[MIKA] Το κρυφτούλι

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Οι παρακατω φωτογραφιες με το επιτραπεζιο παιχνιδι τσεπης "Το κρυφτουλι" ειναι του χρηστη Frank16 του φορουμ : http://www.greekcomics.gr/forums/

MIKA Κρυφτουλι 1.jpg

κανονισμοι παιχνιδιου

MIKA Κρυφτουλι 3.jpg

MIKA Κρυφτουλι 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πότε είχε κυκλοφορήσει το παιχνίδι αυτό;
 
BETTY BOOP είπε:
Πότε είχε κυκλοφορήσει το παιχνίδι αυτό;
αν γνωριζει καποιος ας μας απαντησει

Χρονολογικα θα το τοποθετουσα γυρω στα τελη '80 με αρχες '90 αλλά δε μπορω να ξερω με σιγουρια

ΥΓ: εχει καμμια σχεση με το πολυκαταστημα ΜΙΝΙΟΝ ή το "ΜΙΝΙΟΝ" που βλεπουμε αναφερεται στο οτι το επιτραπεζιο κυκλοφορησε σε εκδοση επιτραπεζιου τσεπης;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
αν γνωριζει καποιος ας μας απαντησειΧρονολογικα θα το τοποθετουσα γυρω στα τελη '80 με αρχες '90 αλλά δε μπορω να ξερω με σιγουρια

ΥΓ: εχει καμμια σχεση με το πολυκαταστημα ΜΙΝΙΟΝ ή το "ΜΙΝΙΟΝ" που βλεπουμε αναφερεται στο οτι το επιτραπεζιο κυκλοφορησε σε εκδοση επιτραπεζιου τσεπης;
Μάλλον το δεύτερο...
 
Ναι πρέπει να είναι η δεύτερη περίπτωση γιατί αν το παιχνίδι είχε σχέση με το πολυκατάστημα, λογικά θα είχε και το ίδιο λογότυπο!! Στα τέλη τον 80ς εκτιμώ πως κυκλοφόρησε και μιας και υπάρχουν οι οδηγίες, θα ήταν μια ενδιαφέρον χειροτεχνία-κατασκευή για τους νοσταλγούς του είδους!! Δε σας κρύβω πως μικρός, είχα μεγάλη τάση να κατασκευάζω δικά μου επιτραπέζια αλλά και να αντιγράφω κάποια άλλα εμπλουτίζοντας τα με το δικό μου τρόπο!!
 
ευχαριστω!αφου ειναι πιο πιθανη η 2η περιπτωση,καλυτερα να φυγουν οι αγκυλες και η λεξη "ΜΙΝΙΟΝ" απ τον τιτλο για να μη μπερδευομαστε.

Η μοναδικη εταιρια που αναγραφεται στο κουτι που βλεπουμε στις φωτογραφιες ειναι η Disney
 
Ισως η συγκεκριμένη ΜΙΝΙΟΝ να ήταν μια εταιρία που κυκλοφορούσε παιχνιδάκια τσέπης, γιατί το λογότυπο αυτό κάτι μου θυμίζει.Ισως το έχω δει σε επιτραπέζια που πουλιόνταν στα πανηγύρια ή σε μικρά καταστήματα.Απλά το θεματάκι του παραπάνω παιχνιδιού είναι disney. Απλό αλλά αρκετά ωραίο!! Παίξετε το με ένα πρόχειρο σχέδιο σε χαρτί και 5 πιόνια και θα δείτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
boomer είπε:
Ισως η συγκεκριμένη ΜΙΝΙΟΝ να ήταν μια εταιρία που κυκλοφορούσε παιχνιδάκια τσέπης και απλά το θεματάκι του παραπάνω παιχνιδιού να είναι disney. Απλό αλλά αρκετά ωραίο!! Παίξετε το με ένα πρόχειρο σχέδιο σε χαρτί και 5 πιόνια και θα δείτε.
Μπορει να ισχυει κι αυτο που γραφεις,δυστυχως ομως δεν εχουμε προς το παρον περισσοτερες πληροφοριες.

Το σχεδιασες κιολας boomer;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω κάνει μερικές συμπληρώσεις στο προηγούμενο μήνυμα!! Το σχεδίασα πολύ πρόχειρα σε ένα χαρτί και αυτοσχέδια πιόνια για να δω απλά τον τρόπο παιξίματος. Ισως κάποια στιγμή να κάνω κάποια ποιο πολυτελή κατασκευή και με δικό μου θέμα!!
 
boomer είπε:
Εχω κάνει μερικές συμπληρώσεις στο προηγούμενο μήνυμα!! Το σχεδίασα πολύ πρόχειρα σε ένα χαρτί και αυτοσχέδια πιόνια για να δω απλά τον τρόπο παιξίματος. Ισως κάποια στιγμή να κάνω κάποια ποιο πολυτελή κατασκευή και με δικό μου θέμα!!
διαβασα την προσθηκη που εκανες στο μηνυμα σου!ωραια θα ηταν να ανοιγες καποια στιγμη ενα θεμα που θα μας παρουσιαζες τα επιτραπεζια που σχεδιασες/σχεδιαζεις μονος σου :)
 
katerinak είπε:
ΥΓ: εχει καμμια σχεση με το πολυκαταστημα ΜΙΝΙΟΝ ή το "ΜΙΝΙΟΝ" που βλεπουμε αναφερεται στο οτι το επιτραπεζιο κυκλοφορησε σε εκδοση επιτραπεζιου τσεπης;
Κατερινακι, δεν εχει καμια σχεση με το πολυκαταστημα ΜΙΝΙΟΝ!!! :)

Ετσι την πατησα κι εγω οταν ειδα τις παρακατω φωτογραφιες απο τις "Αρμαδες" στο ebay.... :eek:

Και τα δυο παιχνιδια ειναι της ΜΙΚΑ και το ΜΙΝΙΟΝ ειναι λογοπαιγνιο....ΜΙΝΙΟΝ = Μινι / Μικρα επιτραπεζια τσεπης. ;)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
stayros είπε:
Κατερινακι, δεν εχει καμια σχεση με το πολυκαταστημα ΜΙΝΙΟΝ!!! :)
Ετσι την πατησα κι εγω οταν ειδα τις παρακατω φωτογραφιες απο τις "Αρμαδες" στο ebay.... :eek:

Και τα δυο παιχνιδια ειναι της ΜΙΚΑ και το ΜΙΝΙΟΝ ειναι λογοπαιγνιο....ΜΙΝΙΟΝ = Μινι / Μικρα επιτραπεζια τσεπης. ;)

ευχαριστω Σταυρο!

λυθηκε κι αυτη η απορια :)
 
Πίσω
Μπλουζα