MAS Player

pontium

Retro Member
Joined
23 Ιαν 2008
Μηνύματα
150
Αντιδράσεις
5
Έχει γίνει και ανάλογο thread στο amigahellas.

Το MAS player για όσους δεν ξέρουν είναι ένας codec που μπαίνει στην paraller port της amiga και την επιτρέπει να παίζει mp3 χωρίς να καταναλώνει πολίτιμους πόρους της cpu.Παίζει με όλες τις amiga.

Λέω να φτιάξω μερικά απο αυτά μαζί με έναν φίλο,οπότε ρωτάω το forum κατά πόσο υπάρχει ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο μηχάνημα.Πρέπει να μαζευτούμε αρκετά άτομα για να μας έρθει καλά.Για 50 MAS-Player θα έρθει περίπου στα 40€ το ένα(μπορεί και πιο λίγο).Ας είμαστε και 30 αλλά να είμαστε,όχι του στυλ "βγάλε με απο την λίστα","έχασα το ενδιαφέρον μου" κτλ

Θα προτειμούσα να γίνει κάτι σαν pre-order τουλάχιστον το 50% της αξίας του,μπορώ να αναλάβω ένα ποσό αλλά όχι ολόκληρο.Προς το παρόν όμως μου είναι αδιάφορο εφόσον πρέπει να μαζευτούμε πρώτα.
 
Προφανώς υπάρχει και software που το υποστηρίζει, σωστά;
 
Ναι,φυσικά υπάρχει software
 
και πόσο περίπου κοστίζει;

Δεν φτίαχνεις κι κανέναν scandoubler τώρα πού είσαι εύκαιρος!!
 
[ame=http://youtube.com/watch?v=imUKUXd1qJs]YouTube - 505 - Overdrive. Falcon030 MP3 Replay
 
... και το εβδομαδιαίο βραβείο off topic του GRM πάει στον .... ChrisTOS!! :tease:

leaguecupdi0.jpg
 
keeper7k είπε:
... και το εβδομαδιαίο βραβείο off topic του GRM πάει στον .... ChrisTOS!! :tease:

leaguecupdi0.jpg
Με μεγάλη μου χαρά αποδέχομαι το συγκεκριμένο βραβείο. Υπάρχουν σίγουρα άνθρωποι που το αξίζουν πολύ περισσότερο από εμένα (δείχνω μετριοφροσύνη εδώ τώρα για όσους δεν το κατάλαβαν). Θέλω να ευχαριστήσω τη μαμά μου, το μπαμπά μου και όλους τους ανθρώπους που μου στάθηκαν στην δύσκολη πορεία μου μέχρι να έρθει αυτή η στιγμή. Σας ευχαριστώ όλους!" και με δάκρυα στα μάτια κινούμαι προς το τραπέζι μου.
 
ChrisTOS είπε:
Με μεγάλη μου χαρά αποδέχομαι το συγκεκριμένο βραβείο. Υπάρχουν σίγουρα άνθρωποι που το αξίζουν πολύ περισσότερο από εμένα (δείχνω μετριοφροσύνη εδώ τώρα για όσους δεν το κατάλαβαν). Θέλω να ευχαριστήσω τη μαμά μου, το μπαμπά μου και όλους τους ανθρώπους που μου στάθηκαν στην δύσκολη πορεία μου μέχρι να έρθει αυτή η στιγμή. Σας ευχαριστώ όλους!" και με δάκρυα στα μάτια κινούμαι προς το τραπέζι μου.
Άξιος , Άξιος :rofl: :rofl:

Το σκίσαμε το threadάκι :biglaugh:
 
Μάλλον θα πάρω εγώ το βραβείο :D

Η amiga παίζει mp3 με 020 και paula chip.Τώρα για να το ακούσεις αξιοπρεπέστατα θες τουλάχιστον έναν 030 και 4mb ram.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Mm_lM5X6lJY]YouTube - Amiga 1200 @ 030 50mhz Plays MP3!

Άσε που έχουμε 1000 players,καλύτερος ο amigaamp και μετά έρχεται ο amplifier του os 3.9.Υπάρχει και cli player

Τώρα το να μου δείχνεις τον falcon να παίζει mp3 εμένα δεν μου λέει κάτι.Το να δω όμως έναν 520st να παίζει τότε ναι,παραδέχομαι.Δυστηχώς για τους atari users,ο mas-player παίζει mp3 και σε stock Α500 με εξαιρετική ποιότητα :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

Edit:Τώρα διάβασα τι λέει το βραβείο,ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ,ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ!! :D

Atari......

ΜΠΟΥΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :tease: :tease: :tease:

Ναι,το μαμήσατε το threadάκι
 
We don't need no stinkin add-ons!

Φυσικά και παίζει, στα 22KHz 64 Kbps Μono? LOL. Παρεμπιπτόντως το MAS player είναι ένα add on στην παράλληλη θύρα. Φαντάζομαι δεν είναι δύσκολο να γράψεις driver για οποιοδήποτε μηχάνημα με παράλληλη θύρα. Για την ακρίβεια φαντάζομαι ότι αυτό που πρέπει να κάνεις είναι: Start: Feed data: Stop, σωστά;
 
Ναι,σωστός.Στον atari με πόσα παίζει??

Υπάρχει γραφικό περιβάλλον που τρώει πόρους??

