Mac OS X on x86

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
19
Θέλω να πάρω ένα καινούργιο PC για να παίζω flight simulators αλλά λέω να προσθέσω και έναν ακόμα σκληρό δίσκο για να βάλλω MAC OSX μπορεί να μου πεί κάποιος ένα συμβατό και απροβλημάτιστο configuration και για τις 2 περιπτώσεις;;

ευχαριστώ!!!!

:cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
 
Δεν ξέρω εάν υπάρχει επίσημος τρόπος να γίνει αυτό σε PC (παράλληλα και τα 2, ή μονο το OSX σε PC). Εάν ψάξεις στο google δίνοντας το "MAC OS X on pc" θα σου βγάλει διάφορα ωραία ;) , τα οποία και ακολουθείς όπως σε βολεύει. Θέμα configuration δεν νομίζω να τίθεται, παρά μόνο τσέπης.
 
επίσημος δυστηχώς δεν υπάρχει απλά ρωτάω έαν κάποιος απο εδώ έχει κάνει κάτι τέτοιο
 
Rygar είπε:
. Εάν ψάξεις στο google δίνοντας το "MAC OS X on pc" θα σου βγάλει διάφορα ωραία ;) ,
Για παραδειγμσ

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Installation_Guides

επειδη μια εικονα (πολλω δε περισσοτερο μια ακολουθεια ικονων/video) ισοδυναμει με 1000 λεξεις ,για να παριες μια γευση

[video=youtube;VxwuYTnfL-I]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οκ ευχαριστώ! μια τελευταία ερώτηση το cd με το original macosx μπορώ να το αγοράσω απο κάπου; εχει κανένας απο εσάς βάλει το ενλόγω λειτουργικό στο PC του;;
 
Εγώ έχω ασχοληθεί με mac emulation σε PC, τόσο παλαιότερων συστημάτων (LC, Performa ) με Βassilisk και λιγότερο με MacOS on Χ86 και έχω να πώ τα εξής :

1. Γίνεται να έχεις Windows και ΟSX στο PC σου. Το έχω καταφέρει και στο notebook (Leopard) και στο Desktop (Tiger).

2.Το ΟSX86wiki είναι το καλύτερο και κατατοπιστικότερο σε θέματα συμβατότητας από site εξωτερικού. Επίσης και το insanelymac.

3. Σε άλλο ελληνικό forum γνωστού περιοδικού πληροφορικής (PC Magazine), υπάρχει μέλος ο Onyx που έχει κατατοπιστικότατους οδηγούς για την εγκατάσταση του ΟSX 86 μόνου του ή και με Windows.

4. Δεν κάνουν τα οriginal ΜacOS X DVD θέλει ειδικές patched εκδόσεις όπως η Kalyway 10.5.2 ή άλλες αντίστοιχες του 10.4. Mην πας να αγοράσεις καμμια και βρεθείς ............. [edit]

5. Θέλει αρκετές δοκιμές για να πετύχεις το σωστό αποτέλεσμα εκτός και αν είσαι τυχερός! (στο desktop μου πήρε ώρες για να καταλάβω ότι δεν έπρεπε να εγκαταστήσω κάποιες ρυθμίσεις για AMD σε αντίθεση με το Νοtebook που μου έκατσε αμέσως!!!).Θέλει ψάξιμο μετά γιατί μπορεί να μην σου κάτσει κάποιος driver και να ψάχνεις να τον βρεις κ.α
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορείς να αγοράσεις το λειτουργικό από την ιδια την Apple προς 129 δολάρια ή προφανώς και από την εδώ αντιπροσωπεία ή κάποιο από τα καταστήματα που πλέον φέρνουν Apple συστήματα ή στην τελική, να βρεις κάποια ελαφρώς παλαιότερη έκδοση OS X, από το ΕΒΑΥ π.χ., ώστε να μη σου πάει και ο κούκος αηδόνι. Προσωπική μου άποψη είναι πώς πρόκειται για χάσιμο, εκτός εάν θες να διαπιστώσεις ότι μπορείς να το κάνεις ή πώς είναι. Ο,τι patch και να βγει για να παίξει, θα πρόκειται πάντοτε για ...patch και όχι για κάτι original.
 
