[Mattel] The Heart Family (ανάλογη της οικογένειας Bo)

Αναστασια

RetroNuts!
Joined
10 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.724
Αντιδράσεις
55
The Heart Family απο την Ματτελ κυκλοφορησε γυρω στο 1983.

Ηταν το πρωτοτυπο απο το οποιο εμπνευστηκε και η Ελ Γκρεκο για την αντιστοιχη Οικογενεια Μπο.

Ενω η bibi-bo και η Barbie ειναι ξανθιες, οι αντιστοιχες μαμαδες των οικογενειων ειναι καστανομαλλες ή μαλλον ξανθες σαντρέ. (οι ανδρες προτιμουν τις ξανθιες αλλα παντρευονται τις μελαχροινες?8)

Εδω μπορειτε να δειτε ενα διαφημιστικο τους!http://www.youtube.com/watch?v=S1JV7UPNOmA

Εδω η Mrs Heart με φραντζα

HeartMom1.jpg


και χωρις φραντζα μετα της οικογενειας (πηγη fairy*flowers)

3327118806_83837cd87d.jpg


Εδω σε εξωτικη ομορφια με steffie headmold (καλουπι steffie) και ομορφο μαυρο χρωμα

mrsHeartMomAA.jpg


Koιταχτε λιγο τα μωρακια της και πειτε μου αν τα σφιγμενα χερακια, και γενικα το σουλουπι, δεν σας θυμιζουν εκεινα των μωρων της οικογενειας Μπο

0twinsaa.jpg


O Mr Heart (σαν τον Κεν αλλα με αλλα χρωματα)

HeartFamilyDad.jpg


και τα μωρακια

0lilfriendsbb.jpg


(πηγη photo: kattisdolls.net)

Πως τους ανακαλυψα? Απο ακεφαλο σωμα....

Ειχα δηλαδη 2 σωματα του 1966 χωρις κεφαλια και επεσα σε πληστηριασμο για 2 κεφαλια ασωματα. Επειδη ολη η Ιταλια εκεινη την ωρα ηταν στην θαλασσα ο πληστηριασμος εληξε σε 1 ευρω....

Το ενα κεφαλακι ηταν μια απλη χαζοχαρουμενη αλλα ομορφουλα barbie του 80, το αλλο ειχε μια φυσιογνωμια που δεν γνωριζα.

Ηταν η Mrs Heart της οικογενειας, με καστανα μαλλια και γαληνιο προσωπακι, φαινεται οτι ειναι κοριτσι για σπιτι (λετε να μαθει καμια συνταγη στα υπολοιπα κοριτσια μου που ειναι και λουσουδες?)!

Τωρα περιμενω να ερθουνε τα κεφαλακια να σας την δειξω και απο κοντα!

Η οικογενεια Καρδια ειχε και τους παππουδες! Διπλα σας ποσταρω την κυρια Heart σε διαφορετικη εκδοση η οποια αν καταλαβα καλα κυκλοφορησε λιγο πιο μετα (1986)

heartfamily.jpg
Heart%20Family%20Baby.jpg


(πηγη lilfriends.net)

Διαβασα οτι η κυρια Heart στο χερι της φοραγε και βερα. (βρηκες μερα να λερωσεις την βερα).

Δυστυχως δεν εχω την παραμικρη ιδεα αν και με τι ονομα κυκλοφορησαν στην

Ελλαδα την ιδια εποχη. Εδω ξεροσταλιαζαμε για μια μπαρμπι... την κυρια

Heart θα ξεραμε?

Μηπως λοιπον, παιδια μου, γνωριζετε αυτην την οικογενεια? Κυκλοφορησε Ελλαδα το 80 ή οχι?

Στην Ιταλια απο οτι διαβασα η οικογενεια κυκλοφορησε με το ονομα Famiglia Cuore.

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναστασία μου, δεν έχω ιδέα αν κυκλοφόρησε στην Ελλάδα αυτή η οικογένεια! :xm: Αυτό που μου έχει κάνει απίστευτη εντύπωση, είναι η απόλυτη αντίγραφη των ρούχων της οικογένειας Heart από την οικογένεια Boo_O. Και δεδομένου ότι η mattel δεν... χαρίζει κάστανα, αναρωτιέμαι μήπως είχε πάρει την άδεια για αυτή την αντιγραφή... :xm:

Γενικά, έχουμε δει ότι η mattel έχει δώσει έμπνευση στην el greco για διάφορα ρούχα της bibi-bo, όμως αυτό που συμβαίνει με την οικογένεια bo (και με το φόρεμα της star) δεν μπορείς να το πεις απλά έμπνευση!!:what:
 
δεν υπαρχει κατι στο ιντερνετ για την οικογενεια στην ελλαδα... ειναι ενδιαφερον παντως. οι γιαγιαδες μου αρεσουν πολυ κ δεν ειχα ξαναδει γερασμενες κουκλες!αχ αυτη η mattel... σ αυτην τη σελιδα εχει καποια προσωπα κ επισης στο τελος αναφερει για ενα γαμο το 1990 κ παιδια μεχρι κ το 2004. οποτε αν υπηρχαν εδω, κατι θα ειχαμε ακουσει λογικα...

http://www.kattisdolls.net/faces/heartf.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld είπε:
Γενικά, έχουμε δει ότι η mattel έχει δώσει έμπνευση στην el greco για διάφορα ρούχα της bibi-bo, όμως αυτό που συμβαίνει με την οικογένεια bo (και με το φόρεμα της star) δεν μπορείς να το πεις απλά έμπνευση!!:what:
Μεταξυ μας....να το πουμε καραξεπατικοσουρα τα ρουχαλακια, Mytinyworld μου! Αλλα το καλουπι απο το σωματακι των διδυμακιων πως το βρηκε βρε παιδια και το εκανε ιδιο?

