Max by Bara (διαφημίσεις MEGA)

Arielis

RetroActive
Joined
11 Σεπ 2007
Μηνύματα
266
Αντιδράσεις
20
Λογικά ολοι μας θα τον θυμόμαστε.

Ήταν εκείνο το cartoon ,που παιζότανε στις διαφημίσεις.

Αρχικά παιζότανε στο Mega αρκετά χρόνια (τουλάχιστον την πενταετία 90-95) και γύρω στο 2000 παιζότανε για λίγο διάστημα στο Star.

Ορίστε και βιντεάκι που βρήκα στο Youtube

[Edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί. [edit]

Προβολή συνημμένου 65444
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί μου το έκανες αυτό ρε φίλε…

:bow:
 
Θυμάμαι 2 χαρακτηριστικά σκετσάκια.

Στο πρώτο ο Μαξ εμφανιζόταν στο δάσος με μια απόχη και συναντά έναν ρινόκερο. Αμέσως χρησιμοποιεί την απόχη επάνω του αλλά μια σταλιά απόχη τί να κάνει; Οπότε και ίσα ίσα που χώρεσε στο κέρατο του ρινόκερου. Και ο ρινόκερος αρχίζει να κλαίει με μαύρο δάκρυ :D :D:D:D:D:D:D

Στο 2ο εμφανίζεται μπροστά σε έναν Αραβα της ερήμου, κραδαίνοντας ένα μαχαίρι και βγάζοντας μια κραυγή μαγκιάς. Και ο αραβας βγάζει ένα γιαταγάνι 2 μέτρα και ο Μαξ το βουλώνει... :D
 
Είχαν ένα φεγγάρι κυκλοφορήσει και ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ νομίζω με αυτοκόλλητα Bara Max όπως τον έλεγα.
 
χαχα εγω εχω μπλουζακι που φορουσα μικρη με τον μαξ και την ειδα προσφατα ξανα και τρελαθηκα
 
Και ενα απο εμενα

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Μαξ ηταν απο παλια χαρακτηρας στριπακίων σε περιοδικά. Μαλιστα ειχε και περιπετειες σε δικα του αλμπουμ. Ειχαν κυκλοφορησει τουλ. 2 στα Ελληνικα τα οποια τα ειχα παρει :)
 
Ενα ακομη βιντεακι με τον Max (mega 12 Δεκ 1991)

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Max by Bara


απο το mega



μεταδοθηκε 30 Μαρτιου 1992


 

 


[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

 


Δυο βιντεακια με τον Max



απο το mega



μεταδοθηκε το 1992


 


[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

 


[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eνα ακομη βιντεο με τον Max

μεταδοθηκε το 1991 απο το mega

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είσαι σπουδαίος!! Απλά λίγο πιο διακριτικό σε παρακαλώ το υδατογράφημά σου γιατί χαλάει το βίντεο και είναι κρίμα...
 
Max by Bara απο το mega

μεταδοθηκε το 1992

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδή αυτό είναι εγγραφή από VHS ?
 
Max by Bara απο το mega

μεταδοθηκε το 1991

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πώπω έπαθα πλάκα!

Είναι μερικά ρετρό πράγματα που για κάποιον λόγο ξεγράφονται από το μυαλό σου και όταν τα πετύχεις για πλάκα σου 'ρχεται φλασία.

Δηλαδή μπορεί να θυμάσαι ένα κλασικό παιδικό για το οποίο μιλούσαν όλοι, ή ένα παιχνίδι στον amstrad γνωστό αλλά αυτά επειδή είναι πασίγνωστα το πολύ πολύ να στα φέρει στη μνήμη κάποια συζήτηση και να σε πιάσει νοσταλγία. Αλλά υπάρχουν και άλλα που έχουν ξεγραφτεί από το σύμπαν του μυαλού σου και τα πετυχαίνεις μια μέρα και λες, πωπω ναι υπήρχε και αυτό πως το ξέχασα;

Βέβαια ο Μαξ είναι αρκετά γνωστός για όσους ζήσαν μικροί τα 90s, θυμάμαι και εμείς που όταν ακούγαμε το ΤΑΡΑΡΑΡΑ τη γνωστή μουσική τρέχαμε σαν τρελοί από την κουζίνα, το κομπιούτερ, το κρεβάτι, από όπου είμασταν τέλος πάντων. Απλώς για κάποιο λόγο από τα πολλά ρέτρο είχε ξεγραφτεί αυτό και δεν το είχα υπόψη από τότε που έφυγε και χθες βλέποντας ένα από τα ξεκαρδιστικά βίντεο του ΜΠΡΑΦ όπου μιλούσε για παλιά καρτούνς, μου πετάει και αυτό και τη μουσική του και έφαγα τρομερή φλασιά. Τόσο πολύ που θέλω να βάλω το μουσικ θεμ στο κινητό μου.
 
Στο παρελθον ειχα ψαξει στη wikipedia για τον μυστηριωδη Bara και τον Μαξ. Δεν βρηκα τιποτα και ειχα προσθεσει μια αναφορα αλλα μαλλον εχει αφαιρεθει.

για οσους ξερουν Γαλλικα (ή σε οσους μας λειτουργει το Google translate) υπαρχει λημμα για τον Max L'Explorateur και τον Guy Bara στη Γαλλική Ουικιπεντιά :)

Α, επισης θυμηθηκα οτι ο Μπαρά ήταν 'γνωστος' στην ελλαδα και για ενα αλλο κομικ στριπ που εκανε με κατι πρωτόγονους της παλαιολιθικης Δε θυμαμαι σε ποιό περιοδικό δημοσιεύονταν, αν δεν κανω λαθος σε σταυρόλεξα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Στο παρελθον ειχα ψαξει στη wikipedia για τον μυστηριωδη Bara και τον Μαξ. Δεν βρηκα τιποτα και ειχα προσθεσει μια αναφορα αλλα μαλλον εχει αφαιρεθει.
για οσους ξερουν Γαλλικα (ή σε οσους μας λειτουργει το Google translate) υπαρχει λημμα για τον Max L'Explorateur και τον Guy Bara στη Γαλλική Ουικιπεντιά :)

Α, επισης θυμηθηκα οτι ο Μπαρά ήταν 'γνωστος' στην ελλαδα και για ενα αλλο κομικ στριπ που εκανε με κατι πρωτόγονους της παλαιολιθικης Δε θυμαμαι σε ποιό περιοδικό δημοσιεύονταν, αν δεν κανω λαθος σε σταυρόλεξα.
Ο Μαξ δηλαδή είναι...Γάλλος; Αρκετά μυστηριώδης μού φαίνεται.

Πάντως, κι εγώ είχα σχεδόν ξεχάσει την ύπαρξή του και μόλις άκουσα τη μουσική είχα κάτι σαν επιφοίτηση :)
 
na και καποια απο το μαξ που βρηκα στο youtube

DvjVQa1PpcFO9KNcgjqMovhrGaPpEJ7cSsg5A5gUkA_Y=
 
Πίσω
Μπλουζα