Μια χαρα τα πες πατριωτακι :thumbup:
 
Για να εγκαταστήσεις Mac OS σε PC βασική προϋπόθεση είναι να βρεις τον κατάλληλο emulator και (κυρίως!) να έχεις πείρα και μεράκι.

Εγώ πάντως αν ήμουν στην θέση σας δεν θα έκανα τέτοια πράγματα διότι έτσι δεν θα μιλάμε πλεόν για PC αλλά για υβριδικό υπολογιστή.

Βέβαια μπορείς να βάλεις Win πάνω σε Mac μέσω του Bootcamp ή του Parallels Desktop. Αλλά Mac OS σε PC το βλέπω αρκετά δύσκολο.
 
Rygar είπε:
Μπορείς να αγοράσεις το λειτουργικό από την ιδια την Apple προς 129 δολάρια ή προφανώς και από την εδώ αντιπροσωπεία ή κάποιο από τα καταστήματα που πλέον φέρνουν Apple συστήματα ή στην τελική, να βρεις κάποια ελαφρώς παλαιότερη έκδοση OS X, από το ΕΒΑΥ π.χ., ώστε να μη σου πάει και ο κούκος αηδόνι. Προσωπική μου άποψη είναι πώς πρόκειται για χάσιμο, εκτός εάν θες να διαπιστώσεις ότι μπορείς να το κάνεις ή πώς είναι. Ο,τι patch και να βγει για να παίξει, θα πρόκειται πάντοτε για ...patch και όχι για κάτι original.
Δεν έχει τα patch που έχει το x86 distro οπότε και να μπορέσει να το εγκαταστήσει δε θα δει ποτέ επιφάνεια εργασίας.

Και αν εγκαταστήσεις την Χ86 έκδοση να μην κάνεις ΠΟΤΕ, μα ΠΟΤΕ software update από το osx μέσα.

Επίσης η Apple θεωρεί παράνομη την εγκατάσταση του Mac os X σε pc. (και μετά λέτε για την microsoft.. :p )
 
sparklingeagle είπε:
Για να εγκαταστήσεις Mac OS σε PC βασική προϋπόθεση είναι να βρεις τον κατάλληλο emulator και (κυρίως!) να έχεις πείρα και μεράκι.
Εγώ πάντως αν ήμουν στην θέση σας δεν θα έκανα τέτοια πράγματα διότι έτσι δεν θα μιλάμε πλεόν για PC αλλά για υβριδικό υπολογιστή.

Βέβαια μπορείς να βάλεις Win πάνω σε Mac μέσω του Bootcamp ή του Parallels Desktop. Αλλά Mac OS σε PC το βλέπω αρκετά δύσκολο.
Δε χρειάζεσαι emulator. Εγκαθίσταται κανονικά (hackintosh... ταδε έφη).
 
To thread αναφερεται στο Mac OSX - το οποιο, λιγο ως πολυ, δεν τρεχει με emulator αλλα απο patched images του original λειτουργικου.

Εξαλλου πλεον το OSX τρεχει σε Χ86 πλατφορμα, οποτε οι υπολογιστες ειναι ιδιοι με αυτους που τρεχουν windows - δεν υπαρχει δηλαδη θεμα "υβριδιου".
 
Έχοντας φάει κυριολεκτικά ώρες σε αυτό το πράγμα έχω να πω τα εξής.

Ναι γίνεται,αλλά θέλει πολύ ψάξιμο.Θυμάμαι για να βάλω το 10.4 να καταλάβει την geforce 5700 128 mbyte και να ενεργοποιήσω τα 3d μου πήρε καιρό.Επίσης καλο θα ήταν να ξέρεις κάποια πράγματα περί linux/unix και command line και να χρησιμοποιείς εντολές όπως chmod ,cp mkdir κτλ.Διαφορετικά άστο.

Η διαφορά μεταξύ pc και mac είναι ότι τα mac είναι πολύ πιο τυποποιημένα από τα pc οπότε το λειτουργικό τρέχει χωρίς προβλήματα στα τυποποιημένα συστήματα αυτά.Όμως στο pc που υπάρχουν ένα κάρο ασύμβατα περιφερειακά μεταξύ τους θα σου βγει το λάδι,ειδικά για να σετάρεις usb controllers,ή με την σειρά των δίσκων.Ας πούμε αν οι δίσκοι ide δεν είναι στο master πολύ πιθάνον να σου λέει "waiting for boot device" θέλει μετά να αλλάξεις τα cdrom κτλ.

Επίσης θα σου πρότεινα να κάνεις το εξής.Να βάλεις ενα virtual box η vmware server 6.5 που υποστηρίζει virtulization και εφόσον θα έχει και 3d acceleration νομίζω να πάρεις ένα pc με virtulization support και να βάλεις πολλά λειτουργικά.

Εγώ πήρα ένα gigabyte 770taud3 motherboard εναν εξαπύρηνο Amd Phenom II στα 2,8 ghz,4 gb corsair μνήμη,1 τρομερή κάρτα pci express nvidia και μπορώ να σου πω ότι φοράω στο vmware windows 7 με 3d aero,μια χαρά,επίσης,windows xp sp3,μεσω του virtual pc.Σκέφτομαι την μνήμη να την πάω στα 8 giga.

Είναι όνειρο το virtulization τώρα σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω να βάλω mac os 10.6 σε vmware.

Γενικά original δεν αξίζει να αγοράσεις εκτός και αν έχεις όρεξη για patching.Γιατί χωρίς patch δεν παίζει με τίποτα.

Το virtulization είναι το μέλλον να φανταστείς στο βασικό λειτουργικό που είναι windows 7 ultimate x64 δεν έχω βάλει ούτε msn ούτε skype.Μόνο το maya και το cubase.

Όταν θέλω torrents,msn,skype φορτώνω το virtual pc με το official windows xp sp3 της microsoft.Δεν με νοιάζει που θυσιάζω μνήμη γιαυτό,το μηχάνημα κάνει boot σε λίγα δευτερόλεπτα.

Γενικά η φάση με virtulization είναι ότι μπορείς να έχεις ένα πολύ καθαρό host λειτουργικό και ότι και να κάνεις να μην πάθει τίποτα.Και το γουστάρω τρελά αυτό!

:)
 
Δηλαδή, μπορείς να εγκαταστήσεις το Snow Leopard σ'ένα κανονικό PC μέσω του VMware player? Απίστευτο!
 
Έχω Snow leopard σε όλα τα PC μου και τρέχει κανονικά και με το νόμο αφού η εγκατάσταση έγινε απο το γνήσιο DVD 10.6.0.

Έχουν κάτσει κανονικά τα update se 10.6.4 απο την Apple απλά δεν τα φορτώνεις απο το online update αλλά κατεβάζεις to Combo update. Όλα dual boot με Chameleon και μερικά disablers και decrypters για να φορτώνει το Bios του MAC απο το φάκελο Extra/extensions.

Όσο για οδηγούς κτλ , όσους δεν μπόρεσα να βρώ , τους μεταποίησα μόνος μου απο παραπλήσιους! Το μαγικό συμβατό board είναι της Gigabyte. Σε laptop κάνουν σχεδόν όλα , αλλά προτιμήστε αυτά με Nvidia κάρτα γραφικών για να έχετε 3d QE,GL.

To έκανα απλά απο βαρεμάρα και δεν βρήκα ιδιαίτερο λόγο να αγοράσω γνήσιο MAC μετά απο αυτό και μάλιστα να πλήρωσω μερικές εκατοντάδες ευρώ παραπάνω απο τα καλύτερα Lαptop την αγοράς.

Όσο για γνήσια MAC μιάς και τους κάνω Service , τα Windows μπαίνουν κανονικά , κατευθείαν απο το δικό τους DVD και χώρις καμία μετατροπή. Οδηγούς έχει μέσα το DVD του Snow LEopard και το μηχάνημα γίνεται κανονικό PC. Αν τα εγκαταστήσεις μόνα τους δεν διαφέρουν απο normal PC αλλιώς αφήνεις ελέυθερο ένα partition στο δίσκο που το κάνεις διαμόρφωση με NTFS και τα βάζεις εκεί με χρήση Dual Boot , το ίδιο που έχω κάνει και στα PC μου.

Μόνο του σπανού τα γένια δεν γίνονται , αλλά τώρα με το CAPILARINE...... χαχχαχαχαχχα υπάρχουν ελπίδες.
 
Μου ήρθε η σκέψη να εγκαταστήσω τον Snow στον Inspiron 1545 όχι μέσω VMware αλλά κάνοντας boot κατευθείας από το CD-ROM του υπολογιστή. Αναρωτιέμαι κατά πόσο αυτό είναι εφικτό, έχοντας υπόψη τις όποιες ασυμβατότες με τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες πάνω στο μηχάνημα. (Σημείωση: ο υπολογιστής είναι 64μπιτος).

Μάλιστα σκοπεύω να μετατρέψω τον Inspiron σε 64μπιτο macbook για να γλυτώσω μια για πάντα από τον βραχνά των Windows 7.
 
I can haz the real thing????

Yes!!!!!

Αν και οι "μόντες" είναι πάντα ευπρόσδεκτες, mac = σύνολο. Αν δεν έχεις μπροστά σου το Θεϊκά designάτο hardware του Steve, δεν μου κάνει κλικ.

Σαν να βάζεις μηχανή Corvette σε Ford Taunus.....
 
Ακούγεται τελείως τρελό, αλλά δεν λέω όχι στο να κάνω μια δοκιμή να δω αν θα δουλέψει ο Snow στον Inspiron 1545.
 
Πρώτα απο όλα θές κάποιο CD με EFI boot. Αυτά που είναι φτιαγμένα για Gigabyte καθώς και των Empire κάνουν καλή δουλειά.

Αφού μπουτάρεις με αυτό , αντικαταστείς το CD με το γνήσιο 10.6.0 και πατάς F5 για ανανέωση.

Φορτώνεις με -f -v και βλέπεις αν βλέπει τα Drive σου. Αν ναι προχωράς και είσαι οκ.

Αν όχι δές αν έχεις ενεργοποιημένο το AHCI στο Bios και ξαναδοκίμασε.

Διαφορετικά κάνεις εγκατάσταση σε ένα USB δίσκο και μεταφέρεις μετά το λειτουργικό στον κανονικό δίσκο η ακόμα και στο δεύτερο partition. Για να δουλέβει κανονικά και χωρίς το EFI CD κάνεις εγκατάσταση το Chameleon.

64 bit καθαρό δύσκολο αλλά μπορείς να μπουτάρεις με την επιλογή arch=i386 όπου και λειτουργούν στα laptop ποιό παλιοί οδηγοί συσκευών.

Βασικά αν φτάσεις στην εγκατάσταση του Μac OS σίγουρα θα μπούν. Αν όχι , πάλι υπαρχουν κόλπα...... ;)

Γίνεται και αναβάθμιση σε 10.6.4 αλλά αυτό θα το δείς μετά έτσι κι αλλιώς.
 
pooky(1) είπε:
I can haz the real thing????
Yes!!!!!

Αν και οι "μόντες" είναι πάντα ευπρόσδεκτες, mac = σύνολο. Αν δεν έχεις μπροστά σου το Θεϊκά designάτο hardware του Steve, δεν μου κάνει κλικ.

Σαν να βάζεις μηχανή Corvette σε Ford Taunus.....
Άλλο 500 και άλλο 2000 ευρώ..... και μάλιστα με το ίδιο αποτέλεσμα και με μεγαλύτερη επεκτασιμότητα σε νορμάλ laptop. (φτηνές μνήμες , δίσκοι κτλ κτλ)

Ας μην έχω τα φωτειζόμενα κουμπάκια και το τεράστιο touchpad. Ούτε το αλουμινένιο κέλυφος μου λέει τίποτα.
 
Πίσω
Μπλουζα