[MB] Hero Quest

d3monhunter

RetroN00b
Joined
3 Μάρ 2008
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
0
Εταιρεία: ΜΒ

Παιχνίδι: Hero Quest (Πύργος του Κέλαρ - expansion)

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1153

Εταιρεία: ΜΒ

Παιχνίδι: Hero Quest

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1220

Παιδια καλησπερα,δεν συζηταω καν το γεγονος οτι το site ειναι ισως το καλυτερο π παιζει :) στο θεμα μου τωρα φτιαχνω αυτο το thread να δω αν υπαρχει κανεις π να θυμαται κανενα απο αυτα τα 2 επιτραπεζια παιχνιδια και ιδιαιτερα το 2ο.Επισης αν υπηρχε καμια πληροφορια σχετικα με το που μπορει να υπαρχουν αυτα τα 2 -πραγμα απιθανο- θα μ ητανε πολλη ευπροσδεκτη ευχαριστω προκαταβολικα :laugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hero Quest !!!

Παναγια μου, τι παιχνιδαρα και αυτη, με διαφορα απο τα καλυτερα επιτραπεζια που εχω παιξει ποτε μου. Τα καλοκαιρια ειδικα παιζω συχνα, αφου μαζευομαστε 2-3 φιλαρακια στο εξοχικο και ετσι αναλαμβανει καποιος το ρολο του κακου μαγου και οι υπολοιποι, περνουν απο δυο καλους μαχητες εκαστος. Θυμαμαι χαρακτηριστικα μερικα ξορκια, περασμα μεσα απο βραχο, νερο γιατρειας, πυρηνη φλογα, το τζινι κτλ

Βεβαια τωρα λογω ηλικιας δεν ασχολουμαι με επιτραπεζια διοτι παντα υπαρχει κατι για να γεμισεις το χρονο σου, αλλα σιγουρα το Hero Quest ειναι ενα απο τα επιτραπεζια οπου θα το επαιζα ευχαριστα οποιαδηποτε στιγμη.

Πλεον δεν ξερω κατα ποσο θα κυκλοφορει αυτο το επιτραπεζιο στην αγορα, ειναι αρκετα παλιο βλεπεις, αν θυμαμαι καλα πρεπει να πρωτοκυκλοφορησε στην Έλλαδα αρχες του '90.

Οσον αφορα το αλλο παιχνιδι, δεν το γνωριζω.

Παντως το Hero Quest μπορει να μην ειναι 80s, αλλα σιγουρα ειναι ρετρο!!!
 
δυστυχως το ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει απλα ελπιζω μηπως υπαρχει καποιος π δεν το θελει πραγμα επισης απιστευτο ετσι, το 2ο επιτραπεζιο ειναι ι συνεχεια του hero quest αλλα δεν γνωριζω αν εχει κυκλοφορησει ελλαδα, btw area 88 rulez ;)
 
Το είχα λιώσει. Εψαχνα να βρώ και τα expansion του αλλα ποτέ δεν τα βρήκα. Νομίζω οτι στην ελλάδα έχει κυκλοφορίσει ένα, ενώ στο εξωτερικό τέσσερα.
 
Το έχω κι εγώ και το είχαμε λιώσει φυσικά!

Φτιάχναμε δικές μας αποστολές και προσθέταμε και νέα αντικείμενα κλπ. κλπ.

Πρόσφατα πήρα ένα μεγάλο πακέτο με επιτραπέζια από το ebay και είχε μέσα δύο expansion packs του Hero Quest αλλά δεν ενθουσιάστηκα (ήλπιζα σε κάποια καινούρια φιγούρα ή κάτι αξιοσημείωτο τέλοσπαντων). Ουσιαστικά βγάζεις μια φωτοτυπία το βιβλιαράκι των αποστολών και είσαι έτοιμος να τα παίξεις κι αυτά με τα εξαρτήματα που ήδη έχεις από το βασικό πακέτο.

