Model 2 emulator

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Pαρολο που δεν ποσταρω arcade emulators σε αυτο το thread (μιας και το mame.gr ειναι πιο ειδικο σε αυτα με τον Nemo-αστραπη...)

Model 2 emulator 0.8a (Sega Model 2 Arcades)

Οποιος εχει τιμονιερα με Force Feedback στο PC του, να δοκιμασει.

Τρεχει τον ακριβη FFB κωδικα απο τα model2 παιχνιδια!

Σας προτεινω μια γυρα στο Daytona USA με τη G25...
 
Φατε ματια ψαρια

mjxxjo.jpg
 
Model 2 emulator

100% Accurate colours

Παρτε και ενα βιντεακι ενα Βελγο, ενα Ισπανο, ενα Ιρλανδο και εναν Ποντιο εχμμμ Αμερικανο να παιζουν online Daytona με FF

daytona_4p RealPlayersOnly_54KBs

http://www.youtube.com/watch?v=jWUtzFV057Y
 
ο model 2 emu τα σπαει.τον θεωρω τον καλυτερο emulator.αντε με το καλο και ο model 3 και κλεισαμε.θελω lost world και scud race παραυτα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άπαιχτος emulator.

Wally είπε:
Οποιος εχει τιμονιερα με Force Feedback στο PC του, να δοκιμασει.Τρεχει τον ακριβη FFB κωδικα απο τα model2 παιχνιδια!

Σας προτεινω μια γυρα στο Daytona USA με τη G25...
Αυτό δεν το είχα πάρει είδηση. :bow:
 
Wally είπε:
Pαρολο που δεν ποσταρω arcade emulators σε αυτο το thread (μιας και το mame.gr ειναι πιο ειδικο σε αυτα με τον Nemo-αστραπη...)Model 2 emulator 0.8a (Sega Model 2 Arcades)

Οποιος εχει τιμονιερα με Force Feedback στο PC του, να δοκιμασει.

Τρεχει τον ακριβη FFB κωδικα απο τα model2 παιχνιδια!

Σας προτεινω μια γυρα στο Daytona USA με τη G25...
καλησπερα σε ολη την παρεα του φορουμ...

Εχω κατεβασει το model2emulator και την daytona.zip rom και φορτωνω το daytona usa κανονικα και ολα λειτουργουν κανονικα...

Εχω την logitech g25 και ενω εχω διαβασει σtο πανω post οτι το model2 εχει το ιδιο ακριβως force feedback με το αυθεντικο coin op εγω δεν νιωθω καμια αντισταση οταν βγαινω απο το δρομο ουτε στις συγκρουσεις...

Υπαρχει force feedback στις στροφες αλλα δεν υπαρχουν ολα τα υπολοιπα εφε (χανει ολη τη μαγεια).

Μπορει καποιος να με βοηθησει?
 
Οπως ειχαμε πει και στα Emulation News ο Model 0.9 εχει κυκλοφορησει και το μεχρι ωρα feedback και εντυπωσεις ειναι αριστες

Ριξτε μια ματια σε VF2

www.youtube.com/watch?v=4wfDre9j1So
 
Τρέχει fullspeed παίδες;Model 3 από όσο ξέρω είναι τραγική η κατάσταση θα αργήσει πολύ να εξομοιωθεί.Ιδωμεν.
 
M6TkjfM.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ressurection from the dead με το necronomicon γιατί δεν θέλω να ανοίξω νέο thread. Αντιμετωπίζω ένα θέμα με τον supermodel και έχω καραφλιάσει, χρειάζομαι βοήθεια.

Έχω ένα desktop amd 2core 2,8 με windows xp pro 32bit, 3gb ram, nvidia 8800gts και ide δίσκο. Ο supermodel 0.2a τρέχει κανονικά όλα τα παιχνίδια. Κάποια είναι playable και κάποια ψιλο-σέρνονται (λογικό). Όλα καλά.

Έχω αντιγράψει τον supermodel και σε ένα άλλο desktop που έχω το οποίο είναι intel core 2 quad 2,66, με windows xp pro 32bit, 3gb ram και βάζω την ίδια κάρτα γραφικών (την 8800 από το άλλο pc). O supermodel τρέχει κανονικά, το θέμα είναι είναι πως οποιοδήποτε παιχνίδι και αν επιλέξω να φορτώσει, το ρημάδι με πετάει στο desktop. :bash:

Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα λύση. Παρακαλώ βάλτε ένα χεράκι, ρίξτε καμιά ιδέα να είναι καλά όλες οι ρετρό κονσόλες, playmobil και παιχνίδια που έχετε.
 
Μήπως είναι θέμα directories? Κι εγώ κάνω συχνά copy-paste ολόκληρους φακέλους emulators και τους μεταφέρω από PC σε PC ή virtual box και τις περισσότερες φορές που κάτι δεν δουλεύει είναι γιατί μου ξέφυγε κάποιο directory και δεν το άλλαξα. Παρόλο που είναι το πρώτο πράγμα που κάνω, πολλές φορές κάποιο directory σε κάποιο ini μένει με τις παλιές ρυθμίσεις.
 
