Mαρκαδόροι "ποντικάκια"

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.896
θυμαμαι κατι μαρκαδορους που ειχαν μορφη ποντικιου οπως στην παρακατω φωτογραφια.Δεν εβγαιναν ομως σε πολλα χρωματα,ειχα μπλε,ροζ,κοκκινο και πρασινο.Ο καθε μαρκαδορος - ποντικακι ειχε ομως διαφορετικη εκφραση στο προσωπο του αναλογα με το χρωμα,δηλαδη μπορει το καπακι (προσωπο ποντικιου) να ηταν χαρουμενο,λυπημενο,θυμωμενο,αστειο

Οι μαρκαδοροι αυτοι ειχαν παχια μυτη και αρκετα εντονη μυρωδια

image_55843.jpg

Εχετε δει τετοιους μαρκαδορους;Μηπως ειχατε κι εσεις;

ΥΓ: τον μαρκαδορο της φωτογραφιας τον εφτιαξα ανεκφραστο γιατι με δυσκολευε το σχεδιο αφου αυτη τη φορα δεν το εφτιαξα με το χερι και οπως διαπιστωνω τωρα ,ξεχασα να του βαλω λιγο μαυρο στην κορυφη του τριγωνου για τη "μυτουλα" του ποντικιου..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, τους θυμάμαι και είχα. Νομίζω οτι τους αγόραζες μεμονωμένα.
 
καλα θυμασαι Kambia,αγοραζες ξεχωριστα οποιο μαρκαδορο - ποντικακι ηθελες και δεν ηταν μεσα σε συσκευασια
 
Αυτο που εμφανιζεται στη φωτογραφια το εχεις ζωγραφισει εσυ αν καταλαβα καλα?Παντως ειναι πολυ ενδιαφερον εχεις ενα θενκς απο'μενα :flower:
 
misha είπε:
Αυτο που εμφανιζεται στη φωτογραφια το εχεις ζωγραφισει εσυ αν καταλαβα καλα?Παντως ειναι πολυ ενδιαφερον εχεις ενα θενκς απο'μενα :flower:
σ ευχαριστω πολυ misha, αυτο ας πουμε οτι ειναι ενα σκαριφημα του μαρκαδορου-ποντικακι,δεν εχω μεγαλη εξοικειωση με το προγραμμα paint του ΗΥ(για να πω την αληθεια πρωτη φορα δοκιμασα να φτιαξω κατι) γι αυτο και υπαρχουν ατελειες..Μακαρι να εχει ξεμεινει καποιο απ τα ποντικακια στο σπιτι,θα μου αρεσε να εβαζα και μια φωτογραφια στο μελλον
 
μολις τωρα ανακαλυψα μια φωτογραφια με τους μαρκαδορους- ποντικακια

482115_469790373089679_108182950_n.jpg

πηγη

δεν ηξερα οτι κυκλοφορησαν σε τοσα χρωματα,υπηρχε σιγουρα και σε ροζ γιατι το ειχα :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πότε κυκλοφόρησαν αυτοί οι μαρκαδόροι;
 
BETTY BOOP είπε:
Πότε κυκλοφόρησαν αυτοί οι μαρκαδόροι;
Χριστινα εχω την εντυπωση οτι κυκλοφορησαν γυρω στα τελη δεκαετιας '80.Μονο σε ενα συγκεκριμενο πολυκαταστημα(Αφοι Μπλουγουρα στα Τρικαλα) τους θυμαμαι,σε βιβλιοπωλεια δεν τους ειχα βρει
 
Πολύ χαίρομαι που υπάρχει αυτό το νήμα για τους μαρκαδόρους ποντικάκια! Μόλις βρήκα και τους δικούς μου σε μια κούτα! Έχω 10 χρώματα: μαύρο, καφέ, πράσινο σκούρο, πράσινο ανοιχτό, μπλε, γαλάζιο, κόκκινο, ροζ, μωβ, κίτρινο συν 1 άσπρο με φάτσα γάτας που ήταν για να σβήνει τα χρώματα! Δέκα διαφορετικές εκφράσεις στα προσωπάκια συν μία της γάτας. Δεν έχω το πορτοκαλί της φωτογραφίας που έχετε επισυνάψει παραπάνω, ούτε το χρώμα, ούτε τη φάτσα. Δεν ξέρω ποιο χρώμα ταίριαζε σε ποια φάτσα γιατί τα έχω ανακατάψει. Τα δικά μου είναι από τις αρχές της δεκαετίας του '80 και όχι τέλη. Σύντομα και φωτογραφία!
 
πριν λιγες μερες ανακαλυψα οτι ηταν της εταιριας Pelikan

η φωτο ειναι απ το διαδικτυο

podikakia.jpg
 
Τους θυμάμαι. Δεν είχα εγώ αλλά θυμάμαι άλλα παιδιά να τους έχουν. Νομίζω πάντως οτι δεν κρατούσαν πολύ. 
 
Τους είχα ξεχάσει τελείως!! Και μόλις διάβασα το θέμα του thread, μου ήρθε αυτόματα η ανάμνηση!! Τους είχα κι εγώ, μου τους είχαν φέρει δώρο..
 
Πίσω
Μπλουζα