Mikeius on Παλιά TV

Ace

RetroAdept
Joined
29 Απρ 2007
Μηνύματα
1.373
Αντιδράσεις
926
Πολλοί, μπορεί να τον γνωρίζετε, από το blog του και τα άρθρα που δημοσιεύει εκεί, άλλα και από την πιο πρόσφατη εβδομαδιαία ιντερνετική εκπομπή του "ΜΠΡΑΦ", αποσπάσματα της οποίας προβάλλονται και από την τηλεοπτική εκπομπή ComedyLab.

Με τους υπόλοιπους, θα ήθελα να μοιραστώ την τελευταία του εκπομπή, με τίτλο "Mikeius on Παλιά TV (part 1)" που πραγματεύεται τα κινούμενα σχέδια των 90's, με το γνωστό καυστικό του χιούμορ.

Προσοχή, σε όσους δεν αρέσκονται στην "σκληρή" γλώσσα, καλό θα ήταν να αποφύγουν την θέαση του παρακάτω video, καθώς περιέχει λέξεις, εκφράσεις και εικόνες, ας το πούμε "ακατάλληλες για ανηλίκους", ενώ οι λιγότερο ευαίσθητοι είναι ευπρόσδεκτοι να παρακολουθήσουν...

[EDITED: Αναζητηστε το στο Youtube (MΠΡΑΦ 19 - Mikeius on Παλιά TV)]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ace είπε:
με το γνωστό καυστικό του χιούμορ.
Προσοχή, σε όσους δεν αρέσκονται στην "σκληρή" γλώσσα, καλό θα ήταν να αποφύγουν την θέαση του παρακάτω video, καθώς περιέχει λέξεις, εκφράσεις και εικόνες, ας το πούμε "ακατάλληλες για ανηλίκους", ενώ οι λιγότερο ευαίσθητοι είναι ευπρόσδεκτοι να παρακολουθήσουν...

Πράγματι ... η γλώσσα που χρησιμοποιεί ο περί ου ο λόγος blogger [από ηλικιακής απόψεως τον υπολογίζω καμιά 10αριά χρόνια μικρότερό μου] είναι "καυστική", σοκαριστική, με μπόλικο βρισίδι και βωμολοχία και όλα τα σχετικά .... Όμως ... όσες φορές έτυχε να διαβάσω κείμενά του ή να δω κάποιο βιντεάκι ΜΠΡΑΦ στο Youtube .... ναι, το ομολογώ : Ο τύπος με άφησε άφωνο με την οξυτάτη αντίληψή του και την παρατηρητικότητά του !!! Σίγουρα, σε πολλά που γράφει διαφωνώ πλήρως μαζί του, ενώ σε αρκετές άλλες περιπτώσεις μού ξέφυγε αυθόρμητα : "γεια στο στόμα σου [ή μάλλον ... στο πληκτρολόγιό σου] παλικάρι" !!! Όμως, όπως και να ΄χει το πράγμα, του αναγνωρίζω ότι : Στην κυριολεξία το μυαλό του "πιάνει πουλιά στον αέρα" !!!

Τα παραπάνω στοιχεία [γλώσσα σοκαριστική σε συνδυασμό με οξυτάτη αντίληψη και απίστευτη παρατηρητικότητα] ανιχνεύονται και στο παραπάνω βίντεο !!! Μόνο μία ... ένσταση : Ο Νηλς Χόλγκερσον δεν είναι "της δικής σου γενιάς" [των 90ς, γενιά Χ όπως την λες] αγαπητέ μας Mikeius !!! Ο Νηλς Χόλγκερσον [και η παρέα του βεβαίως βεβαίως : ο Κρούμελ, ο Μάρτιν, η Άκα, η αλεπού Σμίρε κλπ] είναι .... "δικό μας παιδί", ημών των "εκδρομέων των 80ς" !!! Το ίδιο ισχύει και για το καρτούν του Δον Κιχώτη [απ' το οποίο υπάρχει μια φωτογραφία στην αρχή του βίντεο, με Διον Κιχώτη και Σάντσο Πάντσα] !!! Όσο για τους Μπόλεκ και Λόλεκ [των οποίων ομοίως υπάρχει φωτογραφία στην αρχή του βίντεο] .... όταν αυτοί μεσουρανούσαν στην Κρατική Τηλεόραση [τους θυμάμαι λίγο μετά τα μισά και περί τα τέλη των 70ς !!!], ο Mikeius ήταν ακόμη ... αγέννητος !!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτηδευμενη βωμολοχια, αρκετα τα λαθη.

Δυστυχως θα μεινει μονο ο τιτλος ωστε οσοι επιθυμουν να το αναζητησουν στο YouTube...
 
όσο εντυπωσιακή φάνηκε η αρχή άλλο τόσο προσβλητικό ήταν το υπόλοιπο βίντεο!

ο τύπος δεν ξέρει τι του γίνεται!!!
 
Ειμαι αναγνωστης του Mikeius και οντως κανει τη δουλεια του: να εμφανιζεται ως ενας οξυδερκης σοκαριστης βωμολοχος με αμφιλεγομενες αποψεις. Εχει κανει και αλλα 90s σχετικα βιντεο
 
Παρακολούθησα Μπραφ για 1η φορά από την 13 χρόνια μικρότερη μου σύντροφο (μου είπε απλά τσέκαρέ το). Το παιδί είναι ταλέντο ΤΕΛΟΣ. Ναι όντως η συγκεκριμένη εκπομπή για τα Cartoons είχε ελειπείς πληροφορίες και σίγουρα δεν είναι 30φέυγα ο Μικές και εγώ για πιο μικρό τον κόβω. Αλλά αυτός ο συνδυασμός επιθετικής σάτιρας γροθιά στο σαγόνι με σιρόπι βωμολοχίας (για να σφίγγουν οι κω....οι μερικών μερικών) είναι εξαιρετικός. Ποιός Λαζόπουλος? Ποιοί Ράδιο Αρβύλα? Ο τυπάκος από ένα pc έχει κάνει όλη την ελλάδα (και ειδικά το κοινό από 15-30) να τον παρακολουθεί ανελιπώς. Κύριοι και Κυρίες η Ελλάδα έχει αλλάξει, οι αξίες τις (οι αυταπάτες μάλλον αξιών) και οι μάσκες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΠΕΣΑΝ. Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΣ. Η ιδιωτική τηλεόραση αποτελεί επιτέλους ένα ανέκδοτο που μόνο οι νοικοκυρούλες άνω των 50 παρακολουθούν. Οι καθωσπρεπισμοί και τα Pollitacally correct δεν εξυπηρετούν πια τπτ. Το internet μπήκε δυναμικά και μαζί με αυτό ΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το ταλέντο δεν χρειάζεται σχολές κρατικές ή ιδιωτικές, ούτε και τάλεντ σόου από μεγαλοκαναλάρχες. Τώρα θα επιβιώσει η έξυπνη ατάκα με θάρρος ή και θράσσος γιατί όχι και η επανάσταση θα έρχεται από το pc ενός και μόνο ατόμου. Μπράβο στο Μικέ και εύχομαι να βρίσκει δύναμη να ξεδοντιάζει σαντιρίζοντας όλο το ελληνικό πάνθεον της δηθενιάς....ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ. ΣΤΑ ΤΡΑΙΝΑΑΑΑ
 
Είδα κι εγώ σήμερα τα δύο Parts του "αφιερώματος".

Το πρώτο που έχω να πω είναι ότι ήταν εντελώς ανέμπνευστα και δίχως ίχνος χιούμορ - έστω και του στυλ του συγκεκριμένου τύπου (που από ότι έμαθα καταζητείται ως εγκέφαλος για ηλεκτρονικό έγκλημα???).

Αυτό το οποίο μου έκανε εντύπωση ήταν ο αφορισμός των πάντων.

Εντάξει κι εμένα οι Power Rangers μου κάθονταν στο λαιμό, αλλά δεν έβρισκα και κενά στο σενάριο...

Δεν συζητάω για αγαπημένες σειρές όπως ο Captain Planet, ο Νιλς ή το M.A.S.K....

Προσωπικά το μόνο βίντεο που βρήκα πραγματικά καλό από τον Μικέ ήταν αυτό με το Έντεχνο.
 
Hagi είπε:
Εντάξει κι εμένα οι Power Rangers μου κάθονταν στο λαιμό, αλλά δεν έβρισκα και κενά στο σενάριο... Δεν συζητάω για αγαπημένες σειρές όπως ο Captain Planet, ο Νιλς ή το M.A.S.K....

Προσωπικά το μόνο βίντεο που βρήκα πραγματικά καλό από τον Μικέ ήταν αυτό με το Έντεχνο.
Γιατί δεν λες και το άλλο ??? Ότι έριξε "μπόλικη χολή" στους καημένους τους Bolek και Lolek !!! Aν είναι δυνατόν .... να βλέπεις το πλέον "άκακο", το πλέον "ακίνδυνο", το πλέον "ουδέτερο" καρτούν που έχει βγει ποτέ και ... να νιώθεις την ανάγκη να το ... "ποτίσεις με χολή" !!! Από αυτό και μόνο καταλαβαίνει κανείς πόση εμπάθεια κρύβει η ψυχή αυτού του παιδιού .... κι αυτό δεν είναι ό,τι καλύτερο για έναν πολύ - πολύ νέο άνθρωπο [όπως έχουμε επισημάνει, ο μπλόγκερ δεν έχει πατήσει καλά - καλά τα 30] !!! Γι' αυτό, εντελώς φιλικά, ας μού επιτρέψει να του απευθύνω το εξής : Αγαπητέ Mikeius, η ζωή είναι πολύ - πολύ μικρή για να μάς "ξινίζει" και να μάς "βρωμάει" ο,τιδήποτε συναντούμε στο διάβα μας ...

 




Κατά τ' άλλα επαναλαμβάνω : η παρατηρητικότητα και η οξυδέρκεια αυτού του παιδιού πολλές φορές με έχουν αφήσει άφωνο !!! Από τα πλέον "σπινθηροβόλα" μυαλά που έχω συναντήσει, τουλάχιστον στον "ιντερνετικό" κόσμο .... έτερον εκάτερον ....
 
Νομίζω ότι ούτε ο ίδιος συμφωνεί πάντα με τον εαυτό του, αυτό που περιμένουμε είναι να βγάλει ένα βίντεο όπου να κράζει τον Mikeus. Όλοι παραδεχόμαστε την υπερβολή του, ωστόσο αυτό που θέλει να πει το μεταφέρει άψογα και σε χιουμοριστικά πλαίσια κυρίως - δεν κάνει πολιτική ή κατήχηση. Επομένως, θα προσυπογράψω το σχόλιο του Dominion λίγο πιο πάνω.
 
Προφανως το στυλ του ενοχλει αρκετους. Ειναι δυσκολο πολλες φορες να μη νοιωθεις οτι εμμεσα τουλαχιστον σε προσβαλλει οταν μειωνει πραγματα που αγαπησες στην παιδικη σου ηλικια. Δεν θα επρεπε ομως να το παιρνει κανεις προσωπικα

Πιστευω οτι το κανει καθαρα για πλακα. Πολλες απο αυτες τις σειρες τις παρακολουθουσε και ο ιδιος με ενδιαφερον οταν ηταν μικρος. Δεν θα μου εκανε εντυπωση να ειναι οντως πανω απο 30.

Αυτο που αναμφιβολα ισχυει ειναι οτι προκειται για ενα attention junkie. Αλλα για ποιον blogger δεν μπορεις να το πεις αυτο?
 
Η φωνη του παντως κανει για κατω απο 30 :)

Και μιας και αρχισαμε ψυχαναλυση για καποιον αγνωστο, θα πω οτι δεν αποκλειεται να ειναι ενα εξυπνο, ευαισθητο και ανασφαλες τυπακι που κρυβει τις ευαισθησιες του πισω απο βρισιδια και καφριλες :Ρ
 
Αν κι ο τυπάς λέει μερικές, χοντρές κοτσάνες λέει και κάποιες αλήθειες με τρόπο ξεκαρδιστικό και ισοπεδωτικό. Όπως και να 'χει δεν αξίζει να παίρνετε στα σοβαρά τα λεγόμενά του. Η ειρωνεία πάντως είναι ότι ενώ σε παλιότερο επεισόδιο τα "έχωνε" στο Comedy Lab επειδή του είχαν λογοκρίνει επεισόδιο που έβριζε την Ρούλα Κορομηλά εξακολουθεί να κάνει εκπομπές για λογαριασμό τους.
 
δεν μου αρεσει ο μπραφ κραζει τα παντα σαν να μην του αρεσει τιποτα και λεει και λαθη για οσους δεν γνωριζουν και ειδαν το συγκεκριμενο βιντεο το ghostbusters της filmation ειχε βγει πριν την ταινια και βασιζοταν σε μια σειρα του 1975 επισης οταν ειχε βγει η ταινια η filmation ειχε κανει μηνυση στην columbia και κερδισε καποια εκατομμυρια αυτα για να βλεπουμε την αληθεια τωρα αυτος κραζει τα παντα και νομιζει οτι ειναι αστειος ομως κατανταει σαν τον λεντη με τις τηλεφωνικες φαρσες για οσους θυμουνται καθως το μονο που κανει ειναι να βριζει με ακατανομαστες εκφρασεις αλλα μαλλον ειναι της ηλικιας καθως ισχυριζεται οτι τον λενε μιχαλη και ειναι 25 χρονων παντως δεν ξερω πως εγινε τοσο γνωστος και εχει και υποστηρικτες κιολας δεν κανει κατι το πρωτοτυπο
 
καλα αραξτε ρε παιδια δεν σας εβρισε κ το σπιτι!!! κ οσο για το ghostbusters οπως και αυτος ετσι κ συ πεφτεις ολιγον τι εξω!! γιατι ναι μεν η live action σειρα παιζοταν 75-76 το καρτουν βγηκε το 86 δυο χρονια μετα την πρωτη ταινια!! ναι πηγαν στα δικαστηρια κ αναμεσα στους συμβιβασμους ηταν να λεγονται οι αλλοι the real ghostbusters(της ταινιας). κ μαλιστα η filmation ειχε αρχισει να δουλευει με την columbia για το animation που θα βασιζοταν στην ταινια αλλα η κινηματογραφικη εταιρεια αλλαξε γνωμη κ πηγε στην dic κ γιαυτο η filmation εκανε το δικο τους ghostbusters πανω στην παλια της σειρα!!!
 
Νομίζω ότι τώρα που μιλάμε είναι γύρω στα 35...
 
Πίσω
Μπλουζα