MegaDrive - ξεσυνηθισα το 3κουμπο?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.787
Αντιδράσεις
4.266
15254976406551748733923.jpgΕχω εδω και καιρο χασει το 6κουμπο.

Αναγκαστικα λοιπον παιζω με το κλασικο 3κουμπο αλλα πραγματικα δεν μπορω να συνηθισω με τιποτα!

Επαιζα χτες Gunstar Heroes και η γυναικα μου ειχε σκασει στα γελια με τις πατατες που εκανα

Ειναι τοσο κακος ο σχεδιασμος του ή πλεον εχουμε καλομαθει με controllers που εχουν πισω τους R&D εκατομμυριων δολλαριων?

Εχει δοκιμασει κανεις αυτα τα κινεζικα 6κουμπα για MegaDrive στο Ebay? Ποτε δεν εχω ψωνισει μη-official κονσολο-χειρηστηριο αλλα πιστευω οτι η κινεζιά παιζει να ειναι καλυτερη απο το 3κουμπο!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι θέμα "καλομάθησης" η πολυτέλειας, τα παιχνίδια εξελίχθηκαν στο gameplay στην 16bit γενιά περισσότερο από όσο η Sega προέβλεψε, όταν σχεδίασε το standard χειριστήριο. Παραήταν συντηρητική θεωρώντας πως αν προσθέσουν ένα παραπάνω κουμπί από το Master System / NES θα ήταν αρκετό για την επόμενη γενιά...

Οπότε ναι, κακός σχεδιασμός. Οχι στο θέμα σχήματος, ποιότητας κλπ αλλά στο θέμα δυνατοτήτων. Και ναι, οποιοδήποτε 6κουμπο είναι καλύτερο από το 3κουμπο. Καλύτερα να μπορείς να παίζεις τα games όπως πρέπει και να σε ενοχλεί λίγο η ποιότητα κατασκευής παρά να αισθάνεσαι πιο ωραία το πλαστικό και τα κουμπιά αλλά να μην μπορείς να παίξεις καθόλου.
 
Τα μεγαλα μου προβληματα ειναι η αισθηση του Pad (αργο, μεγαλο και χωρις αισθηση) και το σχημα του χειρηστηριου...σαν να μην καθεται ισια.

Θα κατεβασω κατι αλλα 3κουμπα που εχω να δοκιμασω.

Το απολυτο θα ηταν ενας ανταπτορας ωστε να χρησιμοποιουσες Saturn χειρηστηριο
 
Βρήκα άλλα δύο 3κουμπα.

Αυτό με το κόκκινο Start μου έχει πολυ καλύτερη αίσθηση στο pad. Περασα τη πρωτη πιστα του Aero Blasters χωρις να χασω ζωη.

15255055385341966459977.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα 6κουμπα που έχω ενα είναι αυτό:

mega-drive-6-button-controller-the-pad-plus-schwarz-innovation.jpg


Εχω και δύο από τα παρακάτω αλλά είναι πολύ μικρά σε μέγεθος (τα δικά μου γράφουν MX αντί για Sega, δεν ξέρω τι παίζει, δεν τα βρίσκω στο internet)

Pad_MD_Gen3.jpg


Tέλος, έχω και 2 από δαύτα αλλά τα δικά μου γράφουν "challenger" αντί για "the pad"

320px-ThePad_MD.jpg


Edit: Βρήκα το δικό μου:

ChallengerSuperJoypad_MD.jpg


Δεν ξέρω ποιο από όλα αυτά είναι το καλύτερο μιας και εγώ μόνο το πρώτο χρησιμοποιούσα εκείνη την εποχή. Τα υπόλοιπα απλά ήρθαν στα χέρια μου αργότερα και δεν τα έχω πολυ χρησιμοποιήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχα αυτην ακριβως την συζητηση πριν λιγες μερες. Το κατα ποσο οντως ηταν καλα τα χειριστήρια τοτε και το κατα ποσο παραμενουν και σημερα.

Διχως να επεκταθω πολυ, ναι για την εποχη τους ηταν φοβερα, αλλα φυσικα εξελιχθηκαν και αντικατασταθηκαν απο αλλα. Εχω κυριολεκτικα δεκαδες χιλιαδες ωρες με το επισημο χειριστηριο, αλλα πλεον δεν το μπορω. Ισως ελαχιστα, για νοσταλγικους σκοπους και μονο.

Εδω ειναι και μια διαφωνια μου με τις εταιρειες που αναδημιουργουν χειριστηρια. Αντι πχ να αντιγραψουν σαφως καλυτερα, οπως τις προτασεις της Ascii η το Sega Remote System συνεχιζουν στα κατα πολυ ξεπερασμενα κλασικα χειριστηρια..

Τα κινεζικα του κιλου ειναι πολυ προβληματικα, δεν αξιζουν ουτε 1 ευρω. Κυριολεκτικα. Ο Krikkz εβγαλε προσφατα ενα ασυρματο για το MD αλλα κοστιζει 65$ χωρις μεταφορικα..

https://krikzz.com/store/home/52-master-everdrive.html#/109-color-transparent_gray
 
Το χειριστήριο του Mega Drive είναι μια χαρά για μένα. Μεγάλα κουμπιά και πιάνεται άνετα. Το 6κουμπο μου έρχεται λίγο μικρό στα χέρια αν και τα χέρια μου είναι κανονικού μεγέθους. Βέβαια fighting games ξεχάστε τα με το 3κουμπο. Δηλαδή τι να πούμε και για αυτό του Master System...
 
Το χειριστήριο του Mega Drive είναι μια χαρά για μένα. Μεγάλα κουμπιά και πιάνεται άνετα. Το 6κουμπο μου έρχεται λίγο μικρό στα χέρια αν και τα χέρια μου είναι κανονικού μεγέθους. Βέβαια fighting games ξεχάστε τα με το 3κουμπο. Δηλαδή τι να πούμε και για αυτό του Master System...
Εντάξει το Master System δεν είναι καν σχεδιασμένο να σηκώνει αυτά τα games άσχετα αν βγάλανε κάποια κουτσουρεμένα ports των Mortal Kombat αργότερα. Στο Mega Drive θα έπρεπε να είχαν προβλέψει ότι τα games θα γίνουν πιο περίπλοκα, με πιο πολλές κινήσεις, αλλά OK πες η κονσόλα βγήκε πριν από το Street Fighter 2 οπότε δικαιολογούνται κάπως.
 
Απο οτι καταλαβαινω, αυτα που εχουν το γκρι ή ασπρο Start ειναι απο MegaDrive I και εχουν pad αντιστοιχο του Master System...και μαλλον ισχυει διοτι και αφενος η αισθηση μοιαζει και το αποτελεσμα ειναι εξισου μετριο.

Αυτα με το κοκκινο Start ειναι απο MegaDrive II και ειναι σαφως καλυτερη η αισθηση. Το ειδα στην πραξη
 
Από ότι κατάλαβα τώρα εννοείς την αίσθηση των κουμπιών και του Dpad, την ποιότητα δηλαδή κλπ. Οχι ότι ξεσυνήθισες τα "3 κουμπια" και θες περισσότερα. Γιατί εγώ αυτό κατάλαβα στην αρχή από τον τίτλο και το αρχικό ποστ.
 
Εντάξει το Master System δεν είναι καν σχεδιασμένο να σηκώνει αυτά τα games άσχετα αν βγάλανε κάποια κουτσουρεμένα ports των Mortal Kombat αργότερα. Στο Mega Drive θα έπρεπε να είχαν προβλέψει ότι τα games θα γίνουν πιο περίπλοκα, με πιο πολλές κινήσεις, αλλά OK πες η κονσόλα βγήκε πριν από το Street Fighter 2 οπότε δικαιολογούνται κάπως.
Εννοώ ότι γενικά για μένα το MS έχει το χειρότερο χειριστήριο από τις κονσόλες που έπαιζα (δεν λογίζονται Atari 2600 κτλ). Μόνο 2 κουμπιά και το Pause στην κονσόλα είναι τραγικό. Άσε δε το pad που είναι ένα πράγμα που κάποιες φορές αλλού πατάς και αλλού βρίσκεσαι. 
 
Εμενα παντως το τρικουμπο στο Mega Drive με βολευε και με βολευει μια χαρα και σε γενικες γραμμες με κανενα gamepad δεν ειχα ποτε προβλημα περα απο το joystick του Atari 2600 που τα εσπαζα για να παιζω με τα σιδερακια σαν gamepad και φυσικα με το gamepad του Master System γιατι εμενα δεν με ενοχλουσαν τα δυο κουμπια δυο ειχε εξαλου και το NES ουτε και το pause στην κονσολα αλλα αυτο το pad που ειχε πραγματικα μιλαμε για ενα απο τα πιο αθλια που εχουν πιασει τα χερια μου.Δεν παλευοταν με τιποτα και ειδικα σε παιχνιδια που χρειαζοταν μεγαλη ακριβεια στο χειρισμο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κλασικα!!Δεν ξερω αν καποιος καταφερε να παιζει με τον μοχλο του 2600.Και εγω εννοειται με τα σιδερακια αφου ο μοχλος ηταν αχρηστος μετα απο λιγες μερες.Mε το 3κουμπο στο mega drive παιζω μια χαρα αλλα στο street fighter 2 και mortal kombat οχι.Ειναι εχοχλητικο να πατας start για να αλλαξουν τα κουμπια.
 
Το δικο μου οχι απλα εβγαλε μια "γενια" με το 2600 αλλα και 2η γενια κακομεταχειρισης με τον 6128...σκυλι.
 
Πως σου αντεξε τοσο πολυ δεν ξερω.Θυμαμαι τον πλαστικο μοχλο που εσπαγε ευκολα χωρις καποιο ιδιαιτερο ζορισμα.Τα σιδερακια ηταν μονοδρομος αν ηθελα να παιξω.Μετα απο καιρο ειχε βρει ενα παιδι ενα μοχλο μεγαλυτερο και πιο ανθεκτικο ειχε και βεντουζες αν ηθελες να τον στηριξεις καπου αλλα πολυ πιο ακριβος του κλασικου 2600.Τοτε μαζευαμε με τον αδερφο μου λεφτα για nes οποτε δεν τον πηραμε.
 
Πίσω
Μπλουζα