[MEΛΟ] Άλμπουμ Σταθμοί Στην Ιστορία (΄70s)

greekeagle12

RetroActive
Joined
12 Αύγ 2012
Μηνύματα
307
Αντιδράσεις
125
Άλλο ένα από τα παλιά μου πράγματα... όχι σε τόσο καλή κατάσταση αλλά ανεκτίμητο για τις αναμνήσεις μου...

Παραθέτω μερικές φωτό...

ΜΕΛΟ Σταθμοι Ιστοριας 1 greekeagle12.jpg

ΜΕΛΟ Σταθμοι Ιστοριας 2 greekeagle12.jpg

ΜΕΛΟ Σταθμοι Ιστοριας 3 greekeagle12.jpg

ΜΕΛΟ Σταθμοι Ιστοριας 4 greekeagle12.jpg

ΜΕΛΟ Σταθμοι Ιστοριας 5 greekeagle12.jpg

ΜΕΛΟ Σταθμοι Ιστοριας 6 greekeagle12.jpg

ΜΕΛΟ Σταθμοι Ιστοριας 7 greekeagle12.jpg

ΜΕΛΟ Σταθμοι Ιστοριας 8 greekeagle12.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ τι μας θύμησες!!! o_O
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω οτι ο Ηρακλης θα χαροποιηθει ιδιαιτερως με το ευρημα!
 
Πολύ όμορφο το άλμπουμ! Μπράβο!

Η μαμά μου έχει εκείνο με τις παραδοσιακές στολές.
 
Θα έρθω να ζήσω στο πατάρι σου!!! Ευχαριστούμε :)
 
Πω πω ήμουν λάτρης στη ΜΕΛΟ στις πρώτες τάξεις του δημοτικού. Είχα αρκετά τέτοια (βλέπω το χαρτάκι με τον Αρχιμίδη και τα κάτοπτρα) αλλά ελάχιστα πια. Δεν θυμάμαι τότε πάντως να είχαμε άλμπουμ, απλά μαζεύαμε τα χαρτάκια - ο αδερφός μου έχει ακόμα αρκετά.
 
Το είχα κι εγώ συμπληρωμένο, αλλά δυστυχώς χάθηκε στη διάρκεια μετακόμισης.......
 
Τα πιο σπάνια καρτελάκια από αυτήν την πανέμορφη και άκρως ιστορική συλλογή ήταν τα Νο14 & Νο15, τα οποία απεικόνιζαν τους Ολυμπιακούς Αγώνες...!!!

Μού λείπουν κι εμένα επίσης, προκειμένου να συμπληρώσω...

Δυστυχώς εδώ και τόσα χρόνια που το έχω το άλμπουμ δεν μπορώ να τα βρω κάπου...!!!
 
Κατα την περίοδο 1985-1986 κυκλοφορούσαν κάτι φακελάκια με χαρτονάκια,μιας εταιρείας με την ονομασία "Λάκης",που σαν θέμα είχαν διάφορους εφευρέτες (και εξερευνητές κάποια).Κάθε χαρτονάκι απεικόνιζε έναν εφευρέτη και την εφεύρεση του.Θυμάμαι είχα παρα πολλά τέτοια,συγκεκριμένα μπορώ να θυμηθώ ονόματα σαν τους Καραδερς,Γαλιλαίο,Φούλτον,Κόλτ,Γκερικε,Τέηλορ,Σλήμ αν,Εντισον και άλλους οι οποίοι μου διαφεύγουν (πάνε και 30 + χρόνια από τότε).Τα χαρτονάκια ήταν σε σχήμα και χροιά σαν αυτά της Μέλο σοκολάτας.Μάζευε κανείς από εσάς?Δυστυχώς δεν έχω ούτε ένα για δείγμα ,αλλά μου έχουν μείνει χαραγμένα στην μνήμη.
 

paulochelao24 είπε:
Κατα την περίοδο 1985-1986 κυκλοφορούσαν κάτι φακελάκια με χαρτονάκια,μιας εταιρείας με την ονομασία "Λάκης",που σαν θέμα είχαν διάφορους εφευρέτες (και εξερευνητές κάποια).Κάθε χαρτονάκι απεικόνιζε έναν εφευρέτη και την εφεύρεση του.Θυμάμαι είχα παρα πολλά τέτοια,συγκεκριμένα μπορώ να θυμηθώ ονόματα σαν τους Καραδερς,Γαλιλαίο,Φούλτον,Κόλτ,Γκερικε,Τέηλορ,Σλήμ αν,Εντισον και άλλους οι οποίοι μου διαφεύγουν (πάνε και 30 + χρόνια από τότε).Τα χαρτονάκια ήταν σε σχήμα και χροιά σαν αυτά της Μέλο σοκολάτας.Μάζευε κανείς από εσάς?Δυστυχώς δεν έχω ούτε ένα για δείγμα ,αλλά μου έχουν μείνει χαραγμένα στην μνήμη.


1@paulochelao24[/USER]

Οχι σαν,αλλα ΜΕΛΟ ηταν... ;)

Πολύ καλές εντυπώσεις άφησαν και οι συλλογές «Γνώσεις, Πνεύμα, Χιούμορ» και «Σταθμοί στην Ιστορία». Στην πρώτη περίπτωση, οι κάρτες λειτουργούσαν αυτόνομα, με την κάθε μια να έχει και το δικό της θέμα. Οι κενές θέσεις, συμπληρώνονταν με τον απαραίτητο αριθμό κάρτας (κάτι που υιοθέτησαν αργότερα κι άλλες εταιρείες), ενώ δίπλα υπήρχε και μια ερώτηση.


Όπως αναφέρεται και στον τίτλο, έτσι και στο εσωτερικό οι εικόνες κάλυπταν και τις τρείς κατηγορίες, με ισόποσες δόσεις !
Στην περίπτωση του δεύτερου άλμπουμ, είχαμε την ανάγκη μιας ή δύο καρτών, για την συμπλήρωση κάθε εικόνας, το περιεχόμενο των οποίων προσφέρει πραγματικά γνώσεις, με σπουδαίες ανακαλύψεις και εφευρέσεις.


ΜΕΛΟ Σταθμοι Ιστοριας 1.jpg

ΜΕΛΟ Σταθμοι Ιστοριας 2.jpg

πηγη φωτο: lolanaenaallo.blogspot.gr

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mμ,δυστυχώς δεν ήταν αυτά τα χαρτονάκια,ήταν παρόμοια όμως σε θεματολογία και σχήμα βέβαια.Δεν ήταν σε "Μέλο" ήταν σε φακελάκια με 4 (νομίζω ) χαρτάκια μέσα. Τα φακελάκια ήταν μπλέ σκούρο χρώμα και έγραφαν την επωνυμία "Λάκης" .Ευχαριστώ πάντως που μου θύμισες και αυτά της "Μέλο" :)

Επίσης,δεν υπήρχε αλμπουμ για να τοποθετήσεις τα χαρτάκια αυτά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:wait2: ....μαλιστα!

Οποτε η αναζητηση συνεχιζεται! :)
 
Πάντως ο τίτλος του album και του thread κατά συνέπεια είναι ψαρωτικός, γιατί νομίζεις ότι ίσως είναι «Άλμπουμ Σταθμοί στην Ιστορία» της Μουσικής, συμπληρώνω, και αναρωτιέσαι αν είχαν βγάλει album για μουσικά album... μέχρι να δεις σε φώτο το... album...
 
Λοιπόν παιδιά μετά από μάταιη έρευνα σε διαδικτυακές σελίδες,μια απλή ομάδα στο Facebook για συλλεκτικά χαρτάκια μου έδωσε την απάντηση από εκεί που δεν περίμενα. Κράτησα φωτογραφίες από αυτά τα χαρτάκια που σας έλεγα:

1660235497046.jpg1660235501868.jpg1660235507236.jpg1660235513264.jpg1660235540285.jpg1660249165589.jpg

Οι φωτογραφίες απ' τα χαρτάκια προέρχονται απ' την facebook ομάδα "retro χαρτάκια αγαπημένα ελληνικών εταιρειών "
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα