Maupiti Island

DINO

Expert
Joined
3 Αύγ 2007
Μηνύματα
8.332
Αντιδράσεις
1.184
MAUPITI5.jpg

MAUPITI ISLAND
LANKHOR, 1990

MAUPITI6.png


Το Maupiti Island, είναι ένα point & click adventure παιχνίδι για Atari ST, Amiga και PCs.

Πρόκειται για μια αστυνομική ιστορία βασισμένη στις περιπέτειες του detective Jerome Lange.

Ενώ ο ήρωας κάνει τις διακοπές του στη θάλασσα, ένας τυφώνας αναγκάζει το πλοιάριο στο οποίο είναι επιβιβασμένος να δέσει για λίγο στο Maupiti Island.

Εκεί θα έρθει αντιμέτωπος με την εξαφάνιση μιας κοπέλας.

Ποιά μυστικά κρύβει το νησί και οι χαρακτήρες που βρίσκονται πάνω σ'αυτό;

MAUPITI1.png MAUPITI2.png

Η βασική καινοτομία του παιχνιδιού ήταν πως οι διάλογοι με τους χαρακτήρες δεν γίνονταν μέσω κειμένου, αλλά με ομιλία! Μπορούσες να κάνεις κλίκ στην ερώτηση που ήθελες και ο χαρακτήρας, σου απαντούσε σε άπταιστα Αγγλικά (αν και χωρίς φυσική χροιά), κάτι παρόμοιο με το Chronoquest 2...

Επίσης, το παιχνίδι διαδραματιζόταν σε real time και δεν ακολουθούσε linear σχεδιασμό, όπως τα περισσότερα adventures της εποχής!

Αν προσθέσεις και τα καταπληκτικά γραφικά, τον sampled ήχο και την πολύ καλή πλοκή, τότε έχουμε μπροστά μας ένα πολύ προσεγμένο, αν και πολύ δύσκολο, adventure!

MAUPITI3.png MAUPITI4.png

Είναι απορίας άξιο, πως το παιχνίδι αυτό δεν έγινε ποτέ review από το PIXEL ή από το USER! :xm:

Αυτό δεν είναι review, αλλά μια αναφορά σε ένα παιχνίδι που πιθανόν διέφυγε της προσοχής μας, τα χρόνια που έπρεπε και είναι ίσως και μια παρακίνηση να το παίξουμε τώρα σε κάποιον emulator ή στο real thing... ;)

MAUPITI7.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολυ ωραιο Preview Dino! οντως εχεις δικιο δεν ειχε γινει review σε κανενα περιοδικο, παρα μονο ενα πολυ μικρο preview στο user αν δεν κανω λαθος.
 
Παίζει να είχε και ένα preview το PIXEL...

Θα το ποστάρω αν το βρω μπροστά μου...
 
Ο-Μ-Ο-Ρ-Φ-Α!!!!!!!!!
 
Λέτε να το έχει παίξει ο Τσουρινάκης;;;
 
Ωραίος ο Dino !! :thumbup:

DINO είπε:
Παίζει να είχε και ένα preview το PIXEL...Θα το ποστάρω αν το βρω μπροστά μου...
Ναί, πολύ πιθανό να είχε κάτι σχετικό το Pixel, διότι ο τίτλος είναι αρκετά γνωστός. Μήπως είχε κάνει κάποια σχετική αναφορά ο Αντρέας; (εκτός αν έχω στο μυαλό μου την περίπτωση του USER, που ανέφερε ο vagosgta :confused: )

---EDIT---

Τώρα είδα και το παραπάνω post !! :D

Σίγουρα το έχει παίξει, διότι του άρεσαν κάτι τέτοια Γαλλικά !! (δεν ξέρω αν το έχει τελειώσει όμως).
 
DINO είπε:
Αυτό δεν είναι review, αλλά μια αναφορά σε ένα παιχνίδι που πιθανόν διέφυγε της προσοχής μας, τα χρόνια που έπρεπε και είναι ίσως και μια παρακίνηση να το παίξουμε τώρα σε κάποιον emulator ή στο real thing... ;)
μου φαίνεται τελικά κανένας δε θα κάνει review για το παιχνίδι αυτό!

:D

πέρα απο τη πλάκα το θυμάμαι και το έψαχνα κάποτε αλλά δεν υπήρχε πουθενά..

review μάλλον δεν έγινε ποτέ απο κανένα περιοδικό απλά κάποιο "προσεχώς" του pixel πρέπει να το είχε αναφέρει.
 
...δείχνει παιχνιδαρα!
 
Είναι πολύ καλό, αλλά δύσκολο!
Λοιπόν, ευρέθει το preview του PIXEL:
Τεύχος 81 - Οκτώβριος 1991

MAUPITI_PIXEL.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φυσικά πολλά ξένα περιοδικά του έχουν κάνει review, μπορείτε να το δείτε σε αυτή τη σελίδα.

Αν δεν κάνω λάθος το παιχνίδι δεν κυκλοφόρησε ποτέ στην Ελλάδα. Οπότε προφανώς όλοι μας το ξέρουμε από συγγενείς μας ναυτικούς που το έφερναν από τα ξένα... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχως δεν το επαιξα ποτε. Να σαι καλα ρε Dino που μας το θυμησες, να το προσθεσω και στο τεφτερι.
 
DINO είπε:
Είναι πολύ καλό, αλλά δύσκολο!
Λοιπόν, ευρέθει το preview του PIXEL:

Τεύχος 81 - Οκτώβριος 1991

picture.php


picture.php
το είχα το τεύχος παλιά αλλά δεν το θυμόμουν...σκάναρε το ρε dino και μοίρασε το στο λαο! ;)
 
Shinobi είπε:
μου φαίνεται τελικά κανένας δε θα κάνει review για το παιχνίδι αυτό! :D

alkis21 είπε:
Αν δεν κάνω λάθος το παιχνίδι δεν κυκλοφόρησε ποτέ στην Ελλάδα. Οπότε προφανώς όλοι μας το ξέρουμε από συγγενείς μας ναυτικούς που το έφερναν από τα ξένα... ;)
XAXAXA!!! Λύθηκα στα γέλια! :biglaugh:

spyros_s είπε:
το είχα το τεύχος παλιά αλλά δεν το θυμόμουν...σκάναρε το ρε dino και μοίρασε το στο λαο! ;)
Το'ξερα οτι θα σας ανοίξω την όρεξη με τις φωτογραφίες... Και είναι από αυτά με τη "σκληρή ράχη"... ωχ ωχ ωχ...
 
Από 'σο θυμάμαι δεν είχε γίνει κανονικό review στο Pixel τότε. Και αν είμαι σίγουρος επειδή η Lankhor ήταν γαλλική εταιρία, πρώτα κυκλοφόρησε η έκδοση στα γαλλικά, και αργότερα στα αγγλικά (ίσως και γι' αυτό να μην το είδαμε στην Ελλάδα, ούτε σε κάποιο review).
 
Νομίζω ότι είχα δει παρουσίαση σε τηλεοπτική εκπομπή για games. Το Computer Show ήταν τότε; Ή μήπως στην άλλη σε κάποιο μικρό τηλεοπτικό σταθμό που βγήκε αργότερα (Στο Tele City μήπως);
 
Εκεινη την εποχη μονο το Καναλι29 ειχε εκπομπη με "reviews" και την παρουσιαζε ο Κουρης (ο νυν ιδιοκτητης του MAD)
 
Wally είπε:
Εκεινη την εποχη μονο το Καναλι29 ειχε εκπομπη με "reviews" και την παρουσιαζε ο Κουρης (ο νυν ιδιοκτητης του MAD)
Α μπράβο αυτό ήταν. Ναι εκεί νομίζω είχα δει review.
 
Έγινε αποκατάσταση των εικόνων στα post #1 και #9... :beer:
 
Πίσω
Μπλουζα