Λετε επειδη η οικογενεια Heart δεν κυκλοφορησε στην Ελλαδα (οπως προφανως ανακαλυπτουμε τωρα) να ειχε το ελευθερο η Ελ Γκρεκο για κατι παραπανω απο εμπνευση?!

Αλλα μαλλον θα μεινουμε με την απορια.8)
 
Πο ποο σκετη αντιγραφη η οικογενεια ΒΟ...!! Τι πρωτότυπο..!! Δεν το έχω ξανακούσει ποτέ αυτο για την Ελ Γκρεκο..! Λέτε να το έκανε και σε άλλα παιχνιδια αυτο η ελ γκρκεο??? χαχαχα Πάντως αυτο το πακετο με ολη την οικογενεια με την γιαγια και τον παππου πραγματικα αξιζει..!! Ειδικα η γιαγιά είναι εντελώς ατσαλάκωτη..!! χαχα :D
 
θα συμφωνήσω με την Αναστασία για το το ελέυθερο, και λιγότερη έμπνευση, αλλα ουσιαστικά οι δημόσιες σχέσεις είναι πάντα το κλειδί για την επιτυχία. ;) Μακίσιμε μου μη σοκάρεσαι. Είναι αλήθεια!! :shtup: χεχε.. Πολύ καλό το σχόλιο για το οικογενειακό πακέτο με τη γιαγιά, :D :D Πάλι καλά που το μόνο που πήρε η el greco απο την ατσαλάκωτη γιαγιά της Mattel, είναι το γκρίζο μαλλί. ... :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Starr Kelley mold (καλουπι) του 70

Το καλουπι της κυριας Καρδιά (Μrs Heart) ειναι ακριβως το ιδιο με το Kelley mold του 1979, αλλαζει λιγο το μακιγιαζ.

Λιγα λογια για την ιστορια του.

Η σειρα Starr κυκλοφορησε απο την Ματτελ το 70. Στην αρχη ουδεμια σχεση ειχε με την Μπαρμπι.

Αποτελειτο (πω πω το αρχαιο που το βρηκα...) απο μια σειρα εφηβων pop star που τα ονοματα τους ηταν Starr, Kelley ecc.

Στην φωτο βλεπετε την Starr.

starr-by-mattel.jpg
1_106f65fbd82ca1375f7a6e9ad9c2c45d.jpg


Μια απο τις φιλες της Starr ηταν η Κelley.

4292201271_fda9df2e5f.jpg


Μετα απο καποια χρονια τo καλουπι της Κelley ξαναχρησιμοποιηθηκε απο την Ματτελ για να φτιαξει μια νεα φιλεναδα της Μπαρμπι, την Jazzie.

Αυτη ειναι η Sun Sensation Jazzie με καλουπι Kelley mold του 1979.

Jazzie13.jpg

Και εδω η Mrs Heart σε μια απο τις πρωτες της εμφανισεις με το καλουπι που λεγαμε.

HeartMom1.jpg

heartbathtimefun.jpg


Οσο για την γιαγια.....βρε παιδια ειχε μποτοξ το 80? :D Αναχρονισμος της Ματτελ! :)

(πηγη φωτο: kattisdolls.net, babydollbemine.com)

Στις συνημμενες φωτο το νεο μου αποκτημα. Το χτενισα (ειχε το μαλλι αφάνα), του εβαλα σωμα και ενα περασμα με ακριλικο στα χειλη και στα μαγουλα. Τα μαλλια της ηταν οπως τα βλεπετε στην φωτο. Καστανα απο μεσα και τουφες πιο ξανθιες απο εξω. Ειχε δηλαδη κανει mesh, οπως ηταν και η μοδα σε καποια φαση (τα θυμαστε?)

DSCN8371.jpg

DSCN8369.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απιθανο mesh!μια φιλη της αδερφης μου τα κανει ακομα ετσι...!

λοιπον, πριν καμποσο καιρο ειχα στειλει μειλ στην αντιπροσωπια της mattel στην ελλαδα για την κυκλοφορια της heart family στα μερη μας κ σημερα μολις ειδα την απαντηση η οποια βρισκεται παρακατω :

Αγαπητή κυρία Τζουγανάτου,



καλησπέρα σας. Η συγκεκριμένη σειρά δεν έχει εισαχθεί στην Ελλάδα και τουλάχιστον μέχρι το τέλος του 2011 δεν προβλέπεται να έρθει.



Ευχαριστούμε για την κατανόηση.



Με εκτίμηση,



Palaioxari-Kampisiouli Ioanna



Consumer Service



MATTEL Greece & Export Markets

 
Πίσω
Μπλουζα