MiST ... (Atari ST / Amiga fpga CLONE) on preorder

xc8

RetroWannaBe
Joined
10 Ιαν 2007
Μηνύματα
55
Αντιδράσεις
1
Αν δεν το έχετε πάρει χαμπάρι ακόμα.. ειναι σε pre-order. ;)

MiST Atari ST / Amiga fpga CLONE

Πληροφορίες για το project: http://www.harbaum.org/till/mist/index.shtml

Για να πούμε την αλήθεια είχα κάτι υποψίες για το video output (είχα "καεί" άσχμημα απο το c-one ειδικά στο θέμα του video)

αλλά ο τύπος του MiST μου είπε και αναφέρει οτι το board έχει και 56Hz signal, μάλλον δεν θα υπάρχει πρόβλημα...

Χς
 
O Lotharek αναφέρει στα specs για τον ST, αλλά για την Amiga??
 
Είναι το ίδιο core, οπως έχει το minimig.

Βασικά το Mist θα είναι Atari ST + Amiga 500. Ισως είναι πιθανό για AGA core, (A1200) και STE

όπως διαβάζω απο ΕΔΩ
 
Ναι, μόλις μου το είπε ο Lotharek :) πολύ ενδιαφέρον... Νά'χε και ένα HDMI :D
 
ΗΡΘΕ!!!

Καλή (μεταλο) κατασκευή , μοιάζει σε μικρογραφία τα FM πομπουδάκια που έκανα στα 80s (LOL).

Δεν έχω πρόβλημα με το video ! (δοκιμή σε ενα crap monitor), αλλα θα δοκιμάσω και με άλλα 2 (το ένα 16:9), το πρόβλημα είναι οτι

το μονιτορ δεν μπορει να κεντράρει το video...

Δυστυχώς δεν έκανα τίποτα δοκιμές ( θα το σκίσω αργότερα), αλλα είδα κάτι ευχάριστα πράγματα, πχ, 68010 + 020 alpha στο ST mode.

Ακομα το ST mode εχει TURBO (δεν ξέρω αν δουλεύει ή ειναι beta).

μερικές εικόνες...

P1110489.JPG

το amiga juggler demo μου βγάζει κάτι γραμμες , μάλλον ασυμβατότητα; δεν μπορώ να πω...

το MiST είναι συνδεμένο με ενα keyboard και wireless mouse (του ....) αλλα δεν βλέπω να έχει πρόβλημα (so far).

update: εχω κάποια προβλήματα με το 16:9 μονιτορ (aoc) στο ST mono mode, υπάρχουν κατι γραμμες, λογικά λύνονται με

αλλαγη σε clock/phase αλλα με το μονιτορ αυτο δεν μπορώ να το διορθώσω, ακόμα το ST MONO mode στο 16:9 μονιτορ δεν μπορει να κεντραριστει και μου "τρώει" ενα κομμάτι απο την δεξιά μεριά του desktop..

P1110491.JPG

βέβαια με manual set 4:3 παιζει καλα στο 16:9 μονιτορ... να σημειώσω οτι δεν εχω κανενα πρόβλημα σε 4:3 monitor (TFT),

P1110485.JPG

P1110486.JPG

P1110487.JPG

P1110488.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα