MEGA Γεγονότα

Hera

closed
Joined
17 Νοέ 2006
Μηνύματα
670
Αντιδράσεις
28
MEGA (1989-σήμερα)


Πρεμιέρα: Δευτέρα 20/11/1989



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/MEGA


site:
http://www.megatv.com

Λιάνα Κανέλη

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=qxJcmA_FW60&feature=related]YouTube - To PROTO deltio eidiseon tou MEGA Channel

επίσης παρουσίαζε το "Ομιλείτε Ελληνικά" (του οποίου δεν βρίσκω δυστυχώς αρχείο στο utube)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το πρώτο σημα ειδήσεων ειχε διαρκεια γύρω τα 20'' και πολύ πιο αργό τεμπο, μετα το επιταχυναν και το τσεκουρωσαν και το κανανε τα μαυρα χαλια που εχει σημερα.

ηταν πολύ επιβλητικό.
 
Θεά η Λιάνα...[edited by manos426f:Φίλε μου,μια και το υπόλοιπο του post σου έχει σαφή πολιτική χροιά,το απομάκρυνα καθότι θα επιφέρει συζήτηση εκτός κανόνων,πίστεψέ με....]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το βίντεο αυτό είχε προβληθεί το 1999 στα πλαίσια των εορτασμών για τα 10 Χρόνια του MEGA και περιλαμβάνει όλους τους παρουσιαστές που πέρασαν απο τις ειδήσεις του καναλιού.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=l5mxlw5Ar-Q]YouTube - mega ident 1999 - 10 hronia gemata zwh

Πέρα απο τους γνωστούς που υπάρχουν ακόμη και σήμερα στην τηλεόραση, έχω εντοπίσει τη Τζένη Μελά στο 0:19, η οποία είχε κάνει και κάποιες εμφανίσεις στους ΔΥΟ ΞΕΝΟΥΣ... Που βρίσκεται σήμερα?

Στο 0:26 είναι η Σοφία Ιορδανίδου (ή Ιορδανοπούλου), η οποία μόλις αποχώρησε απο το MEGA γύρω στο 1997, δημιούργησε ένα δημοσιογραφικό δίκτυο, το οποίο έκανε την παραγωγή της εκπομπής ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΣ, που προβαλλόταν απο πολλά περιφερειακά κανάλια.

Αναγνωρίζετε κάποιον άλλο απο τους "παλιούς" παρουσιαστές του καναλιού?

Ποιος είναι στο 0:15, στο 0:24, στο 0:27, στο 0:28????

Εδώ ένα ολόκληρο νυχτερινό δελτίο απο το 1992 (οριακά το λες-δεν το λες ρετρο)... Τότε που βλέπαμε ειδήσεις ακόμα και τη νύχτα σε φυσιολογικές ώρες και χωρίς κουβεντολόι...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=2WCc7jIrevo]YouTube - MEGA CHANNEL- Ξ�Ξ�Ξ�Ξ?Ξ�Ξ� Ξ�Ξ�Ξ�Ξ�Ξ£Ξ�Ξ©Ξ� 1-3-1992
 
Panagiotis είπε:
Αναγνωρίζετε κάποιον άλλο απο τους "παλιούς" παρουσιαστές του καναλιού?

Ποιος είναι στο 0:15, στο 0:24, στο 0:27, στο 0:28????
Σαν φάτσες κάτι μου λένε αλλά μου διαφεύγουν τα ονόματά τους...
 
Ο Σγόντζος δεν ειναι στο 0.16; Ο πρώην της Παλαιτσάκη;
 
Αναφέρθηκε το όνομα της Τζένης Μελά πιο πάνω...

Επειδή είχα την ίδια απορία,(τι retrolovers είμαστε???), έμαθα από άνθρωπο μέσα από το mega, πώς τα ίχνη της απλώς χάθηκαν...

Ούτε εκείνος δεν ήξερε που είναι τώρα, αν δημοσιογραφεί ή αν κάνει κάτι άλλο...

Tη θυμάμαι να λέει πάρα πολλά δελτία στο mega μέχρι το 96-97 τουλάχιστον...

Και εγώ τελευταία φορά στους '2 ξένους' την είδα(νομίζω)...
 
Αραγε η κυρια που υπογραφει το αρθρο ΕΔΩ (3/10/2008 ) μπορει να ειναι η Τζένη Μελά που ψαχνουμε?
 
