Magnum Force (1973)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.821
Αντιδράσεις
67.041
Το δεύτερο μέρος της σειράς ταινιών, με πρωταγωνιστή τον Επιθεωρητή Harry Callahan.Ένα κύμα δολοφονιών σαρώνει την πόλη του Σαν Φρανσίσκο, με θύματα διάφορα άτομα του υποκόσμου. Ο σκληροτράχηλος επιθεωρητής που αναλαμβάνει τις έρευνες, αρχίζει να υποψιάζεται πως πίσω από τις εκτελέσεις, βρίσκεται μια ομάδα εκδικητών-αστυνομικών που έχει διαφορετική άποψη για την επιβολή του νόμου...

κατά πολλούς ( όπως και εγώ, που την έχω δει αμέτρητες φορές ) η καλύτερη ταινία της σειράς, με γρήγορους ρυθμούς, μπόλικο πιστολίδι, αρκετή βία, κοφτερές ατάκες και funky 70ς μουσική. Ο Clint Eastwood είναι όπως πάντα cool και σκληρός, στον ρόλο που του πάει γάντι. Καλό καστ με τους David Soul ( Starsky και Hutch), Hal Holbrook (Wall street ), Tim Matheson ( Animal House), Robert Urich.

-You heroes killed a dozen people this week. What are you going to do next week?


- Kill a dozen more.

 

 


Harry Callahan -Well, I just work for the city, Briggs!

Lieutenant Briggs - So do I, longer than you, and I never had to take my gun out of its holster once. I'm proud of that.


Harry Callahan - Well, you're a good man, lieutenant. A good man always knows his limitations..

 

 


Leutenant Briggs- I got those warrants for a search of the premises, Callahan, not for you to become judge, jury and executioner. It was supposed to be a simple arrest.

Harry Callahan- Well arresting a killer like Palancio isn't always simple.

 

 


http://www.imdb.com/title/tt0070355/

 
Συμφωνω κι εγω πως το δευτερο μερος ειναι το καλυτερο.Αν και ολες βλεπονται ευχαριστα.Υπηρχε μια περιοδος οπου εβλεπα σε κατασταση ψυχωσης ολα τα Dirty Harry μαζι με ολα του τα γουεστερν.Ευκαιρια να το ξαναβαλω σε νυχτερινη ωρα αυτη τη βδομαδα :D .
 
Deathshadow είπε:
Συμφωνω κι εγω πως το δευτερο μερος ειναι το καλυτερο.Αν και ολες βλεπονται ευχαριστα.Υπηρχε μια περιοδος οπου εβλεπα σε κατασταση ψυχωσης ολα τα Dirty Harry μαζι με ολα του τα γουεστερν.Ευκαιρια να το ξαναβαλω σε νυχτερινη ωρα αυτη τη βδομαδα :D .
Ακριβώς το ίδιο Deathshadow... :thumbup: :thumbup:
 
Πολύ καλή ταινία. Γενικά οι 3 πρώτες της σειράς είναι κορυφή κατά τη γνώμη μου. Η 4η έτσι κι έτσι και όσο για την 5η με τον "James Carey" στο ρόλο του Μεταλά τραγουδιστή :sealed:
 
Thor είπε:
Πολύ καλή ταινία. Γενικά οι 3 πρώτες της σειράς είναι κορυφή κατά τη γνώμη μου. Η 4η έτσι κι έτσι και όσο για την 5η με τον "James Carey" στο ρόλο του Μεταλά τραγουδιστή :sealed:
Συμφωνώ, η σειρά ήταν καθαρά 70ς. Δεν ταιριάζει για την δεκαετία του΄80. Το Dead pool ήταν πραγματικά τραγικό ( όσο θυμάμαι την καταδίωξη με το τηλεκατευθυνόμενο παιχνίδι-βόμβα...)
 
Κορυφαία ταινία. Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι καλύτερη της πρώτης ταινίας
 
Πίσω
Μπλουζα