[MB - Nilco] Μυστήρια στο Πεκίνο

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.240
Αντιδράσεις
5.958
Εταιρεία: Νilko - ΜΒ


Παιχνίδι: Μυστήρια στο Πεκίνο



Ark:
http://retrodb.gr/ark/?q=node/1236

Είχα αποκτήσει το επιτραπέζιο αυτό αρχές δεκαετίας του 90 και δεν το εκτίμησα καθόλου γιατί δεν καταλάβαινα πως παιζόταν (όταν είσαι πιτσιρίκι τι να καταλάβεις από σύνθετα επιτραπέζια?). Αργότερα έμαθα τον τρόπο παιξίματος και ήταν τρελή πόρωση να προσπαθείς να λύσεις το μυστήριο με τους κινέζους-ύποπτους!

Το παιχνίδι είχε πιόνια-φιγούρες,ταμπλό,ζάρι,κάρτες και βιβλιαράκι με διάφορα μυστήρια...

Το επιτραπέζιο κυκλοφορεί μέχρι σήμερα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι κυκλοφορει ακομα ειναι το παιχνιδι με τους κινεζους επιθεωρητες ειναι σε στυλ cluedo το εχω αλλα το κακο ειναι πως εχει βιβλιαρακι με μονο 50 μυστηρια μεσα
 
Ουσιαστικά μαθαίνεις τη λύση των μυστηρίων παίζε-παίζε συνέχεια...
 
αντε ρε συ απο αρχες 90ς υπαρχει?το θυμαμαι πιτσιρικι να το διαφημιζει τελη 90ς,βεβαια ειμαι σιγουρος οτι θα εχει αλλαξει αρκετα απο τα πρωτα,σημερα το ειδα στα καρφουρρρρ και απο πισω ελεγε hasbro 2004,αρκετα καλα για ρετρο θα λεγα,δεν ειναι κ φετινο δλδ!
 
με το παρεακι παντως το παιζουμε ακομα!εχουμε εκτυπωσει και περισσοτερα χαρτακια ωστε να μη τελειωνουν ποτε! :)
 
Νομίζω ότι αμα ψάξεις στο Google θα βρεις λίστα με νέα μυστήρια!Δεν είμαι και σίγουρος βέβαια :p
 
υπόσχομαι πολύ σύντομα να σας ανεβάσω φωτό από το παλιό Μυστήρια Στο Πεκίνο. Πάντα το παιχνίδι είχε 50 μυστήρια προς λύση αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να θυμάσαι τον ένοχο σε κάθε υπόθεση.
 
Εξαρτάται την μνήμη του καθένα. Εγώ το παράτησα γι αυτό τον λόγο. Θυμόμουν τον ένοχο σε πολλές από τις υποθέσεις.

Το έχω ακόμα. Ίσως την Δευτέρα το τραβήξω καμιά φωτογραφία και γω
 
Όπως υποσχέθηκα. Οι φωτογραφίες του παιχνιδιού

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Πω πω!!!Τι ωραιο που ηταν!!!! Ευχαριστουμε πολυ για τις φωτο Καμπια μας!!!! Μου αρεσουν πολυ αυτα τα μυστηρια στην Απω Ανατολη! :D
 
Καλό παιχνίδι αλλά με ημερομηνία λήξης. Δεν ξέρω αν μετά κυκλοφόρησαν επιπρόσθετα μυστήρια. Το κουτί γράφει ημερομηνία παραγωγής 1991
 
επιτρέψτε μου να διαφωνήσω. καμία ημερομηνία λήξης. από το 1991 παίζουμε και κανείς δεν θυμάται τίποτα σε καμία υπόθεση. Για να μπορέσεις να θυμάσαι πρέπει να παίζεις τουλάχιστον σε εβδομαδιαία βάση. Αν πάλι πέσουμε σε υπόθεση που την παίξαμε δυο μέρες πριν απλά την προσπερνάμε. Να ανεβάσω όμως και εγώ τις φωτό που υποσχέθηκα...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίες φωτογραφίες παιδιά ! Έχω και γω ακριβώς το ίδιο ! Αγαπημένο επιτραπέζιο. :)
 
Ήταν το αγαπημένο μου επιτραπέζιο! Αν το είχα ακόμα, θα έπαιζα μια παρτίδα!
 
Συνήθως έπαιρνα επιτραπέζια τα Χριστούγεννα. 'Ετσι και αυτό, το οποίο είναι μακράν το καλύτερο που έχω παίξει!

Πολύ ωραίο παιχνίδι τόσο σε σύλληψη όσο και σε απεικόνιση.

Μόνο για μία υπόθεση θυμάμαι τον ένοχο, ίσως γιατί μου είχε φανεί η πιο άγρια. Γι' αυτήν με τον τύπο που βρεθηκε πνιγμένος με μαντήλι. Τις άλλες δεν θα κουραστώ να τις παίζω.

Το κλου του παιχνιδιού ήταν βέβαια το να δίνω στον πατέρα μου ένα φύλλο από το σημειωματάριο να το βγάλει φωτοτυπίες γιατί τα φύλλα μας τελείωναν!!
 
Επανακυκλοφορεί πάντως για όποιον ενδιαφέρεται και από οτι είδα δεν έχουν γίνει αλλαγές στο ταμπλό του παιχνιδιού
 
Νομίζω ότι έχουν αλλάξει τα γραφικά. Λογικό είναι εξάλλου να έκαναν μια ανανέωση στο παιχνίδι.
 
Καλησπέρα σε όλους!!! Μόλις ξέθαψα το παιχνίδι αυτό από την αποθήκη μου! Ήταν 12 χρόνια κλειστό. Το μόνο που λείπει μέσα από το παιχνίδι είναι το βιβλιαράκι με τις οδηγίες . Μπορεί όποιος το έχει να το ανεβάσει με κάποιο τρόπο??? Έχω ψάξει στο google στα Ελληνικά και στα Αγγλικά αλλά δεν βρήκα τίποτα. Μόνο στα Σουηδικά το βρήκα..

Ευχαριστώ πολύ!!!
 
Θα δω τι μπορώ να κάνω :) Θα ενημερώσω και την ARK
 
Gewponos είπε:
Καλησπέρα σε όλους!!! Μόλις ξέθαψα το παιχνίδι αυτό από την αποθήκη μου! Ήταν 12 χρόνια κλειστό. Το μόνο που λείπει μέσα από το παιχνίδι είναι το βιβλιαράκι με τις οδηγίες . Μπορεί όποιος το έχει να το ανεβάσει με κάποιο τρόπο??? Έχω ψάξει στο google στα Ελληνικά και στα Αγγλικά αλλά δεν βρήκα τίποτα. Μόνο στα Σουηδικά το βρήκα..Ευχαριστώ πολύ!!!

θέλεις το βιβλιαράκι με τις υποθέσεις ή τις οδηγίες;
 
Πίσω
Μπλουζα