MAME - προβλήματα σε τηλεόραση

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Έχω σετάρει ένα laptop με ΜΑΜΕ το οποίο έχω συνδέσει με μία 19άρα LCD και μια 32 CRT (4:3) γκουμούτσα (την οποία έχω για snes, xbox, ps1, amigacd32, dreamcast κλπ) . Στην οθόνη σε όλα τα modes (GDI, direct3d,direct draw) δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Στην τηλεόραση όμως έχω δεινοπαθήσει. Μόνο με GDI mode βλέπω εικόνα, οπότε έχω tearing και δέν έχω την εικόνα που θα ήθελα. Με direct3d βγαίνει fail, ενω με direct draw η οθόνη της μαυρίζει. Συνεχώς μπαίνω safe mode και κάνω reinstall τα drivers για να ξαναδώ τα windows κάπου, αφού έχω ορίσει ώς primary την τηλεόραση. Η σύνδεση γίνεται με τo svideo out του λάπτοπ, στο Svideo in της TV. Προσπάθησα να βάλω και το soft15khz αλλα μάταια, αφού πάλι έχω προβλήματα και συνεχώς η τηλεόραση μαυρίζει. Άλλες φορές βγαίνει fail και απλά γυρνάει σε GDI, άλλες φορές μαυρίζει και έχω μόνο ήχο, ενώ δέν επανέρχεται η εικόνα ακόμα και με exit απο το ΜΑΜΕ. Προς το παρόν την απενεργοποίησα τελείως, και παίζω στην LCD. Άν κάποιος είχε αντίστοιχα προβλήματα με CRT τηλεόραση, ας βοηθήσει λιγάκι μιάς και μου έχουν σπάσει τα νέυρα !
 
Ποιά έκδοση του ΜΑΜΕ τρέχεις, τι ρυθμίσεις της έχεις κάνει, τι κάρτα γραφικών έχει το laptop;

Άλλα πράγματα (desktop, PC παιχνίδια...) μπορείς να τα δεις κανονικά μέσω του TV out;

To tearing δεν έχει σχέση με το GDI mode μόνο, έχεις βάλει να κάνει sync to monitor refresh και/ή wait for vsync στις επιλογές του ΜΑΜΕ; Η΄έστω triple buffering και refresh speed; Χωρίς τίποτα από αυτά (που αν δεν κάνω λάθος είναι το default) είναι αναπόφευκτο να υπάρχει tearing.
 
Το λοιπόν...ΜAME UIFX32 0129, Nvidia 8600GS M. Desktop, παιχνίδια κλπ βλέπω στην τηλεόραση (μέχρι 1024χ768). Sync to monitor refresh, wait for vsync ενεργά, το triple buffering και το refresh speed είναι και αυτά ενεργά (Μονο όταν επιλέγω direct draw ή direct 3d, εξού και το tearing στο GDI mode αφού εκεί με βγάζει μετα τα fail των υπόλοιπων modes). Kατα τα άλλα δέν έχω πειράξει άλλα πράγματα.
 
Φιλε other_reality εγω τεραστιες τεχνικες γνωσης δεν εχω αλλα θα σε πω την δικεια μου ιστορια.Εχω και γω το ΜAME UIFX32 0136 και εκτος απο μια 32αρα lg lcd ειχα και μια 26αρα philips χωρις svideo υποδοχη ομως αλλα με σκετο scart και το laptop fujitsu siemens amilo xi 2428 με την 8600 πανω.Ειχα παρει εναν ανταπτορα scart βαζω και φοτωγραφια παρακατω και συνδεα το svideo out της καρτας στο svideo in του ανταπτορα και μετα στην υποδοχη scart της τηλεορασης.Ειχα οπως παντα και τα παντα ενεργοποιημενα οπως αναφερει ο maddog και δεν ειχα κανενα προβλημα με την τηλεοραση.Ολα λειτουργουσαν μια χαρα.Δεν ξερω αν σε βοηθησα αλλα αυτη ειναι η δικη μου ιστορια για το συγκεκριμενο θεμα.IMG_1000000378.jpg
 
Κοίταξα προσεκτικά και τελικά στο GDI mode δεν λειτουργεί τίποτα από τα vsync κλπ επιλογές, εξ ου και το tearing.

Δεν ξέρω τι να υποθέσω, μπορεί να είναι από τις κλασσικες αηδίες με τα laptop και τους drivers...υποθέτω φυσικά ότι έχεις latest DirectX και drivers βαλμένα. :xm:

Αν έχεις διάθεση για troubleshooting χωρίς συνεχείς καταστροφές των drivers που περιγράφεις, δοκίμασε το εξής workaround:

Default Game Options->Screen->Number of Screens->2 (με αυτό κάνεις το ΜΑΜΕ να ζωγραφίζει σε 2 οθόνες τα ίδια πράγματα, αν παίζεις σε παιχνίδι που έχει μονή οθόνη (δηλαδή το 99,9%, εξαιρούνται κάτι Darius και ελάχιστα ακόμα που είχαν από την φύση τους πολλαπλές οθόνες)

Από κάτω ορίζεις τις οθόνες ξεχωριστά:

Screennumber "Screen 0" και μετά Screen βάζεις "\DISPLAY1". Αυτό, θεού θέλοντος, θα ζωγραφίζει στο laptop monitor το παιχνίδι κανονικά για να έχεις "καβάτζα" αν φρικάρει η τηλεόραση και να γλιτώσεις τις επανεγκαταστάσεις των drivers.

