manga εναντίον anime

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
281
Πολλά λεγονται για anime και για manga. Π.χ. ποιο ειναι το καλυτερο, ποιο έχει την καλύτερη ανάλυση, ποιο το καλυτερο τέλος, και πάει λεγοντας.

Ποιο όμως ειναι πραγματι το καλυτερο?

Ας αναλύσουμε τις περιπτώσεις..

anime: Το δυνατότερο ατου, στο anime ειναι το γεγονός, πως έχουμε τις φωνές του Παυλίδη, και Καρρά. Βάλε και το γεγονός, πως βλέπεις κινούμενο σχέδιο, και όχι φιγουρες ζωγραφισμένες απλά σε ένα χαρτί, και δεν σου μενει για πολύ η απορία.

Επισης: Η ιδέα μου, ειναι, ή όχι, πως οι περισσότερες Τερρυκιές, δηλωνουν ερωτευμενες με το anime; Μήπως γιατι, όλο το anime ειναι φτιαγμενο για τον Τερρυ; (και για τον Άντονυ), και αφηνει απ' εξω τον Άλμπερτ, αφου δεν κανει νύξη για το ενδιαφέρον του για την καντυ;

και για να ειμαστε πιο συγκεκριμενοι: οι ερωτικές σκηνές με τον Τερρυ!!!

1η. Στο κολλεγιο, που ανθιζει η αγαπη τους, με τα επεισόδια, από την γνωριμια των δυο παιδιων, μεχρι την στιγμη που γκρεμοτσακιζεται η καντυ απο τα σκαλια (σούπερ ρομαντικο), με την υπεροχη φωνή του Παυλιδη, κανουν αυτά τα επεισόδια, τα πιο ερωτικά.

Μετα, μας τα χαλαει, με εκεινον τον άσχετο, που πηρε την φωνη του Τερρυ!

Αν παραβλέψεις την αλλαγμένη φωνή (λιγακι αδύνατο), η αμέσως επομενη, υπεροχη σκηνη, ειναι στον ζωολογικό κηπο, που τσακωνονται για τον Άντονυ.

Επομενη σκηνη, στην γιορτη του Μαη, που μας αφηνει όμως αποτομα, αφου τελειωνει με έναν και μοναδικό χορο.

Οι διακοπές στην Σκωτία, με την φωτιά στο αναμμενο τζακι, εξισσου υπεροχες. Ειδικά η συγκεκριμενη με το τζακι, και η άλλη με τις σκαλες, ειναι και οι καλυτερες.

Την σκηνη όμως με το άλογο, προτιμω να την ακουσω στα γιαπωνεζικα, γιατι δεν αντεχω αυτό το "Έεεεελα καντυ". Πως καταφερανε και το ξενερωσανε έτσι απορώ!! Με πιάνουν τα νευρα, και που το ακούω!

Μας αποζημιώνει όμως αμεσως στην επομενη, που της δενει το χερι, και τις ατακες, που ανταλλασουν. Και εδω, υπαρχει σπίθα μεταξυ τους.

Και.. τελος, το περιβόητο φιλι, που ήταν πραγματι υπεροχο, αλλά στο anime, ήρθε καπως αποτομα, και στο ξεκαρφωτο. Η ιδανική στιγμη (πιστευω) για το anime θα ήταν, στο τζακι.

2η. Βασικά, δεν υπαρχει δευτερη! Γιατι με το που φευγει η καντυ, απο το κολλεγιο, ειδατε εσεις ερωτικές σκηνές, που δεν πρόσεξα εγώ;

Στο τρέξιμο ειναι, να τον προλαβει, και όλο της ξεφευγει. Γενικά, όλο το anime μετά το κολλεγιο, το μονο που κανει, ειναι να κρατιεται απο την αναμνηση του Τερρυ, που πλεον φανταζει ιδανικη, και να βρισκεται, σε μια διαρκη προσπαθεια αναζητησης του, και μια εξισσου, σειρά απο αποτυχιες να τον πετυχει. Και όταν επιτέλους τον βρίσκει, μετανιωνει την ώρα και την στιγμη, που τον βρήκε!!

Για τον Άλμπερτ, εκτος απο ενα σχεδον αδελφικό ενδιαφερον, δεν λεει και πολλα. Εξ' ου και μια κοπελα, (θυμαμαι) ρωτησε στο youtube (βλεποντας προφανως μόνο το anime) πότε τεθηκε θεμα ειδυλλιου μεταξύ Άλμπερτ-Καντυ, γιατι η ίδια δεν καταλαβε τιποτα!

manga: Εδω δεν έχουμε κινουμενο σχεδιο. Και ούτε υπεροχα μάτια (μαλλον μουτζουρωμενα δειχνουν). Έχουμε όμως, υπεροχες φιγουρες.

Εκτος της καντυ, που μου φαινεται πως δειχνει ωραιότερη στο anime, και του Άλμπερτ, που ειναι και στα δύο κούκλος, στο manga, όλοι οι υπόλοιποι, ειναι θεοί!!!!!!!!!

Για ποιον να πρωτοπεις! Για τον Άρτσι! Τον εχετε δει, τι κούκλος είναι στο manga; Ή για τον θεο! Τερρυ! Τον ερωτευεσαι, και μονο που τον βλέπεις. Εξ' ου και υπηρξα καποτε Τερρυκιά!

Οι ερωτικές σκηνές τωρα:

1η. Στο κολλεγιο, απο την στιγμη που συναντιωνται, μεχρι και την στιγμη που φευγουν, ειναι ΟΛΟ μια ερωτική σκηνη! Και τι δεν έχει! Όλα τα έχει! Και στα δινει όλα μαζεμενα. Τόσο, που απορω με μερικές απο εδώ μεσα (ονοματα δεν λεμε), δηλωνουν πως δεν έχουν δει το μανγκα. Δεν ξερουν τι χανουν! Ειδικά οι Τερρυκιές να δουν μονο αυτό! Το κολλεγιο!

Επαναλαμβανονται και εδω οι πρωτες συναντησεις, οι σκάλλες, ο ζωολογικός κήπος, και... η γιορτή του Μαη! Τι γιορτή ήταν αυτή! Το Νο 23 του περιοδικού, υπήρξε και το πιο αγαπημενο μου. Τι να πρωτοπεί κανεις! Τον χορό, το φιλί, η βολτα μετά; το δεσιμο στο χερι; το τελος του χορού;

Και οι διακοπές στην Σκωτία, που και εδώ έχουμε το τζάκι, καθώς και δεύτερο φιλί.

2η. Με το που φεύγει ο Τέρρυ, έρχεται ο Άλμπερτ. Παρότι, τα πράγματα δεν ειναι και τόσο ξεκάθαρα όσο με τον Τέρρυ, και εδω όμως υπαρχει ένα ξεκαθαρο ενδιαφερον. Ο Άλμπερτ δειχνει να στεναχωριεται που θα γινει καλά, και θα πρεπει να φυγει απο την καντυ, στεναχωριεται που εκεινη παει να βρει τον Τερρυ. Την φροντιζει όταν γυριζει άρρωστη, και.. την φροντιζει γενικώς!

Ας μην ξεχνάμε, οι Ιαπωνες δεν ειναι και τόσο ξεκαθαροι στα συναισθηματα τους. Πολλά εννοουνται, και λιγα λεγονται..

και τελος, εχουμε το, τέλος της ιστοριας, που μας αποζημιώνει με τον καλυτερο δυνατό τρόπο. Χανουμε μεν τον Τερρυ, αλλά εχουμε τον Άλμπερτ, που δεν μας πεφτει καθόλου λίγος. Απαντιας, διαπιστωνουμε, πως αυτό που παντα ψαχναμε, βρισκοταν όλον αυτό τον καιρό μπροστά μας.

Τελος ειναι όλο το συναισθημα που έχει το μανγκα, καθως μενει μονο στην ιστορια, χωρις ασχετα στοιχεια.

Φταιω εγώ μετά που λατρευω το μανγκα; :D
 
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα Λορενα μου.

Anime: εικονα+κινηση+ηχος. Η πρωτη μου επαφη με την Καντυ ηταν με το anime και αυτο καθορισε και τις προτιμησεις μου. Υπεροχη εικονα, χρωμα, μουσικη καταπληκτικη (και μονο τη μουσικη να ακουσει κανεις συγκινειται) και υπεροχες φωνες.

Manga: το αυθεντικο ειναι ασπρομαυρο, αρα ουτε χρωμα, ουτε κινηση, ουτε φωνες, ουτε τιποτα. Αν ηταν ενα βιβλιο ισως να το προτιμουσα αλλα ποτε δεν ημουν φιλη των κομικ. Δε με συγκινει, δε με συναρπαζει, δε μου λεει πολλα.

Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα συγκρισης για μενα. Η πρωτη μου αγαπη ειναι και παντοτινη: anime forever :hurrah:
 
Βρε Dom, μου τα παραμύθια μικρή τα επέλεγες σκέτα;;;

Εγώ... αν δεν είχαν ζωγραφιές και όχι ό,τι κι ό,τι... ούτε που καταδεχόμουν...

Μου θύμιζαν... άρλεκιν...

Να διευκρινήσω:

Την Κάντυ τη γνώρισα πρώτα από τα αυτοκόλλητα...

Ούτε Αργύρης, ούτε κίνηση ούτε μουσικές... τίποτα...

Στόλιζε τα λευκώματά μας και συναγωνιζόμασταν ποιά θα έχει τα περισσότερα και ωραιότερα...

Ακολούθησε το άλμπουμ της Πανίνι... Η διπλανή μου μου άνοιξε τα μάτια και με ενημέρωσε πως στην ΤΒ παιζόταν ήδη ο Β' κύκλος. Άρχισα να τα γράφω στο video κυρίως επειδή μιά εικόνα των παιδικών μου χρόνων έπαιρνε νόημα και ουσία στην ΤΒ.

Στην πορεία αγόρασα και το περιοδικό...

Περιττό να σας πω πως επειδή δε συμβάδιζε με το anime... με ξενέρωνε...

Να μη γράψω για την ιταλική συνέχεια...

Το ξαναδιάβασα στα αγγλικά πριν από μερικούς μήνες...

Έμεινα ενεός...

Το λιγότερο που με ένοιαζε ήταν η απουσία κίνησης, λόγου και μουσικής.

Οι διάλογοι ήταν εκπληκτικοί.

Οι ζωγραφιές εξίσου...

Η στατική εικόνα έδινε έμφαση στο συναίσθημα...

Κάθε συναισθηματική κατάσταση των ηρώων είχε αντίκτυπο και σε μένα...

Γέλια, δάκρυα, οργή, χαρά, λύπη, ένα συνοθύλευμα συναισθημάτων με έκαναν να μην ξεκολάω...

Όχι μόνο το διάβασα στα αγγλικά, (ξανα) αγόρασα ή/και βρήκα κάποια τεύχη, το ξεφύλλισα στα γαλλικά και το ξεζούμισα στα ισπανικά. Τώρα θέλω να μάθω και γιαπωνέζικα προκειμένου να διαβάσω το αυθεντικό...

Αλμπερτικιά ήμουν ούτως ή άλλως από το anime... για εμένα τα παραλειπόμενα ευκόλως εννοούνται.

Η συμπεριφορά του Άλμπερτ απέναντι στην Κάντυ δε σηκώνει αμφιβολία για τα αισθήματά του. Και δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από αυτόν...

Αχχχχχ... αγγίζει το τέλειο...

Όσο για τον Τέρρυ ήταν χαρτί καμένο από το Λονδίνο.

Το manga απλά μου επιβεβαίωσε αυτό που βρισκόταν μπροστά στα μάτια μου στο anime αλλά δεν μπορούσα να το (υπο)στηρίξω...

Οι νουβέλες της Μιζούκι δεν άφηναν καμιά αμφιβολία για το μέλλον και τις επιλογές της Κάντυ. (Κάτι σαν αυτό που λέμε: άμα θέλει η νύφη και ο γαμπρός... )

Για άλλη μιά φορά επιβεβαιώνεται και η ρήση πως ουδέν τελειότερον του αυθεντικού...
 
Juanita είπε:
Βρε Dom, μου τα παραμύθια μικρή τα επέλεγες σκέτα;;;
Εγώ... αν δεν είχαν ζωγραφιές και όχι ό,τι κι ό,τι... ούτε που καταδεχόμουν...

Μου θύμιζαν... άρλεκιν...
Mα κ'εγω διαβαζα παραμυθια, αλλα αν θυμασαι τα παραμυθια ειχαν μια μεγαλη εικονα και απο κατω πολλα λογια. Ηταν σαν βιβλια με καποιες εικονες και οχι κομικ, που εχουν κυριως εικονες και συννεφακια με λογακια ;) Αυτο το πολυ εικονα με λιγα λογια με κουραζει, γιατι ουτε την εικονα ευχαριστιεμαι, γιατι αν θυμασαι και παλι τα παραμυθια ειχαν πανεμορφες προσεγμενες εικονες σαν πινακες ζωγραφικης, ουτε τα λογακια, γιατι ειναι πολυ λιγα και δεν με ικανοποιουν!
 
domniki είπε:
Mα κ'εγω διαβαζα παραμυθια, αλλα αν θυμασαι τα παραμυθια ειχαν μια μεγαλη εικονα και απο κατω πολλα λογια. Ηταν σαν βιβλια με καποιες εικονες και οχι κομικ, που εχουν κυριως εικονες και συννεφακια με λογακια ;) Αυτο το πολυ εικονα με λιγα λογια με κουραζει, γιατι ουτε την εικονα ευχαριστιεμαι, γιατι αν θυμασαι και παλι τα παραμυθια ειχαν πανεμορφες προσεγμενες εικονες σαν πινακες ζωγραφικης, ουτε τα λογακια, γιατι ειναι πολυ λιγα και δεν με ικανοποιουν!

Καλά.. το αλλάζω...

Κόμικς δε διάβαζες;;;;; :D

-edit-

Μα είναι δυνατόν;;; ούτε τα κόμικ σου άρεσαν;;;

Μίκυ, Ποπάυ, Τιραμόλα, Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Ιζνόγκουντ;;;

Μανίνες, Κατερίνες;;; :what:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και γω ψηφίζω anime, καθ' ότι η πρώτη αγάπη, που λέει και η domniki! :wub:

Το manga το θεωρώ πολύ κουραστικό- ίσως γιατί το αγγλικό που έχω διαβάσει είναι ασπρόμαυρο, ο Κλυν... γιοκ, πολλοί διάλογοι δεν έχουν μεταφραστεί από τα ιαπωνικά (πράγμα που με είχε εκνευρίσει πάρα πολύ) :angry:

Βέβαια, πιστεύω ότι έχει άλλη αξία να έχεις το περιοδικό στα χέρια σου και να το "ξεφυλλίζεις" και άλλη να το διαβάζεις σε ηλεκτρονική μορφή, που σίγουρα χάνει πολύ από τη μαγεία του... :shake:
 
Και εγώ με την σειρά μου θα υποστηρίξω το anime, καθώς, πώς να το κάνουμε, από εκεί γνώρισα την Κάντυ... Στα παιδικά ματάκια, κάνει πολύ μεγαλύτερη εντύπωση ένα κινούμενο σχέδιο, με χρώματα και ήχο...παρά ένα βιβλίο...ακόμη και αν αυτό είναι Κομικ. Juanita μου, εγώ ασφαλώς και διάβαζα Μίκι, Ποπάυ και όλα τα υπόλοιπα (ακόμα και Μανίνα...για τις αφίσες!!!)...αλλά εκεί είναι διαφορετικό γιατί έχουμε να κανουμε με μικρές αυτοτελείς ιστορίες...και όχι με μία ενιαία ιστορία που συνεχίζεται και μπορεί να γίνει κουραστική
 
Το γεγονός ότι γνώρισα την ιστορία μέσα από το anime, επηρεάζει πολύ την επιλογή μου προς αυτό. 'Ετσι την έμαθα έτσι την αγάπησα!