Στο πακέτο με τα expansions (ουσιαστικά γι'αυτά πήρα το πακέτο) υπήρχαν επίσης "Ο Θρύλος του Ζαγκόρ", το οποίο όμως είναι στα Γαλλικά και παρόλο που ξέρω Γαλλικά μάλλον δεν θα ασχοληθώ μαζί του πέραν ίσως από ένα παιχνίδι ίσα ίσα από περιέργεια να δω πώς παίζεται, το αντίστοιχο του Dragon Game System με το expansion του, Dungeons & Dragons βασικό πακέτο και expansions κλπ.
 
Παντως με μια πολυ γρηγορη ερευνα που εκανα στο Google, υπαρχει πλεον η δυνατοτητα να το κατεβασεις και να το παιζεις στο PC σου.

Βεβαια, το PC δεν προκειται ποτε να αντικαταστησει την μαγεια του πραγματικου παιχνιδιου αλλα αν καποιος δεν μπορει να το βρει, σιγουρα ειναι μια καλη ευκαιρια να το δει.
 
Το παιχνιδι ανηκει στο συμπαν του Warhammer... εχει κυκλοφορησει σε home computers εκδοση απο την Gremlin (και αυτος ηταν ο λογος που το ασχετο franchise Hero's Quest μετονομσαστηκε σε Quest for Glory, για την αποφυγη συγχυσεων)

Στην Ελλαδα κυκλοφορησε το 1992 νομιζω, και βγηκε και ενα εξπανσιον, ο Πυργος του Κέλαρ
 
Ναι, το είχα και στον Amstrad 6128 και ήταν πολύ όμορφο όπως έδειχνε το ταμπλώ, μου άρεσε πολύ το παιχνίδι. Μέχρι και η μουσική στο loader του πειρατή μου άρεσε! :biglaugh::biglaugh:

Είχα πάρει και το Expansion με τις έξτρα αποστολές. Είχε πλάκα γιατί για να φορτώσεις το Expansion έπρεπε να φορτώσεις πρώτα το κανονικό παιχνίδι και να επιλέξεις Load Other. Το κανονικό παιχνίδι το είχα στα Αγγλικά και το Expansion στα Γαλλικά, οπότε με το που πάταγα Load Other και φόρτωνε τις έξτρα αποστολές μου έκανε και όλο το παιχνίδι στα Γαλλικά πλέον.

Είχα πάρει και τετραγωνισμένο χαρτί (για την ακρίβεια σχεδίασα όσα κενά κουτάκια έχει το ταμπλώ και τα τύπωσα) ώστε να καταγράψω τους χάρτες όλων των αποστολών για να τα παίξω και στο κανονικό επιτραπέζιο αλλά είχαμε πάντα τις δικές μας αποστολές να παίζουμε οπότε και που κράτησα τους χάρτες δεν τους χρησιμοποίησα ποτέ.
 
Γεια χαρά σε όλους. Έχω το Hero Quest και το expansion που κυκλοφόρησε στα ελληνικά. Επίσης βρήκα πρόσφατα το dragon game system ολοκαίνουργιο... ακόμα δεν το έχω ανοίξει. Αν θέλετε μπορώ να σκανάρω τις οδηγίες κάποια στιγμή που θα έχω ελεύθερο χρόνο (είμαι φαντάρος).
 
Αν σας ενδιαφέρει μπορείτε να κατεβάσετε τα αρχεία του HeroQuest, καθώς και πολλά Expansions και Extra. Πέρα από τις οδηγίες, θα βρείτε και τις πόρτες και τα διάφορα αντικείμενα που είναι απαραίτητα, για να παίξετε το παιχνίδι.

Το βασικό kit του παιχνιδιού

Expansion - Kellars Keep

Expansion - Return of the Witch Lord

Expansion - Against the Ogre Horde

Expansion - Wizards of Morcarhttp://rapidshare.com/files/9721469...ion_-_Barbarian_Quest_-_The_Frozen_Horror.rar

Expansion - Barbarian Quest - The Frozen Horror

Expansion - Elf Quest - The Mage of the Mirror

Advanced Quest - Dark Company

Expansion - Adventure Design Kit

Card Creatoρ

Comic

Dave Morris Books - Solo Quests

Magazine Appearences & Quests

Tempates
 
Ωραιο το DGS, αλλα οχι τοσο ενδιαφερον οσο το HQ

το ειχα παρει τοτε και το εχω ακομα
 
Χμμ... "Expansion - Adventure Design Kit"; Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται!
 
