[LYRA] Playmobil

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
448
Ένα set που αγνοούσα την ύπαρξή του!Στο e-bay βρήκα τη photo,λέει ότι είναι set 1978!Πάντως φαίνεται εξελιγμένο γιατί είχε παντόφλες και ποδιά!

[edit] Dead imageshack [edit] 3L91



Αυτό,το έχω αγοράσει πολλές φορές και μου έχουν τύχει διαφορετικά χρώματα στις φιγούρες,στα μαλλιά τους και στα εξαρτήματα!Πχ μια φορά μου έτυχε η κοπέλα με μαύρη μπλούζα!Επίσης τα χέρια πότε περιστρέφονταν και πότε όχι,πχ μπορεί στο εξώφυλλο να έδειχνε ότι περιστρέφονταν και να μην περιστρέφονταν,ή και το αντίθετο!Γενικά η Lyra δεύτερης γενιάς τα είχε αυτά τα μικροπροβλήματα,για να μην πω,για τα πόδια που τύχαινε σε μερικές φιγούρες να βγαίνουν,με αποτέλεσμα να χαλάνε αμέσως!Ακόμα και τα μάτια σε μερικές φιγούρες δεν ήταν με τον κλασικό τρόπο που συνηθιζόταν,δηλαδή ανεξίτηλα,και σε μερικές φιγούρες ξέβαφαν ή ήταν μισόκλειστα σαν κινέζους!

Πάρτε ένα παράδειγμα και συγκρίνετε το εξωτερικό με το εσωτερικό του κουτιού!

[edit] Dead imageshack [edit]

Η διαφορά στα χρώματα σε κάθε κουτί βέβαια είχε και τα θετικά,γιατί είχε τύχει τέτοια μικρά κομμάτια να τα έχω 2 και 3 φορές και ήταν σαν να είχα διαφορετικές φιγούρες και εξαρτήματα με διαφορετικά χρώματα!

Ερώτηση!Κάποιος που είχε αγοράσει playmobil Lyra πρώτης γενιάς,είχε βρει διαφορά ανάμεσα στο εξώφυλλο του κουτιού και στο περιεχόμενό του?Πχ διαφορά στα χρώματα ή τα χέρια να φαίνονται έξω ότι περιστρέφονται και τελικά να μην περιστρέφονταν ή και το αντίθετο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
από τα τελευταία αποκτήματα μου :D

fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία κομματια Kambia. Μήπως θα μπορούσες να σκανάρεις ή να βγάλεις φωτογρίεςαπό το κατάλογο που έδειναν μαζί.Είχα ξεχάσει πως ήταν.

Ευχαριστώ
 
mad είπε:
Πολύ ωραία κομματια Kambia. Μήπως θα μπορούσες να σκανάρεις ή να βγάλεις φωτογρίεςαπό το κατάλογο που έδειναν μαζί.Είχα ξεχάσει πως ήταν.Ευχαριστώ
Κοιτα εδω (το εκανα και ξεχωριστο thread μιας και το ψαχνουν αρκετοι φιλοι, το original ποστ υπαρχει εδω)
 
Αχ Playmobli...... έρωτας μεγάλος.... :dribble:

Πέρυσι έγινε μια ριζική ανανέωση - καθαρισμός στο πατρικό μου και συγκέντρωσα ξανά όλα.... ακόμα και κομμάτια που είχα ξεχάσει τελείως (και που φυσικά έπαθα πλάκα όταν τα είδα).

Θα ανεβάσω κάποια στιγμή και φωτογραφίες.

Kambia είπε:
από τα τελευταία αποκτήματα μου :D
Πολύ ωραία #) Kambia, αυτή την κίτρινη φουσκωτή βάρκα την έχω κι εγώ, αλλά χωρίς έξτρα δύτες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλεια είναι φίλη Kambia!Τα έχω και τα 2,αλλά σε μεταγενέστερες εκδόσεις!Στο πρώτο που έβαλες είναι ίδιο με αυτό που έχω,αλλά περιστρέφονται τα χεράκια,όπως τα δείχνει απ'έξω,και από ότι θυμάμαι το κουτί μου ήταν Geobra και όχι Lyra!To δεύτερο που έβαλες είναι διαφορετικό από αυτό που έχω!Στο δικό μου,το πράσινο έχει αντικατασταθεί από κόκκινο ενώ αλλάζουν και οι φιγούρες,τα χρώματα κλπ,το δικό μου είναι γύρω στο 93!

Λογικά θα ήταν σε όλα τα LYRA να διαφέρει το περιεχόμενο από αυτό που δείχνει το κουτί!Αλλά ποιος ο λόγος?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως στο κουτί με τη βάρκα η εικόνα έξω δείχνει τα χέρια να περιστρέφονται ενώ τα playmobil που έχει μέσα έχουν σταθερά τα χέρια τους.

Στο δεύτερο κουτί (το παιδικό δωμάτιο) στην εικόνα εξω έχει την χμ... μαμά, ας πούμε, με σταθερά χέρια και τελικά την δίνει με περιστρεφόμενα!

Οσο για τον κατάλογο θα τον σκανάρω σύντομα
 
Εγώ αυτό έχω που θεωρείται μεταγενέστερο του δικού σου

[edit] Dead imageshack pic [edit]

Ότι δείχνει το κουτί,ακριβώς τα ίδια έχει μέσα χωρίς καμία διαφορά!Τo έχω βάλει σαν δωμάτιο του 4όροφου σπιτιού (3όροφο με τον extra όροφο),επειδή είχα πολύ χώρο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Dead imageshack pics [edit]

Γύρω στις 5 φορές πρέπει να έχω αυτή τη φιγούρα!Με διαφορετικά χρώματα κάθε φορά,και άλλοτε τα χεράκια να περιστρέφονται και άλλοτε όχι!Οι photos είναι από το ebay.Γενικά από τη σειρά της Lyra δεύτερης γενιάς τα έχω σχεδόν όλα τα κομμάτια,εκτός από το Fort Union και εκτός από τους Εσκιμώους!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το Fort Union το εχω. Μαλιστα σκεφτομαι να το συναρμολογήσω και να τα φωτογραφίσω :)
 
Kambia είπε:
το Fort Union το εχω. Μαλιστα σκεφτομαι να το συναρμολογήσω και να τα φωτογραφίσω :)
Mάλλον αυτό θα ήταν το πιο ακριβό κομμάτι της Lyra δεύτερης γενιάς!Εσύ ποιο έχεις?Της δεύτερης ή της πρώτης?Τα sets της lyra που έχω είναι πάντως standard sets τα οποία δεν άλλαζαν από το 1991 που αγόραζα lyra ως το 1996.Έτσι τα είχα συμπληρώσει σχεδόν όλα τα Lyra (συνήθως Lyra έπαιρνα τα καλοκαίρια όταν κατέβαινα στο εξοχικό σ'ένα χωριό,γιατί έπρεπε να πάρω playmobil αναγκαστικά κάθε βδομάδα και τα μόνα που είχαν εκεί ήταν Lyra).Στην Αθήνα στα καταστήματα MINION κλπ δεν υπήρχαν καθόλου τα Lyra (τουλάχιστον από το 1991 και μετά υπήρχαν μόνο Geobra,όχι ότι τα ξεχώριζα τότε,αλλά με τα χρόνια βρήκα τις διαφορές μεταξύ τους).Μόνο σε κάποιες αποθήκες παιχνιδιών υπήρχαν Lyra κυρίως δεύτερης γενιάς και ελάχιστα πρώτης!Και γενικά έχω την εντύπωση ότι τα περισσότερα Lyra πρώτης γενιάς τα ξαναέβγαλε η Geobra!

PS : Χριστούγεννα 94+Πρωτοχρονιά που κάναμε στο χωριό,μου πήραν από το χωριό 3 μεγάλα sets τα οποία ήταν της Lyra αλλά δεν είχαν μέσα κατάλογο και γενικά δεν τα είχα δει σε κατάλογο!Περιείχαν μόνο ένα χαρτάκι με το συγκεκριμένο set!Το ένα είχε αρκετούς ινδιάνους και σκηνές,το δεύτερο είχε φυλάκια και στρατό με άλογα,το τρίτο ήταν ένα αυτοκίνητο κόκκινο με πολλές φιγούρες και αστυνομικούς με μηχανάκια,και ένα 4ο set μια μαμά εσκιμώα με ένα μωράκι και μάρσιπο (από αυτό που πάει στην πλάτη).Μην φανταστείς όμως δεν ήταν και πολύ ακριβά,το καθένα από τα 3 μεγάλα είχε περίπου 4.000 δρχ και το μικρό μόνο 500 δρχ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον πρώτης γενιάς. Χωρίς να είμαι και 100% σίγουρη. Πρέπει να ανέβω στο πατάρι να δω. Μου το είχαν πάρει δώρο κάποια χριστούγεννα της δεκαετίας του 80.
 
Kambia είπε:
Μάλλον πρώτης γενιάς. Χωρίς να είμαι και 100% σίγουρη. Πρέπει να ανέβω στο πατάρι να δω. Μου το είχαν πάρει δώρο κάποια χριστούγεννα της δεκαετίας του 80.
Ναι τότε σίγουρα της πρώτης γενιάς θα ήταν!Η δεύτερη γενιά,με τα ελαττωματικά πρέπει να βγήκε αρχές δεκαετίας 90!Πάντως η πρώτη γενιά περιείχε και playmobil που αργότερα έγιναν geobra,αλλά και μερικά playmobil lyra που αργότερα χρησιμοποιήθηκαν στη δεύτερη γενιά!

Haros είπε:
Θυμάμαι σαν τώρα τα τέλεια μικρά περίστροφα και τις καουμπόικες ζώνες που έμπαιναν. Επίσης θυμάμαι μια τέλεια καουμπόικη ζώνη που είχα που ήταν διπλή (έπαιρνε 2 περίστροφα) και την έδινα στο "καλύτερο" playmobil μου που σε κάθε ιστορία παρίστανε τον σερίφη... :)
Και εγώ τα θυμάμαι!!!Στα Geobra και σε μερικά Lyra πρώτης γενιάς

(τα οποία μου είχαν χαρίσει),οι ζώνες έμπαιναν τέλεια στους καουμπόιδες,ενώ στα playmobil Lyra δεύτερης γενιάς,δεν εφάρμοζαν καλά οι ζώνες και συνήθως έπεφταν,ή ακόμη και έσπαγαν εύκολα!
 
Haros είπε:
... Επίσης θυμάμαι μια τέλεια καουμπόικη ζώνη που είχα που ήταν διπλή (έπαιρνε 2 περίστροφα) και την έδινα στο "καλύτερο" playmobil μου που σε κάθε ιστορία παρίστανε τον σερίφη... :)

Το ίδιο έκανα και γω. Και μάλιστα το "καλύτερό" μου playmobil ήταν αυτό που ήταν στο παρατηρητήριο του Fort Union :D

Και μια και το θυμήθηκα. Όταν συναρμολογούσα το Fort Union πάντα μου περίσσευε ένα κομμάτι από το οχυρό! Όπως και να τα έβαζα πάντα περίσσευε. Είχε κανείς άλλος το ίδιο "πρόβλημα" ?
 
Kambia είπε:
Το ίδιο έκανα και γω. Και μάλιστα το "καλύτερό" μου playmobil ήταν αυτό που ήταν στο παρατηρητήριο του Fort Union :D
Και μια και το θυμήθηκα. Όταν συναρμολογούσα το Fort Union πάντα μου περίσσευε ένα κομμάτι από το οχυρό! Όπως και να τα έβαζα πάντα περίσσευε. Είχε κανείς άλλος το ίδιο "πρόβλημα" ?

χμμ δεν θυμάμαι να περίσσευε κομμάτι... Ίσως (και παλι δεν θυμάμαι) να περίσσευαν σύνδεσμοι από τα τοιχάκια παραπάνω, αλλα κομμάτι δεν νομίζω.
 
Σύνδεσμοι σίγουρα μου περίσσευαν. Αλλά είχα ένα κομμάτι τοίχου που αν το έβαζα και αυτό το οχυρό μου γινόταν "πομπέ" :D . Οπότε μου περίσσευε 8)
 
Aπό τα λίγα σπάνια Lyra που έχω (δεν είχε κατάλογο μέσα,ούτε περιεχόταν σε κάποιο κατάλογο)...Το κουτί γράφει LYRA SYSTEM

[edit] Dead imageshack pic [edit]

Η photo είναι από το e-bay!Τα χρώματα είναι διαφορετικά σε σχέση με το περιεχόμενό του,και επίσης δεν περιλαμβάνει κοριτσάκια,παρόλο που τα δείχνει στη photo!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΑ 2 τελευταία μου αποκτήματα για το 2009

fetch


fetch


Ο δεύτερος ληστής απουσιάζει απο την συσκευασία. Όλα τα υπόλοιπα τμήματα υπάρχουν κανονικά. Τα χρώματα δε είναι αλλού τ' αλλού! Μόνο τα καπέλα και η ζώνες είναι στο σωστό χρώμα!

fetch


Από δω τουλάχιστον δεν λείπει τίποτα αλλά και πάλι τα χρώματα του αντρα και στα καπέλα είναι διαφερετικά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα αγόρασες πρόσφατα από μαγαζί ή από το E-bay?Έχουν μείνει ακόμα Lyra?Τα έχω και τα 2 sets από παλιά,με διαφορά στα χρώματα και τα είχα πάρει σε κανονικά κουτιά,όχι κουβαδάκια!Τελικά και τα κουβαδάκια έχουν σακουλάκια που περιέχουν τις φιγούρες,είχα την εντύπωση ότι ήταν εντελώς χύμα!

Συγκεκριμένα από όσο θυμάμαι,στο set που έχω με την κοπέλα και τον άντρα,η κοπέλα είναι ίδια όπως φαίνεται στο κουτί,αλλά με καστανά μαλλιά (πολύ σκληρά τα μαλλιά των γυναικών της Lyra,σε σχέση με τη Geobra),ο άντρας είναι ίδιος όπως και στο κουτί μόνο που τα χέρια του δεν γυρίζουν.

Από όσο θυμάμαι στο άλλο κουτί με τους ληστές είχε και τους 2 στο δικό μου,αν και άλλες φορές είχε τύχει να λείπει 1 φιγούρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oχι, τα αγόρασα. Υπάρχει ακόμα το κουβαδάκι με το ζευγάρι και την ομπρέλα :)

Όσα κουβαδάκια αγόρασα πάντως, είχαν σακουλάκι.
 
Πίσω
Μπλουζα