MORICONS.DLL...αυτός ο άγνωστος!

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.285
Αντιδράσεις
3.332
Αν στα Windows 3.1 ήθελες επιπλέον εικονίδια για τις συντομεύσεις σου, γιατί δε σ'αρεσαν αυτά που περιείχε το PROGMAN.EXE (το αντίστοιχο του σημερινού eplorer.exe), μπορούσες να αντλήσεις εικονίδια από μία βιβλιοθήκη με όνομα MORICONS.DLL. Περιελάμβανε μια πληθώρα από περίεργα εικονίδια που εκτός των άλλων εμφάνιζαν και γνωστά ονόματα/λογότυπα από γνωστά προγράμματα όπως Borland C, Wordperfect κλπ κλπ. Καθε φορά που έβγαινε νέα έκδοση Windows και άρχιζα να γεμίζω την εγκατάστασή μου με προγράμματα και, κατα συνέπεια, την επιφάνεια εργασίας μου με εικονίδια, ήθελα ποικιλία και ορισμένες φορές δε μ'αρεσε το εικονίδιο που είχε επιλέξει ο κατασκευαστής, οπότε επέλεγα το δικό μου από αυτή τη βιβλιοθήκη. Δεν τρέχω Windows 8 όμως σας διαβεβαιώ ότι τα Windows 7 την περιέχουν, μόνο που περιέχει πολύ λιγότερα εικονίδια. Σας επισυνάπτω μια εικόνα για να τα δείτε. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί θα τα θυμηθείτε.

Καθε φορά που θέλω να επιλέξω εικονίδιο από αυτή τη βιβλιοθήκη, μου'ρχονται ενα σωρό αναμνήσεις.

υγ. Υπάρχει και μια άλλη βιβλιοθήκη, η SHELL32.DLL όμως αυτή εκ των πραγμάτων συνοδεύει την κάθε έκδοση των windows ως αναπόσπαστο κομμάτι του λειτουργικού και μαλιστα σε κάθε έκδοση έχει όλο και πιο φαντεζί εικονίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χα! Πρώτη φορά το ακούω αυτό!! :D

Το SHELL32.DLL ήταν γνωστό, και νομίζω ότι είναι η αρχική διαδρομή που σου βγάζει αν θέλεις να αλλάξεις κάποιο εικονίδιο.
 
Αν θες ν'αλλάξεις εικονίδιο σε ενα shortcut που δείχνει προς ενα αρχείο BAT/CMD ή TXT ή τελοσπάντων κάπου που δεν είναι EXE, θα σου βγάλει όντως το SHELL32.DLL ως προεπιλογή.
 
Πίσω
Μπλουζα