Περί του mas,δεν έχεις άδικο.Για φτιάξε ένα για atari αφού είναι τόσο εύκολο
 
Με 80% CPU? 160KBps, 44.1KHz Joint Stereo. Just so you know ;) . Ναι υπάρχει και γραφικό περιβάλλον. Τώρα αν μιλάμε για 96Kbps Stereo 44.1 KHz τρώει γύρω στο 7% cpu... Just so you know ξανά....

Τώρα... έχεις source code για τον driver?
 
Source όχι,δεν το έχω γράψει εγώ

Αλλά αφού είναι τόσο μα τόσο εύκολο,γιατί δεν γράφεις για τον atari έναν νέο εξαρχής??

Απο software τι έχετε??Just so you know.....ΤΟSh atari

Τεσπα,enough said.Πάλι σε πόλεμο καταλήξαμε

Όποιος θέλει το mas-player για amiga και όχι το επερχόμενο γκαζmas-player για atari,ας ενημερώσει στο amigahellas

Lock,μιας και διαλύθηκε το thread
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pontium είπε:
Source όχι,δεν το έχω γράψει εγώ
Αλλά αφού είναι τόσο μα τόσο εύκολο,γιατί δεν γράφεις για τον atari έναν νέο εξαρχής??

Απο software τι έχετε??Just so you know.....ΤΟSh atari
Πλάκα μου κάνεις.. ξέρω εγώ τι χρησιμοποιούν ως hardware? Αν ο κώδικας στο DSP φορτώνεται από την amiga ή είναι hardware υλοποίηση του MP3? Ποιες είναι η εντολές που δέχεται το hardware? Υπάρχει τουλάχιστον documentation? Αμφιβάλλω, είναι ένα closed source project σωστά; Ακόμα και να πούμε ότι έκανα disassemble τον κώδικα 68Κ της amiga, είναι φύση αδύνατον να κάνεις μεταφορά σε άλλη αρχιτεκτονική (πόσο μάλλον αν δεν ξέρεις να προγραμματίζεις amoeba).

Από software? Τι εννοείς; Για να παίζεις mp3? FalcAMP και Aniplayer.

Kthnxbye

Edit: Δεν χρειάζεται να κλειδωθεί.. δεν το συνεχίζω.
 
Να σου πω,δεν ξέρω αν έχει source διαθέσημο διότι ούτε καν με ενδιαφέρει αφού υπάρχει ένα πολύ καλό software που παίζει σε όλα τα Workbench.Λογικά θα παίζει κάτι απο το επίσημο site.Δες στον γούγλη,δεν χάνεις τίποτα.Πρέπει να είναι γραμμένος σε C απότι έχω μάθει

Απο software ενωώ γενικά,υπάρχει υποστήριξη??Γιατί απο harware δεν βλέπω κάτι στον atari
 
pontium είπε:
Να σου πω,δεν ξέρω αν έχει source διαθέσημο διότι ούτε καν με ενδιαφέρει αφού υπάρχει ένα πολύ καλό software που παίζει σε όλα τα Workbench.Λογικά θα παίζει κάτι απο το επίσημο site.Δες στον γούγλη,δεν χάνεις τίποτα.Πρέπει να είναι γραμμένος σε C απότι έχω μάθει
Απο software ενωώ γενικά,υπάρχει υποστήριξη??Γιατί απο harware δεν βλέπω κάτι στον atari
Έκανα τη σχετική αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι. Πάντως από τη δομή του hardware καταλαβαίνω ότι αυτό είναι σχετικά απλό να μεταφερθεί σε οποιαδήποτε πλατφόρμα ειδικά αν μου λές ότι είναι σε C.

Όσον αφορά στο software, ναι υπάρχουν τα πάντα. Για την ακρίβεια ότι μπορεί να είναι χρήσιμο με βάση τους περιορισμούς της πλατφόρμας. Δεν θα βρείς photoshop ή flash για παράδειγμα, αλλά θα βρείς multimedia players, browsers (με CSS support), ftp clients/servers, mail, IRC clients, Desktops, DB, Word processors, spreadsheets etc etc. Κάποια είναι 3-4 χρονών, κάποια έχουν βγει μόλις χθες...
 
ChrisTOS είπε:
αλλά θα βρείς multimedia players, browsers (με CSS support), ftp clients/servers, mail, IRC clients, Desktops, DB, Word processors, spreadsheets etc etc. Κάποια είναι 3-4 χρονών, κάποια έχουν βγει μόλις χθες...
Mr ChrisTOS, δεν φτιάχνεις ένα thread-άκι στο Atari section με όλα αυτά που έχουν βγεί να τα δει κι ο κόσμος να μάθει τι βγαίνει ακόμα για Atari;

(κανα screenshot και links όχι τίποτα φοβερό)

...και το thread δεν κλειδώνεται - είστε μεγάλα παιδιά :tease:
 
keeper7k είπε:
Mr ChrisTOS, δεν φτιάχνεις ένα thread-άκι στο Atari section με όλα αυτά που έχουν βγεί να τα δει κι ο κόσμος να μάθει τι βγαίνει ακόμα για Atari;
(κανα screenshot και links όχι τίποτα φοβερό)

...και το thread δεν το κλειδώνω - είστε μεγάλα παιδιά :tease:
Το χα κάνει αλλά δεν είδα ενδιαφέρον και το παράτησα...
 
Πίσω
Μπλουζα