Πριν μερικούς μήνες όμως πρωτοδιάβασα το manga και με μάγεψε! To anime σου προσφέρει απλόχερα κίνηση, ήχο, μουσική, χρώμα..αλλά το manga έχει άλλη αρετή. Καταφέρνει μέσα από όλη τη σκηνή, να βρει την ουσία και με την κατάλληλη έκφραση, κίνηση και με ελάχιστα λόγια να σου δώσει το συναίσθημα της στιγμής, κάτι που το κάνει συγκινησιακά πιο δυνατό!

Είναι δύσκολο να απογυμνώνεις την αλήθεια και να καταφέρνει να την παρουσιάζεις, δημιουργώντας το κατάλληλο συναίσθημα. Γεγονός που το συγκεκριμένο manga το πετυχαίνει απόλυτα!

Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω, μάλλον θα έλεγα ότι συμπληρώνουν το ένα το άλλο. Σε όποια σημεία το anime μου δημιουργούσε ερωτηματικά ή κενα, το manga έδινε απαντήσεις. Και αντίθετα, το anime έδινε ζωή σε αυτήν την όμορφη ιστορία.
 
Ελενα, μην μου πείς όμως πως όταν διάβαζες το manga, δεν σου έρχονταν στο μυαλό οι φωνές των ηρώων από το anime? Εγώ στάνταρ το παθαίνω αυτό, όταν ''περνάω'' από ένα κινούμενο σχέδιο σε ένα κόμικ! :D
 
Αυτό είναι αλήθεια..Το παθαίνω όταν γίνεται με αυτήν τη σειρά!!

Το ίδιο μου συμβαίνει και με ταινίες και τα αντίστοιχα βιβλία.
 
Σταν, σε διαβεβαιώνω πως η ιστορία της Κάντυ όπως και αυτή της Λούνα ουδέποτε με κούρασε. :worship:

Τουναντίον, ακόμα και όταν είχα όλο το μάνγκα στα πόδια μου δε χόρταινα να το διαβάζω... :happyjump:

Αν το είχες διαβάσει είμαι σίγουρη πως θα έτρωγες μεγάλο κόλλημα... :acoustic:
 
Δηλαδη, Σταν, εσυ δεν το έχεις διαβασει το manga; Ποτέ ποτε; Δεν σου γεννηθηκε η επιθυμια, με τα τόσα που άκουσες, να ρίξεις έστω μια ματια;

Σου συνιστω να το κανεις, και.. τα λεμε μετα.

Και για καλυτερα αποτελεσματα, διαβασε το αγγλικο.

Μονο προσεξε μην το κανεις σε κανενα διαλειμμα της δουλειας, όπως εγω, γιατι δεν εγγυόμαι για τα αποτελεσματα. Ένα αποσπασμα διαβασμα πριν καιρο, για να μελετησω τον Άλμπερτ, και κατεληξα να με παρουν τα κλαμματα για τον χωρισμο της καντυς με τον Τερρυ. Ουτε και καταλαβα πως βουρκωσαν τα ματια μου. Με πηραν ειδηση στο γραφειο, και σκαρφιστικα χιλιες δυο δικαιολογιες, πως ταχα, με πειραξε ο υπολογιστης στα ματια κτλ. Και το αφεντικο μου, που τρομαξε, που με ειδε με κοκκινα ματια, μου ειπε να κλεισω αμεσως τον υπολογιστη, για να μην τα κουρασω άλλο, να παραγγειλω την επομενη, καλυτερο φιλτρο οθονης, και αν θελω να παω αμεσως στον οφθαλμιατρο. Μιλαμε... ρεζιλικι!!!
 
Διάλειμμα στην δουλειά δεν έχω...οπότε δεν κινδυνεύω :D ... πράγματι ποτέ δεν έχω διαβάσει το manga... αλλά άν το διάβαζα τώρα... όπως είπα και πιο πριν, θα ήταν σαν να ακούω στα αυτιά μου τις φωνούλες των ηρώων από το anime. Ασχετο... πόσα τεύχη είναι το manga?
 
Συνολικά είναι γύρω στις 1000 σελίδες...

Αλλά διαβάζεται εύκολα και είναι χωρισμένο σε ενότητες...
 
Εμενα παλι δεν μου κανει καθολου "κλικ" το Manga!!!!
 
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφετε εδώ!


Θα σας γράψω κι εγώ τη δική μου εμπειρία με την Κάντυ...



Πρώτη φορά τη γνώρισα από το άνιμε. Δεν είχα τη χαρά όμως να τη δω έγχρωμη, γιατί τότε είχαμε μαυρόασπρη τηλεόραση. Παρόλα αυτά με ξετρέλανε, και ήταν η αγαπημένη μου σειρά. Είχα δει όμως πολύ λίγα επεισόδια, γιατί έπεφτε πάνω στο μάθημα των αγγλικών, βίντεο δεν είχαμε και έτσι το έχανα. (από τότε μίσησα και τα αγγλικά, αλλά και τη δασκάλα, γιατί δεν μας άλλαζε την ώρα, όσο κι αν έκλαιγα εγώ!!!)


 


Κάποια στιγμή κυκλοφόρησε το περιοδικό.



Αγόρασα όλα τα τεύχη.


Και εδώ θέλω να τονίσω κάτι πολύ σημαντικό!

 


Αν δεν έχεις ζήσει την εμπειρία του μάνγκα, δεν ξέρω αν μπορείς πράγματι να το αγαπήσεις!!!


Τι εννοώ:

 


Πήγαινα κάθε βδομάδα στο περίπτερο να αγοράσω το επόμενο τεύχος.Διάβαζα με λαχτάρα την ιστορία, είχα μεγάλη αγωνία να δω τι θα γίνει στη συνέχεια..





Ενώ αν προσπαθήσει να γνωρίσει το μάνγκα κάποιος τώρα, ξέρει ήδη την εξέλιξη της ιστορίας..

 




Μέχρι να κυκλοφορήσει το επόμενο τεύχος, διάβαζα ξανά και ξανά το προηγούμενο, αλλά και όλα τα προηγούμενα, και καθόμουν με τις ώρες να χαζεύω τα τεύχη που ήταν και τα αγαπημένα μου, και έβλεπα ξανά και ξανά τις αγαπημένες μου σκηνές…


Έχει άλλη μαγεία το να ξεφυλλίζεις το περιοδικό και να το διαβάζεις στη γλώσσα σου, από το να πατάς ένα κλικ στον υπολογιστή και να βλέπεις μπροστά σου την εικόνα, και δυστυχώς αυτό που υπάρχει στο δίκτυο είναι μαυρόασπρο και δεν είναι στα ελληνικά…


Έμαθα σχεδόν απέξω όλους τους διαλόγους και γενικά τις σκηνές που έχουν διαδραματιστεί… καθόμουν και χάζευα λεπτομέρειες…

 


Δεν τις χάζευα απλά, χανόμουν μέσα στο κάθε σκίτσο!!!! Το έφτανα μέχρι το μεδούλι!!!!!

 


Αυτή η Ιγκαράσι πραγματικά είναι απίστευτη….

Πάρτε για παράδειγμα τις εκφράσεις…

Δείτε τον Άλμπερτ εδώ:

picture.php


Μην το δείτε φευγαλέα όμως!! Αφήστε ελεύθερο τον εαυτό σας, να χαθεί μέσα στο σκίτσο!


Παρατηρήστε τα μάτια του, την έκφρασή του και αφήστε την αύρα του να μιλήσει στην καρδιά σας και να σας δημιουργήσει συναισθήματα!!! Κανένα άλλο από τα κόμικς που ξέρω δεν έχει τόσο ζωντανά σχέδια!!!!! Αυτή η εικόνα μου μιλάει. Με αγγίζει. Νιώθω την αγάπη στο βλέμμα του, τη στοργή και τη ζεστασιά…


Δείτε τώρα τον ίδιο άνθρωπο εδώ…

picture.php


Σοκ!!! Χαμένος εντελώς!!! Χωρίς μνήμη, χωρίς παρελθόν, χωρίς παρόν και μέλλον…

Χαμένος, μόνος και απροστάτευτος….

Όσο εντυπωσιακό και να είναι το άνιμε, με τη μουσική, τις υπέροχες ερμηνείες του Παυλίδη και της Καρρά, δεν έχει αυτή τη μαγεία!...

Το άλλο που με χαλάει πολύ στο άνιμε, είναι τα κενά που δημιουργούνται στο σενάριο και οι αλλοιώσεις στη μετάφραση. Είναι για μένα ένα πολύ μεγάλο μειονέκτημα.

 


Στο μάνγκα, ακόμη και το ελληνικό ευτυχώς, δεν έχουμε τόσο τεράστιες διαφορές στη μετάφραση. Τουλάχιστον η σχέση Τέρυ-Κάντυ ήταν ξεκάθαρα ερωτική.

Ζήσαμε την κοινή ζωή τους επίσης με τον Άλμπερτ πολύ έντονα και ουσιαστικά!!!!

Ακόμη τον πόνο του Τέρυ μετά το χωρισμό…


Σας έδειξα μονάχα δύο εικόνες του Άλμπερτ. Φανταστείτε τι έντονα συναισθήματα έβγαζαν στην καρδιά μου ο χωρισμός, η τρυφερότητα του Άλμπερτ προς την Κάντυ, ο θάνατος του Στήαρ....)


 


(κάτι άλλο που θεωρώ απαράδεκτο στο άνιμε, είναι το φινάλε... από το χωρισμό του Τέρυ με την Κάντυ και μετά, συγχωρέστε με οι φανατικοί του άνιμε, αλλά η ιστορία έχει πάρα πάρα πολλά κενά, και η μεγαλύτερη απογοήτευση είναι το τελευταίο επεισόδιο...)


 


Επίσης, αυτή η συνέχεια της Ιταλίας, έστω αυτή η άθλια, με τα απαράδεκτα, για μένα πάντα σκίτσα, μου είχε αφήσει στην καρδιά μου μια αγαλλίαση, αφού είδα πια τον Τέρυ και την Κάντυ μαζί, και για χρόνια πίστευα ότι αυτό είναι το φινάλε της ιστορίας. Παιδάκι τότε, που να φανταστώ όλα αυτά που έχουν παιχτεί….

Πέρσι έμαθα από το φόρουμ της Κάντυ ότι δεν έγιναν έτσι τα πράγματα…

 


Τέλος πάντων!.. ας μην ξεφεύγω από το θέμα!

Δεν μπορώ δυστυχώς για την ώρα να κάνω το αφιέρωμα στο μάνγκα που θέλω, γιατί ίσως δημιουργηθεί πρόβλημα με τα πνευματικά δικαιώματα και δε θέλω να βάλω το φόρουμ σε μπελάδες…

 


Απλά σας έδειξα δύο μονάχα εικόνες, που κυκλοφορούν ούτως ή άλλως στο δίκτυο και μάλιστα μαυρόασπρες, για να πάρετε μια ιδέα…

 


Όσοι είχαν την τύχη να γνωρίσουν το μάνγκα όπως το γνώρισα κι εγώ, καταλαβαίνουν απόλυτα τι εννοώ…

Οι υπόλοιποι, προσπαθήστε να το φανταστείτε!!!

Η μαγεία του μάνγκα είναι μοναδική!!!

Μάνγκα και πάλι μάνγκα!!!!!

 


-edit-


Και στο μάνγκα αλλά και στο άνιμε(παρόλο που η μετάφραση δεν είναι καλή) είναι ξεκάθαρο ότι η σχέση Τέρυ-Κάντυ είναι ερωτική.


Ενώ η σχέση Άλμπερτ-Κάντυ, δεν είναι κάτι ξεκάθαρα ερωτικό...


 


Λατρεύω τον χαρακτήρα του Άλμπερτ, όμως δεν φάνηκε πουθενά
ξεκάθαρα ότι ανάμεσα σε Κάντυ και Άλμπερτ υπάρχει έρωτας.

 


Ας μας έδειχνε κάτι ξεκάθαρο!!!


 


Τώρα πιο μεγάλη που το ξανασκέφτομαι, αρχίζω να πιστεύω αυτό που υποστηρίζει η Juanita. O Πρίγκηπας είναι παρόν, από την αρχή μέχρι το τέλος.


 


Η ένστασή μου είναι σε δύο σημεία.

 


Πρώτον: Θέλω να δω ξεκάθαρα κάτι ερωτικό ανάμεσα σε Άλμπερτ και Κάντυ

 


Δεύτερον: Θέλω να δω ξεκάθαρα τον Τέρρυ ευτυχισμένο!!!


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ...ίσως πράγματι όπως είπε και η koukou...να έχει μία μαγεία το να περιμένεις στο περίπτερο το επόμενο τεύχος... το είχα ζήσει αυτό με άλλα περιοδικά... μίκυ PIXEL κτλ... αλλά τώρα πια τα πράγματα είναι διαφορετικά...δεν υπάρχει αυτή η μαγεία... οπότε το manga έτσι έχει χάσει ένα μέρος της "διαφορετικότητάς" του
 
Γενικά, το συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως όσοι έχουν διαβάσει το manga ανεξαρτήτως επιλογής: Άλμπερτ - Τέρρυ έχουν κυριολεκτικά κολλήσει...

Όσοι αρνούνται να το διαβάσουν μάλλον φοβούνται μην καταρριφθούν τα κάστρα τους (Dim Dom Dom Dom Dom.. ) :D :D:D



Ακολουθεί από τη Mod προειδοποίηση:

"Juanita; aν δε συμμορφωθείς με τις τηγανιές :frypan:

θα αναγκαστώ να περάσω σε πιό δύσκολα μέτρα :takethat:

και αν δε συμμορφωθείς :bash:

σε περιμένουν τα Τάρταρα: :ban:

Φιλικά

Mod:cool:
Η Ακαλιακούκου αν και Τερρυκιά είναι το λαμπρό παράδειγμα πως δεν υπάρχει τέτοιος φόβος.

Απλά, η ιστορία μπαίνει στην πραγματική της βάση χωρίς να έχει ανάγκη από άσχετα ρεφίλ για να δείχνει ολοκληρωμένη...

Και η αλήθεια είναι πως έχοντας υπόψη το γεγονός ότι έχει γραφτεί από γυναίκα, δε χρειάζεται περαιτέρω συνέχεια... Τα ευκόλως εννοούμενα απλά... παραλείπονται. :D
 
Σταν, πως θα σε πεισουμε να διαβασεις το manga; Λιγο μονο, για αρχή, μετά θα κολλησεις. Τι να σου τάξουμε; Ξερω.... θες να σου φτιαξω μια αφισα ή αυτοκολλητα, για το δωματιο της Νεκταριας;

Αντε juan ταξε και εσύ τιποτα!

Την αδερφη μου, φαντασου, της εδωσα 20 € χαρτζιλικι (οντας αφραγκη φοιτητρια), για να δει τα επεισοδια στο anime μεχρι την γνωριμια με τον Τερρυ. Μετα... τα υπολοιπα τα ειδε μόνη της.!!!!!
 
Μια τσαντούλα για το νηπιαγωγείο;;;

Παγουρίνο;;;

Κονκάρδες, αυτοκόλλητα;;;

Μπιζουτιέρες;;;



έχω στην αναμονή μερικά της Ακαλιακούκου...

Μέχρι να τα πάρει, θα τα τάζω σε άλλους... :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα