Messi 1986?

demis

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
466
Αντιδράσεις
58
37531-mexico_1986.jpg


1986 Argentina

20060629-Maradonaaa.jpg


lionel_messi_1_the_associated_press.jpg


maradona-and-messi.jpg


http://www.youtube.com/watch?v=zg3uS4ZBHtM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Sdkl75zBh-k&feature=related

estadios_mundial_futbol_sudafrica_2010_271.jpg



2010 ???


 


Θα
το σηκώσει το "τιμημένο"???


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο Ντιεγκο ηταν "μονος μου κι ολοι σας.."

ο Μεσι δεν ειναι...

ως εκ τουτου ΔΕΝ θα το σηκωσει..

προβλεπω καποιον αντιπαθητικο να το σηκωνει

πχ Ρουνευ..
 
R U sure? Ναι, το ποδόσφαιρο έχει αλλάξει πολύ από τότε, αλλά όπως δήλωσε και ο ίδιος ο Ντιέγκο: «Ο Μέσι είναι καλύτερος από ό,τι ήμουν εγώ το 1986. Είναι ο καλύτερος παίκτης του κόσμου και μακράν ανώτερος συγκρινόμενος με άλλους».
 
Το να θυμηθουμε το πολυ καλο world cup του 1986 ειναι φυσικα αποδεκτο - το να ξεκινησουμε σχολια/προβλεψεις/τοποθετησεις για το φετεινο, ειναι εκτος θεματολογιας του retromaniax.
 
Τότε και το θέμα: "Τεχνητή νοημοσύνη: θα είναι κάποτε εφικτή;" είναι επίσης εκτός θεματολογίας του φόρουμ, αφού αναφέρεται στο μέλλον και προυποθέτει -έστω και μακρινή- πρόβλεψη. Δεν έγινε όμως κάποια παρατήρηση επάνω σε αυτό. Εξάλλου, δε μιλάμε για "στοιχηματική" πρόβλεψη, αλλά για χαλαρή εκτίμηση με βάση το προφίλ του αθλήματος χθες και σήμερα. one man show vs team work
 
Τότε και το θέμα: "Τεχνητή νοημοσύνη: θα είναι κάποτε εφικτή;" είναι επίσης εκτός θεματολογίας του φόρουμ, αφού αναφέρεται στο μέλλον και προυποθέτει -έστω και μακρινή- πρόβλεψη. Δεν έγινε όμως κάποια παρατήρηση επάνω σε αυτό.
Πραγματι δεν εγινε καποια παρατηρηση πανω σε αυτο. Να σου αναφερω και αλλα 11000 threads που ηταν πραγματικα retro ? Θα σε επειθα οτι το ενα που ανεφερες δεν δικαιολογει την υπαρξη του δικου σου ?

Εξάλλου, δε μιλάμε για "στοιχηματική" πρόβλεψη, αλλά για χαλαρή εκτίμηση με βάση το προφίλ του αθλήματος χθες και σήμερα. one man show vs team work
Δυστυχως και εχοντας τη σχετικη πειρα - τα "αθλητικα" threads που αναφερονται στο παρον - δεν καταληγουν καλα - και εξαλλου η οποια (ακομα και) χαλαρη συζητηση σχετικα με το φετεινο Μουντιαλ ειναι οντως εκτος θεματολογιας. Ηδη εγινε σχετικη αναφορα με το ποια ομαδα θα το κατακτησει...
 
Το ότι ο Μέσι είναι καλύτερος του Μαραντόνα με τη λογική ότι αν τον πήγαινες με χρονομηχανή στο 86' θα πέρναγε και τους 11 το ξέρουμε. Λίγο πολύ το ίδιο ισχύει για όλους τους σύγχρονους παίχτες σε σύγκριση με τους παλιούς.

Η σύγκριση πρέπει να γίνεται στη διαφορά του κάθε παίχτη με τους σύγχρονους του αντιπάλους. Ο Ντιέγκο ήταν τόσο καλύτερος τους που πήρε ένα παγκόσμιο μόνος του. Ο Λίο το πολύ, πολύ να περάσει ένα γύρο Champions League μόνος του. Ο Ντιέγκο πήγε στη Νάπολι και πήρε το Campionato πάλι μόνος του. Ο Λίο μπορεί να κάνει το ίδιο στη Νάπολι του σήμερα;

Επιπλέων πέρα της ικανότητας τίθενται ζητήματα ηγετικών ικανοτήτων, διάρκειας κ.λπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το θέμα δεν είναι αν θα πείσεις εμένα ή εγώ εσένα. Αναφέρθηκα σε δύο μεγάλες ποδοσφαιρικές προσωπικότητες του σήμερα και του χθες. Δεν πρόκειται ούτε για ψηφοφορία, ούτε για ποδοσφαιρικό υποφόρουμ. Όσο για το θέμα της νοημοσύνης, είχε ξεκινήσει από εμένα και βρήκε -όπως αναμενόταν, λόγω θέματος- τρομερή ανταπόκριση, με κάποια εξαιρετικά κατατοπιστικά και άκρως ενδιαφέροντα posts. Δεν αντιλαμβάνομαι τη διαφορά.
 
Στην ανεφερα ηδη τη διαφορα

και εξαλλου η οποια (ακομα και) χαλαρη συζητηση σχετικα με το φετεινο Μουντιαλ ειναι οντως εκτος θεματολογιας
 
Ναι, μόνο που δεν μιλάμε μόνο για το φετινό, αλλά και για εκείνο του '86. Και γενικά, παρόν και παρελθόν είναι αξεδιάλυτα, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
 
..αν ο Μεσσι κατα ενα μαγικο τροπο μεταφεροταν στο 86,οχι τους 11 δεν θα περνουσε,αλλα στον 3ο ,4ο θα τον ειχαν σωριασει..

αν μαλιστα το ξαναεπιχειρουσε,θα του κοβαν τη μπαλα..

οι κανονισμοι βλεπετε,για το σκληρο παιγνιδι,ευνοουσαν(αντε να πουμε οι δεν τιμωρουσαν αναλογα) τους..Γκοικοετσεα!

τωρα πωςγινεται και βλεπαμε και καλυτερο θεαμα,αυτο ειναι αλλου πρηστ ευαγγελιο..

Πολλοι λενε για ιερα τερατα του παρελθοντος,του παγκοσμιου και του ελληνικου ποδοσφαιρου"ελα μωρε ,αυτος σημερα δε θα βγαζε ουτε ημιχρονο σε ομαδα β εθνικης.."

δεν υπαρχει μεγαλυτερη κουταμαρα απ αυτο..

Οι τοτε υπερ-παιχτες (εκτος ισως του Τζωρτζ Μπεστ..)με 1-2 θερινες προετοιμασιες και ολη την ιατροφαρμακευτικη και επιστημονικη-τεχνολογικη υποστηριξη θα ηταν μια δυο κλασεις παραπανω απο τους σημερινους κορυφαιους.

Οι μεθοδοι ναι,εχουν αλλαξει ,εχουν προοδευσει.

Το ποδοσφαιρο εγινε πιο γρηγορο.

Αλλα ποιος λεει οτι οι τοτε σουπερ μπαλαδοφατσες σημερα δεν θα χαν τυχη

στα χερια ενος συγχρονου προπονητη;
 
Συμφωνούμε don. Στο κάτω κάτω, αν το σύγχρονο ποδόσφαιρο θέλει παίκτες-ρομπότ και τυφλή πειθαρχία σε συστήματα καταστροφής παιχνιδιού του αντιπάλου, ας μεταγράψουν τον terminator, αφού πρώτα παραγγείλουν άλλες δέκα κόπιες!
 
@don dokken

Βασικά έβαλα διαφορετικά κριτήρια από εσένα όταν είπα για τους 11. Σύγκρινα τον προετοιμασμένο με μεθόδους 2010 Μέσσι με τον προετοιμασμένο με μεθόδους 1986 Μαραντόνα αν έπαιζαν στο ίδιο τουρνουά. Δεν τους συγκρίνω ως ατόφια ταλέντα. Το τι θα γινόταν αν κάναν την ίδια προετοιμασία είναι μεγάλη κουβέντα που νομίζω πως στο κάτω κάτω δεν έχει νόημα αφού δεν είναι παρά υποθέσεις τις οποίες δεν μπορούμε να επιβεβαιώσουμε / διαψεύσουμε.
 
Θα θελα να καταθέσω τη γνώμη μου. Ο Μαραντονα φισικά και ειναι ανοτερος όλων.

Τη μπαλα που είδαμε σε κεινο το μουντιάλ απο τον μεγαλο Ντιεγκο Μαραντονα ,σε ουσια,αλλα και θέαμα, εγώ πιστευω οτι δεν θα την ξαναδουμε!

Πολλοι θα θυμάστε το ''ξαπλοτο'' ποδοσφεράκι που ειπηρχε τοτε στα UFO. Αυτο ειταν εμνευσμενο 100 % απο αυτον τον μεγάλο πεχτη. Αμέτρητες φορές πέζοντας το, είχα ενα πέχτη οπου περνουσε και τους 10 για να βάλει γκολ, χωρις πάσα!

Το φενομενο αυτο σε κανενα αλλο (μεταγενεστετο) ποδοσφερακι δεν μπορεσα να το επαναλάβω
 
Κι όπως έλεγε η διαφήμιση με τα πιτσιρίκια:

- Ποιος είσαι, ο Μαραντόνα είσαι;

- Όχι, ο Μερεντόνα!!!!

Η μερέντα είναι μία!
 
Πίσω
Μπλουζα