Δεν ξέρω γιατί, αλλά κομμάτι απίθανο να είναι η ίδια Wally
 
Panagiotis είπε:
Το βίντεο αυτό είχε προβληθεί το 1999 στα πλαίσια των εορτασμών για τα 10 Χρόνια του MEGA και περιλαμβάνει όλους τους παρουσιαστές που πέρασαν απο τις ειδήσεις του καναλιού.
YouTube - mega ident 1999 - 10 hronia gemata zwh

Αναγνωρίζετε κάποιον άλλο απο τους "παλιούς" παρουσιαστές του καναλιού?

Ποιος είναι στο 0:15, στο 0:24, στο 0:27, στο 0:28????
Στο 0.28 είναι μάλλον η κα. Παλαιολόγου(δε θυμάμαι μικρό ,συγχωρέστε με).
 
Panagiotis είπε:
Το βίντεο αυτό είχε προβληθεί το 1999 στα πλαίσια των εορτασμών για τα 10 Χρόνια του MEGA και περιλαμβάνει όλους τους παρουσιαστές που πέρασαν απο τις ειδήσεις του καναλιού...Αναγνωρίζετε κάποιον άλλο απο τους "παλιούς" παρουσιαστές του καναλιού?

Ποιος είναι στο 0:15, στο 0:24, στο 0:27, στο 0:28????
Στο 0:15 είναι ο Δημήτρης (νομίζω) Γιαννακόπουλος.

whatohh είπε:
Στο 0.28 είναι μάλλον η κα. Παλαιολόγου(δε θυμάμαι μικρό ,συγχωρέστε με).
Βίκυ Παλαιολόγου βεβαίως-βεβαίως, αλλά νομίζω ότι εμφανίζεται στο 0:24 και όχι στο 0:28...
 
whatohh είπε:
Πολύ σωστά Bernard! Και για το όνομα και για το χρόνο. Απολογούμαι.
Είσαι σίγουρος για το 0:24 whatohh? Εγώ δεν είμαι 100% βέβαιος ότι είναι η Βίκυ Παλαιολόγου στο 0:24 (απλά μου μοιάζει για αυτήν). Την θυμάμαι λίγο πιο αδύνατη/μικροκαμωμένη από την δημοσιογράφο του 0:24...
 
bernard.c είπε:
Είσαι σίγουρος για το 0:24 whatohh? Εγώ δεν είμαι 100% βέβαιος ότι είναι η Βίκυ Παλαιολόγου στο 0:24 (απλά μου μοιάζει για αυτήν). Την θυμάμαι λίγο πιο αδύνατη/μικροκαμωμένη από την δημοσιογράφο του 0:24...
Ναι αυτή ,είναι κατά 99%...(Τι να σου πώ και εγώ , που πρίν τη μπέρδεψα με τη 0.28?)
 
whatohh είπε:
Ναι αυτή ,είναι κατά 99%...(Τι να σου πώ και εγώ , που πρίν τη μπέρδεψα με τη 0.28?)
Το μυστήριο όμως παραμένει...

Ποια είναι η 0:28?
 
sunset89 είπε:
Τα μόνα που δε διαθέτουν πια, είναι παλιά δελτία ειδήσεων από το '94 και πίσω.
Δεν νομίζω να ευσταθεί αυτό καθώς στις 20-11-2009 είδαμε αφιέρωμα στα γεγονότα της δεκαετίας 1989-1999 και αν δε κάνω λάθος προβλήθηκαν αποσπάσματα από παλιά δελτία ειδήσεων.
Υ.Γ. Το ξέρω ότι σε αμφισβητώ για δεύτερη φορά, αλλά είναι σίγουρο ότι δεν έχουν τίποτα από δελτία πριν το 1994??? Αν ναι, γιατί έγινε αυτό???
 
Καλησπέρα παιδιά :)

Στο The twenty με τα 20 προγραμματα με τη μεγαλύτερη τηλεθέαση, ανάμεσά τους ήταν και το μεταμεσονύκτιο δελτίο που έκοψε στη μέση το Ενώπιως Ενωπίω με τη συνέντευξη της Αλίκης Βουγιουκλάκη. Δεν προβλήθηκαν πλάνα από το δελτίο και ο Καπουτζίδης ανέφερε ότι δεν υπάρχει στο αρχείο του MEGA. Οπότε σίγουρα κάποια δελτία λείπουν, όμως δεν λείπουν όλα (ξαναείδαμε πρόσφατα αποσπάσματα από το 1ο δελτίο ειδήσεων, από το δελτίο με τη τρομοκρατική επίθεση της 17Ν στο MEGA, αλλά και όλους ανεξαιρέτως τους εκφωνητές ειδήσεων σε αφιέρωμα που έδειξε η Κοινωνία ώρα MEGA ανήμερα των φετινών γενεθλίων).
 
Πίσω
Μπλουζα