Mame Arcade Cabinet

merlinios

RetroWannaBe
Joined
26 Mαϊ 2009
Μηνύματα
53
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά ,

Αφού μετακόμισα σε νέο σπίτι αποφάσισα να ολοκληρώσω την μετατροπή μιας από τις καμπίνες που έχω στην συλλογή μου σε Mame Cabinet και να την φέρω επιτέλους σπίτι.

Η συγκεκριμένη καμπίνα είναι η Sega Astro City. Έχω στα χέρια μου είδη από ultimarc την arcadeVGA και περιμένω το J-PAC. To Pc που θα μπει επάνω είναι και αυτό έτοιμο. Έχω κάποιες ερωτησούλες . Αν γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε πολύ .

1. Η συγκεκριμένη καμπίνα είναι 4κουμπη . Βρήκα από εδώ http://www.arcadespareparts.com/arcade_parts/machine_parts/astro_city_control_panel/12023.html 6κουμπο panel της sega astro city άλλα δυστυχώς είναι unavailable. Καμιά ιδέα μήπως μπορώ να βρω από πουθενά αλλού ?

2. Το j-pac μπορεί να δουλέψει με 6 κουμπιά ?

3. Πως θα μπορούσα να συνδέσω τον διακόπτη της καμπίνας ώστε να ανοίγει το Pc ? Κάποια βοήθεια επάνω σε αυτό το θέμα ?

4. Με τον ήχο τι κάνετε ? Πως οδηγήτε τον ήχο από το Pc στα ηχεία της καμπίνας ?

Ευχαριστώ
 
Γειά σου φίλε

1.http://www.excellentcom.net/ Ψάξτο εδώ,ειδικεύονται σε αυτά τα πράματα.Αν και για μένα δεν αξίζει άστο όπως είναι,εκτός και αν είσαι φανατικός του street fighter.

2.Φυσικά και μπορεί,απλά θα συνδέσεις τα 2 επιπλέον κουμπιά του κάθε παίχτη κατευθείαν πάνω στο jpac.Τίποτα το δύσκολο όμως.

3. Πάνω στο motherboard στη δεξιά κάτω γωνία,έχει μια σειρά απο pins όπου ενώνουν το motherboard με το κουτί του pc.Reset,hdd led,pwr button κτλ.Power_SW.jpg

Θα χρειαστεί να βάλεις τη φυσούλα στο pwr on/pwr button/atx sw,να την επεκτείνεις με 2 καλωδιάκια όσο θες εσύ και να ενώσεις πάνω τους ένα microswitch από αυτά που βάζουμε στα arcade buttons/μοχλούς.

Τα ενώνεις με κολλητήρι,το ένα καλωδιάκι στο Com και το άλλο στο Normal Open(χωρίς να παίζει ρόλο ποιό θα πάει που)

images.jpg

4.Είναι δουλειά του jpac αυτό
 
Καλησπέρα ,

Chahn ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση ,

1. Ευχαριστώ για το Link . Ενδιαφέρομαι αρκετά για τα beat m up όπως mortal kombat , street fighter οπότε θα τους κάνω μια ερώτηση για panel και βλέπουμε.

2. Εύκολο φαίνεται όπως το λες οπότε κανένα πρόβλημα.

3. Οκ μπορώ να το ενώσω όμως πως θα γίνει να ανοίγει όλη η καμπίνα μαζί ? ΔΛΔ πατώντας τον διακόπτη για να ανοίγει το pc να ανοίγει και η οθόνη του arcade και η καμπίνα όλη να παίρνει ρεύμα.

4. Αυτό με τον ήχο απλά το αναλαμβάνει το jpac απότι κατάλαβα. Ολα οκ .

Σήμερα που έβαλα σε λειτουργία την καμπίνα με το onboard παιχνίδη που έχει ( double dragon ) δεν μπόρεσα να πάρω ήχο. Τα ηχεία φαίνεται να δουλεύουν γιατί ακούω ένα φύσημα από μέσα πολύ αχνό αν πλησιάσω το αυτί μου όμως ήχος πάπαλα. Υπάρχει κάπου κάποιο κουμπί για ένταση ? Έφαγα όλη την καμπίνα εσωτερικά όμως τίποτα. Πάνω στο τροφοδοτικό έχει μόνο ένα κουμπί που λέει +5V AGV κάτι τέτοιο . Δεν υπάρχει ροοστάτης για volume. Καμιά ιδέα ?
 
Γίνεται αυτό αλλά δε θυμάμαι πως,με τα καινούργια pc γίνεται πιο δύσκολα.Αλλά τι σε πειράζει αν πατάς αντί για ένα,δύο κουμπία?

Για τον ήχο στο jamma τώρα,έχει λογικά ροοστάτη πάνω στη πλακέτα,συνήθως χαμηλά δεξιά ή αριστερά,εκεί που είναι η υποδοχή jamma.Τον γυρίζεις με ένα σταυρωτό κατσαβίδι.

Μπορεί όμως και να μην λειτουργεί ο ήχος στη πλακέτα σου,υπάρχει μια περίπτωση να είναι χαλασμένο το κύκλωμα της πλακέτας λόγω παλαιότητας.

Οπότε μην εκπλαγείς αν το γυρίζεις και δεν έχεις ήχο.

ΜΗΝ πειράξεις τον ροοστάτη του τροφοδοτικού,θα μπεις σε προβλήματα μετά.
 
Καλημέρα ,

Για τον ροοστάτη του ήχου εννοείς επάνω στην πλακέτα του παιχνιδιού ?
 
merlinios είπε:
Καλημέρα ,
Για τον ροοστάτη του ήχου εννοείς επάνω στην πλακέτα του παιχνιδιού ?
Προφανώς.Είναι συνήθως στρογγυλός,πλαστικός και γκρι χρώματος.
 
Οκ φίλε μου θα το ψάξω. Ευχαριστώ για την βοήθεια.
 
Έχω βάλει επάνω στην καμπίνα προσωρινά ενα πολυπαίχνιδο 1300 in 1 ενός φίλου. Παίζει μια χαρά απλά θα πρέπει να πειράξω την γεωμετρία της οθόνης απότι φαίνεται. Την έχω φτάσει σε κάποιο επίπεδο άλλα φοβάμαι να πειράξω τα ποτενσιόμετρα που έχει μήπως και υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Ως τώρα έχω καταφέρει να στρώσω το οριζόντιο άνοιγμα . Το κατακόρυφο βρήκα ενα ποτενσιόμετρο όμως δεν μου ανοίγει άλλο και έχουν μείνει περίπου 2 εκατοστά πάνω κάτω για να γίνει full screen. Επίσης έχω προσέξει ότι οι υπάρχει μια καμπυλότητα στις κατακόρυφες πλευρές. Αυτό από που ρυθμίζεται ? Τίποτα συμβουλές γενικά για τις ρυθμίσεις ? Ευχαριστώ
 
Καλημέρα φιλε,

νομίζω - επαναλαμβάνω, νομίζω - πως η καμπυλότητα δεν μπορεί να αλλάξει. :(

Για τα υπόλοιπα, δεν γνωρίζω κάτι.
 
Καλησπέρα GregotyGR

Ευτυχώς είναι πολύ μικρή και αν ανοίξω τέρμα την οριζόντια ρύθμιση κρύβεται.

Επίσης μετά το τυχαίο πείραγμα που έκανα στα ποτενσιόμετρα , κάτω δεξιά γωνία στην οθόνη εμφανίζεται αρκετό πράσινο χρώμα. Μόνο εκεί στην γωνία όμως.
 
Πίσω
Μπλουζα