[MODDING] Funny Hardware Modding & Gadget

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
Star Wars Floppy Disk :D

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Star Wars Floppy Disk μεγάλη fake-ιά !! Έχει samplάρει τον ήχο και παίζει με ένα synth ή πρόγραμμα στον υπολογιστή τις νότες... μετά απλά γράφει με το video ενα ανοιχτό disc drive... Τα υπόλοιπα πλάκα έχουν :)
 
AA+ είπε:
Το Star Wars Floppy Disk μεγάλη fake-ιά !!
Δε το νομίζω γιατι μόνο σε 2-3 συγκεκριμένες νότες "συντονίζονται" τα μηχανικά μέρη του drive. Εάν ήταν sampling, οι "background" ήχοι θα υπήρχαν παντού και άλλαζε και η δική τους χροιά (pitch).
 
AA+ είπε:
Το Star Wars Floppy Disk μεγάλη fake-ιά !! Έχει samplάρει τον ήχο και παίζει με ένα synth ή πρόγραμμα στον υπολογιστή τις νότες... μετά απλά γράφει με το video ενα ανοιχτό disc drive... Τα υπόλοιπα πλάκα έχουν :)
Κάνεις λάθος, ο zerosquare το έκανε προγραμματίζοντας το floppy drive μέσω της παράλληλης θύρας. Έχει φτιάξει μια σύνδεση στην παράλληλη θύρα ενός pc για floppy και απο κεί περνάει της εντολές για το πως πρέπει να κινηθεί η κεφαλή. Επίσης παιζει το star wars γιατί μόνο ορισμένες νότες είναι εφικτές. Επιπλέον αυτό το πραγματάκι δεν είναι κάτι καινούργιο και είναι γνωστό από την demoscene. Η δισκετα μετά αχρηστεύεται. (Νομίζω εμφανίστηκε πρώτη φορά στο C64).
 
Εγω δεν γνωριζα αν ηταν αληθινο η οχι με το drive, αλλα ειχε πλακα.

Δειτε και αυτο με το drive του commodore

The Singing 1541 Floppy Drive


Αυτο το PC το εχετε ξαναδει?

Barbarian - DOS game on old PC

http://www.youtube.com/watch?v=ji5_1AH4sUg&feature=related
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ASiC είπε:
Δε το νομίζω γιατι μόνο σε 2-3 συγκεκριμένες νότες "συντονίζονται" τα μηχανικά μέρη του drive. Εάν ήταν sampling, οι "background" ήχοι θα υπήρχαν παντού και άλλαζε και η δική τους χροιά (pitch).

Τι να σου πω, επειδή έχω κάνει την ίδια δουλειά με sampling από πολύ παλιά και έχω δει και drive ανοιχτό να δουλεύει, η κεφαλή κάνει πολύ μεγαλύτερες διαδρομές (πάνω κάτω στην δισκέτα) για τους ήχους γι'αυτό μου φαίνεται ψεύτικο. Αν τώρα όντως το έχει κάνει ....ΜΑΓΚΙΑ μεγάλη :D
 
Πίσω
Μπλουζα