[MB] Κρυφτούλι

nwntas

RetroMasteR
Joined
3 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.465
Αντιδράσεις
594
Στις αρχές της δεκαετίας του 1990 η MB είχε κυκλοφορήσει μια ολόκληρη σειρά παιχνιδιών τσέπης με την ονομασία "Χαρούμενο Διάλειμμα", όπως φαίνεται σε αυτό το thread της Κατερίνας (την οποία πάντα θα ευχαριστώ για την εξαιρετική δουλειά της και τις ανασκαφές της!)

Μεταξύ άλλων, στη σειρά είχε κυκλοφορήσει και το παιχνίδι "Κρυφτούλι", το οποίο δεν είναι άλλο από το κλασικό παιχνίδι εύρεσης ζευγών ομοίων αντικειμένων. Μια κόκκινη κασετίνα με κίτρινα παραθυράκια και μετρητή για τα σκορ, ενώ από κάτω μπορούσες να αλλάξεις τις κάρτες με τα αντικείμενα, ώστε να μπορεί να αλλάζει η θέση των αντικειμένων στο ταμπλό.

Είναι από τα παιχνίδια που έλιωσα ως παιδί, αλλά ευτυχώς επέζησαν! Ακολουθούν φωτογραφίες:

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Αν θυμάμαι καλά ως δώρο μου το έφεραν γύρω στο 1993. Το κουβαλούσα παντού μαζί μου!

Θυμάμαι, όμως, και κάτι τεράστια μπλε κουτιά με περιστρεφόμενες εικόνες, που ήταν κι εκείνα παιχνίδια μνήμης. Θυμάται κανείς κάτι, γιατί δεν έχω περισσότερα στοιχεία, για να ανοίξω thread :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Νωντα καλα εκανες και ανοιξες το θεμα αφου εχεις κρατησει απο τοτε το παιχνιδι :)

ωραιο το "κρυφτουλι" και μπορεις να παιξεις και μονος αλλα και με παρεα
 
Είναι δηλαδή το κλασσικό παιχνίδι μνήμης όπου ανοίγεις κουτάκια και πρέπει να θυμάσαι ποιο αντικείμενο είναι που.
 
johnny19818 είπε:
Είναι δηλαδή το κλασσικό παιχνίδι μνήμης όπου ανοίγεις κουτάκια και πρέπει να θυμάσαι ποιο αντικείμενο είναι που.
Ναι, σε μια πιο compact μορφή, αφού χωρούσε άνετα σε τσάντα. Δεν πρέπει να ήταν και πολύ μεγάλη μόδα, γιατί δεν έτυχε να το πετύχω πουθενά, σε κανένα άλλο παιδί.

Πιο πολύ της μόδας ήταν τα παιχνίδια μνήμης που ήταν ολόκληρα κουτιά, με τις περιστρεφόμενες καρτέλες.
 
ωραίο παιχνίδι αν και δεν το θυμάμαι...και ωραίο το όνομά του...
 
Nwntas, νομίζω ότι εννοείς αυτά.... Ειχα ένα τετοιο, πρέπει να κυκλοφορουσαν σε διάφορα θέματα...

Φώτο απο ebayimage.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα