Mary, Queen of Scots (1971)

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
[deadlink]

από το συγκεκριμένο θυμάμαι μόνο ότι λάτρεψα τις δυο πρωταγονίστριες Glenda Jackson και Vanessa Redgrave καθώς και τη μεταξύ τους συνάντηση που -αν ποτέ είχε γίνει- θα ήταν σίγουρα κάπως έτσι! ιερά τέρατα και οι δύο, κατάφεραν να με κάνουν να ξεχάσω τα πάντα εκτός από αυτή τη σκηνή:

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη NBC Universal, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

υπάρχει όμως και μια άλλη παλιά ταινία πάνω στη ζωή της Μαρίας Στιούαρντ, εκείνη με την Μεγάλη Katharine Hepburn, του 1936:

http://www.imdb.com/title/tt0027948/

αυτή την έχω δει τόσες φορές σε βίντεο που την ξέρω απ΄έξω ... κλασσική ιστορία αγάπης χωρίς χάπι εντ ... :(

(μα γιατί δε φτιάχνουν πια τέτοιες ταινίες?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
όταν ήμουνα στην Σκωτία, πήγα στο Stirling, που είναι πανεπιστημιούπολη και η έδρα του βασιλιά της Σκωτίας, στο κάστρο που έλεγχε όλη τη πεδιάδα, και μου κάνανε εντύπωση τα περίφημα Stirling heads, δηλ. κομμένες φέτες από κορμό δέντρων με ζωγραφικές παραστάσεις, και το ότι η δεξαμενή νερού του κάστρου, άμα ρίχνανε με τα καννόνια, άδειαζε τελείως όχι ιδιαίτερο πρόβλημα μιας και βρέχει συνέχεια με κρύο και χιονόνερο, μπρρρ. επίσης είχε διάφορα ντόπια ουίσκι τα οποία όμως ήταν πανάκριβα και δεν σ' αφήνουν να τα πάρεις στο αεροπλάνο, και έτσι πήρα ένα μικροσκοπικό μπουκαλάκι για την νονά μου που της αρέσει το ουίσκι.
 
Πίσω
Μπλουζα