mIRC

kstream

RetroN00b
Joined
8 Νοέ 2009
Μηνύματα
17
Αντιδράσεις
1
Το IRC ήταν στα πάνω του πριν από 5-6 χρόνια, σιγά σιγά αντικαταστάθηκε από τα διάφορα κοινωνικά δίκτυα... Προσωπικά δεν μπόρεσα να βρω κάτι αντίστοιχο που να με εκφράζει: Υπήρχε η δυνατότητα να επικοινωνήσεις με 50-60 άτομα, τα περισσότερα άγνωστα, με κοινά ενδιαφέροντα έτσι απλά, ή να κάνεις chat, χαλαρά, χωρίς να μπεις σε διαδικασίες τύπου... facebook !

Που μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο; Φαντάζομαι δεν υπάρχει...

Tουλάχιστον είμαι στο σωστό forum αναπολώντας εκείνες τις ημέρες...! :(
 
Γειααααααα... ισως σε ενδιαφερει αυτο το θρεντακι :)

Δεν ξερω τι εννοεις για "αντιστοιχο" παντως. Το προγραμμα (client) συνεχιζει να υπαρχει, οπως και το πρωτοκολλο αλλα και οι servers. Αυτο που εχει αλλαξει ειναι η νοοτροπια του 90% των ιντερνεταδων που πλεον δε θεωρουμε το IRC μοδα.

Προσωπικα τα τελευταια χρονια εχω δει κυριως καναλια και σερβερ IRC που προσφερονται για αμεση επικοινωνια μεταξυ μελων φορουμ ή για τεχνικη υποστηριξη (πχ καναλι Firefox, καναλι Ubuntu κτλ). Αν υπαρχουν πλεον καναλια "παρεας" η γενικως χασιμου χρονου (οπως πχ το #chatzone η το #hellas) απο οσο εχω δει εχουν πολυ περιορισμενη κινητικοτητα, αφου η συνομιλια εχει αντικατασταθει απο φειςμπουκ, μσν και τα τοιαυτα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kstream, το mIRC ζει και βασιλεύει.... μπορεί να μην είναι πια τόσο mainstream αλλά απ' ό,τι ξέρω δεν έχει εγκαταλειφθεί καθόλου, εξακολουθεί να υποστηρίζεται από χιλιάδες κόσμο που κάνουν chat καθημερινά. Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.mirc.com/
 
Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις!

Δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένω πρόγραμμα (mIRC) αλλά στην λογική του IRC και συγκεκριμένα στην ευκολία με την οποία γινόταν η επικοινωνία, 2 click και ήσουν μέσα στον χαμό!

Φυσικά και μπορώ να έχω 70 φίλους στο msn, στο icq ή στο Facebook, αλλά πως να το κάνουμε.. δεν είναι το ίδιο! Αυτοί που το χρησιμοποίησαν πιστεύω καταλαβαίνουν.. :D
 
Μάλλον είμαι αμετανόητος ρετρο τύπος.

Έχω κάθε μέρα ανοιχτό το IRC και κανένα από τα υπόλοιπα (MSN, ICQ κλπ) εγκατεστημένο. :)

Όσο για το Facebook, απλά πρόκειται για την μαζικότερη παραβίαση προσωπικών δεδομένων στην ιστορία της ανθρωπότητας... :xm:
 
Καμιά 5-6 κανάλια ανοιχτά σε καθημερινή βάση, κανένα εκ των οποίων δεν είναι γενικού περιεχομένου (δηλαδή atari/demoscene). Δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος έχει εξομοιώσει το IRC με το mIRC το οποίο είναι εξαιρετικά ενοχλητικό. Υπάρχουν πολύ καλύτεροι clients όπως το xchat.
 
Το IRC μια χαρά είναι, ζει και βασιλεύει. Εγώ προσωπικά κάθε μέρα συνδεδεμένος στο irc.freenode.net είμαι. Όχι για mindless chat, αλλά ποτέ δεν το έκανα αυτό έτσι κι αλλιώς. Το μόνο που θα μπορούσε ίσως θεωρητικά να το αντικαταστήσει είναι τα Jabber rooms, αλλά μπροστά στα εκατομμύρια χρηστών του irc, οι Jabber servers έχουν σχετικά πολύ λίγους χρήστες.
 
To 2000/2001 ημουν καθε μερα μεσα - και ειδικα μετα το κλεισιμο του Napster και του Audiogalaxy - οσοι δεν κολλησαν με τα winmx, soulseek κλπ - ηρθαν στο IRC και εφτιαξαν τα "μαγαζια" τους. Τονοι υλικου καθημερινα - που ομως για τους Ελληνες χρηστες των 4.3ΚΒs ηταν απλα παραμυθι. Αμαρτωλες εποχες.

Σημερα μπαινω μονο στο irc channel του gnome για καμια συνελευση ενω για chatting χρησιμοποιω αποκλειστικα jabber.
 
Είχα χρησιμοποιήσει irc μόνο στο παλιό κανάλι του GRM και για πολύ λίγο καιρό. Γενικά δεν είμαι τύπος που ασχολούμαι.

MSN και άλλα ούτε καν έχω μπει στο κόπο να δω πως είναι. Facebook έχω, αλλά το προφίλ το έχει φτιάξει η γυναίκα μου και μπαίνω καμιά φορά το μήνα, άντε δύο φορές το πολύ. Παραβίαση προσωπικών δεδομένων indeed, αλλά δεν έχω τίποτε πριβέ δώσει εκεί.

Γενικά είχε φάση όσο καιρό το χρησιμοποίησα, αλλά για κανά - δύο μήνες μου έτρωγε χρόνο από το gaming και σταμάτησα. Βέβαια το ίδιο έκαναν και τα φιλαράκια εδώ μέσα. Η ηλεκτρονική επικοινωνία, είτε ρετρό, είτε σύγχρονη, συμπεριλαμβανομένου και του τηλεφώνου δεν ήταν ποτέ το φόρτε μου.

GRM excluded of course and only GRM.
 
Δεν μου αρεσε αλλα για ορισμενες λειτουργιες ηταν μονοδρομος παλιοτερα.

Στιγμη που θυμαμαι πιο εντονα ειναι οταν ειχα γνωριστει με καποιον Frodo ο οποιος ετοιμαζε εκεινη τη περιοδο ενα media player για το ΧΒΟΧ (που ειχε μολις "σπασει" και διεθετε μηδενικα homebrew) με το ονομα YAMP. Eιμασταν μια ομαδα 5 ατομων που καναμε τοτε το alpha testing των πρωτων build.

Μετα ο YAMP εγινε o γνωστος XBMP και αργοτερα μετεξελιχθηκε σε XBMC οπου συνεχιζει εως σημερα.

Θα ποσταρω screenshots απο το YAMP alpha 001 καποια στιγμη...
 
ααααχ αναμνησεις... το Irc το γνωρισα για τα καλα οταν αγορασα το Νοκια 6600 και ο πιο ευκολος τροπος να το γεμισεις ηταν το irc. βεβαια εμπαινα και παλιοτερα αλλα τοτε καηκα... ολη μερα και ολη νυχτα στον Efnet στα μαγαζακια μεχρι που περασα και απο voiced, halfop, op κλπ. μετα ηταν το καναλι του ΙΕΚ μου, μετα το καναλι της παρεας, μετα το καναλι του ενος του αλλου, μετα τα διαφορα scripts (βλ. Scoop), warscripts, floods, bans, kicks και δε συμαζευεται... δυστυχως τελευταια το εχω ψιλοκοψει και πολλα απο τα ατομα που γνωριζα μετακομισαν στο fb αλλα ξερω οτι οταν μπω στα καναλια που αλωνιζαμε, θα ακουσω μια καλησπερα :)

μετα το IRC ηταν ενα προγραμμα της MS το NetMeeting, ηταν πριν το MSN και ειχε και video conference. πολυ καλο και αυτο αλλα περισοτερο "social" oriented... τωρα και αυτο ψοφησε...

γενικα παντως το IRC ειναι ακομα εδω και μαλλον θα ειναι για πολυ ακομα για εμας που αντιπαθουμε το fb... απλα θα βρεις λιγοτερα καναλια και λιγοτερα ατομα :(
 
μετα το IRC ηταν ενα προγραμμα της MS το NetMeeting, ηταν πριν το MSN και ειχε και video conference. πολυ καλο και αυτο αλλα περισοτερο "social" oriented... τωρα και αυτο ψοφησε...
Το οτι ψοφησε ειναι σχετικο.

Η αρχιτεκτονικη του βασιζεται πανω σε ανοιχτα προτυπα - και γιαυτο γρηγορα "αντεγραφη" στο Gnu/Linux με το ονομα GnomeMeeting που μετεξελιχθηκε σε αυτο που σημερα ξερουμε ως Ekiga. Ειναι λοιπον δυνατον να συνομιλησουν οι χρηστες των 2 λειτουργικων (και) με αυτον τον τροπο.
 
Θυμάμαι ως φοιτητής κάπου το 1998 να λιώνω στα chat rooms (νομίζω τότε είχε γίνει frenzy γενικά το irc).Μετά το εγκατέλειψα ως παρωχημένο μέχρι πέρσι που από περιέργεια εγκατέστησα ένα irc προγραμματάκι και να ανακαλύψω ότι δεν έχει εγκαταλειφθεί και από τότε το χρησιμοποιώ όπως ακριβώς πρέπει...για ανώνυμες,άχρηστες,mindless συζητήσεις για να σκοτώνω την ώρα μου.
 
Paspartoo είπε:
Το οτι ψοφησε ειναι σχετικο.Η αρχιτεκτονικη του βασιζεται πανω σε ανοιχτα προτυπα - και γιαυτο γρηγορα "αντεγραφη" στο Gnu/Linux με το ονομα GnomeMeeting που μετεξελιχθηκε σε αυτο που σημερα ξερουμε ως Ekiga. Ειναι λοιπον δυνατον να συνομιλησουν οι χρηστες των 2 λειτουργικων (και) με αυτον τον τροπο.
δεν το ηξερα αυτο. ευχαριστω :)

θα το κοιταξω αμεσως
 
Έμπαινα παλιά με φίλους στο σχολείο και κάναμε πλάκες σε άλλους φίλους που ξέραμε τα nicks που χρησιμοποιούσαν.Γύρω στο 2001 το ανακάλυψα.
 
Παδια δεν ακουσα απο κανενα οτι το IRC λειτουργουσε σαν μέσο γνωριμιων και φλέρτ.

Εγώ κιριως ετσι το ήξερα ,και μόνος αλλα και με παρεες εμεις μπεναμε για αυτο το σκοπό.

Βέβεα τα πραγματα άλλαξαν σε σχεση με το πριν απο περιπου 8-10 χρόνια.Είναι πολύ δισκολο να σου ''ανοιχτεί'' ο άλλος ,εαν του μιλάς 1η φορά.Κυρίως οι γυνέκες θα έλεγα οτι ειναι πιο ''κουμπομένες''.

Παρατηρηση μου είναι (επηδη κανω chat ακομα και σημερα) οτι ειπαρχει περισσότερη σαπιλα σε σχεση με παλιοτερα(πυστευω να με νοείτε!)
 
Με το mIRC, μέχρι και πριν από 3 χρόνια περίπου, είχα κάνει καλές γνωριμίες ;) , μετά το άφησα και εγώ, αλλά μάλλον θα το εγκαταστήσω πάλι για συναισθηματικούς λόγους.
 
Maddog είπε:
Όσο για το Facebook, απλά πρόκειται για την μαζικότερη παραβίαση προσωπικών δεδομένων στην ιστορία της ανθρωπότητας... :xm:
Θα συμφωνησω μαζι σου...και οι περισσοτεροι τα βαζουν ΟΛΑ!

To mIRC το γνωρισα φανταρος, το εχασα λογω ελλειψης υπολογιστη και μετα απο 4 χρονια το ξαναρχισα.

Ειχε την πλακα του, αν γνωριζες και καποια καλα ατομα περνουσες ευχαριστα το χρονο σου.

Αυτο που ηταν κουραστικο αλλα το εκανα, ηταν να κατεβαζω τραγουδια.

Πολυ ιστορια για ενα τραγουδι....
 
Πλέον,τα τελευταία 2-3 χρόνια, το mIRC μπαίνει και από το http://www.gogloom.com είναι ακριβώς τα ίδια κανάλια,και δεν χρειάζεται η εφαρμογή
 
Πίσω
Μπλουζα