Μετά αλλάζεις το Screennumber σε "Screen 1", βάζεις για Screen "\DISPLAY 2" (που κανονικά αντιπροσωπεύει το TV-out, τουλάχιστον έτσι είναι στο δικό μου...) και επιλέγεις κάποια λογική τιμή για resolution και refresh πχ 640x480 και 60 Hz. Με αυτά, θεού θέλοντος και πάλι, θα βλέπεις στην τηλεόραση την 2η "οθόνη" του παιχνιδιού που θα δείχνει ότι ακριβώς και η πρώτη απλά σε λογικές αναλύσεις και refresh. Σημειώνω εδώ ότι αν οι επιλογές που έχεις για resolution/refresh περιορίζονται στο "auto", τότε 99,9% έχει πρόβλημα ο driver.

Εφόσον με το κόλπο αυτό βλέπεις σήμα ταυτόχρονα σε οθόνη laptop και τηλεόραση, μπορείς να κάνεις πειράματα με μεγαλύτερη άνεση. Αν βρεις τώρα τιμές για το \DISPLAY 2 που να λειτουργούν σωστά, μετά μπορείς να κάνεις μονή και πάλι την οθόνη, βάζοντας τις ρυθμίσεις που δούλεψαν.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός, αφού περιγράφω λίγο τρελλή ζειμπεκιά, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο...
 
Eνδιαφέρον maddog, τουλάχιστον όπως τα λές μάλλον θα σωθώ απο τα reinstall - μεγάλο μανίκι, safe mode, install, reboots άστα να πάνε. Με λίγη έρευνα που έκανα -τι λίγη, έχω φάει το γούγλη τεσπα- το direct 3d δουλεύει μόνο σε μία, και δή στην primary οθόνη. Φαντάζομαι πως θα βγάινει ξανά out of sync η τηλεόραση, αλλα ποτέ δέν ξέρεις. Θα κάνω τα τέστια μου πάλι το ΣΚ και ο θεός βοηθός. Στο GDI γενικώς δέν δουλευει τίποτα accelerated έτσι και αλλιώς, οπότε μάλλον το ζήτημα είναι το ότι για κάποιο λόγο, μόνο στο ΜΑΜΕ, η τηλεόραση δέν θέλει/επιδέχεται acceleration ! Στα υπόλοιπα games (με fixed resolution 800x600 ή 1024χ768) δέν έχω προβλήματα. Όταν εγκατέστησα το soft15 μπόρεσα να ρίξω την ανάλυση και στο 640χ480 στο ΜΑΜΕ, και έπαιζε ξανα μονάχα σε GDI, ξανά με tearing. Oπότε δώρον-άδωρον. Επίσης δοκίμασα να λειτουργήσω τις οθόνες στο ίδιο resolution και color bit depth μιάς και κάπου είδα ότι πιθανώς παίζει και αυτό ρόλο, αλλα guess what, ξανά τα ίδια ! Όπως καταλαβαίνεις, δέν μου φάνηκε ζειμπεκιά αυτό που προτείνεις, αφού έχω ήδη ρίξει τσάμικα, καλαματιανά και χασαποσέρβικα !!!
 
Πάντως κι εγώ είχα πρόβλημα με tearing παλιότερα με την τηλεόρασή μου και ο λόγος ήταν τα 60hz των US roms που χρησιμοποιώ. Οι Ευρωπαικές τηλεοράσεις "τρέχουν" στα 50hz αλλά πολλές (και σχεδόν όλες οι τελευταίες που είχαν βγει) είναι συμβατές με 60hz. Παρόλα αυτά οι drivers της Ati δεν μπορούσαν να στείλουν το σήμα σαν 60hz αλλά σαν 50 με αποτέλεσμα να μην γίνεται συγχρονισμός άσχετα αν είχα v-sync ενεργοποιημένο. Αν θυμάμαι καλά, σε κάποιους emulators το v-sync δούλευε αλλά το παιχνίδι έτρεχε σε αργό ρυθμό (το καταλάβαινες και από τον ήχο που έπαιζε σε πιο αργό tempo) για να συγχρονιστεί με τα 50hz. Το μόνο πράγμα που δούλευε κανονικά και χωρίς πρόβλημα με την τηλεόραση ήταν τα 50hz pal roms αλλά ποιος θέλει να παίζει με χαμηλότερα frame-rates, μικρότερη ταχύτητα και τεράστια borders?
 
Πίσω
Μπλουζα