Mister Designer (1989)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
645
Mister Designer (1989, Oleg Teptsov)

http://www.imdb.com/title/tt0157713/?ref_=fn_al_tt_1

Υπόθεση: Ένας γνωστός καλλιτέχνης, που εργάζεται ως σκηνογράφος, προσπαθεί να ανακαλύψει τα μυστικά της αιώνιας ζωής μέσα από τις κούκλες που δημιουργεί. Όταν ένας πλούσιος επιχειρηματίας του αναθέτει να διακοσμήσει το σπίτι του, ο σκηνογράφος ανακαλύπτει πως η γυναίκα του επιχειρηματία μοιάζει εκπληκτικά με μια γυναίκα που δούλεψε μαζί του ως μοντέλο, η οποία όμως έχει πεθάνει από φυματίωση.

Συνδυασμός ταινίας τρόμου, ψυχογραφήματος, υπαρξιακού δράματος και σκοτεινής φαντασίας, σκηνοθετημένη από τον Σοβιετικό σκηνοθέτη Oleg Teptsov. Στο σύνολό της, το Mister Designer είναι μια εξαιρετικά καλοφτιαγμένη ταινία που παντρεύει την εφιαλτική αίσθηση και την παρακμιακή ατμόσφαιρα, με μια κεντρική φιλοσοφική βάση που έχει να κάνει με την ακατανίκητη ανάγκη του ανθρώπου να αγγίξει την αιώνια ζωή, τη σχέση ζωής και τέχνης, την έννοια του θανάτου και την αιώνια διαμάχη μεταξύ του θείου και του υλικού κόσμου. Ο Teptsov καταφέρνει να αναπλάσει τέλεια την ατμόσφαιρα της Ρωσίας των αρχών του 20ου αιώνα, δίνοντας μεγάλη βάση στη λεπτομερή καταγραφή των εσωτερικών χώρων και του αστικού τοπίου της Αγ. Πετρούπολης. Το Mister Designer αφορά κυρίως την κατάβαση των καταραμένων χαρακτήρων της ταινία στην προσωπική τους κόλαση και στη φρίκη, ακολουθώντας έναν υπνωτικό ρυθμό που στηρίζεται σε νωχελικές κινήσεις της κάμερας και σε αρμονικά πλάνα. Αυτός ο νωχελικός ρυθμός δίνει στην ταινία μια αίσθηση κινηματογραφικής υπνοβασίας και χαρίζει στο Mister Designer την χαρακτηριστική παρακμιακή και μελαγχολική του ατμόσφαιρα. Παίζοντας αρκετά καλά το παιχνίδι των ψυχαναγκαστικών εμμονών και της μεγαλομανίας, ο σκηνοθέτης χαρίζει στην ταινία του ένα τόνο εσωτερικότητας που λειτουργεί υπέρ της δραματουργίας αλλά αποδυναμώνει κάπως τον παράγοντα του τρόμου. Με αρκετούς συμβολισμούς, που κυρίως έχουν να κάνουν με τα βάθη και τις σκοτεινές πτυχές της ανθρώπινης φύσης και ύπαρξης, ο Teptsov ισορροπεί ανάμεσα στην μυστικιστική και στην φυσική αναπαράσταση της πραγματικότητας, διατηρώντας στο κέντρο της ιστορίας έναν εφιαλτικό τόνο. Διατηρώντας ένα ληθαργικό ύφος στο σύνολό του, το Mister Designer βάζει πολλά στοιχεία στη συνταγή, τα οποία αν και λειτουργούν καλά στο σύνολό τους κουράζουν ως ένα σημείο το θεατή που θέλει να δει απλά μια ταινία τρόμου. Όμορφο εικαστικά, το Mister Designer δεν είναι μια καθαρόαιμη ταινία τρόμου, αφού περισσότερο μοιάζει σαν μια άσκηση του σκηνοθέτη σε μια συγκεκριμένη προβληματική που εκπροσωπεί ένα διαφορετικό είδος, η οποία δεν έχει σκοπό να διασκεδάσει τον θεατή, αλλά να τον προβληματίσει.

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από τον χρήστη Lenfilm, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν ειχα φαει γερο σκαλωμα καποτε με το Frankenhooker δεν ξερω πως με κολησε και περιμενα να δω περιπου κατι τετοιο και στο Μister Designer συμφωνα με αυτα που με ειχε πει ενας γνωστος μου που τελικα οπως φανηκε ιδεα δεν ειχε και τζαμπα ξενερωσα με την ταινια χωρις να φταιει η ταινια στην ουσια αλλα εφαιγα εγω γιατι με αλλο σκεπτικο ξεκινησα να την βλεπω.Οπως ηταν φυσικο δεν μαρεσε καθολου αλλα τωρα μια που με την θυμησες φιλε θα δω να την βρω γιατι την ειχα σβησει και να την ξαναδω και πιστευω να την εκτιμησω καλητερα.
 
metalcandyman είπε:
Οταν ειχα φαει γερο σκαλωμα καποτε με το Frankenhooker δεν ξερω πως με κολησε και περιμενα να δω περιπου κατι τετοιο και στο Μister Designer συμφωνα με αυτα που με ειχε πει ενας γνωστος μου που τελικα οπως φανηκε ιδεα δεν ειχε και τζαμπα ξενερωσα με την ταινια χωρις να φταιει η ταινια στην ουσια αλλα εφαιγα εγω γιατι με αλλο σκεπτικο ξεκινησα να την βλεπω.Οπως ηταν φυσικο δεν μαρεσε καθολου αλλα τωρα μια που με την θυμησες φιλε θα δω να την βρω γιατι την ειχα σβησει και να την ξαναδω και πιστευω να την εκτιμησω καλητερα.
Να πω την αμαρτία μου, κι εγώ την πρώτη φορά που την είδα δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Όμορφη μου φάνηκε, αλλά ψιλοβαρέθηκα γιατί άλλα περίμενα να δω και άλλα είδα. Τη δεύτερη φορά, που ήμουν υποψιασμένος, μου φάνηκε καλύτερη. Εξακολουθώ πάντως να μη τη θεωρώ ταινία τρόμου. Ίσως κάτι άλλο, αλλά δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να τη βάλω, οπότε, επειδή το imdb τη χαρακτηρίζει ως drama/horror είπα να τη χώσω στα θρίλερ
 
Πίσω
Μπλουζα