[MB] Downfall (Κατρακύλα)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.881
Αντιδράσεις
3.852
Μαζι με το τικι-τακα-μπουμ πασιγνωστο ηταν και το παρακατω. :thumbup:

Downfall.jpg


Προβολή συνημμένου 56439
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερό παιχνιδάκι,το είχαμε και εμείς!!!Δεν θυμάμαι πως λέγεται στα ελληνικά...:whothehell:
 
Σαν να μου ερχεται στο μυαλο μου κατι σχετικο με την ονομασια "τεσσερα". :confused:
 
βέβαια.....το θυμάμαι καλά το παιχνίδι αλλά δεν το έπαιξα ποτέ!
 
Το θυμάμαι καλά το παιχνίδι. Ο ελληνικός τίτλος του είναι "Κατρακύλα" .
 
Η κατρακυλα ηταν και μενα το πρωτο πραγμα που ηρθε στο μυαλο μου οταν σκεφτηκα πως θα μεταφραζαν οι ελληνες αρμοδιοι το "downfall" (δεν ειμαι 100% σιγουρος παντως) .

Εγω θελω να σας ρωτησω ποτε διασκεδαζαμε περισσοτερο οταν παιζαμε αυτα μαζι με αδερφους-αδερφες-φιλους η οταν αποφασισαμε να παρουμε το πρωτο μας home computer και μετα .:animrolleyes:
 
AARDVARK είπε:
Σαν να μου ερχεται στο μυαλο μου κατι σχετικο με την ονομασια "τεσσερα". :confused:
Tελικα το "4" που μου ερχοταν στο μυαλο ηταν αυτο το παιχνιδι παρομοιο με το παραπανω.



kαι για να μην ανοιγω καινουργια θεματα αλλο ενα επιτραπεζιο που θυμαμαι ηταν και το othello.



othello.jpg

connectfour_xl.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδία το παιχνίδι το έχω και το λένε SLOTER μετά το έιπαν κατρακύλα.
 
Και να η απόδειξη, μετα από δυο χρονια βέβαια...image.jpg
 
ΤΙΤΛΟΣ:Κατρακύλα

ΒΑΣΙΚΟΣ ΤΙΤΛΟΣ: Downfall (Ηνωμένο Βασίλειο)

ΑΛΛΟΣ ΤΙΤΛΟΣ: Slotter (Γερμανία),Onderuit (Ολλανδία),Nouveau Dix de Chute (Γαλλία) Combi 5-2-5 (Ισπανία), Cascadix (Ιταλία)

ΕΤΑΙΡΙΑ:MB

ΕΤΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ:1992

ΠΑΙΧΤΕΣ:2-4

ΗΛΙΚΙΑ:7+

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:Τακτικής, μπλόφας

ΑΡΧΙΚΗ ΤΙΜΗ:4.000 δρχ

Την έψαχνα καιρό και τελικά τη βρήκα χάρη στη βοήθεια του συμφορουμίστα Pardalotzatziki και μάλιστα στη ζελατίνα του. Είχε κυκλοφορήσει αρχικά κάπου στα τέλη του 80, απο την MB Nilco, με τον τίτλο Slotter ο οποίος έχει χρησιμοποιηθεί και στη Γερμανική έκδοση. Το 1992 κυκλοφόρησε με τον ελληνικό της τίτλο κι απο κει και πέρα έχουν γίνει και κάποιες επανακυκλοφορίες καθώς και κυκλοφορίες ταξιδίου απο την ΜΒ φυσικά.

ΥΠΕΡ: Πολύ συναρπαστικό παιχνίδι όπου ενώ σχεδιάζεις..... δεν ξέρεις ποτέ τι σε περιμένει στην άλλη πλευρά και ενώ η νίκη μοιάζει να είναι κοντά, η ήττα μπορεί να σκάσει σαν κεραυνός!! Υπάρχουν κανόνες για 4 διαφορετικά επίπεδα παιχτών ανάλογα με την εμπειρία!

KATA:Το κουτί του παιχνιδιού με βάση τα περιεχόμενα είναι υπερβολικά μεγάλο.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Ωραίο εύρημα!

Πολύπλοκο μου φαίνεται...

η διαφήμιση (1993)

Επιτραπέζιο Κατρακύλα - 1993


(δεν μπορώ να καταχωρήσω κανονικά το βίντεο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY δεν είναι καθόλου πολύπλοκο ως προς τους κανόνες! Είναι όμως πολύπλοκο σε ο,τι αφορά την τακτική που θα πρέπει να ακολουθήσεις για να φτάσεις στο στόχο!! Σ' ευχαριστώ για τη διαφήμιση! Την είχα αμελήσει!!
 
το έχω από τότε. καμμία φορά παίζω ακόμα με την αδελφή μου στις διακοπές μας. είναι πολύ συναρπαστικό παιχνίδι πραγματικά.
 
Πίσω
Μπλουζα