Mπέννυ Χιλλ (The Benny Hill Show)

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.768
Mπέννυ Χιλλ (The Benny Hill Show, 1969-89), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: ?? ??/?/19??


Aπό τους πλέον αξιαγάπητους βρετανούς κωμικούς, του οποίου η δράση κάλυψε πολλές δεκαετίες (τα γυρίσματα του σόου του κράτησαν από το '69 ως το '89). Η ΕΡΤ μετέδωσε (πάρα) πολλά επεισόδια κι έτσι οι περισσότεροι από εμάς θα πρέπει να θυμούνται τις εκπομπές του κυριολεκτικά από τότε που θυμούνται τον εαυτό τους!

[edit] Dead pic [edit]

Άφθονο και αρκετά ενημερωτικό υλικό θα βρείτε στα παρακάτω links:

http://en.wikipedia.org/wiki/Benny_Hill (πραγματικά αξίζει να το διαβάσετε μέχρι τέλους)

http://www.bbc.co.uk/comedy/guide/articles/b/bennyhillshowthe_7773365.shtml
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιο μικρος γελαγα με τα απιστευτα που εκανε αργοτερα εκτιμησα και τα μωρα που ειχε :diablotin:
 
Πολύ γέλιο προσέφερε και ο «καρπαζοεισπράκτορας» γεράκος (Bob Todd) που είχε μαζί του, ώστε να μπορεί να κάνει o Benny Hill τις σκανδαλιές του στις κοπέλες και μετά να ρίχνει το φταίξιμο σε αυτόν.

Στη φωτογραφία διακρίνεται στο μέσο κάτω. Τρελή φιγούρα :D

benny-hill-complete-and-unadulterated-the-naughty-early-years-set-two-1972-1974-20050311050757751.jpg
 
RIP κι αυτός. Σε πρόλαβα SD!
 
......... (τωρα κανουν και διαγωνισμο...)
 
Τι να πρωτοπεί κανείς γι’ αυτό το Show... Απλά κορυφή. Ακόμα και πριν από λίγα χρόνια έπαιρνα κασέτες με επεισόδια από το βίντεο-κλαμπ…

Θυμάμαι το κλασικό σήμα έναρξης με τον Τάμεση και τον καραφλό γεράκο να τρέχει σε γρήγορη κίνηση στα λιβάδια, με τον Benny να τον χτυπάει στο κεφάλι. (Με τον χαρακτηριστικό ήχο φυσικά: Ταπ-Ταπ-Ταπ-Ταπ :D ) Για να μην πω για τα ξεκαρδιστικά οπτικά «εφέ». :biglaugh:

Και φυσικά :

Oι Κυρίες που πλαισίωναν τον Benny (γνωστές και ως Hill’s Angels, :diablotin: ) είναι για μένα από τις ομορφότερες απογόνους της Εύας… Είμαι σίγουρος ότι ακόμα και σήμερα θα διατηρούν τη γοητεία τους, παρά τα χρόνια…
 
Καλα αυτο το τελευταιο ξανασκεψου το...απο το 75 πχ εχουν περασει 31 χρονια... :biglaugh:
 
Έχου βγει 6 DVD στα video club με τα καλύτερα του!!Το περίεργο είναι πως ενώ σατίριζε του πάντες και τα πάντα

έφυγε πρώτος από όλους...τι κρίμα…Περάσαμε όμορφες στιγμές μαζί του!!!Ο Benny Hil θα είναι για πάντα στην καρδιά μαςl!!!
 
παντως παρολο το ταλεντο του,την ευρηματικοτητα του και τα γκομενακια που εβγαζε στην εκπομπη του , ηταν λενε μεγαλο καθαρματακι...

τουλαχιστον αυτο εξομολογουνται μερικες παλιες Benny's angels...
 
Για πες μας τι έλεγαν?Δεν άκουσα ποτέ κάτι τετοιο!
 
Θυμαμαι μια τυπισα που ελεγε οτι μπλα μπλα μπλα....

την γουσταρε ο Benny και σε καποια φαση η γκομενα μενει εγγυος απο τον τοτε φιλο της,το λεει στον Benny και αυτος τη διαβεβαιωσε οτι θα την προσεχει,θα της δινει απλα και ασφαλη stands και χορευτικα...

Αποτελεσμα την εβαλε να γυρισει 20 φορες ενα ακροβατικο οπου κουβαλαγε ενα μεγαλο κουβα με νερο και επεφτε απο ενα ψηλο σκαμπο....
 
