[MIKA] Φωτεινός Παντογνώστης

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
Εταιρεία: MIKA


Παιχνίδι: Φωτεινός Παντογνώστης


Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/861

Ήταν ένα από τα ωραιότερά μου επιτραπέζια επιμορφωτικού χαρακτήρα. Ήταν σαν γκάτζετ της εποχής και όπως ξέρετε την δεκαετία του 70 δεν κυκλοφορούσαν πολλά. Είχε σε χαρτάκια ερωτήσεις παντός είδους και αν απαντούσες σωστά έβαζες δύο καλώδια στις ανάλογες τρυπούλες. Αν άναβε το κόκκινο φωτάκι είχες απαντήσει σωστά. Αν απαντούσες λάθος ευτυχώς δ ε ν πάθαινες ηλεκτροπληξία :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο τα λίγα επιτραπέζια γνώσεων που μου άρεσαν! (Άντε και λίγο το ΜΙΝΙ QUIZ)

Μάλιστα το είχα και 2 φορές! Δώρο απο συγγενείς! Συγκίνηση!
 
Δεν μπορώ να θυμηθώ πώς δινόταν η απάντηση... :( Υπήρχαν ήδη απαντήσεις και επέλεγες τη σωστή;;;

Η μνήμη δεν... (αν και του δικού μου του είχα αλλάξει τα φώτα... :p )
 
Φοβερό παιχνίδι. Μου άρεσε πολύ. Πρέπει να έχω χαλάσει κανά 2 τέτοια αν θυμάμαι
 
Είχα κι εγώ ένα τέτοιο ίδιο παιχνίδι, τη δεκαετία του ' 80 (περί 1985-88). Οι τρυπούλες που έπρεπε να βάλεις τα δύο καλώδια (η λαβή τους στο ένα ήταν πορτοκαλί χρώμα και στο άλλο μπλε και κατέληγε σε μυτερό άκρο) ήταν ασημί χρώματος και οι ερωτήσεις ήταν σε καρτέλες-πλακέτες. Ήταν ένα παιχνίδι αντιστοίχισης με θεματικές ενότητες. Είχε 20 ή 30 δε θυμάμαι τον αριθμό καρτέλες με 15? ερωτήσεις για κάθε θέμα. Από τα αγαπημένα μου θέματα ήταν τα νομίσματα των χωρών του κόσμου, οι χώρες της Ευρώπης- τα βλέπω τώρα μπροστά μου (illusion) έγχρωμα! Τα χαρτιά ίσως είχαν κάποιο συνοδευτικό μικρό κείμενο, που εξηγούσε το θέμα σε γενικές γραμμές.

το λαμπάκι ήταν προστατευμένο. Στα αριστερά του συστήματος ήταν ένα μπλε κουτάκι με μια οπή, όπου βρισκόταν το λαμπάκι. Χαρακτηριστικό είναι ότι το κουτί του παιχνιδιού έπρεπε να το έχεις, για να παίξεις. Μέσα στη θηκούλα όπου βρίσκονταν οι καρτέλες κλπ. έπρεπε να έχεις το λαμπάκι στα αριστερά, την πλακέτα με τις αημί τρυπούλες για να δοκιμάσεις τα καλώδια και φυσικά υπήρχε ειδικός χώρος για την καρτέλα, που ήταν και η πιο μεγάλη σε μέγεθος και είχε ένα θέμα. Τις βάζαμε όλες μαζί και παίζαμε διαδοχικά.

παράδειγμα:

ΘΕΜΑ: ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Στην καρτέλα είχε τα νομίσματα με οπές για την κάθε ερώτηση.

Ελλάδα λίρα

Κύπρος δηνάριο

Νότια Αφρική ρούβλι

Γιουγκοσλαβία ραντ

Σοβιετική Ένωση δραχμή

Ας παίξουμε!

Ας αντιστοιχίσω Σοβιετική Ένωση με ..., δηνάριο. Το λαμπάκι δεν ανάβει. Με ρούβλι, οπ! άναψε!

<διάληψη> Αν θυμάμαι καλά <διάληψη> οι δύο στήλες ξεχώριζαν από νούμερα και γράμματα. π΄χ΄Α, Β , Γ.... με 1,2,3,4.... και μπορούσες να πεις Α πάει με το 3 κτλ.
 
Μου το είχαν φέρει δώρο,αλλά πρέπει από την αρχή αυτά τα καλώδια να ήταν χαλασμένα...δεν το έπαιξα ποτέ,και το έχω φυλαγμένο στο πατάρι
 
Τελικά, βρήκα το κουτί και μερικές καρτέλες στην αποθήκη μου. Φωτό:

(το εξώφυλλο)

fetch


fetch
(το αυτοκίνητο και ο κινητήρας του)

fetch
(οι χώρες της Ευρώπης)

(οι κάρτες)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η MIKA έβγαζε πολλά επιτραπέζια τότε,σίγουρα έχω κι άλλα από αυτή την εταιρεία!
 
πωπω τι συγκινηση. το επαιζα την δεκαετια του '80. φανταστικο!
 
Νοσταλγικες αναπολησεις! Το ειχα και εγω το παιχνιδι στις αρχες της δεκαετιας του 70.
 
Ειχε ο ξαδελφος μου ενα τετοιο . Αν και μικροτερος και οντας δικο του το επιτραπεζιο , αφου τον εκανα με τα κρεμμυδακια μερικες φορες (αλλωστε οι ερωτησεις ηταν ευκολες θυμαμαι), δεν ξαναπαιξε (το συγκεκριμμενο) μαζι μου :diablotin: και ξαναγυρισαμε στην μονοπολη e.t.c.....
 
Είχα το ίδιο που φαίνεται στο ποστ 7 του Stakovios. Μου είχε χαλάσει όμως το λαμπάκι κι έκανα πατέντες για να ανάψει. Τότε που μου το πήραν οι γονείς μου να πω την αλήθεια δεν ενθουσιάστηκα αλλά τελικά είναι πολύ εκπαιδευτικό παιχνίδι.
 
Εγώ εκανα και κάποιες ζαβολιές....σήκωνα το χαρτί και εβλεπα τις σωστές απαντήσεις......απλά κλαιω με την θυμησή του :cry:
 
δεν θυμαμαι το παιχνιδι...

ομορφη αναμνηση παντως για πολλά μελη του φορουμ...
 
Πίσω
Μπλουζα