[MB - Hasbro] Pocahontas (1994)

blackcatgirl

RetroWannaBe
Joined
20 Απρ 2017
Μηνύματα
59
Αντιδράσεις
113
Οριακά εντός χρον. περιορισμού του φόρουμ, μιας που είναι του 1994, αλλά νομίζω ότι αξίζει να αναφερθεί. Ήταν αρκετά διαφορετικό από τα άλλα, και δε το είχε κανείς άλλος από τους φίλους μου.

Δε ξέρω πόσοι από εσάς το είχατε/έχετε..Το κουτί του είναι λίγο τεράστιο, και θέλει μια μικρή διαδικασία στο στήσιμο του καραβιού, της καλύβας κ.λπ. αλλά είναι ωραίο!!

Τίτλος : Pocahontas (1994)

Εταιρεία : MB Games/Hasbro

Παίκτες: 2-4 άτομα

Περιεχόμενα: 1 ταμπλό παιχνιδιού, 41 μάρκες, 1 ανιχνευτής , 1 τροχός με πλαστικό βέλος, 2 πιόνια, 2 βάσεις για πιόνια, 1 καταρράκτης με καντράν, 2 πλαστικοί βράχοι, 1 σκηνή, 1 πλοίο, 1 Ινδιάνος, πλαστικά κλιπ.

 

Κουτί παιχνιδιού

151382.jpg

151385.jpg

Περιεχόμενα (μάρκες κλπ):

151384.jpg

Το παιχνίδι: 151387.jpg

Οι οδηγίες (μόνο πρώτη και τελευταία σελίδα):

151383.jpg151386.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παντα μου αρεσε η Ποκαχοντας...ομως το παιχνιδι δεν το θυμαμαι...

Με την ταινια κινουμενων σχεδιων ειχε γινει χαμος...δεν την ειχα δει γιατι...παραηταν κοριτσιστικη για τα γουστα μου...

:flower:
 
Μπα, δε θα έλεγα ότι ήταν ιδιαίτερα κοριτσίστικη. Μάλιστα είχε αρκετές σκηνές με Ινδιάνους, μάχες ανάμεσα στους διαφορετικούς πολιτισμούς κλπ.


Δεν είχε σαν κύριο θέμα τόσο το love story όσο τη διαφορά κουλτούρας και τρόπου ζωής.
 
Τη διαφορα κουλτουρας και τροπου ζωης...δεν μπορουσα να αντιληφθω με το...παιδικο μου μυαλο....τοτε...

Παντως μπορω να πω οτι...κανεις θραυση με τις ανακαλυψεις σου εδω στο φορουμ... :bow:
 
Έχω δει φυσικά την ταινία, την έχω και σε βιντεοκασέτα (βίντεο δεν έχω τώρα τελευταία, αλλά τέλος πάντων, θα δω πώς θα λύσω αυτό το πρόβλημα). Η ταινία είναι καταπληκτική, αλλά το παιχνίδι δεν το είχα δει καθόλου. Είναι πολύ ωραίο.
 
Την ταινία δεν θυμάμαι καν αν την έχω δει. Το παιχνίδι φαίνεται ενδιαφέρον πάντως. 1@blackcatgirl[/USER] Ξεκινάς δυναμικά βλέπω! :thumbup:

 
:thanx2: :thanx2:


Σας ευχαριστώ καλά μου παιδιά!



Παίζω λίγο με τα χρονικά περιθώρια του φόρουμ, αλλά τι να κάνουμε....:sweat:
 
blackcatgirl είπε:
Παίζω λίγο με τα χρονικά περιθώρια του φόρουμ, αλλά τι να κάνουμε....:sweat:
Εφοσον ειμαστε μεσα στα ορια, μιας και το παιχνιδι ειναι του 1994, δεν τιθεται θεμα. :)

Εξαιρετικη παρουσιαση! :thumbup:

Που τις εχω ξαναδει παραμοιες ομως?.... ::)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:thanx2:

 


Του '94 είναι τελικά; Ωραία! Εγώ είδα απλά αυτό που έγραφε η τελευταία σελίδα των οδηγιών, δε το έψαξα παραπάνω....
#)

 


Ποιες έχεις ξαναδεί παρόμοιες;
 
Το Pocahontas της ΜΒ είναι ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, καθώς και το κυριότερο απ' όλα όσα κυκλοφόρησαν (μεταφρασμένα και μη), βασισμένα στην ομώνυμη ταινία της disney. Οντως κυκλοφόρησε το 1994, απλά η εισαγωγή και μετάφραση του απ' τη hasbro hellas έγινε μέσα στο 1995, γιαυτό άλλωστε αναφέρει και αυτή τη χρονολογία το βιβλίο κανόνων. Σ' αυτο το σημείο θα μπορούσα να πω πως το παιχνίδι αυτό μου αφήνει και μια μικρή μελαγχολία γιατί το θεωρώ ως την τελευταία αξιόλογη ΜΒ κυκλοφορία της ρομαντικής εκείνης εποχής. Αν και το είχα υποφήφιο για αγορά τα χριστούγεννα της σεζόν 95-96, τελικά δε το απέκτησα ποτέ.

ΥΣ. Blackcatgirl σ' ευχαριστούμε πολύ γι αυτή την εξαιρετική παρουσίαση. Παρόμοιες (όπως λέει κι ο καλός φίλος stayros), υπάρχουν πολλές στον τομέα των παιχνιδιών κι οχι μόνο, απ' όλα τα παιδία του φορουμ.
 
Χαίρεται και εγώ είχα αυτό το επιτραπέζιο όταν ήμουν μικρή, 20 χρονια πριν, τελευταίος το θυμήθηκα όπου το φύλαγα στο παιδικό μου δωμάτιο! Σχεδόν καινούριο κι ας επαιζα συνεχώς !! Το έχω στήσει αλλά μου λείπουν οι οδηγίες, έχω πάρει ήδη τις δύο πρώτες σελίδες, σας ευχαριστώ, μήπως έχει κάποιος την τρίτη σελίδα;
 
Καλησπέρα! Έχω και εγώ αυτό το επιτραπέζιο! Χρειάζομαι όμως τις οδηγίες!!!τις έχει κανεις;;
 
Πίσω
Μπλουζα