου, την εικονα του κοσμου, Λουξορ δορυφορικη,κανε το σπιτι σου κεντρο της γης"

Μηπως καποιος μπορει να το βρει?

Ευχαριστω
 
Ααα...ναι τη θυμάμαι κι αυτή...ξέρει/θυμάται κανείς γιατί την έλεγαν Luxor Δορυφορική; Είχε μήπως ενσωματωμένο δορυφορικό δέκτη;;
 
Luxor είχαμε (μετά την SABA), αλλά δεν είχε ίχνος δορυφόρου επάνω!
 
Gryzor είπε:
Luxor είχαμε (μετά την SABA), αλλά δεν είχε ίχνος δορυφόρου επάνω!
Υποτίθεται ότι με μια πλακέτα επιπλέον (satelite tuner) analog βεβαίως γινόταν και δορυφορική. Δεν έχω το σποτάκι, σίγουρα όμως έχω την έντυπη καταχώρηση. Που όμως? Αρχίζω ψάξιμο για να την βρώ.
 
και εμεις Luxor ειχαμε γυρω στο 1987 αν θυμαμαι καλα....αλλα δορυφορικα καναλια δεν ειδαμε ποτε
 
Εμ δεν βαλατε την "καταλληλη πλακετα" (ετσι ακριβως την ελεγαν στη διαφημιση που ψαχνει ο Αλκης τωρα - και μου σπαγαν τα νευρα οποτε το διαβαζα).

Εντωμεταξυ - αυτη η πλακετα ηρθε 1 1/2 χρονο μετα τη διαφημιση στην αντιπροσωπεια και φυσικα ηθελε και την υπολοιπη δορυφορικη εγκατασταση (πανακριβη τοτε) για να πιασεις τα λιγα ελευθερα δορυφορικα καναλια που υπηρχαν εκεινα τα χρονια.
 
Χα Χα.....όχι που δεν θα την έβρισκα. Ορίστε!

fetch


Αν δεν απατώμαι το 1986-87 στοίχιζε περί τοις 90.000δρχ (διορθώστε με αν κάνω λάθος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αψογος !!! και ευτυχως ειναι η διαφημιση και οχι το φυλλαδιο της Ελιντα που εγραφε για εκεινη την "προσθηκη της καταλληλης πλακετας" που με τσαντιζε παντα.

Εγραψες Αλκη !!
 
Παντως δορυφορικη ληψη ενσωματωμενη κιολας σε τηλεοπτικο δεκτη, το 1980 την θεωρω αδυνατη. Ληψη εκεινη την εποχη θα μπορουσες να κανεις απο Αμερικη, με πιατα τουλαχιστον 4 μετρων, και πανακριβους ογκωδεις δεκτες (οχι τηλεοραση μονο δεκτης) που θα ξεκινουσαν απο 3.000 δολλαρια και θα εφταναν εως και τις 10.000.

Απλα οι Ελληνικες αντιπροσωποιες, εδιναν για αλλη μια φορα ρεσιταλ στις <<τριχες>>. Απο οτι εχω κοιταξει στα σχηματικα της εν λογω τηλεορασης, ουδεποτε υπηρξε αυτη η πλακετα δορυφορικης ληψης. Τελικα η εταιρεια εξαγοραστηκε απο την Nokia το 1985.

Κατα τα αλλα ως προς το τηλεοπτικο κοματι, δεν μπορω παρα να πω οτι πρεπει να ηταν μια αρκετα ποιοτικη συσκευη, για την εποχη της.

Βεβαια το 1981 εγινε η επανασταση στον καθοδικο σωληνα και αρα στον τηλεοπτικο δεκτη, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια. ;)
 
Πως και δεν ανεφερε κανενας οτι η διαφημιση ηταν προφανως εμπνευσμενη απο το "We are the world"? ;)
 
Ήταν πολύ καλή τηλεόραση, την είχε αγοράσει ο παππούς μου κι όταν είχα πάει να του συντονίσω κανάλια είχα πάθει πλάκα. Εκτός του ότι είχε 100, μπορούσες να περάσεις απευθείας συχνότητα (π.χ. UHF 38 ) κι όχι να ψάχεις με τα εκνευριστικά +, - (αυτό το 1988 ήταν εξαιρετικά σπάνιο). Αυτό όμως που μου άρεσε πιο πολύ από όλα ήταν το τηλεχειριστήριο! Ήταν τεράστιο, σαν ηλεκτρονικό παιχνίδι! Ο παππούς πήγε κάποτε να το καθαρίσε με οινόπνευμα και σβήστηκαν τα γράμματα! Αχ!

Θα βρω φωτό και θα ανεβάσω.
 
Perseas είπε:
μπορούσες να περάσεις απευθείας συχνότητα (π.χ. UHF 38 ) κι όχι να ψάχεις με τα εκνευριστικά +, - (αυτό το 1988 ήταν εξαιρετικά σπάνιο).
Κάποιες Saba και Nordmende είχαν επίσης αυτή την δυνατότητα (μοντέλα 1983-84). Είχαμε μια τέτοια γιαυτό το θυμάμαι
 
Πίσω
Μπλουζα