[MB] Τα Iπποποταμάκια και τα Κροκοδειλάκια (απομίμηση)

Domenica

Banned
Joined
9 Νοέ 2009
Μηνύματα
1.208
Αντιδράσεις
136
Τα ζωάκια ήταν πολύ της μόδας στα 80ς. (Αξέχαστοι οι θρυλικοι πινγκουίνοι που πήγαιναν πάνω κάτω!). Αυτό που λέω περιλάμβανε χρωματιστά πλαστικά κροκοδειλακια που κατάπιναν μπιλιες και μετά τις έφτυναν σε πλαστική πίστα αν πατουαες κουμπι. Τα θυμάται κανεις; Δυστηχώς δεν έχω φωτο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΝ εννοεις τα Iπποποταμάκια, παρε και 2 φωτο δικες μου

attachment.php


attachment.php
 
καλά τα ιπποποταμάκια είναι τρέλα!Πολλά ένσημα κολλημένα... :)
 
σε αυτά απο την μανία μας και την ταχύτητα πατήματος σπάγαμε τις πλαστικές ουρες-μοχλούς για να αμζέψουμε πιο πολλά μπαλάκια...κάπου το εχω αυτό αλλά σε αθλια κατάσταση!
 
πραγματικά spyross!

Το άλλο θέμα ήταν οταν τα πλαστικά μπαλάκια απο την δυναμη γυρνούσαν σε σημεία που δέν έφταναν τα στόματα τους...εκεί έπεφτε το "χέρι του θεού" και τα έσπρωχνε λιγάκι... :)
 
Λοιπόν παιδιά ευχαριστώ ωραία τα ιπποποταμάκια αλλά όχι, εννοώ κροκοδειλάκια! η αλήθεια είναι πως μοιάζουν πολύ μόνο που

α. Τα κροκοδειλάκια ήταν ανεξάρτητα απο την πίστα

β. είχαν μια κοιλότητα στην πλάτη όπου έμπαιναν οι μπίλιες.

Ειναι μάλλον παραλλαγή του ίδιου παιχνιδιού!
 
Αυτό το παιγνίδι είχε αναστατώσει την Αθήνα (τουλάχιστον). Όλοι το ήθελαν. Όταν πρωτοδιαφημίστηκε μάλλον πλησίαζαν Χριστούγεννα, αλλά δεν θυμάμαι ποιού έτους μεταξύ 80-82) και είχε κυριολεκτικά εξαφανιστεί από την αγορά. Έπρεπε να ψάξει κανείς σε πολλά καταστήματα για να βρει να το αγοράσει εκείνες τις μέρες. Πάντως, ήταν ένα από τα παιγνίδια που περισσότερο εντυπωσίαζαν και που κάθε άλλο παρά άντεχαν στον χρόνο από άποψη ουσίας. Πάρα πολύ σύντομα διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε καμιά διασκέδαση με αυτό. Δεν είμαι σίγουρος αν θυμάμαι την τιμή του, αλλά εκτιμάω ότι ίσως ήταν κάτι περί.. 600 δραχμών;

Η διαφήμιση έλεγε τα εξής:

"Πεινασμένοι Ιπποπόταμοι, το καινούριο, φανταστικό παιχνίδι, που ξετρελαίνει τα παιδιά σ' όλο τον κόσμο!"

Και το τραγούδι του τύπου με την βαριά μπάσα φωνή που έκλεινε την διαφήμηση ήταν: "Ιπποποταμάκια, παίζουν τα παιδάκια.. Ιπποποταμάκια, παίζουν τα παιδάκια"

Οι πεινασμένοι κροκόδειλοι ήταν μια απομίμηση που ακολούθησε λίγο καιρό αργότερα.

Wally είπε:
ΑΝ εννοεις τα Iπποποταμάκια, παρε και 2 φωτο δικες μου
attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ γιατί αναρωτιόμουν αν θυμόμουν σωστά! Μηπως έχεις φωτο απο τους κροκόδειλους;
 
Domenica είπε:
Ευχαριστώ γιατί αναρωτιόμουν αν θυμόμουν σωστά! Μηπως έχεις φωτο απο τους κροκόδειλους;
Αν λες εμένα, τότε δυστυχώς ούτε από τους Ιπποπόταμους που τους είχα αγοράσει δεν έχω φωτογραφία.

Αυτές οι δύο που έβαλα είναι του Wally.

Αλλά έχω επακριβώς στην μνήμη μου τα κροκοδειλάκια και την ουρά τους.

Αν η επιστήμη προχωρήσει λίγο ακόμα, τότε ίσως μια μέρα να βγάλουμε καμια φωτογραφία από τις αναμνήσεις ;)
 
Κριμα! Ευχαριστώ πάντως για την κατανόηση και την βοήθεια. Ηταν τρομερά αγαπημένο μου παιχνίδι (γιατί άραγε; σιγά τα συγκλονιστικά που συνέβαιναν!) και μάλλον το έδωσε η μαμά μου σε μετακόμιση έχω να το δω σχεδόν 17 χρόνια, η ουριτσα ηταν ιδίαιτερη οντως. Και ειχαν και ωραια λαμπερά χρώματα.
 
απορώ πως βρέθηκε άνθρωπος που να έχει τους Hippos άθικτους. Μιλάμε δεν είχε μείνει τίποτα και κανενός όρθιο!
 
Λοιπον...

Με μια γρηγορη ερευνα που εκανα,βρεθηκαν τα παρακατω επιτραπεζια που εχουν σχεση με κροκοδειλους. :)

1) Τα Κροκοδειλακια της Disney απο την ΜΙΚΑ

attachment.php


attachment.php


πηγη

2) Crocodiles Dentist απο την MB

attachment.php


πηγη

3) Crazy Crocodiles

attachment.php


πηγη
 
Μια και από κροκόδειλους πάμε σε ιπποπόταμους :D έκανα μια αλλαγή στον τίτλο.

Και με την ευκαιρία να ρωτήσω. Από ποια εταιρία κυκλοφόρησαν αντίστοιχα τα παιχνίδια?
 
Kambia είπε:
Μια και από κροκόδειλους πάμε σε ιπποπόταμους :D έκανα μια αλλαγή στον τίτλο. Και με την ευκαιρία να ρωτήσω. Από ποια εταιρία κυκλοφόρησαν αντίστοιχα τα παιχνίδια?
Αν εννοεις τα ιπποποταμακια ριξε μια ματια εδω...:wink:
 
Ευχάριστώ Σταύρο. Δε σκέφτηκα να κοιτάζω εκεί :)

Μένει να βρούμε την εταιρία για τα κροκοδειλάκια τώρα.
 
Kambia είπε:
Μένει να βρούμε την εταιρία για τα κροκοδειλάκια τώρα.
Αν ειναι στο ιδιο στυλ οπως τα ιπποποταμακια

η λογικη λεει οτι ειναι ιδια εταιρια...δηλαδη ΜΒ! :)

Και αλλα τρια επιτραπεζια σχετικα με κροκοδειλους...

αλλα τα δυο με το εξης παραδοξο... :eek:

Ιδιο παιχνιδι απο διαφορετικες εταιριες!!!

1) Κροκοδειλακιας της Hasbro

attachment.php


πηγη

2) Crunching Crocodile της TOMY

 


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60885&d=1349687575"]
attachment.php


 

 


πηγη

3) Don't feet the Gators

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60889&d=1349688849[/img]"]
attachment.php


πηγη
 
stayros είπε:
Αν ειναι στο ιδιο στυλ οπως τα ιπποποταμακια η λογικη λεει οτι ειναι ιδια εταιρια...δηλαδη ΜΒ! :)

Όχι απαραίτητα. Παίρνει μια αλλη εταιρία το παιχνίδι, αλλάζει τον τίτλο, αλλάζει πχ τα ζωάκια, κάνει και μερικές αλλαγές στη συσκευασία και το πουλάει :)
 
Wally είπε:
ΑΝ εννοεις τα Iπποποταμάκια, παρε και 2 φωτο δικες μου
attachment.php


attachment.php
μπορείς να μας φωτογραφίσεις το κάτω μέρος ή να μας πεις ποιος είναι ο κατασκευαστής? (hasbro ή el greco)
 
Wally, σε τέλεια κατάσταση τα έχεις τα ιπποποταμάκια μπράβο! Το είχα κι εγώ αλλά δεν ξέρω που κατέληξε από τα αδίστακτα χέρια των γονιών, μπορεί και στα σκουπίδια.
 
Πίσω
Μπλουζα