Mednafen Saturn Emulation!

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.343
Τελικά οι μάγκες πρόσθεσαν και Saturn core στον Mednafen

http://forum.fobby.net/index.php?t=m...4409msg_4409

Αυτό το περιμένω εδώ και πολύ καιρό, από τότε που δοκίμασα το PS1 core του Mednafen, το οποίο κατα την γνώμη μου είναι καλύτερο από όλους τους standalone PS1 emulators. Ελπίζω σύντομα να φτάσει αυτό το επίπεδο και να μην κρατιόμαστε από το κλειστό SSF και το γερασμένο Yabause.
 
Καλά νέα γιατί ο SSF είναι λίγο δύστροπος. Αλλά αυτό που χρειάζεται το Saturn είναι ένας emulator σαν τον EPSXE που να μπορεί να παρέχει βελτιώσεις στα 3d γραφικά. Τα γραφικά της εποχής είναι κακογερασμένα και χρειάζονται ένα "λίφτινγκ" για να βλέπονται σήμερα.
 
Και το καλο ειναι οτι η κυκλοφορια του μαλλον "ξυπνησε" τον συγγραφεα του SSF διοτι εχουμε ξεκινησει και βλεπουμε συχνοτερα updates (test versions).

Εν τω μεταξυ δεν εχω ακομα δοκιμασει την Mednafen Saturn κορα στο RetroArch (Αδικαιολογητος! :) )
 
Tι CPU έχεις είπαμε? Είναι λίγο βαρύς γιατί έχει παραπάνω accuracy. Κατα τα άλλα ότι του έχω βάλει το τρέχει μια χαρά. Και μάλιστα διορθώνει το screen tearing στο Mansion of Hidden Souls που στον SSF δεν μπορούσα να φτιάξω με τίποτα.

Δυστυχώς έχει περίπου το ίδιο input lag με τον SSF, ίσως στον Mednafen να είναι λίγο βελτιωμένο αλλά και πάλι είναι πολύ, 3-5 frames ανάλογα το παιχνίδι. 3 frames είναι μια χαρά αλλά στο Duke Nukem πάει στα 5. Το έχω το παιχνίδι στο Saturn και δεν έχει καθόλου lag κανονικά οπότε νιώθω την διαφορά. Το Sonic Jam είναι unplayable, Sonic με 5 frames lag δεν παίζεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα