Mame32 θέμα με το scrolling, φτάει το pc ή το emulation;

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.509
Αντιδράσεις
2.351
Mια και το να παίζω arcades στο pc που και που μου είναι προτιμότερο, έχω παρατηρήσει ένα θέμα με το scrolling που τώρα τελευταία έχει αρχίσει να με χαλάει. Το pc έχει cpu amd athlon 64 x2 dual core 4200+, 2.5 mb ram και κάρτα γραφικών μια παλαίμαχη nvidia geforce 8800 gts. Tρέχει windows xp σε ide δίσκο (βοήθειά μας). Η έκδοση του mame είναι mame32 plus 0.122u1.

Το πρόβλημα λοιπόν είναι το εξής. Σε όλα τα παιχνίδια που διαθέτουν scrolling, καθώς κινείται η οθόνη, σαν να χάνει ρυθμό το backrgound με αποτέλεσμα να φένονται λίγες οριζόντιες γραμμές. Φανταστείτε πχ στο commando, καθώς σκρολάρει η οθόνη προς τα επάνω φένονται μερικές γραμμές κατά μήκος της οθόνης που κινούνται ανάλογα. Αν το scrolling μείνει στάσιμο, δεν εμφανίζεται αυτό το πρόβλημα.

Τι πρέπει να αλλάξω για να μην έχω αυτό το φαινόμενο με το scrolling; pc ολόκληρο ή είναι θέμα του emulation;

Δεν είναι ότι τα παιχνίδια είναι unplayable έτσι, αλλά είναι σπαστικό.

Για βοηθάτε ρε μάγκες.
 
Σαν tearing? Δοκιμασες να ενεργοποιησεις ή να απενεργοποιησεις το VSync? Το τρεχεις με DirectX? Παιζεις με HLSL?
 
Για δες ένα screenshot από την καρτέλα image-advanced. Bασικά όλα default είναι. Σε βοηθάει;

5dvzlx.jpg


5dvzlx.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενεργοποιησε το Triple Buffering για να ομορφυνει η απεικονιση και ετσι απο περιεργεια...τσεκαρε την επιλογη Wait For Vertical Sync
 
Έχεις απόλυτα δίκιο Πάνο, αυτό ήταν σε ευχαριστώ. Triple buffering και wait for vertical sync και το scrolling είναι ομαλό.

Σου χρωστάω καφέ-μπύρα. :beerz:
 
Πίσω
Μπλουζα