MIKY CLUB

Ευπαλίνος

RetroActive
Joined
12 Αύγ 2009
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
413
Δίπλωμα μέλους MIKY CLUB και κάποιες κάρτες MIKY CLUB. Το Μίκυ Μάους των πρώτων ετών δημοσίευε βαθμούς, δείγμα των οποίων παρουσιάζεται στην κάτω εικόνα, τους έκοβες απο το περιοδικό και τους έστελνες για να λάβεις το δίπλωμα και τις κάρτες.

attachment.php


attachment.php
 
Ωραία ανακάλυψη!

Πότε κυκλοφόρησε;
 
Tελη του 60 μιας και μιλαμε για τα πρωτα τευχη των Μικυ!
 
Aardvark είπε:
Tελη του 60 μιας και μιλαμε για τα πρωτα τευχη των Μικυ!
Απο μια δειγματοληπτική έρευνα που έκανα στα περιοδικά μου(διαθέτω τα τεύχη 1-550 του Μικυ Μαους), διαπίστωσα ότι η θεσμοθέτηση του ΜΙΚΥ CLUB και παράλληλα η δημοσίευση των βαθμών ξεκίνησε λίγο πριν απο το τεύχος 100 το 1968 και συνεχίστηκε τουλάχιστον ως το 1976. Έκτοτε αγνοοώ την τύχη του Μίκυ Μάους.
 
Τελειο ευρημα που χεις κατι τετοιο στην κατοχη σου. Τα παιδια που γεννηθηκαν στις αρχες των 70 ηταν τυχερα
 
Α, ώστε είσαι κι εσύ ένας από τους υπαίτιους που βρίσκω Μίκυ Μάους με κομμένους τους πόντους ε;;

Χαχαχαχα πλάκα κάνω αν και είναι να τραβάς τα μαλλιά σου όταν θες να κλείσεις τη σειρά, βρίσκεις άψογα τεύχη, και λείπουν κομματάκια!

Πάντως τα διπλώματα μέλους έχω δει να τα πουλάνε σήμερα για χρυσό...
 
kingtiger077 είπε:
Α, ώστε είσαι κι εσύ ένας από τους υπαίτιους που βρίσκω Μίκυ Μάους με κομμένους τους πόντους ε;;Χαχαχαχα πλάκα κάνω αν και είναι να τραβάς τα μαλλιά σου όταν θες να κλείσεις τη σειρά, βρίσκεις άψογα τεύχη, και λείπουν κομματάκια!Πάντως τα διπλώματα μέλους έχω δει να τα πουλάνε σήμερα για χρυσό...
Σωστη η παρατηρηση σου kingtiger077. Εδω όμως να διορθωσω κατι που εγραψα στην #4. Έψαξα και στα παλαιότερα τευχη μου και ειδα ότι η ιστορια του ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ CLUB(Οπως ονομαζόταν στην αρχή), ξεκίνησε απο πολύ νωρίς, νομίζω στο τεύχος 9. Αυτό που ισχύει, σε σχέση με τα σχόλια στην #4, είναι οτι τότε δεν υπήρχαν βαθμοι αλλα έπρεπε οι αναγνώστες να συγκεντρώσουν τα κίτρινα τετραγωνάκια με το κεφάλι του Μίκυ, στο κάτω αριστερο μέρος του οπισθόφυλλου(δεξιά φωτό, τεύχος 19) και να τα κολλήσουν στο δελτίο(μεσαία φωτό). Γι αυτό βρισκουμε σημερα σε πολλα τευχη εκεινης της περιοδου να λείπει ενα κομματι στο οπισθοφυλλο. Στην αριστερη φωτό φαινεται το οπισθόφυλλο του τεύχους 12(έτος 1966) και στη μεσαία η προτελευταία σελίδα, όπου μπορεί κανείς να διαβάσει αναλυτικά πως γινόταν μέλος τότε του ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ CLUB. P9190877.jpg
αριαδνη είπε:
Τελειο ευρημα που χεις κατι τετοιο στην κατοχη σου. Τα παιδια που γεννηθηκαν στις αρχες των 70 ηταν τυχερα
Χαίρομαι Αριάδνη που εκτιμάς τα συλλεκτικά του Μίκυ Μάους. Θα σχολίαζα επιπλέον ότι τυχερά ακόμα, απο την άποψη του Μίκυ club, είναι και τα παιδιά που γεννήθηκαν στις αρχές της δεκ. 60.P9190870.jpg

P9190871.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία πράγματα έχεις στην κατοχή σου, Ευπαλίνε... :thumbup:

Ορίστε και μια σελιδούλα από μένα, από το τεύχος #483 του Μίκυ Μάους:

MIKY_CLUB.jpg

(26 Σεπτεμβρίου 1975)
 
DINO είπε:
Πολύ ωραία πράγματα έχεις στην κατοχή σου, Ευπαλίνε... :thumbup:
Ορίστε και μια σελιδούλα από μένα, από το τεύχος #483 του Μίκυ Μάους:

Προβολή συνημμένου 137695:dribble:

(26 Σεπτεμβρίου 1975)
Όντως εχει ωραία πράγματα να σου τρέχουν τα σαλια

Βλέπω μιλα και για την σκιαθο
 
Θαναι ευχής έργο όποιο μέλος έχει διπλώματα-κάρτες του Μίκυ club να τα αναρτήσει.
 
Καλησπέρα, βρηκα το φορουμ και αυτο το thread καθως εψαχνα τι αξιζουν αυτες οι καρτες. Τις εχει ο πατερας μου στην κατοχη του απο τοτε που ηταν μικρος. Επισυνάπτω φωτογραφια για ολους τους φαν.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200601_231323.jpg
    IMG_20200601_231323.jpg
    1,6 MB · Προβολές: 11
Πίσω
Μπλουζα