[MB] Ο Θησαυρος του Ναου - Don Lawrence

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.580
Αντιδράσεις
1.725
Δεν ξερω αν ειχε παρει κανενας σας το επιτραπεζιο 'Ο Θησαυρος του Ναου'. Στο σκηνικο, ενας τοιχος ειχε ιερογλυφικα που σχηματιζαν το ονομα DON LAWRENCE.

Νομιζω οτι ειναι ο ιδιος εικονογραφος του Στορμ

Μια ανακαλυψη που ηθελα να μοιραστω καπου :D
 
Το θυμάμαι πολύ καλά. Η διαφήμιση με τη φωνή τoυ Κώστα Σκιαδά (εάν δεν κάνω λάθος) ήταν χαρακτηριστική. Tο έπαιζα στο σπίτι ενός φίλου όταν ήμασταν μικρα και πριν μερικά χρόνια το αγόρασα από τo Ebay.

Στα αγγλικά ονομάζεται "Curse of the Idol" όπως ανέφερα σε άλλο thread

pic567678_md.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΟΒΕΡΟ! καπου το εχω ακομα :)

εχει μεσα και ενα μηχανισμο με πλαστικα γραναζια που γυρναγε τη θεση του παιχτη ή κατι τετοιο. δεν το θυμαμαι και πολυ αλλα σιγουρα το εχω καπου ακομα...
 
Προσπαθούσα να θυμηθώ ποιος είχε ρωτήσει σχετικά γιατί το είδα στο γαλλικό Storm που αγόρασα πρόσφατα - νόμιζα ότι ήταν θέμα σε άλλο forum!

Λοιπόν νατο το παιχνίδι με το σχετικό άρθρο

[edit] dead pic [edit]

Το άρθρο λέει ότι ο Lawrence κάπου βρήκε το μπελά του με την ΜΒ Games στο σχεδιασμό γιατί συνεχώς του ζητούσαν διορθώσεις στα σχέδια, κάτι το οποίο καθυστερούσε τις υποχρεώσεις του στα κόμικς και ειδικά στον Storm

To παιχνίδι έχει κι άλλες φωτογραφίες στο γνωστό και υπέροχο boardgamegeek.com

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/1867/curse-of-the-idol

Δυστυχώς δεν το είχα, η ιδέα ebay δεν είναι κακή :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To ειχε ο αδερφος μου, αν και δεν το παιξαμε και πολυ. Ηταν εντυπωσιακο αλλα ψιλοβαρετο.
 
Το έπαιζα κι εγώ αυτό το παιχνίδι με τ'αδέλφια μου.

Έπρεπε να ευθυγραμίσεις τα γρανάζια για να πάρεις το σπαθί και στη συνέχεια να το τοποθετήσεις στην κατάληλη σχισμή για να πάρεις το πετράδι. Αρκετά καλό παιχνίδι.
 
:wub: το θυμαμαι εννοειται, μαζι με το cluedo ειναι τα δυο επιτραπεζια που παιζαμε συνεχεια οταν πηγαινα δημοτικο..
 
Πολυ ωραιο παιχνιδι και με ωραιο σκηνικο μυστηριου!!!!
 
εμένα το είχε ο αδερφός μου (εγώ ήμουν πιο μεγάλος τότε και μου πέρνανε βιβλία για δώρο ενω τα ωραία επιτραπέζια και Playmobil τα έπερνε ο αδερφός μου 4 χρόνια μικρότερος). Πραγματικά εντυπωσίακό και πολύ ωραίο παιχνιδάκι. Νομίζω οτί μπορώ να το χαρακτηρίσω ως τον πρόγονο του Uncharted..χα χα.
 
αυτά είναι, παίζαμε συνέχεια μικρά!
 
Λατρεμένο παιχνίδι, που δυστυχώς το έσπρωξε η μαμά σε κάποια φιλανθρωπική οργάνωση
 
Το βρήκα σήμερα σε ένα ψιλικατζ'ιδικο και δεν μου το πουλάει διότι είναι λέει ενθυμιο απο τον προηγούμενο ιδιοκτητη!!!!!!
 
Θεε μου το ειχα και εγω αυτο, πρεπει να ηταν το πρωτο μου επιτραπεζιο! Τι ωραια χρονια...
 
το εχω ακομα αλλα δυστυχως οι βασεις με τους χαρτονενιους τοιχους δε στεκοντε πια :(
 
Το έχει η γυναίκα μου από το 1992 που το πήρε.Είναι σε πολύ καλή κατάσταση και παίξαμε με μικρά στις γιορτές.
 
Ο θησαυρός του ναού - Curse of the Idol - Greek tv commercial

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για και από μένα ,το έχω το παιχνίδι λείπουν κάποια κομμάτια καθώς και οι οδηγίες μήπως ξέρει κανεις που μπορώ να τις βρω? αν τις έχει κάποιος δεν τις σκανάρει? η μια πιο εύκολη λύση να τραβήξει μερικές φωτό.
 
ΤΙΤΛΟΣ: Ο θησαυρός του ναού

ΒΑΣΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ: Curse of the idol (Αγγλική έκδοση)

ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ ΤΙΤΛΟΙ: Timppelin Kirous (Φινλανδία),Die jagd nach dem blutroten rubin (Γερμανία),De verborgen tempel (Ολλανδία),La pierre de sang (Γαλλία),La maldicion del idolo (Ισπανία), Il tesoro del tempio (Ιταλία)

ΕΤΑΙΡΙΑ: MB

ΔΙΑΝΟΜΗ:El Greco

ΕΤΟΣ: 1991 (Ελλάδα)

ΠΑΙΧΤΕΣ: 2-4

ΗΛΙΚΙΑ: 8+

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Andventure

ΕΝΔΙΚΤΙΚΗ ΤΙΜΗ: 7.000 δρχ

Ο θησαυρός του ναού ανήκει στη συλλογή μου πριν λίγες μέρες, και το οφείλω σε έναν πολύ καλό φίλο ο οποίος το είχε χρόνια στο πατάρι του σε εξαιρετική κατάσταση, και μιας και έχει εγκαταλείψει χρόνια το αντικείμενο, μου το χάρισε!!

Για το θησαυρό του ναού δε νομίζω να χρειάζονται ιδιαίτερες συστάσεις. Είναι ένα στιλάτο eurogame τις γενιάς των 90ς πλούσιο σε εφέ που θυμίζουν σκηνικό από Indiana Jones. Η ποιότητα κατασκευής καθώς και η εικονογράφηση είναι αρίστη όπως σε κάθε επιτραπέζιο της ΜΒ εκείνης της εποχής. Το παιχνίδι έγινε ιδιαίτερα δημοφιλή στη γενιά των 90ς χάρη στο τηλεοπτικό σποτ με την αξέχαστη φωνή του Κώστα Σκόκου, αλλά δυστυχώς λίγοι μπόρεσαν να το αγοράσουν μιας και η τιμή του ήταν πολύ υψηλή. (τουλάχιστον 7.000 δρχ)

Τώρα από πλευράς παιξίματος ο κάθε παίχτης έχει και από έναν εξερευνητή- αρχαιολόγο και πρέπει να πάρει το σπαθί από το βράχο, να καταφέρει να μπει στο εσωτερικό του ναού και να πάρει το πετράδι από το είδωλο. Από και και πέρα οι άλλοι παίχτες θα προσπαθήσουν να του το αρπάξουν και να βγουν αυτοί πρώτοι απ΄το ναό και όποιος το καταφέρει θα είναι και ο νικητής του παιχνιδιού. Υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός καθώς και η αλληλεπίδραση μεταξύ των παιχτών είναι πολύ έντονη! Το είδωλο μπορεί να αλλάξει χέρια ακόμη και 10 φορές μέχρι το τέλος κι αυτό τα λέει όλα πιστεύω. Εκτός από τα 4 πιόνια των παιχτών υπάρχει και ένα πιόνι '' ο κακός'' , το οποίο είναι κοινό και μπορούν να το μετακινούν οι παίχτες στη σειρά τους προκειμένου να εμποδίζουν τον αντίπαλο και να του χαλάνε τα σχέδια. Γενικά οι κανόνες του παιχνιδιού είναι πολύ εύκολοι και μαθαίνονται γρήγορα!! Πολύ όμορφα σχεδιασμένο και το φυλλάδιο οδηγιών όπως θα δείτε παρακάτω!!

Αυτό που δε μου άρεσε στο παιχνίδι είναι ο,τι παρόλο που υπάρχουν επιλογές, όποια τακτική και να ακολουθήσει ο κάθε παίχτης, στο τέλος θα κερδίσει ο ποιο τυχερός!!

Παρόλο τους απλοϊκούς κανόνες που σήμερα μοιάζουν πολύ παιδικοί, το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν παύει να είναι ένας πραγματικός θησαυρός (όνομα και πράμα) στη συλλογή κάθε board gamer.

114502.jpg114501.jpg114500.jpg114499.jpg114498.jpg114497.jpg114496.jpg114495.jpg114494.jpg114493.jpg114492.jpg114491.jpg114490.jpg114489.jpg114488.jpg114487.jpg114486.jpg114485.jpg114484.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα