macintosh centris 650

hotdog

Retro Member
Joined
5 Απρ 2020
Μηνύματα
120
Αντιδράσεις
104
Καλημερα σας αγορασα απο ενα ελληνα ενα macintosh centris 650 το οποιο απο την αγγελεια του δειχνει οτι λειτουργει αφου λεει το γνωστο μηνυμα καλωσορισατε στον macintosh !
Οταν του ζητησα να το αναψει και να μου δειξει οτι οντως λειτουργει μην το παρω τσαμπα και πληρωσω και λεφτα αδικα που τελικα ετσι εγινε και το περιμενω να μου ερθει απλος θελω να ειμαι προετοιμος για ολα τα ενδεχομενα του εδειχνε μια δισκετα και ενα ερωτηματικο απο πανω της. Οι ερωτησεις μου που θελω να ρωτησω τους αρχαιους χρηστες να με βοηθησουν ειναι:
1) Αν δεν εχει σκληρο δισκο μεσα πραγμα απιθανο τοτε αγοραζω ενα οποιον και αν ειναι απ το EBay αρκει να ειναι SCSI ;
2) Πως φτιαχνω δισκετες εκκινησης του λειτουργικου συστηματος αφου δεν εχει δυστοιχως μοναδα οπτικου δισκου cd rom αλλα μονο δισκετας ;
3) Θα ειναι ευκολη η διαδικασια μεσω των Windows XP PRO SP3 που τρεχει ο παλιος μου υπολογιστης και εχει και δισκετα πανω του επισης ;
4) Μπορω να φτιαξω μια δισκετα καθε φορα επειδη μονο μια δισκετα μου απομεινε απο τοτε και να την επαναγραφω 11 φορες οπως ειναι και τα αρχεια των δισκεττων για το macintosh os πιστευω λογικα.
5) Ποια ειναι η διαδικασια που θα ακολουθησω ;
 
Πίσω
Μπλουζα