Αυτό που ξέρω είναι πως τους γέρους που είχε(συμπεριλαμβανόμενου και του καραφλα ταπ-ταπ-ταπ και του άλλου του ψηλού αν θυμάστε) τους είχε βρει από γηροκομεία που ζούσαν μόνοι τους και τους πήρε στην εκπομπή αλλάζοντας τη ζωή τους.
 
Εξαιρετική σειρά, εξαιρετικός κωμικός!

Θα μείνει για πάντα χαραγμένο στη μνήμη μου το Benny Hill Show, σαν αναπόσπαστο κομμάτι της παιδικής μου ηλικίας...

Τελικά οι Αγγλιδούλες, δεν ήταν και άσχημες, ε;

Να είναι καλά ο Αιμίλιος Λιάτσος με την "Παρασκευή και 13", και τώρα έχουμε στη συλλογή μας αρκετά επεισόδια!
 
Στο top10 των αγαπημενων μου

Οσες φορες και να δω να δινει σφαλιαρες στον γερο, εγω θα γελαω,χαχαχαχαχαχαχα
 
Κορυφαίος κωμικός και θρυλική εκπομπή, σίγουρα συνυφασμένη με τα νιάτα μας! Μικρός την έβλεπα και γελούσα με τα γκαγκς, που έμοιαζαν με καρτούν. Καθώς μεγάλωνα, εκτίμησα και το γούστο του Μπένι στην επιλογή των γυναικών που τον πλαισίωναν. Όσο βελτιωνόντουσαν τα αγγλικά μου δε, πραγματικά υποκλίθηκα στο χιούμορ του, αν και μερικά αστεία ακόμα δεν μπορώ να τα πιάσω είτε επειδή αναφέρονται σε άλλη εποχή, είτε επειδή είναι πολύ "αγγλικά". Όποιος κατά καιρούς προσπαθεί να τον μεταφράσει, πρέπει να τα βρίσκει μπαστούνια πάντως...

Πριν κάτι χρονάκια, όταν ένας φίλος δούλευε σε βίντεο κλαμπ, μας προμήθευε με τα dvd του Μπένι Χιλ. Καθόμασταν στο σπίτι και τα βλέπαμε με τον κολλητό μου και θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι σε κάποια φάση έκλαιγα από τα γέλια! Τόσο διαχρονικός είναι ο Μπένι. Να είναι καλά όπου και να βρίσκεται!

Να αναφέρω επίσης και ένα ρολάκι που είχε στην αυθεντική ταινία "The Italian job". Γάντι του πήγαινε που υποδυόταν έναν καθηγητή με λίγο περίεργα γούστα στις γυναίκες που είχε άμεσο αντίκτυπο στη συμπεριφορά του!

Alucard είπε:
Πολύ γέλιο προσέφερε και ο «καρπαζοεισπράκτορας» γεράκος (Bob Todd) που είχε μαζί του,
Μάλλον εννοείς τον Jackie Wright, πολύ συμπαθής και σε άλλους ρόλους εκτός από αυτόν του αποδέκτη "ταπ ταπ ταπ" χτυπήματος στην καράφλα μετά του χαρακτηριστικού ήχου! :D
 
Ο διάσημος Άγγλος κωμικός δεν είναι πλέον ανάμεσά μας. Έφυγε από τη ζωή στις 20 Απριλίου του 1992, χτυπημένος από την επάρατη νόσο σε ηλικία 68 ετών.

Υπάρχει ένα ωραίο αρθράκι για τον Benny στην αγγλική Βικιπαίδεια που σίγουρα θα κεντρίσει το ενδιαφέρον των απανταχού θαυμαστών του, μικρών και μεγάλων.

http://en.wikipedia.org/wiki/Benny_Hill
 
sparklingeagle είπε:
Ο διάσημος Άγγλος κωμικός δεν είναι πλέον ανάμεσά μας. Έφυγε από τη ζωή στις 20 Απριλίου του 1992, χτυπημένος από την επάρατη νόσο σε ηλικία 68 ετών.
Υπάρχει ένα ωραίο αρθράκι για τον Benny στην αγγλική Βικιπαίδεια που σίγουρα θα κεντρίσει το ενδιαφέρον των απανταχού θαυμαστών του, μικρών και μεγάλων.

http://en.wikipedia.org/wiki/Benny_Hill

Διάβασε το πρώτο post AEON , δεινει το λινκ που δίνεις εσυ
 
Πίσω
Μπλουζα