Microprose Grand Prix

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
untitled1lv9.jpg


To 1990 Η τότε Microprose που ήταν γνωστή για τους άριστους και ψαγμένους εξομοιωτές της,έκανε ένα θαρραλέο βήμα στην δημιουργία ενός εξομοιωτή Formula 1.Το Grand Prix F1 ήταν ο πρώτος πλήρως ενημερωμένος εξομοιωτής οδήγησης αφού είχε πάρει τη επίσημη άδεια της FIA F1 για τις πραγματικές ονομασίες των οδηγών αλλά και των αυτοκινήτων.Το F1GP όμως δεν έμεινε μόνο σε αυτό.Ήταν ο καλύτερος εξομοιωτής οδήγησης με τα καλύτερα γραφικά που έγιναν ποτέ,κάνοντας τους ξένους συντάκτες του Amiga World και Amiga computing όχι απλά να μιλάνε γιαυτό,αλλά να παραμιλάνε.Το παιχνίδι κατάφερε να αποσπάσει την καλύτερη βαθμολογία με 98% αφήνοντας οτιδήποτε αντίστοιχο πολύ πίσω.Δημιουργός ο διάσημος Geoff Grammond γνωστός για την δημιουργία του άριστου Stunt car racer ενός εξομοιωτή bugy με την μοναδική και άρτια συμπεριφορά του αυτοκινήτου χάρη στον πολύ καλό προγραμματισμό.Κάτι ανάλογο έγινε και εδώ.Το παιχνίδι σου έδινε την δυνατότητα να τρέξεις και στις 16 πίστες του πρωταθλήματος κάτι που δεν είχε γίνει ποτέ ξανά σε αντίστοιχο παιχνίδι.Τα γραφικά εξαιρετικά με αναρίθμητα πολύγωνα και κτίρια σε όλο το μήκος της πίστας σε μετέφεραν πραγματικά μέσα στο αυτοκίνητο.Εντύπωση έκανε και ο χώρος των pits που έπρεπε να οδηγήσεις σε πραγματικό χρόνο όπως σε ένα πραγματικό μονοθέσιο.Στον τομέα των ρυθμίσεων ο χρήστης είχε μια πληθώρα επιλογών όπως στα πραγματικά μονοθέσια και είχες την δυνατότητα να έχεις και αληθινή τηλεμετρία ώστε να γνωρίζεις σε κάθε πίστα που χάνεις χρόνο και πόσο γκάζι ή φρένο χρησιμοποίησες.Στον τομέα του ήχου και εκεί έχουμε άριστα αποτελέσματα,κυρίως στον ήχο του κινητήρα ο οποίος πλησίαζε τον πραγματικό.Είναι αδύνατον να μπορέσουμε να χωρέσουμε όλο αυτό το παιχνίδι σε αυτές τις γραμμές του κειμένου.Απλά με δυο λόγια ένα ανεπανάληπτο αριστούργημα που όμοιό του δεν υπήρξε κανένα.
 
Akmaka τα θερμά μου συγχαρητήρια για τo μικρό σου αφιέρωμα στο Microprose Grand Prix! :thumbup:
 
Πράγματι πολύ μικρό..Θα έπρεπε να γράψουμε πολλές σελίδες!!
 
...akmakas, ροκάρεις !! :thumbup:

Το F1GP ήταν πράγματι μακράν το καλύτερο παιχνίδι F1 την εποχή που κυκλοφόρησε (η οποία συνέπεσε λίγο-πολύ με την τότε παρουσίαση των αγώνων F1, από τον Αρη Σταθάκη στον ΑΝΤ1. Mιλάμε για πόρωση επικών διαστάσεων).

Χαρακτηριστικά θυμάμαι έναν φίλο μου πρώην Amstrad και μετέπειτα PC user, να κοιτάει το παιχνίδι στην Amiga μου, και να λέει: "...έχεις τέτοιο παιχνίδι, και συνεχίζεις να ασχολείσαι και με άλλα;" :D (αργότερα βέβαια βγήκε και η PC version...).

Και μόνο το όνομα του Geoff Crammond αποτελούσε για μένα εγγύηση. Οχι μόνο επειδή λάτρεψα κάποτε το Sentinel, ούτε και επειδή είχα ΞΕΦΤΙΛΙΣΕΙ το Stunt Car Racer. O κύριος λόγος είναι ότι είχα άχτι το ΘΕΪΚΟ Revs, που δεν είχε κυκλοφορήσει στον Amstrad (κατά την γνώμη μου αποτελούσε το καλύτερο και ρεαλιστικότερο παιχνίδι Formula σε οκτάμπιτο μηχάνημα. Στον Amstrad, το καλύτερο αντίστοιχο παιχνίδι που είχα τότε, ήταν το Nigel Mansell's Grand Prix, το οποίο όμως ήταν ελαφρώς πιό "arcade").

...τώρα πάω να βάλω να παίξω λιγάκι, για να θυμηθώ τα παλιά... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παλι ειχα τρελη πορωση τοτε με το εξαιρετικο και πολυ δυσκολο Indianapolis 500!Πολυ καλα γραφικα,κινηση και ηχος!Πολυ λιωσιμο και ειδικα με τα cursor keys παιζοταν καλυτερα!

Ενα αλλο που ειχα(και εχω!) ηταν το Vroom...Αψογο!
 
...το Indianapolis 500 της Papyrus !! ...άλλη τρέλα κι' αυτή !! Tουλάχιστον το Indy το είχαν κάνει review στο Pixel την εποχή που κυκλοφόρησε, διότι το F1GP το είχαν καθυστερήσει πάρα πολύ (λες και γι' αυτούς δεν υπήρχε !!).

Απο gameplay, το Ιndy 500 δεν είχε το εύρος των "βοηθημάτων" του F1GP. Στο κανονικό race, ο παραμικρός λάθος χειρισμός, μπορύσε να αποβεί μοιραίος (φυσιολογικό, με τέτοιες ταχύτητες στην γνωστή οβάλ πίστα...).

Το Vroom, αν θυμάμαι καλά, ήταν πιό arcadeoειδές... (μου θύμιζε λίγο το Super Monaco Grand Prix).
 
Ακριβως!Με τον παραμικρο λαθος χειρισμο,το χανες στο Indy!Εχω συνδεσει και ενισχυτη με κατι τεραστια ηχεια και θυμαμαι ετριζε ολο το σπιτι!!!

Ναι το Vroom ηταν πιο arcade ομως ειχε πολυ καλη αισθηση της επιταχυνσης.Επαιρνε φωτια o 68000!!
 
Gyubrush είπε:
Ναι το Vroom ηταν πιο arcade ομως ειχε πολυ καλη αισθηση της επιταχυνσης.Επαιρνε φωτια o 68000!!

Αντε στην έκθεση να συνδέσουμε a500 με serial να παίξουμε διπλό Vroooom !

Συμφωνώ ότι είχε την καλύτερη αίσθηση επιτάχυνσης.... τα άλλα ήταν πολύ bitmap...
 
Gyubrush είπε:
Εγω παλι ειχα τρελη πορωση τοτε με το εξαιρετικο και πολυ δυσκολο Indianapolis 500!Πολυ καλα γραφικα,κινηση και ηχος!Πολυ λιωσιμο και ειδικα με τα cursor keys παιζοταν καλυτερα!
Ενα αλλο που ειχα(και εχω!) ηταν το Vroom...Αψογο!
Το Indianapolis 500 αποτέλεσε την αρχή του έρωτα στα καλά racing games φίλε Gyubrush χρόνια το έπαιζα και πράγματι οι θέσεις που έπαιρνα μετά από ολόκληρο αγώνα παρακαλώ 300 γύροι κάπου εκεί έπαιζα ήταν από τις πρώτες...Είχα φτιάξει και μπλοκάκι που το έχω ακόμα.Εκεί είχα κάνει το πρωτάθλημα..Πολύ πόρωση παιδιά.Θα κάνω πολύ σύντομα Review. :)

billy είπε:
(η οποία συνέπεσε λίγο-πολύ με την τότε παρουσίαση των αγώνων F1, από τον Αρη Σταθάκη στον ΑΝΤ1.
...το Indianapolis 500 της Papyrus !! ...άλλη τρέλα κι' αυτή !! Tουλάχιστον το Indy το είχαν κάνει review στο Pixel την εποχή που κυκλοφόρησε, διότι το F1GP το είχαν καθυστερήσει πάρα πολύ (λες και γι' αυτούς δεν υπήρχε !!).
Τον Άρη Σταθάκη τον θεωρώ τον καλύτερο συντάκτη και δημοσιογράφο που πέρασε ποτέ από την Ελληνική τηλεόραση,και πολύ κρίμα που δεν τον έχουμε και στους τωρινούς αγώνες F1........

Το Gp1 το περίμενα σαν άρρωστος...Είχα αγοράσει ότι ξένο περιοδικό κυκλοφορούσε και το ξεκοκάλιζα στην κυριολεξία....Ναι το review ήρθε περίπου 1 Χρόνο μετά στο Pixel!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
...το Indianapolis 500 της Papyrus !! ...άλλη τρέλα κι' αυτή !! Tουλάχιστον το Indy το είχαν κάνει review στο Pixel την εποχή που κυκλοφόρησε, διότι το F1GP το είχαν καθυστερήσει πάρα πολύ (λες και γι' αυτούς δεν υπήρχε !!).
Απο gameplay, το Ιndy 500 δεν είχε το εύρος των "βοηθημάτων" του F1GP. Στο κανονικό race, ο παραμικρός λάθος χειρισμός, μπορύσε να αποβεί μοιραίος (φυσιολογικό, με τέτοιες ταχύτητες στην γνωστή οβάλ πίστα...).

Το Vroom, αν θυμάμαι καλά, ήταν πιό arcadeoειδές... (μου θύμιζε λίγο το Super Monaco Grand Prix).
To Ιndianapolis στο Pixel ήταν 4σέλιδο αφιέρωμα και απέσπασε την πολύ καλη βαθμολογία των 95%. Όταν παίξει scanner θα μεταφέρω το τεύχος.
 
Εννοείς αφιέρωμα ξεχωριστό απο το review;

...το review νομίζω ήταν δισέλιδο (δεν έχω και μαζί μου το συγκεκριμένο τεύχος για να τσεκάρω... γκρρρ !!).

Αν θυμάμαι καλά το review το έκανε ο Λεκό, και δεν ήταν απο τα "απλά", αλλά απο εκείνα τα πιό αναλυτικά "hyperview"... :thumbup:
 
billy είπε:
Εννοείς αφιέρωμα ξεχωριστό απο το review;
...το review νομίζω ήταν δισέλιδο (δεν έχω και μαζί μου το συγκεκριμένος τεύχος για να τσεκάρω... γκρρρ !!).

Αν θυμάμαι καλά το review το έκανε ο Λεκό, και δεν ήταν απο τα "απλά", αλλά απο εκείνα τα πιό αναλυτικά "hyperview"... :thumbup:
Σωστός είσαι billy. Εννοούσα το review και όντως το έκανε ο Λεκό. Όσο για την επιβεβαίωση των σελίδων θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω.
 
...thanks Panos. :)

Eπίσης ευχαριστώ για την προθυμία σου να σκανάρεις το τεύχος !! ...highly appreciated. :thumbup:
 
Και μετά απο αυτό το σκανάρισμα θα ακολουθήσει το Pixel με special review το Immortal της Electronic Arts το οποίο είχε αποσπάσει 98%. Ακόμα θυμάμαι τα απίστευτα γραφικά.
 
Χε χε... Panos, βλέπω το έχεις πάρει πατριωτικά το θέμα. Μπράβο !!

Είναι καλό το ότι ανακοινώνεις τι θα σκανάρεις, έτσι ώστε να μην τύχει και σκανάρουν δύο άτομα το ίδιο υλικό !!

...Οσο για το Immortal, θυμάμαι ότι και ο Τσουρινάκης είχε πάθει πλάκα με αυτό το παιχνίδι... :) (το άλλο ήταν το Desert Strike !! :D ).
 
Σωστά και θυμάμαι καλά τον reviewer (δεν θυμάμαι ποιος ήταν ) να αναφέρει οτι ο Τσουρινάκης περίμενε πως και πως να βγει στον ST (που κατείχε) για να το παίξει διότι την είχε ταράξει την Αμίγκα στα γραφεία του Pixel. Δυστυχώς για αυτόν δεν βγήκε ουδέποτε αλλα φαντάζομαι τον αποζημίωσε η Pc έκδοση.
 
...χε χε... αθάνατος ο Τσουρ-man... :biglaugh:

Eχω την εντύπωση πως ο reviewer ήταν ο Γιωργάκης (χωρίς πάλι να είμαι 100% σίγουρος).
 
Παιδια σορυ για το off topic αλλα μηπως εχει κανεις το Super Pixel του 88 σκαναρισμενο??Εψαξα και δεν το βρηκα...
 
...φίλε Guybrush, "καλομελέτα κι έρχεται", που λένε !!
 
Προτεινα ηδη να το σκαναρω εγω.(ειδα μικρυνατε το αβαταρ μου και καλα κανατε γιατι παραηταν μεγαλο!!)
 
Πίσω
Μπλουζα