Ναι, νομίζω είναι απο τους ίδιους δημιουργούς, γι'αυτό έχει παρόμοιο λογότυπο (Schmidt Spiel & Freizeit). Προσπαθούσα να βρω την ξένη ονομασία του DGS αλλά δεν βρίσκω άκρη.
 
prudent είπε:
Ναι, νομίζω είναι απο τους ίδιους δημιουργούς, γι'αυτό έχει παρόμοιο λογότυπο (Schmidt Spiel & Freizeit). Προσπαθούσα να βρω την ξένη ονομασία του DGS αλλά δεν βρίσκω άκρη.
Το αγγλικό όνομα του παιχνιδιού είναι "Dark World"
 
Ευχαριστώ για την πληροφορία... Πριν δύο μήνες βρήκα το άλλο παιχνίδι, τον θρύλο του Ζαγκόρ!

Ακόμα δεν εχω διαβάσει τις οδηγίες αλλά πρέπει να έχει πολύ γέλιο. 'Εχει έναν υπολογιστή 40κ και ακούγεται η φωνή του οβερλορντ, στα ελληνικά!! Βέβαια η φωνή μοιάζει να προέρχεται απο βλάχο παππούλη, αλλά είναι τρελό cult. "Ποιός τολμά να με προκαλέσει;" είναι η ατάκα που ακούς μόλις βάλεις τις μπαταρίες...
 
δεν περιμανα ποτε να βρω ατομα που ασχολουνται με αυτα τα παιχνιδια νομιζα οτι ημουν μονος και οτι εχει χαθει αυτο το αισθημα εδω και καιρο απο τα πεδια της γενιας μας το φορουμ μεσο του HQ το εμαθα.εγω προσωπικα εχω το hero quest με 5 Expansion ολλα απο το e-bay οσο για τον θρύλο του Ζαγκόρ ειχα παιξει καποτε αλλα ηταν εποχες που δεν ενιωθα απο rpg.
 
Zippo είπε:
Το είχα λιώσει. Εψαχνα να βρώ και τα expansion του αλλα ποτέ δεν τα βρήκα. Νομίζω οτι στην ελλάδα έχει κυκλοφορίσει ένα, ενώ στο εξωτερικό τέσσερα.
Ta expansion mono mesw e-bay ta vriskeis pia opws kai to kanoniko game. Stin ellada eixe kykloforisei to prwto expansion,to Kellar's Keep (Pyrgos toy Kellar). Ta alla 2 (Return of the Witch Lord kai Against the Ogre Horde) ta agorasa apo e-bay enw to teleftaio (Wizards of Morcar) moy diefyge. Einai kai to pio akrivo...
 
pele388,καλώς ήρθες στο GRM...

Τα greeklish,βάσει κανονισμών,απαγορεύονται φίλε μου...
 
Μεγαλη παιχνιδαρα το HQ στην ουσια την ατμοσφαιρα αυτων των παιχνιδιων τυπου warhammer αντεγραψαν τα παιχνιδια υπολογιστων και πατησαν οταν πηγαν ενα βημα περα απο τα arcade. Εχω το δικο μου στα ελληνικα, αλλα επειδη ελειπαν καποια κομματια παρηγγειλα και ενα απο ebay. Υπαρχει μια τεραστια κοινοτητα στην Ιταλια και καποιοι τρελοι μαστορες που φτιαχνουν δικες τους φιγουρες ή αναπαραγουν αυτες του παιχνιδιου. http://www.heroquest.it/public/viewforum.php?f=72

http://www.yeoldeinn.com/ogrehorde.php

σε αυτη την διευθυνση θα βρειτε πληροφοριες αλλα και θα κατεβασετε σε αναλυση 300dpi τα σκηνικα του παιχνιδιου και ολων των expansions.

Eπισης αν καποιος εχει χασει τις φιγουρες ή δεν τις εχει καθολου μπορει να τις αντικαταστησει με φιγουρες warhammer, οι οποιες ομως ειναι αρκετα ακριβες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα