MicroMad - Αναμνήσεις

yrig

Retro Member
Joined
9 Απρ 2008
Μηνύματα
173
Αντιδράσεις
4
billy είπε:
Mπράβο cauldron, φοβερό τεύχος !! :thumbup:
Eίδα και κάποιες παρουσιάσεις γνωστών παιχνιδιών όπως τα Beach Head, Pirate Adventure και V (το τελευταίο απο τους Ρηγόπουλο & Καλαμαρά που αργότερα -αν θυμάμαι καλά- έκαναν μεταγραφή στην Compupress και το PC section του Pixel).

Εκεί όμως που στάζει πολύ φαρμάκι, είναι στην τελευταία σελίδα απο τις "ματιές στην αγορά", όπου καλούμαστε να θυμηθούμε πόσο πιό μπροστά στην ενημέρωση είναι το Micromad απο "το αλλο" ανταγωνιστικό ελληνικό έντυπο του χώρου !! (...άλλος βέβαια επικράτησε στο τέλος. Ετσι είν' αυτά... :D )
Παιδιά πραγματικά συγκινήθηκα με το Micromad.....Τι μου θυμήσατε τώρα! Το ξεκίνημά μου στην αρθρογραφία!!!

Ο πρώτος εκ των αρθρογράφων Beach Head, Pirate Adventure και V σας χαιρετά..Χεχε..

Γιάννης
 
Ελα!

Περιμενουμε να μας πεις 2 λογια (τουλαχιστον :) ) περι Micromad (παρασκηνια,περιβαλλον,γιατι εκλεισε κτλ)

Περιμενουμε εναγωνιως!!
 
yrig είπε:
Παιδιά πραγματικά συγκινήθηκα με το Micromad.....Τι μου θυμήσατε τώρα! Το ξεκίνημά μου στην αρθρογραφία!!!
Ο πρώτος εκ των αρθρογράφων Beach Head, Pirate Adventure και V σας χαιρετά..Χεχε..

Γιάννης
Kαλωσήρθες αγαπητέ !! :)

Οπως είπε και ο φίλτατος Wally, περιμένουμε σχόλια με τις αναμνήσεις σου απο το περιοδικό, αλλά γύρω απο την τότε εποχή.

Και μία ερώτηση αν επιτρέπεται: Εκτός απο το Micromad, μήπως εργάστηκες και στον "μεγαλύτερο αδερφό" του, την Ηλεκτρονική & Computer ?

Aν ναι, δώσε όποιες ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες μπορείς να θυμηθείς !! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eυχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!

Λοιπόν....

Αν ενθυμούμαι καλώς, στο Micromad πήγα στο 2ο ή 3ο τεύχος του μαζί με τον φίλτατο Λευτέρη.Τότε τα πράγματα με τα περιοδικά πληροφορικής ήταν στα πολύ αρχικά στάδια.

Οταν ξεκίνησα, ήταν η χαρά της πρώτης φοράς στην αρθρογραφία.Τότε είχα ένα Spectrum 48K με γομολάστιχες (το οποίο έχω ακόμη).Εγώ ξεκίνησα με διάφορα προγραμματάκια εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος και θεματάκια. Τελικά ανοιχτήκαμε με περισσότερες στήλες με τον Λ. Καλαμαρά.

Το περιοδικό γενικά δε τράβηξε στην αγορά. Το Pixel τότε εξοστράκησε οποιαδήποτε προσπάθεια εδραίωσης οποιουδήποτε άλλου εντύπου.

Ειδικά στο Micromad, η πολιτική της εταιρείας (Multipress αν δε κάνω λάθος ;) ήταν εντελώς μπακαλίστικη.

Η πληρωμή των άρθρων γινόταν με το υποδεκάμετρο!!!!! Πόσα εκατοστά καταλαμβάνει το κείμενο; 10 εκατοστά; Πάρε τόσα! Εξαιρετικό σύστημα, δε βρίσκετε; Τα χρήματα βέβαια ήταν για γέλια. Απλά έβγαινε ένα μικρό χαρτζιλικι...Το καθεστώς ήταν δικτατορικό από τη διεύθυνση, τόσο για τους εξωτερικούς συνεργάτες όσο και για τους υπαλλήλους της εταιρείας. Προσωπική "πινελιά" σε οτιδήποτε απαγορευόταν δια ροπάλου.

Ο χρόνος λοιπόν που παρέμεινα στο Micromad ήταν πολύ μικρός καθώς "φλέρταρα" με την Compupress τόσο με το Pixel, λίγο μετά με το PC Master, και αργότερα με άλλα έντυπα της Compupress. H θητεία μου ως αρθρογράφου τελείωσε γύρω στο 1995, μαζί με την στρατιωτική μου θητεία....

Αλλοι καιροί τότε φίλοι μου....Κάποιες φορές αναπολώ. Με το Micromad ξεκίνησα και η αναφορά σε αυτό φέρνει ευχάριστες προσωπικές μνήμες.

billy είπε:
Kαλωσήρθες αγαπητέ !! :) Και μία ερώτηση αν επιτρέπεται: Εκτός απο το Micromad, μήπως εργάστηκες και στον "μεγαλύτερο αδερφό" του, την Ηλεκτρονική & Computer ?

:)
Οχι, δεν ασχολήθηκα με άλλο έντυπο πέραν του Micromad
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
yrig είπε:
Eυχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!
Λοιπόν....

Αν ενθυμούμαι καλώς, στο Micromad πήγα στο 2ο ή 3ο τεύχος του μαζί με τον φίλτατο Λευτέρη.Τότε τα πράγματα με τα περιοδικά πληροφορικής ήταν στα πολύ αρχικά στάδια.

Οταν ξεκίνησα, ήταν η χαρά της πρώτης φοράς στην αρθρογραφία.Τότε είχα ένα Spectrum 48K με γομολάστιχες (το οποίο έχω ακόμη).

Εγώ ξεκίνησα με διάφορα προγραμματάκια εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος και θεματάκια. Τελικά ανοιχτήκαμε με περισσότερες στήλες με τον Λ. Καλαμαρά.

Το περιοδικό γενικά δε τράβηξε στην αγορά. Το Pixel τότε εξοστράκησε οποιαδήποτε προσπάθεια εδραίωσης οποιουδήποτε άλλου εντύπου.

Ειδικά στο Micromad, η πολιτική της εταιρείας (Multipress αν δε κάνω λάθος ;) ήταν εντελώς μπακαλίστικη.

Η πληρωμή των άρθρων γινόταν με το υποδεκάμετρο!!!!! Πόσα εκατοστά καταλαμβάνει το κείμενο; 10 εκατοστά; Πάρε τόσα! Εξαιρετικό σύστημα, δε βρίσκετε; Τα χρήματα βέβαια ήταν για γέλια. Απλά έβγαινε ένα μικρό χαρτζιλικι...Το καθεστώς ήταν δικτατορικό από τη διεύθυνση, τόσο για τους εξωτερικούς συνεργάτες όσο και για τους υπαλλήλους της εταιρείας. Προσωπική "πινελιά" σε οτιδήποτε απαγορευόταν δια ροπάλου.

Ο χρόνος λοιπόν που παρέμεινα στο Micromad ήταν πολύ μικρός καθώς "φλέρταρα" με την Compupress τόσο με το Pixel, λίγο μετά με το PC Master, και αργότερα με άλλα έντυπα της Compupress. H θητεία μου ως αρθρογράφου τελείωσε γύρω στο 1995, μαζί με την στρατιωτική μου θητεία....

Αλλοι καιροί τότε φίλοι μου....Κάποιες φορές αναπολώ. Με το Micromad ξεκίνησα και η αναφορά σε αυτό φέρνει ευχάριστες προσωπικές μνήμες.

Οχι, δεν ασχολήθηκα με άλλο έντυπο πέραν του Micromad

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας τις αναμνήσεις σου Γιάννη, και για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου !! :)

Μπράβο κατ' αρχάς που κράτησες τον παλιό σου Spectrum. Υπάρχει πολύς κόσμος που πούλησε τα παλιά, κλασσικά του home-micros, και πολλά χρόνια αργότερα το μετάνοιωσε...

Μετά τον Spectrum πέρασες κατ' ευθείαν στα pc της εποχής , ή μήπως "μεσολάβησε" και κάποιο άλλο non-pc home micro ?

Απίστευτη μου φάνηκε και η πολιτική της εκδοτικής εταιρίας προς τους συντάκτες/συνεργάτες της !!

Απο το Pixel και την γνωστή τρελοπαρέα (Κυριακός, Παυλής, Λεκόπουλος & Σία) στα γραφεία της Compupress, κάποια ιδιαίτερη ανάμνηση; :D
 
Billy για τα παιδιά από την Compupress εχω να πω τα καλύτερα....Βέβαια έχω χάσει τα ίχνη τους αλλά οι αναμνήσεις μου είναι οι καλύτερες.

Από το Spectrum πέρασα στην PC εποχή το 1988. Είχα βέβαια μια μικρή συλλογή και από αλλα micros της εποχής όπως Dragon32, Oric 1, New Brain, Commodore64 & ZX-81 αλλά πριν χρόνια έφαγαν σουτ λόγω χώρου από τους δικούς μου. Μόνο το ταπεινό ΖΧ-81 μου έχει μείνει και είμαι πολύ χαρούμενος γι'αυτό αλλά μετάνοιωσα για όλα τ'αλλα.

Σήμερα διατηρώ μόνο μια μεγάλη συλλογή που περιλαμβάνει περι τα 200+ κομμάτια με handheld consoles, LCD, VFD κλπ games από το 1978 (π.χ.MB Microvision) εως σήμερα (όπως GP2X, PSP, DS κλπ).Εχω παραθέσει παλιότερα τη συλλογή στο ανάλογο topic με τα handhelds,G&W κλπ
 
Eυχαριστώ και πάλι για τα σχόλια και τις πληροφορίες, Γιάννη. :)
 
Ευχαριστούμε yrig! Αν σου έχει μείνει και κανένα τεύχος, ξέρεις τί πρέπει να κάνεις...!
 
Δυστυχώς παιδιά δεν έχει μείνει κανένα από τα περιοδικά. Ισως κάποια άρθρα αλλά δε ξέρω που βρίσκονται....Θα κάνω μια ανασκαφή πάντως.

Αν ανακαλύψω κάτι θα σκανάρω και θα στείλω.
 
Πίσω
Μπλουζα