Επισης κοιτα και στο καινουργιo και στο παλιο PC, αν υπαρχει ο φακελος με τον emulator μεσα στο C:\Users\ΧΧΧΧΧ\AppData\Local\

Πολλες φορες καποια ini αρχεια γραφονται εκει. Μετα αλλαζεις το ini στο φακελο σου και δεν γινεται τιποτα διοτι τα Windows πανε και διαβαζουν πρωτα τον AppData/Local/...
 
Το error.log αρχειο στο φακελο του emu τι λεει ?

Λογικα ειναι θεμα folders και αντιστοιχων .ini αρχειων οπως ειπωθηκε (, ισως και δικαιωματων στους φακελους που συμβαινει οταν μετακινεις φακελους σε νεο λειτουργικο /καινουρια εγκατασταση )

Χρησιμοποιωντας το frontend ξαναsetαρες τις ρυθμισεις οσων αφορα τους φακελους με τα roms e.t.c στην καινουρια εγκατασταση (intel core 2 quad 2,66, με windows xp pro 32bit) ????
 
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τον ενδιαφέρον και τις απαντήσεις.

Error log δεν υπάρχει μέσα στον φάκελο supermodel ούτε μέσα σε υπο-φάκελο. Στον emulator δεν ορίζονται (και ούτε είχα ορίσει στον emulator στον amd paths). Ξανακατέβασα τον supermodel και τον αποσυμπίεσα. Συνεπώς πλέον δεν συζητάμε για copy-paste φάκελο.

Στο ini "configuration settings" έχω ορίσει το path με τον φάκελο των roms, το οποίο είναι σωστό. Δεν υπάρχει και άλλο ini file για να αλλάξεις κάτι.

Για την ακρίβεια εδώ είναι το σημείο στο ini που ορίζεις το path και τι έχω κάνει.

;Add your directories here (max 10)

;Roms subdirectory in the same folder than the exe is always scanned when searching for roms

; (remove the ; from Dir1)

[RomDirs]

;Dirs=C:\Documents and Settings\user\My Documents\Downloads\m2emulator\roms

Συνεχίζει μόλις πάει να φορτώσει ένα παιχνίδι να με πετάει στο desktop.

Πάνο, προφανώς εννοείς μέσα στο c/documents and settings/user αν υπάρχει ο φάκελος που λες έτσι; Γιατί μέσα στο c δεν υπάρχει φάκελος users. Είναι δύσκολο να δω τι γίνεται στο άλλο pc γιατί για κακή μου τύχη, χτές αργά ήρθε η ώρα του και τα τίναξε το mobo.Όσο πάει και καλύτερα να πάρει ο διάλος..
 
telonio είπε:
Ο supermodel 0.2a τρέχει κανονικά όλα τα παιχνίδια. Κάποια είναι playable και κάποια ψιλο-σέρνονται (λογικό). Όλα καλά.
Έχω αντιγράψει τον supermodel και σε ένα άλλο desktop που έχω το οποίο είναι intel core 2 quad 2,66, με windows xp pro 32bit, 3gb ram και βάζω την ίδια κάρτα γραφικών (την 8800 από το άλλο pc). O supermodel τρέχει κανονικά, το θέμα είναι είναι πως οποιοδήποτε παιχνίδι και αν επιλέξω να φορτώσει, το ρημάδι με πετάει στο desktop. :bash:

telonio είπε:
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τον ενδιαφέρον και τις απαντήσεις.


;Add your directories here (max 10)

;Roms subdirectory in the same folder than the exe is always scanned when searching for roms

; (remove the ; from Dir1)

[RomDirs]

;Dirs=C:\Documents and Settings\user\My Documents\Downloads\m2emulator\roms
Aλλο πραγμα ο M2 emulator (Sega Model 2 emulator)

http://nebula.emulatronia.com/

και αλλο πραγμα

ο Supermodel (o Sega Model 3 emulator)

http://www.supermodel3.com/

στην αρχη νομισα οτι δεν ηθελες να αλλαξεις καινουριο thread και απλα παρεθεσες εδω στο thread του Μ2 emulator

καποιο προβλημα του supermodel emu (model 3 emulator)

Oταν ομως αναφερεις μετα m2emulator\roms ????

Εκτος κι αν δεν καταλαβα κατι σωστα ....
 
Κι εγώ δεν κατάλαβα αν τελικά είναι θέμα με το Model 3 ή το Model 2.

Πάντως αν είναι θέμα του Model 2 προσεξε αυτό:

;Roms subdirectory in the same folder than the exe is always scanned when searching for roms; (remove the ; from Dir1)

[RomDirs]

;Dirs=C:\Documents and Settings\user\My Documents\Downloads\m2emulator\roms
Σου λέει να αφαιρέσεις το σύμβολο ; από την αρχή του directory.

Για να σε βοηθήσω, το δικό μου directory είναι έτσι:

;ROMS subdirectory in the same folder than the exe is always scanned when searching for roms;(remove the ; form Dir1)

[RomDirs]

Dir1=G:\Emulators\Sega Model 2\m2emulator 1.0\roms
Πρόσεξε πως έχω αφαιρέσει το σύμβολο ; στην αρχή του directory. Επίσης είναι Dir1 και όχι Dirs αν και αυτό δεν ξέρω αν έχει σημασία. Δοκίμασε να το φτιάξεις με παρόμοιο τρόπο και σιγουρέψου ότι είσαι στο σωστό directory εννοείται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo έχεις δίκιο μπέρδεψα τους τίτλους να με συμπαθάς. Αναφέρομαι στον m2 emulator και όχι στον supermodel. Θα μου πάρει όλα τα πρόβατα και θα με κάψει ο Κρομ αν συνεχίσω έτσι. Αφού λοιπόν σήμερα άναψα τις απαραίτητες φωτιές και θυσίασα ένα κατσίκι προς τιμήν του (ευτυχώς που είναι σεπτέμβριος και δεν ζητά να σφάξουμε παρθένες) ο παντοδύμανος θεός της Κιμμερίας δέχηκε την προσφορά μου και το πρόβλημα λύθηκε. Για την ακρίβεια το πρόβλημα λύθηκε με την επανεγκατάσταση του direct x, τόσο απλά. Δεν ξέρω γιατί κράσαρε όταν πήγαινεις να τρέξεις ένα παιχνίδι, αλλά μετά από το επανεγκατάσταση του direct x 9 όλα μια χαρά (πάλι καλά λεω).

Imgema φίλε το είχα παρατηρήσει το ερωτηματικό αλλά δεν χρειάζεται να διαγραφεί. Ο m2 τρέχει κανονικά με αυτό.

Σας ευχαριστώ όλους για ακόμη μια φορά για την βοήθειά σας. Να είστε όλοι καλά.

Πάντως από όσο διαπίστωσαο βάρβαρος, ο m2 βασίζεται περισσότερο στην δύναμη της κάρτας γραφικών παρά στους πυρήνες cpu. Στον intel 4core δεν βλέπω περισσότερα από 46frames. Τα ίδια έβγαζε και στον amd 2core. Ξεκινώ την αναζήτησή μου προς την μακρινή Στύγια για μια ανώτερη κάρτα γραφικών.
 
telonio είπε:
Πάντως από όσο διαπίστωσαο βάρβαρος, ο m2 βασίζεται περισσότερο στην δύναμη της κάρτας γραφικών παρά στους πυρήνες cpu. Στον intel 4core δεν βλέπω περισσότερα από 46frames. Τα ίδια έβγαζε και στον amd 2core. Ξεκινώ την αναζήτησή μου προς την μακρινή Στύγια για μια ανώτερη κάρτα γραφικών.
Τι κάρτα γραφικών έχεις?

Εγώ πρόσφατα με αρχαίο Pentium 4 και X1950 pro (κάρτα του 2006-07) έπαιζα άνετα στα 60fps κάποια games όπως Daytona ή Sega Rally αλλά είχα περίπου 40 fps με το Virtua Fighter 2.

Edit: Χμμμ, τώρα είδα οτι έχεις την 8800. Η οποία είναι πολύ πιο ισχυρή από την x1950. Κι εγώ την 8800 είχα για λίγο καιρό στο νέο PC με i5 και μπορούσα και έτρεχα 8 (ναι οχτώ) instances του emulator ταυτόχρονα, με 8 διαφορετικά games, όλα στα 60fps και πάλι μόνο ένα ποσοστό της CPU χρησιμοποιούταν.

Aρα δεν νομίζω να φταίει η κάρτα. Κάτι άλλο παίζει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίεργο και στο daytona μου δείχνει 46 με 47fps (21.63ms) LA 62.12 F-1. Πέρασα και το direct x 10.

Μνήμη δεν νομίζω να χρειάζεται περισσότερη, δεν ξέρω μήπως θέλει windows 64bit;
 
telonio είπε:
Περίεργο και στο daytona μου δείχνει 46 με 47fps (21.63ms) LA 62.12 F-1. Πέρασα και το direct x 10.
Μνήμη δεν νομίζω να χρειάζεται περισσότερη, δεν ξέρω μήπως θέλει windows 64bit;
Oχι και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει...

Το PC που έτρεχα τον Model 2 emulator ήταν το εξής:

Pentium 4 3.0Ghz. Εσύ λες ότι έχεις core 2 quad ο οποίος είναι ασύγκριτα καλύτερος.


2 GB RAM. Και πάλι πιο πολύ μνήμη έχεις.


x1950pro. Λες ότι έχεις 8800, η οποία πρέπει να έχει σχεδόν την διπλάσια ισχύ.


Windows XP 32bit SP3. Οπότε προφανώς δεν φταίνε τα Windows.

Mε αυτό το σύστημα έπαιζα Daytona και Sega Rally στα 60fps χωρίς σχεδόν κανένα κόλλημα. Συγκριτικά το δικό σου PC είναι 3 ή 4 φορές καλύτερο σαν σύνολο και θα έπρεπε να παίζει όλα τα Model 2 games για πλάκα.

Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κάποιο background process να σου τρώει την CPU? Γενικά είναι "καθαρό" το σύστημα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα